Zavrieť

Porady

Invalidný dôchodca

Dobrý deň, mam pracovníka, ktorý poberá invalidný dôchodok.Idem mu robiť danové priznanie. Poraďte mi prosím,ako ho mam vyplniť,on ma nárok na nezdan. časť? DAkujem
Usporiadat
zuso zuso

zuso je offline (nepripojený) zuso

začiatočník v účtovníctve
Poberateľ invalidného dôchodku má nárok na uplatnenie celej nezdaniteľnej sumy na daňovníka.
0 0
Ruzickova Ruzickova

Ruzickova je offline (nepripojený) Ruzickova

A výšku tohto dôchodku uvádzam niekde v dan.priznaní?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ruzickova
A výšku tohto dôchodku uvádzam niekde v dan.priznaní?
Nie je dôvod to tam uvádzať, ak sa na to vyslovene nepýtajú. (Tohtoročné tlačivo na daňové priznanie som ešte nevidela).
0 0
gita gita

gita je offline (nepripojený) gita

Mám priateľku invalidnú dôchodkyňu. Má možnosť pracovať aj možnosť si vybrať akou formou. Keď bude pracovať na dohodu, nebude sa jej odvádzať nič ani daň, ak zarobí do výšky odpočítateľnej položky? Alebo koľko môže zarobiť ročne aby nič z toho neplatila? Existuje aj nejaká zmluva o dielo /niekedy bola/ alebo niečo podobné?
0 0
bienekova bienekova

bienekova je offline (nepripojený) bienekova

zuso
Poberateľ invalidného dôchodku má nárok na uplatnenie celej nezdaniteľnej sumy na daňovníka.
Ak robím DP FO pre podnikateľa, manželka je na plnom invalidnom dôchodku už pred termínom 01.01.2004, v tom prípade mám možnosť uplatniť na ňu celú nezd.čiastku t.j.80832,- SK?
A prečo potom nie aj pri starobnom dôchodku, to je tiež sociálna dávka?
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
bienekova
Ak robím DP FO pre podnikateľa, manželka je na plnom invalidnom dôchodku už pred termínom 01.01.2004, v tom prípade mám možnosť uplatniť na ňu celú nezd.čiastku t.j.80832,- SK?
A prečo potom nie aj pri starobnom dôchodku, to je tiež sociálna dávka?
Niekde som čítala, že len rozdiel medzi jej invalidným dôchodkom a sumou 80832,- Sk. Ak niekto vie presne nech ma opraví!
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Prosím Poraďákov, ak vie niekto reagovať na túto tému, nech sa ozve! Aj mňa to veľmi zaujíma. Ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pokiaľ ide o príjem manželky, do príjmu manželky sa započítava aj starobný dôchodok aj invalidný dôchodok. Nie sú to totiž štátne sociálne dávky.

Takže napr. ak má manželka invalidný dôchodok 60000 Sk za rok 2004, manžel si uplatní nezdaniteľnú čiastku na ňu vo výške 80832 - 60000 = 20832 Sk.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Jozef Mihál
Pokiaľ ide o príjem manželky, do príjmu manželky sa započítava aj starobný dôchodok aj invalidný dôchodok. Nie sú to totiž štátne sociálne dávky.

Takže napr. ak má manželka invalidný dôchodok 60000 Sk za rok 2004, manžel si uplatní nezdaniteľnú čiastku na ňu vo výške 80832 - 60000 = 20832 Sk.
Ďakujem pán Mihál, takže som to dobre pochopila, len ma moje kolegyne o pár riadkov vyššie zmiatli. A zároveň sa spýtam: od 2.1.2005 som na starobnom dôchodku, mám živnosť v oblasti ekonomiky a účtovníctva, budem si môcť pre rok 2005 odpočítať 87936,-Sk, keďže nie som od 1.1. účtovného roka dôchodca?
Podľa môjho názoru áno.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ste šikovná, že ste si dôchodok vybavili až od 2.1.

Tým pádom máte nárok na nezdaniteľných 87936 na rok 2005.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 09.03.05 at 16:24
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Jozef Mihál
Ste šikovná, že ste si dôchodok vybavili až od 2.1.

Tým pádom máte nárok na nezdaniteľných 87936 na rok 2005.
Ďakujem. Preto som si to tak vybavovala, aby som mohla použiť pre tento rok odpočitateľnú položku.
0 0
rene rene

rene je offline (nepripojený) rene

Jozef Mihál
Pokiaľ ide o príjem manželky, do príjmu manželky sa započítava aj starobný dôchodok aj invalidný dôchodok. Nie sú to totiž štátne sociálne dávky.

Takže napr. ak má manželka invalidný dôchodok 60000 Sk za rok 2004, manžel si uplatní nezdaniteľnú čiastku na ňu vo výške 80832 - 60000 = 20832 Sk.
Ak ide invalidný dôchodok do príjmu manželky, mám započítať invalidný dôchodok aj do zdaniteľného príjmu SZČO, invalidného dôchodcu a uplatniť mu nezdaniteľnú čiastku 80.832,- za rok 2004?
0 0
dodo1 dodo1

dodo1 je offline (nepripojený) dodo1

Prosim poradit, mam podobny problem s invalidnym dochodcom, ktory je uz ale v dochodkovom veku. Zakon o Socialnom poisteni totiz uvadza v § 80 ods. 2, ze ak narok na vyplatu inv.dochodku trva po dovrseni dochodkoveho veku, invalidny dochodok sa povazuje za starobny dochodok. Ma potom narok na nezdanitelnu cast za rok 2004 v sume 80 832 Sk? Zakon o Dani z prijmu sa v § 11 ods. 2 nikde neodvolava na definiciu podla zakona o Socialnom poisteni. Na tuto otazku som dostal dve protichodne odpovede z Danoveho uradu. Viete to niekto rozlusknut? Vopred dik.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
rene
Ak ide invalidný dôchodok do príjmu manželky, mám započítať invalidný dôchodok aj do zdaniteľného príjmu SZČO, invalidného dôchodcu a uplatniť mu nezdaniteľnú čiastku 80.832,- za rok 2004?
??? tú otázku myslíte vážne ???

Do zdaniteľného príjmu sa započítavajú len príjmy podliehajúce dani. Dávky zo sociálneho poistenia dani nepodliehajú. Invalidný dôchodok do zdaniteľného príjmu nezapočítavate. Nárok na plnú nezdaniteľnú čiastku pritom zostáva.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
dodo1
Prosim poradit, mam podobny problem s invalidnym dochodcom, ktory je uz ale v dochodkovom veku. Zakon o Socialnom poisteni totiz uvadza v § 80 ods. 2, ze ak narok na vyplatu inv.dochodku trva po dovrseni dochodkoveho veku, invalidny dochodok sa povazuje za starobny dochodok. Ma potom narok na nezdanitelnu cast za rok 2004 v sume 80 832 Sk? Zakon o Dani z prijmu sa v § 11 ods. 2 nikde neodvolava na definiciu podla zakona o Socialnom poisteni. Na tuto otazku som dostal dve protichodne odpovede z Danoveho uradu. Viete to niekto rozlusknut? Vopred dik.
Podľa môjho subjektívneho názoru by nárok na nezdan.čiastku nemal byť, pretože v zmysle zákona o sociálnom poistení ide o starobný dôchodok. Nie vždy musia byť v zákonoch presné odvolávky. Ak v zákone o dani v § 11 ods.2 žiadna odvolávka na zákon o sociálnom poistení nie je, všeobecne sa berie do úvahy, kde a ako v našich zákonoch je definovaný pojem starobný dôchodok a samozrejme berie sa do úvahy i existencia § 80 ods.2 zákona 461/2003...
0 0
buba buba

buba je offline (nepripojený) buba

Takže ak som to správne pochopila , keď mám inval.zamestnankyňu a už by mala nárok na starobný dôchodok , ale ešte oň nepožiadala nemá nárok na odpočítateľňú položku? Ale na vyhlásení sa podpisuje , že nie je starobný dôchodca? A ja jej dávam tú odp. položku. Ale ešte by som to mohla opraviť v roč. zúč. ak je to tak. prosím o rýchlu odpoveď
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
dodo1
Zakon o Socialnom poisteni totiz uvadza v § 80 ods. 2, ze ak narok na vyplatu inv.dochodku trva po dovrseni dochodkoveho veku, invalidny dochodok sa povazuje za starobny dochodok.
a neprepočítava sa náhodou tento invalidný dôchodok na starobný dôchodok nejak automaticky? Myslím tým, invalid dosiahne dôchodkový vek, a keďže v dôchodkovom veku má nárok na starobný dôchodok, invalidný dôchodok sa "prepočíta" na starobný a tento invalid sa stáva starobných dôchodcom ... či to tak nefunguje?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
buba
Takže ak som to správne pochopila , keď mám inval.zamestnankyňu a už by mala nárok na starobný dôchodok , ale ešte oň nepožiadala nemá nárok na odpočítateľňú položku? Ale na vyhlásení sa podpisuje , že nie je starobný dôchodca? A ja jej dávam tú odp. položku. Ale ešte by som to mohla opraviť v roč. zúč. ak je to tak. prosím o rýchlu odpoveď
Ona je starobný dôchodca, pretože ku dňu dovŕšenia dôchodkového veku sa automaticky jej invalidný dôchodok považuje za starobný dôchodok. Takže na odpoč.položku nárok nemá.
0 0
buba buba

buba je offline (nepripojený) buba

To je teda prúser, lebo to je riaditeľova žena a teraz jej to budem mať problém vysvetliť, držte mi palce.
0 0
buba buba

buba je offline (nepripojený) buba

No ale teraz som volala na daňový úrad u nás v D:K. a povedala mi kontrolórka, že má nárok ak si nepožiadal o starobný d. tak neviem asi jej to nechám.
0 0
Načítať ďalšie