Zavrieť

Porady

učtovanie notebooku trocha inak

Chcela by som poprosiť o radu ako spravne postupovať pri účtovani notebooku - jednoduche účtovníctvo, neplatca DPH.
Popis situacie: pracujem u jednej firmy na živnosť, firma mi poskytla notebook, nezaplatila som ho hned, ale firma mi bude pri mesacnej vyplate strhávať istu dohodnutu ciastku.
- ako uctovat splátky,
- ake doklady su potrebne pri "kupe" notebooku - faktura alebo nejaka zmluva,
- je uz teraz mojim majetkom
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    zupu Pozri príspevok
    Chcela by som poprosiť o radu ako spravne postupovať pri účtovani notebooku - jednoduche účtovníctvo, neplatca DPH.
    Popis situacie: pracujem u jednej firmy na živnosť, firma mi poskytla notebook, nezaplatila som ho hned, ale firma mi bude pri mesacnej vyplate strhávať istu dohodnutu ciastku.
    - ako uctovat splátky,
    - ake doklady su potrebne pri "kupe" notebooku - faktura alebo nejaka zmluva,
    - je uz teraz mojim majetkom
    Málo info. Aká je cena notebooku? Ak nad 30.000,- tak jedná sa o DHM, ktorý sa odpisuje v 1.odpisovej skupine 4 roky. Ak menej ako 30.000,- tak sa dá účtovať priamo do nákladov.
    Stačí ak máš faktúru, a jednotlivé splátky zaúčtuješ ako čiastočná úhrada záväzku. Do peňažného denníka v členení podľa toho aká je cena.

    zupu je offline (nepripojený) zupu

    zupu
    dakujem, tu je viac info - hodnota je cca 20.000.
    Dostanem od firmy fakturu, ak mi firma notebook poskytla len na pracu a v podstate som ho este nezaplatila uplne, budem ho splacat?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    zupu Pozri príspevok
    dakujem, tu je viac info - hodnota je cca 20.000.
    Dostanem od firmy fakturu, ak mi firma notebook poskytla len na pracu a v podstate som ho este nezaplatila uplne, budem ho splacat?
    KeĎ si ho nezaplatila tak zrejme áno.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    zupu Pozri príspevok
    Chcela by som poprosiť o radu ako spravne postupovať pri účtovani notebooku - jednoduche účtovníctvo, neplatca DPH.
    Popis situacie: pracujem u jednej firmy na živnosť, firma mi poskytla notebook, nezaplatila som ho hned, ale firma mi bude pri mesacnej vyplate strhávať istu dohodnutu ciastku.
    - ako uctovat splátky,
    - ake doklady su potrebne pri "kupe" notebooku - faktura alebo nejaka zmluva,
    - je uz teraz mojim majetkom
    Živnostník, ak nepracuje na prac.zmluvu tak nemá ani výplatu.

    zupu je offline (nepripojený) zupu

    zupu
    nejde o učtovnictvo. V podstate potrebujem notebook k zapajaniu novych liniek pre tuto firmu.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    zupu Pozri príspevok
    firma mi to bude strhavat z dohodnutej odmeny. O to menej im budem fakturovat.
    No tak to už vôbec nie je dobré . Ako potom preukážete , že PC po zaplatení bude Vašim vlastníctvom ?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Čo všetko už nerobia účtovníci ...

    K téme - k účtovnému prípadu ( nákup notebooku ) potrebuješ účtovný doklad. Odhliadni od toho, že zhodou okolností nakupuješ NB od firmy, ktorej poskytuješ nejaké služby. Od každého iného dodávateľa NB-ku by si očakávala faktúru, prípadne kúpnu zmluvu so splátkovým kalendárom, vôbec by si neuvažovala, že to môže byť inak .
    Takisto by bolo dobré , aby Ti zaplatili celú sumu za služby, ktoré im vyfaktúruješ Ty ... a nevyplácali Ti iba časť očistenú o splátku,zbytočne to komplikuje účtovníctvo ...

    zupu je offline (nepripojený) zupu

    zupu
    to prave neviem, preto by som chcela poprosit o radu, ake doklady k tomu treba. Ci treba uzatvorit zmluvu, kde budu definovane podmienky, kedy sa stava notebook mojim majetkom, ako sa bude splacat a podobne.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Johanka Pozri príspevok
    Čo všetko už nerobia účtovníci ...

    K téme - k účtovnému prípadu ( nákup notebooku ) potrebuješ účtovný doklad. Odhliadni od toho, že zhodou okolností nakupuješ NB od firmy, ktorej poskytuješ nejaké služby. Od každého iného dodávateľa NB-ku by si očakávala faktúru, prípadne kúpnu zmluvu so splátkovým kalendárom, vôbec by si neuvažovala, že to môže byť inak .
    Takisto by bolo dobré , aby Ti zaplatili celú sumu za služby, ktoré im vyfaktúruješ Ty ... a nevyplácali Ti iba časť očistenú o splátku,zbytočne to komplikuje účtovníctvo ...
    ..................

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    zupu Pozri príspevok
    firma mi to bude strhavat z dohodnutej odmeny. O to menej im budem fakturovat.
    Ale to nejde. Ak chcete aby notebook bol Váš, tak Vám museli vystaviť faktúru zaň. Vy im musíte spraviť faktúru v plnej výške za svoju prácu a tú časť, ktorú ste sa dohodli splácať mesačne si musíte započítať alebo musia prebehnúť ako úhrady cez pokladňu.

    zupu je offline (nepripojený) zupu

    zupu
    OK, dakujem vsetkym za rady. Skusim to nejako poriešit s firmou, pre ktoru pracujem. Este raz vdaka.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.