Zavrieť

Porady

Zaplatenie dane z príjmu po návrate zo zahraničia+vrátenie zaplatenej dane

Dobrý deň. Mám takýto problém. Som študentom na vysokej škole a cez prázdniny som pracoval v Írsku. Robil som od júna do septembra, robil som legálne zaregistrovaný a z mojej mzdy mi bola stŕhaná daň v Írsku. Pred návratom som sa bol pýtať v Írsku, či mi môžu odrátanú daň vrátiť a dostal som odpoveď, že nie, že o to musím požiadať na Slovensku. Po návrate na Slovensko, som zašiel na daňový úrad, aby som sa opýtal na vrátenie dane a dostal som odpoveď, že namiesto vrátenia dane, musím si podať daňové priznanie a zaplatiť daň z príjmu aj na Slovensku. Ohľadom mojej otázky, či mi môžu spomínanú daň vrátiť, odpovedali mi, že nie, že to si musím vybaviť v Írsku. Podľa toho, čo viem, som rezidentom SR, čiže musím podať DP tu. A ako som sa dozvedel SR s Írskou republikou má zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, a toto podľa mňa je dvojité zdanenie. Inak, zarobil som tam asi 3500 eur. Môžete mi, prosím, poradiť, čo robiť, kde by som si mal požiadať o vrátenie dane zaplatenej v Írsku a koľko asi budem približne (viem, že na to potreba priemerný ročný kurz) platiť daň na Slovensku???
Ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Skús pozrieť túto tému, možno tam najdeš odpoveď na tvoje otázky:

    http://www.porada.sk/t44652-pozor-pr...odanie-dp.html

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    liquid11 Pozri príspevok
    Dobrý deň. Mám takýto problém. Som študentom na vysokej škole a cez prázdniny som pracoval v Írsku. Robil som od júna do septembra, robil som legálne zaregistrovaný a z mojej mzdy mi bola stŕhaná daň v Írsku. Pred návratom som sa bol pýtať v Írsku, či mi môžu odrátanú daň vrátiť a dostal som odpoveď, že nie, že o to musím požiadať na Slovensku. Po návrate na Slovensko, som zašiel na daňový úrad, aby som sa opýtal na vrátenie dane a dostal som odpoveď, že namiesto vrátenia dane, musím si podať daňové priznanie a zaplatiť daň z príjmu aj na Slovensku. Ohľadom mojej otázky, či mi môžu spomínanú daň vrátiť, odpovedali mi, že nie, že to si musím vybaviť v Írsku. Podľa toho, čo viem, som rezidentom SR, čiže musím podať DP tu. A ako som sa dozvedel SR s Írskou republikou má zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, a toto podľa mňa je dvojité zdanenie. Inak, zarobil som tam asi 3500 eur. Môžete mi, prosím, poradiť, čo robiť, kde by som si mal požiadať o vrátenie dane zaplatenej v Írsku a koľko asi budem približne (viem, že na to potreba priemerný ročný kurz) platiť daň na Slovensku???
    Ďakujem za odpovede.
    Cez ktoré prázdniny si robil v Írsku ? ak sa jedná o rok 2007 daň.priznanie podávaš na Slovensku do konca marca 2008.
    S Írskom má SR uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia metódou zápočtu. Zjednodušene to znamená, že príjmy z Írska zdaníš spolu s príjmami na Slovensku /ak si nejaké mal/ na Slovensku, uplatníš si slovenskú nezd. čiastku dane, odpočítaš daň zaplatenú v Írsku a na Slovensku doplatíš rozdiel.

    ------
    Veronika

    liquid11 je offline (nepripojený) liquid11

    liquid11
    Áno, robil som v tomto roku a bol to môj jediný príjem a myslím, že do konca roka už žiadny iný nebude. A zaujímalo by ma, či mi vrátia aj napríklad preplatok, lebo v Írsku som zaplatil väčšiu daň, akú pravdepodobne zaplatím na Slovensku.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    liquid11 Pozri príspevok
    Áno, robil som v tomto roku a bol to môj jediný príjem a myslím, že do konca roka už žiadny iný nebude. A zaujímalo by ma, či mi vrátia aj napríklad preplatok, lebo v Írsku som zaplatil väčšiu daň, akú pravdepodobne zaplatím na Slovensku.
    Preplatok z Írska ti na Slovensku nevrátia. Ja mám opačné skúsenosti. Väčšina klientov čo pracovala v Írsku viac mesiacov, na Slovensku mala vysoké nedoplatky.
    Možno je to aj tým, že podali ročné zúčtovanie aj v Írsku a tam im daň vrátili. Skús sa o tejto možnosti informovať v nejakej sprostredkovateľskej agentúre.

    ------
    Veronika

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    liquid11 Pozri príspevok
    Áno, robil som v tomto roku a bol to môj jediný príjem a myslím, že do konca roka už žiadny iný nebude. A zaujímalo by ma, či mi vrátia aj napríklad preplatok, lebo v Írsku som zaplatil väčšiu daň, akú pravdepodobne zaplatím na Slovensku.
    liquid11, daň z príjmu, ktorý si odviedol do štátneho rozpočtu inej krajiny ako je SR Ti nemôže byť vrátená zo ŠR SR. Bolo by to nespravodlivé. Predstav si napr., že by 1/2 milóna slovákov odviedlo daň v zahraničí, podalo DP v SR a aj žiadalo jej vrátenie.
    Tu
    http://www.exil.sk/site/irsko.php/2007/10/27/dane_irsko_danove_kredity
    http://www.revenue.ie./
    sa dozvieš, ako požiadať o vrátenie dane zo ŠR IR. Započítať si ju v DP podanom v SR budeš môcť len z rozdielu: odvedená daň –(mínus) vrátená daň.

    AnnaK je offline (nepripojený) AnnaK

    AnnaK
    Má prosím Vás niekto skúsenosti so zdaňovaním činnosti lekára v Belgicku, ktorý tam nebol zamestnancom a sám si platil zdravotné aj sociálne poistenie? Popri tom vykonával činnosť súkromného lekára aj na Slovensku. Veľmi by mi to pomohlo. Vďaka.

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    liquid11, k otázke, aká bude pravdepodobná daň, je ťažké sa vyjadriť,lebo neviem, či tých 3500 EUR bol tvoj hrubý príjem. Ak z toho bude odrátané ešte poistné, ktoré ti tam stŕhali, je dosť možné, že z toho príjmu ti vyjde malá daň alebo aj žiadna, keďže máš nárok na 95616.- Sk, ktoré nepodlieha dani.

    liquid11 je offline (nepripojený) liquid11

    liquid11
    Myslím, že tých 3500 eur je už čistý príjem. Máte niekto aspoň predstavu, aký by mohol byť priemerný ročný kurz eura za rok 2007 na Slovensku, ak v minulom roku to bolo tuším 36 korún za euro. Ďakujem.

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    za 1.-3. štvrťrok je to 33,898 - pozri stránku www.nbs.sk - menu - kurzový lístok - priemerné mesačné, štvrťročné ...
    Pokiaľ máš výplatné pásky, pozri si poslednú - tam je to vždy nakumulované a máš tam hrubú mzdu, poistné aj daň.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.