Zavrieť

Porady

čerpanie a preplatenie dovolenky z roku 2006

Mám zamestanaca, ktorý mal 25 dní novej dovolenky a 22 dní minuloročnej dovolenky. Vyčerpal toho roku 15 dní. Zostalo mu 32 dní. Môj program hovorí: zostáva čerpať 7 dní vlaňajšej dovolenky a z 47 dní zostáva čerpať 5 dní do povinných 4 týždňov.Veľmi tomu nerozumiem.Kedy treba niečo z tej dovolenky preplatiť, alebo či môžme niečo preplatiť do konca roka. Alebo do kedy si má a koľko vyčerpať.Neviem či je to pochopiteľne napísané. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vema je offline (nepripojený) vema

    vema
    Prosím Vás, vysvetlite mi ako je to s čerpaním a preplatením dovolenky, nerozumiem tomu. Zamestnanec má za rok 2007 25 dní dovolenky, z roku 2006 mu zostalo 7 dni, čiže má nevyčerpanej dovolenky spolu 32 dní.Môže mu zamestnávateľ niečo z toho preplatiť? Alebo musí? Alebo, aby o žiaden deň dovolenky neprišiel do kedy si ktoré dni musí vyčerpať? Neviem sa z toho vymotať. Ďakujem

    Magma je offline (nepripojený) Magma

    Magma
    [

    Bola som na školení o ZP, kde nám to bolo vystvetlené takto:
    Zamestnávateľ je povinný určiť čerpanie aspoň 4 týždňov dovolenky v kalendárnom roku...Ak si zamestnanec nemôže vybrať dovolenku pretože, že mu zamestnávateľ neurčí jej čerpanie...
    Z tohoto však vyplýva že zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky v rozsahu 4 týždňov, samozrejme ak v tom nebránia
    prekážky v práci na strane zamestnanca.
    Dokonca sa môže stať, že príde na kontrolu IBP a spýta sa zamestnávateľa prečo neurčil zamestnancovi nástup na dovolenku. A zamestnávateľ to musí zdôvodniť. Uvedomme si, že nejde o posledné mesiace roka ale o celý kalendárny rok, tak mi nikto nepovedzte že za 12 mesiacov si zamestnanec nemôže čerpať dovolenku. Samozrejme je iné, keď sú prekážky, nemoc a pod.

    Ja s tým súhlasím, pretože dovolenka je na zotavenie zamestnanca a neverím, že zamestnanec v príspevku od "vema" si nepotreboval oddýchnuť, alebo nemal možnosť si vybrať dovolenku?! Potom je to robot, alebo ho firma zneužíva. To je môj osobný názor.

    vema je offline (nepripojený) vema

    vema
    Magma Pozri príspevok
    [

    Bola som na školení o ZP, kde nám to bolo vystvetlené takto:
    Zamestnávateľ je povinný určiť čerpanie aspoň 4 týždňov dovolenky v kalendárnom roku...Ak si zamestnanec nemôže vybrať dovolenku pretože, že mu zamestnávateľ neurčí jej čerpanie...
    Z tohoto však vyplýva že zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky v rozsahu 4 týždňov, samozrejme ak v tom nebránia
    prekážky v práci na strane zamestnanca.
    Dokonca sa môže stať, že príde na kontrolu IBP a spýta sa zamestnávateľa prečo neurčil zamestnancovi nástup na dovolenku. A zamestnávateľ to musí zdôvodniť. Uvedomme si, že nejde o posledné mesiace roka ale o celý kalendárny rok, tak mi nikto nepovedzte že za 12 mesiacov si zamestnanec nemôže čerpať dovolenku. Samozrejme je iné, keď sú prekážky, nemoc a pod.

    Ja s tým súhlasím, pretože dovolenka je na zotavenie zamestnanca a neverím, že zamestnanec v príspevku od "vema" si nepotreboval oddýchnuť, alebo nemal možnosť si vybrať dovolenku?! Potom je to robot, alebo ho firma zneužíva. To je môj osobný názor.
    Tu sa jedná o šéfa a nie zamestnancov.Len sa bojím, aby mu tá dovolenka neprepadla, preto som sa pýtala. Ďakujem aj tak, ale neni som múdrejšia.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    vema Pozri príspevok
    Mám zamestanaca, ktorý mal 25 dní novej dovolenky a 22 dní minuloročnej dovolenky. Vyčerpal toho roku 15 dní. Zostalo mu 32 dní. Môj program hovorí: zostáva čerpať 7 dní vlaňajšej dovolenky a z 47 dní zostáva čerpať 5 dní do povinných 4 týždňov.Veľmi tomu nerozumiem.Kedy treba niečo z tej dovolenky preplatiť, alebo či môžme niečo preplatiť do konca roka. Alebo do kedy si má a koľko vyčerpať.Neviem či je to pochopiteľne napísané. Ďakujem
    Minuločočnú D- tých 7 dní si buď vyčerpe do konca roka, alebo mu padne do zabudnutia. D za tento rok si plnú prenesie do roku 2008.

    Stina je offline (nepripojený) Stina

    Stina
    "Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku."
    Takže by sa mu mohlo preplatiť 5 dní a dva by si vyčerpal, alebo by prepadli.

    azuz je offline (nepripojený) azuz

    azuz
    Stina Pozri príspevok
    "Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku."
    Takže by sa mu mohlo preplatiť 5 dní a dva by si vyčerpal, alebo by prepadli.
    Nerozumiem odpovedi. Prečo by 2 prepadli?
    Zo zákona si zamestnanec musí vyčerpať 4 týždne dovolenky a zvyšok sa mu môže preplatiť. Takže ak z roku 2006 má niekto nárok na dovolenku 22 dní, tak pri 5 dňovom pracovnom týždni sú to 4 týždne + 2 dni. Takže ak si už 3 týždne (15 dní) z roku 2006 vyčerpal, zostáva mu na čerpanie do konca roka 5 dní. Ak si ich nevyčerpá, tak mu "prepadnú". Zvyšné 2 dni sa môžu preplatiť.

    čerpanie a preplatenie dovolenky z roku 2006

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.