Zavrieť

Porady

Predaj pozemku

Dobrý deň, prosím o radu. Od roku 1997 som majiteľkou pozemku, ktorý som zdedila. Idem ho predať. Som teda majiteľkou pozemku 10 rokov. Pri predaji som povinná zaplatiť daň 19 % z hodnoty pozemku?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    jaja37 Pozri príspevok
    Dobrý deň, prosím o radu. Od roku 1997 som majiteľkou pozemku, ktorý som zdedila. Idem ho predať. Som teda majiteľkou pozemku 10 rokov. Pri predaji som povinná zaplatiť daň 19 % z hodnoty pozemku?
    Predaj pozemku je oslobodená od dane, nakoľko je splnená podmienka § 9 ZoDP, 5 rokov vlastníctva.

    jaja37 je offline (nepripojený) jaja37

    jaja37
    Veľmi pekne ďakujem, ale zmiatla ma v zákone jedna vec. Pozemok som zdedila po strýkovi, teda nie podľa zákona v priamom rade. Strýko ale nemal žiadnych iných dedičov. Aj tak tam platí oslobodenie?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Nakoľko si nenadobudla nehnuteľnosť dedením v priamom rade nebudeš uplatňovať oslobodenie od dane podľa §9 ods.1 písm. c/, ale uplatníš oslobodenie podľa § 9 ods.1 písm.b/, pretože spĺňaš podmienku vlastníctva
    viac ako 5 rokov .

    § 9 (1) Od dane je oslobodený príjem
    b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia ( tu sa neskúma akým spôsobom si nehnuteľnosť nadobudla) alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku, c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade ( toto nie je Tvoj prípad) alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a),.......

    svedia je offline (nepripojený) svedia

    svedia
    Ahojte prosím o radu či to správne chápem... Keď niekto predáva pozemok, vlastní ho viac ako 5 rokov neplatí zaň daň. Ale chcem sa opýtať keď ho predáva osoba SZČO( ktorá ho nemá vo vlastníctve firme- čiže súkromne po rodičoch) taksi ho musí vypísať do DP???? Ďakujem...

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    svedia Pozri príspevok
    Ahojte prosím o radu či to správne chápem... Keď niekto predáva pozemok, vlastní ho viac ako 5 rokov neplatí zaň daň. Ale chcem sa opýtať keď ho predáva osoba SZČO( ktorá ho nemá vo vlastníctve firme- čiže súkromne po rodičoch) taksi ho musí vypísať do DP???? Ďakujem...
    Ak sa jedná o oslobodený príjem /vlastníš viac ako 5 rokov, nebol v obchodnom majetku - čiže príjem je oslobodený/ do DP neuvádzaš.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.