Zavrieť

Porady

vznik s.r.o a stavba budovy

dobry den, chcem Vas poprosit o radu, kedze nemam skusenosti s uctovanim majetku. S.r.o vznikla v septembri 2007 a v oktobri 2007 zacala s vystavbu vyrobnych priestorov spolu s administrativnou castou budovy. Ako postupovat pri uctovani nakladav vzniknutych? kedy zaradit budovu do uzivania, po kolaudacii?
dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    lenka1980 Pozri príspevok
    dobry den, chcem Vas poprosit o radu, kedze nemam skusenosti s uctovanim majetku. S.r.o vznikla v septembri 2007 a v oktobri 2007 zacala s vystavbu vyrobnych priestorov spolu s administrativnou castou budovy. Ako postupovat pri uctovani nakladav vzniknutych? kedy zaradit budovu do uzivania, po kolaudacii?
    dakujem
    Vzniknuté výdavky (zámerne písem výdavok a nie náklad) sa počas výstavby účtujú na obstarávací účet 042. Protizápis bude 321,211.... Účet 042 je kumulačný, po skolaudovaní budovy sa interným dokladom zaúčtuje budova do majetku spoločnosti 021/042. Výdavky nahromadené na účte 042 takto sa dostanú do majetku firmy, a v súlade so zákonom o dani z príjmov cez odpisovanie (účtovný zápis 551/082) sa premietnu do nákladov. Budovy - nehnuteľnosti sa odpisujú 20 rokov.
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 24.10.07 at 14:25

    szokeeva je offline (nepripojený) szokeeva

    szokeeva
    Prosila by som tiež poradiť,
    - v r.2007 začala staveb.firma s.r.o.stavať byty za účelom ich následného predaja z vlastných prostriedkov ,ukončenie stavby v roku 2008 - žiadne zmluvy s kupujúcimi ešte nemáme,čiže v roku 2007 sa ešte nepredávajú.Predávať sa začnú v roku 2008.
    Nie je mi jasné či mám výstavbu bytov považovať za obstaranie DHM,alebo
    či ide o zákazkovú výrobu.
    Prosím poraďte ak máte s tým skúsenosti , veď takéto stavby nie sú ojedinelé ,len ja s tým nemám žiadnu skúsenosť.
    Za dobrú radu vopred vďaka!

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    szokeeva Pozri príspevok
    Prosila by som tiež poradiť,
    - v r.2007 začala staveb.firma s.r.o.stavať byty za účelom ich následného predaja z vlastných prostriedkov ,ukončenie stavby v roku 2008 - žiadne zmluvy s kupujúcimi ešte nemáme,čiže v roku 2007 sa ešte nepredávajú.Predávať sa začnú v roku 2008.
    Nie je mi jasné či mám výstavbu bytov považovať za obstaranie DHM,alebo
    či ide o zákazkovú výrobu.
    Prosím poraďte ak máte s tým skúsenosti , veď takéto stavby nie sú ojedinelé ,len ja s tým nemám žiadnu skúsenosť.
    Za dobrú radu vopred vďaka!
    Ja si myslím, že ide o obstaranie DM, zákazková výroba je o tom, keď určitú vec vyrábam,staviam na základe nejakej zmluvy. Následne sa účtuje o predaji DM.

    ekonom99 je offline (nepripojený) ekonom99

    ekonom99
    len doplním Smitha: Podľa §35 ods.2 písm. a) Postupov účtovania pre podnikateľov, súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku nie sú penále, pokuty, poplatky, úroky z omeškania alebo iné sankcie zo zmluvných vzťahov a peňažné náhrady škôd súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku.
    Podľa vyššie uvedeného napr.poplatky do katastra, na úradoch nebudú súčasťou nákladov súvisiacich s obstaraním budovy, ale sa budú účtovať ako daňové náklady bežného roka na účte 538-Dane a poplatky.

    szokeeva je offline (nepripojený) szokeeva

    szokeeva
    Neviem si dobre predstaviť ako to bude stým predajom,keď stavba ešte nebude dokončená a zaradená do majetku,podľa konateľa sa budú prijímať aj nejaké preddavky od kupujúcich ešte počas stavby,ako o tom budem účtovať????
    Mohli by ste poradiť konkrétnejšie prosííím...
    -obstaranie DHM/12 bytov/
    -predaj bytov
    ..........Dobrá rada nad zlato!............

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    szokeeva Pozri príspevok
    Neviem si dobre predstaviť ako to bude stým predajom,keď stavba ešte nebude dokončená a zaradená do majetku,podľa konateľa sa budú prijímať aj nejaké preddavky od kupujúcich ešte počas stavby,ako o tom budem účtovať????
    Mohli by ste poradiť konkrétnejšie prosííím...
    -obstaranie DHM/12 bytov/
    -predaj bytov
    ..........Dobrá rada nad zlato!............
    Obstaranie 042/321,211..
    343/321,211...

    Prijaté zálohy 311/324
    311/343

    Kolaudácia a zaradenie: 021/042
    Predaj a vyúčtovanie záloh: 311/641
    311/343
    Predaj majetku 541/081
    Vyradenie majetku 081/021

    szokeeva je offline (nepripojený) szokeeva

    szokeeva
    Ďakujem za usmernenie,ľahko je nám menej skúseným,keď máme Vás skúsených,ešte raz vďaka.

    szokeeva je offline (nepripojený) szokeeva

    szokeeva
    Ešte ma napadlo,čítala som aj o aktivácii DHM / 624/,trochu bližšie tomto účte
    -nejakým príkladom-by mohol niekto pomôcť,viem ,že som otravná,ale chcem v tom mať jasno,chcem účtovať správne.
    Vaše rady a príklady aj z ostatných príspevkov veľmi pomáhajú.
    Vďaka.

    ekonom99 je offline (nepripojený) ekonom99

    ekonom99
    szokeeva Pozri príspevok
    Neviem si dobre predstaviť ako to bude stým predajom,keď stavba ešte nebude dokončená a zaradená do majetku,podľa konateľa sa budú prijímať aj nejaké preddavky od kupujúcich ešte počas stavby,ako o tom budem účtovať????
    Mohli by ste poradiť konkrétnejšie prosííím...
    -obstaranie DHM/12 bytov/
    -predaj bytov
    ..........Dobrá rada nad zlato!............
    predať sa dá aj nedokončená stavba, ktorá je priebežne účtovaná na 042. Pri preddavkoch pozor, po ich prijatí treba vystaviť daňový doklad a odviesť DPH. Pri predaji bytu sa pri konečnej faktúre ako základ pre daň uvedú s mínusom prijaté-zdanené preddavky a dodaní sa len rozdiel v cene bytu. Pre účtovníčku, ktorá nemá s tým skúsenosti, je to trošku zložitejšie účtovanie, pri zlom postupe hrozí aj chaos v DPH.

    vznik s.r.o a stavba budovy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.