Zavrieť

Porady

Nárok na odpočítanie dane

Ahojte poraďáci,

prosím Vás, poraďte mi:
v marci 2006 som začala podnikať a 1.7.2006 som sa stala platcom DPH. Firma, ktorá mi robí účtovníctvo, mi na základe dohody vyfakturovala účtovné práce za obdobie 03-07/2006, s júlovým dátumom dodania. Keďže účtovnej firme vznikla daňová povinnosť na DPH v 07/2006, ja som si v 07/2006 odpočítala celú DPH. Mám teraz daňovú kontrolu a trdia mi, že som si tú DPH mala pomerne rozdeliť na obdobie 03-06/2006 kedy som nebola platcom a nemala som nárok si ju odpočítať. To je podľa mňa hlúposť, tu nejde o to, za aké obdobie za fakturovalo, ale kedy vznikla daňová povinnosť, na základe ktorej mám nárok uplatniť si DPH.

Zuzana
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    zuzkadzugi Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci,

    prosím Vás, poraďte mi:
    v marci 2006 som začala podnikať a 1.7.2006 som sa stala platcom DPH. Firma, ktorá mi robí účtovníctvo, mi na základe dohody vyfakturovala účtovné práce za obdobie 03-07/2006, s júlovým dátumom dodania. Keďže účtovnej firme vznikla daňová povinnosť na DPH v 07/2006, ja som si v 07/2006 odpočítala celú DPH. Mám teraz daňovú kontrolu a trdia mi, že som si tú DPH mala pomerne rozdeliť na obdobie 03-06/2006 kedy som nebola platcom a nemala som nárok si ju odpočítať. To je podľa mňa hlúposť, tu nejde o to, za aké obdobie za fakturovalo, ale kedy vznikla daňová povinnosť, na základe ktorej mám nárok uplatniť si DPH.

    Zuzana
    Firme vznikla daňová povinnosť a vám nárok na uplatnenie odpočtu v 7.mes.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ak by neverili :
    Odpočítanie dane
    § 49
    Odpočítanie dane platiteľom
    (1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

    §19
    (2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.


    Možno si to pletú s časovým rozlíšením nákladov , ale to je o inej dani ....

    zuzkadzugi je offline (nepripojený) zuzkadzugi

    zuzkadzugi
    Ďakujem, presne to isté si myslím, že si to pletú s časovým rozl. nákladov...

    Pekný zvyšok dňa:-)))
    Zuzana

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    No pravdepodobne narážajú na § 49/2 použije na účely svojho podnikania "ako platiteľ". No a potom § 49/5 ale tam im vypadlo ako platiteľ.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    ALBO Pozri príspevok
    No pravdepodobne narážajú na § 49/2 použije na účely svojho podnikania "ako platiteľ". No a potom § 49/5 ale tam im vypadlo ako platiteľ.
    Opäť jeden zaujímavý prípad na zamyslenie.
    Môžu narážať na tento paragraf?
    Ak zoberiem do úvahy charakter účtovníckych prác, použila túto službu podľa mňa celú ako platiteľ- obdržala všetky spracované doklady v 7. mesiaci a v 7. mesiaci mohla využívať jej výsledky napr. z hľadiska rozhodovania v oblasti ekonomiky a pod. a celkové výsledky použije až pri DP za rok 2007- alebo nie?. Ak nebola v mesiacoch marec-jún žiadna práca vykonaná, služba poskytnutá použila niečo pre svoje podnikanie? Je povinná účtovnícka firma fakturovať po mesiacoch?

    Ak mi napr. ako neplatiteľovi začala firma umývať okná a dve umyla počas dní, keď som nebol platiteľom DPH a 10 keď som sa ním stal-mám tie dve okná vylúčiť z odpočtu - alebo to nie je to isté?

    situ je offline (nepripojený) situ

    situ
    V prvom zdaňovacom období platiteľ nemá nárok na odpočítanie DPH zo spotrebovaných služieb, pozri v zákone o DPH nárok na odpočítanie DPH pri registrácii. Účtovnícke služby je to isté ako keby si uplatňoval odpočítanie DPH z režijných nákladov napr. z telefóniov pred registráciou, som toho názoru, že názor kontrolórov je správny.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    situ Pozri príspevok
    V prvom zdaňovacom období platiteľ nemá nárok na odpočítanie DPH zo spotrebovaných služieb, pozri v zákone o DPH nárok na odpočítanie DPH pri registrácii. Účtovnícke služby je to isté ako keby si uplatňoval odpočítanie DPH z režijných nákladov napr. z telefóniov pred registráciou, som toho názoru, že názor kontrolórov je správny.
    Iste netvrdím zatiaľ ani , že DÚ nemá pravdu,preto píšem zaujímavý prípad...
    Tu sa neuplatňuje nárok na odpočítanie pred registráciou. Telefóne služby mu boli poskytnuté v čase, keď platiteľom nebol, tak isto aj iné režijné náklady, ktoré použil boli v poskytnuté čase, keď nebol platiteľom dane.
    Účtovnícke služby mu však boli poskytnuté až v 7. mesiaci, vtedy boli vykonané /bez ohľadu na to, že za marec-jún/, oni ich vtedy nevyužívali nijako ani ako platitelia ani ako neplatitelia, lebo tie služby neexistovali v tom danom období.

    zatiaľ len rozmýšľam nahlas, či sa z toho dá nejako výjsť.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Lenže dodanie telekomunikačných služieb je preukázateľné, spracovanie účtovníctva - teda to, kedy bola služba poskytnutá - ťažko ... Ak chcú kontrolovaný subjekt za niečo postihnúť, tak za nedodržiavanie Zákona o účtovníctve (priebežné vedenie účtovníctva).
    Aj účtovnícka firma je povinná faktúrovať podľa § 71 . Ak mi niekto prinesie pravidelnú ročnú igelitku, nemôžem mu začať spätne vystavovať faktúry za jednotlivé mesiace, keď som v danom období neposkytla žiadnu službu .

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Johanka Pozri príspevok
    Lenže dodanie telekomunikačných služieb je preukázateľné, spracovanie účtovníctva - teda to, kedy bola služba poskytnutá - ťažko ... Ak chcú kontrolovaný subjekt za niečo postihnúť, tak za nedodržiavanie Zákona o účtovníctve (priebežné vedenie účtovníctva).
    Aj účtovnícka firma je povinná faktúrovať podľa § 71 . Ak mi niekto prinesie pravidelnú ročnú igelitku, nemôžem mu začať spätne vystavovať faktúry za jednotlivé mesiace, keď som v danom období neposkytla žiadnu službu .
    Nikde nie je napísané, že si účtovníctvo počas toho, keď nebola plátcom DPH, neviedla sama. Až sa stala plátcom, účtovníctvo zverila firme. A keďže účtovná firma sa nemôže spoliehať a ručiť za to, čo neurobili , spravili účtovnítvo od začiatku nanovo. Ale až v čase, keď bola plátcom DPH. Kde je problém?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    JankaO Pozri príspevok
    Nikde nie je napísané, že si účtovníctvo počas toho, keď nebola plátcom DPH, neviedla sama. Až sa stala plátcom, účtovníctvo zverila firme. A keďže účtovná firma sa nemôže spoliehať a ručiť za to, čo neurobili , spravili účtovnítvo od začiatku nanovo. Ale až v čase, keď bola plátcom DPH. Kde je problém?
    Trošku nerozumiem, či obhajuješ pomerný odpočet alebo celý ...
    Aj keby som osobne takto zložito uvažovala o dvojitej práci nič nemení na veci, že účtovné práce boli vykonané v 7. mesiaci a ona si neuplatňuje DPH za svoje práce aj keby ich náhodou vykonala . Účtovná firma sa síce môže spoliehať len sama na seba, ale musí vykonať len tie práce, ktoré si objednávateľ sám objednal...

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    evina Pozri príspevok
    Trošku nerozumiem, či obhajuješ pomerný odpočet alebo celý ...
    Aj keby som osobne takto zložito uvažovala o dvojitej práci nič nemení na veci, že účtovné práce boli vykonané v 7. mesiaci a ona si neuplatňuje DPH za svoje práce aj keby ich náhodou vykonala . Účtovná firma sa síce môže spoliehať len sama na seba, ale musí vykonať len tie práce, ktoré si objednávateľ sám objednal...
    O odpočte DPH som sa v mojom príspevku ani nezmienila. To bola reakcia na odpoveď - možnú pokutu za nevedenie účtovníctva. cit. JOHANKU v prísp. č. 9
    Ak chcú kontrolovaný subjekt za niečo postihnúť, tak za nedodržiavanie Zákona o účtovníctve (priebežné vedenie účtovníctva).
    Nič viac.
    Naposledy upravil JankaO : 18.10.07 at 17:04

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    JankaO Pozri príspevok
    O odpočte DPH som sa v mojom príspevku ani nezmienila. To bola reakcia na odpoveď - možnú pokutu za nevedenie účtovníctva. cit. JOHANKU v prísp. č. 9
    Ak chcú kontrolovaný subjekt za niečo postihnúť, tak za nedodržiavanie Zákona o účtovníctve (priebežné vedenie účtovníctva).
    Nič viac.
    Aha, tak som to vôbec nepochopila, ja som sa sústredila na tú DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.