Zavrieť

Porady

neplatené voľno - nesúhlas so žiadosťou o poskytnutie

Ahojte,chcem sa opýtať,či mi môže zamestnávateľ nevyhovieť so žiadosťou o poskytnutie neplateného voľna.Aký dôvod mám uviesť aby mi v každom prípade vyhovel ?Potrebujem ho len na 1 deň na konci mesiaca, príp.na konci roka. Ide totiž o to, že mám ešte cca 10 dní nevyčerpanej dovolenky, aby mi nenariadil čerpať si ju. Ďakujem za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    damda Pozri príspevok
    Ahojte,chcem sa opýtať,či mi môže zamestnávateľ nevyhovieť so žiadosťou o poskytnutie neplateného voľna.Aký dôvod mám uviesť aby mi v každom prípade vyhovel ?Potrebujem ho len na 1 deň na konci mesiaca, príp.na konci roka. Ide totiž o to, že mám ešte cca 10 dní nevyčerpanej dovolenky, aby mi nenariadil čerpať si ju. Ďakujem za rady.
    Rieši to nasledovný § zákonníka práce:

    § 141 Dôležité osobné prekážky v práci

    (3) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi z dôvodov uvedených v odseku 2 ďalšie pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy, alebo mu môže poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy z iných vážnych dôvodov, najmä na zariadenie dôležitých osobných, rodinných a iných vecí, ktoré nemožno vybaviť mimo pracovného času.

    Lenže znenie uvedeného odstavca zamestnávateľovi dáva možnosť, ale nie povinnosť.

    damda je offline (nepripojený) damda

    damda
    Toto viem-že mu to dáva možnosť ale nie povinnosť. Preto sa chcem spýtať či nemá niekto skúsenosť s nejakým konkrétnym dôvodom, na ktorý mi ho v každom prípade musí poskytnúť. Ide o to, že potrebujem 1 deň neplatiť odvody na nemocenské (teda rovno celý odvod za ten deň do SP zo zamestnania), pretože si platím aj DNP a chcem z neho dosiahnuť maximum pre čerpanie OČR(31.10.si zaplatím z maxima a v 11/07 pôjdem na OČR). To aj bez NV dosiahnem...no keď budem mať aj odvod zo zamestnania v ten istý deň, už zo zamestnania mi nedajú OČR. Potrebujem preto niečo vymyslieť...

    damda je offline (nepripojený) damda

    damda
    nevie mi nikto poradiť? tak a čo keby som požiadala o ničo iné ako neplatené voľno, niečo podobné kedy by som nemusela zo zamestnania platiť odvody a bolo by to "prerušenie v SP"?napr. znova rodič.dovolenku (keďže som si ju ešte nevyčerpala a dieťa má 1,5 roka)? ale to je asi nezmysel na 1 deň, však? hlavne keď ešte mám nevyčerpanú riadnu dovolenku...čo teda robiť?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Ak zamestnávateľ "nespolupracuje", reálne nevymyslíte nič.

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    Jedna možnosť by tu bola, ale tento mesiac to už bohužiaľ nestíhaš.
    Takže tu je riešenie: nastúpiť na OČR, 10 dní bude SP platiť, 11. deň je už neplatený a je prerušením NP u zamestnávateľa. V tento 11. deň nemáš v práci žiadny VZ a preto môžeš DNP zaplatiť z maxima.
    Naposledy upravil jankasm : 02.11.07 at 13:10

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Janka: Etiketa...takéto brutálnosti by sme tu radiť nemali.

    neplatené voľno - nesúhlas so žiadosťou o poskytnutie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.