Zavrieť

Porady

Sociálny fond - príspevok na SL

Prosím skúsenejších poraďákov o pomoc. Vie mi niekto P O L O P A T E popísať ako by som mala postupovať pri riešení situácie?
Mesačne tvoríme, prispievame do soc. fondu vedeného na samostatnom účte a rozhodli sme sa, že nasledujúcich pár mesiacov budeme prispievať zamestnancom na stravné lístky Le cheque dejeuner, ktoré dostávajú každý mesiac a platia 45% zo SL zamestnávateľovi. V nasledujúcich mesiacoch nechceme, aby platili 45% ale len 20%. Ako presne vyriešim túto situáciu a ako to zaúčtujem v JÚ? A je možnosť aby neplatili zamestnávateľovi ani 20%, ale aby to mali určitý čas "zadarmo"?
Veľmi pekne ďakujem za vysvetlenie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Zuzana B. Pozri príspevok
    a rozhodli sme sa, že nasledujúcich pár mesiacov budeme prispievať zamestnancom na stravné lístky

    a kým ste sa rozhodli, povinnosť prispievať zo zákona vám nič nehovorila?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Paula Pozri príspevok
    a kým ste sa rozhodli, povinnosť prispievať zo zákona vám nič nehovorila?
    Doplním § Zákona o SF:
    § 7
    Použitie fondu

    (1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť z fondu príspevok zamestnancom v rozsahu a podľa zásad dohodnutých v kolektívnej zmluve na zabezpečenie stravovania nad rozsah ustanovený osobitným zákonom, 3a) na služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily, na dopravu do zamestnania a späť, na sociálnu výpomoc, na rekreácie, na doplnkové dôchodkové poistenie a na ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov.

    adi11 je offline (nepripojený) adi11

    adi11
    Zuzana B. Pozri príspevok
    Prosím skúsenejších poraďákov o pomoc. Vie mi niekto P O L O P A T E popísať ako by som mala postupovať pri riešení situácie?
    Mesačne tvoríme, prispievame do soc. fondu vedeného na samostatnom účte a rozhodli sme sa, že nasledujúcich pár mesiacov budeme prispievať zamestnancom na stravné lístky Le cheque dejeuner, ktoré dostávajú každý mesiac a platia 45% zo SL zamestnávateľovi. V nasledujúcich mesiacoch nechceme, aby platili 45% ale len 20%. Ako presne vyriešim túto situáciu a ako to zaúčtujem v JÚ? A je možnosť aby neplatili zamestnávateľovi ani 20%, ale aby to mali určitý čas "zadarmo"?
    Veľmi pekne ďakujem za vysvetlenie.
    no to je dobré...tak určitý čas zadarmo..a čo tak určiť si jasné pravidlá a prispievať zamestnancom zo SF pravideľne nejakú sumu v zmysle predpisov

    Tabitha je offline (nepripojený) Tabitha

    Tabitha
    Zuzana B. Pozri príspevok
    Prosím skúsenejších poraďákov o pomoc. Vie mi niekto P O L O P A T E popísať ako by som mala postupovať pri riešení situácie?
    Mesačne tvoríme, prispievame do soc. fondu vedeného na samostatnom účte a rozhodli sme sa, že nasledujúcich pár mesiacov budeme prispievať zamestnancom na stravné lístky Le cheque dejeuner, ktoré dostávajú každý mesiac a platia 45% zo SL zamestnávateľovi. V nasledujúcich mesiacoch nechceme, aby platili 45% ale len 20%. Ako presne vyriešim túto situáciu a ako to zaúčtujem v JÚ? A je možnosť aby neplatili zamestnávateľovi ani 20%, ale aby to mali určitý čas "zadarmo"?
    Veľmi pekne ďakujem za vysvetlenie.
    Ahoj , mi to vo firme robíme tak resp.robili sme že kým nebola určená min suma stravných lístkov ktoré musíš zamestnancom obstarať/ teraz 67.-/ tak som nakupovala 50sk stravenky ktoré som učtovala tak že 48,95.- bol celkový náklad zamestnávateľa ktorý bol nákladom odpočít.od základu dane a 1,05.-sk som uhrádzala čerpaním zo Sf . teda moje výdavkové dooklady vyzerali takto :
    vd č.1 / počet kusov na zamestnacov * 48,95.- -odpočítateľný výdavok -prevádzková réžia
    vd č.2/ počet ks na zamestnancov*1,05.-tuto sumu som účtovala ako nedpočítateľný výdavok -ostatné neodp.výdavky
    a tu som si otvorila knihu SF v učtovnictve a urobila som tvorbu za daný mesiac a následne čerpanie v sume tých 1,05*kusy SL /
    vd č.3/ manipulačný poplatok predaj lístkov -prev.réžia
    vd č. 4/ poštovné /doručenie/- prevádzková rež.
    teraz mám aj ja dilemu ako to budem učtovať nakolko stále chceme aj pri vyššej sume strav.lístkov celu sumu za zamestnancov platiť ale už sa mi sumu 67-48,95 - nepodarí celu pokryť zo SF takže budem musieť sumu nad 48,95.- rozdeliť na dve časti a časť ktoru mi pokryje tvorba do SF budem normálne učtovať ako pred tým tých spomínaných 1,05.- a zvyšok bude ako dalši neodpočítateľný náklad zamestnávateľa . dufam že som to podala zrozumiteľne prišlo mi trochu drsné ako ťa tu sfukli tak snáď ti toto pomôže .

    Zuzana B. je offline (nepripojený) Zuzana B.

    Zuzana B.
    zamestnavatel prispieva 55% zo SL, no chceli by sme vyuzit peniaze zo SF a vyssou ciastkou prispievat zamestnancom na SL a ten rozdiel by bol vykryty peniazmi zo SF.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Zuzana B. Pozri príspevok
    zamestnavatel prispieva 55% zo SL, no chceli by sme vyuzit peniaze zo SF a vyssou ciastkou prispievat zamestnancom na SL a ten rozdiel by bol vykryty peniazmi zo SF.
    To je otázka ? či môžete ?
    Môžete, o výške príspevku zo SF rozhoduje zamestnávateľ. Treba urobiť prepočet, aby ste mali v SF dosť prostriedkov (nemôžete ísť do mínusu).

    Sociálny fond - príspevok na SL

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.