Zavrieť

Porady

odhlásenie a prihlásenie na dobrovoľné nemocenské

Zdravím všetkých,

kto mi poradí alebo naviguje na správny paragraf?

Platím si dobrovoľné NP z min. vymeriavacieho základu. Po splnení podmienky 270 dní sa chcem odhlásiť a opätovne prihlásiť s max. VZ za účelom získania vyššej nemocenskej z PN, na ktorú sa chystám. Je niekde stanovené, koľko dní má uplynúť medzi prihlásením a odhlásením?

A ešte:
Ak bude od 1.1.2008 platiť novela Zákona o soc. poistení, zaujalo ma znevýhodnenie dobrovoľne poistených, kde sa má v prvých 26 týždňoch trvania poistenia nemocenská vypočítavať z min. VZ a nie z reálne plateného. Čo sa považuje za "prvých 26 týždňov"? Je to počítané od dátumu posledného prihlásenia na DNP, aj keď sa už predtým platilo, ale bolo odhlásené a opätovne prihlásené? Ak si platím DNP v priebehu roka 2006 s nejakými prestávkami a napr. v decembri sa odhlásim a opät prihlásim, od kedy sa bude počítať tých 26 týždňov?

Ak budú moje otázky pre niekoho zrozumiteľné a bude na ne vedieť odpovedať, vopred ďakujem.

Zuzana
Usporiadat
pegasz pegasz

pegasz je offline (nepripojený) pegasz

Zdravím všetkých,

kto mi poradí alebo naviguje na správny paragraf?

Platím si dobrovoľné NP z min. vymeriavacieho základu. Po splnení podmienky 270 dní sa chcem odhlásiť a opätovne prihlásiť s max. VZ za účelom získania vyššej nemocenskej z PN, na ktorú sa chystám. Je niekde stanovené, koľko dní má uplynúť medzi prihlásením a odhlásením?

A ešte:
Ak bude od 1.1.2008 platiť novela Zákona o soc. poistení, zaujalo ma znevýhodnenie dobrovoľne poistených, kde sa má v prvých 26 týždňoch trvania poistenia nemocenská vypočítavať z min. VZ a nie z reálne plateného. Čo sa považuje za "prvých 26 týždňov"? Je to počítané od dátumu posledného prihlásenia na DNP, aj keď sa už predtým platilo, ale bolo odhlásené a opätovne prihlásené? Ak si platím DNP v priebehu roka 2006 s nejakými prestávkami a napr. v decembri sa odhlásim a opät prihlásim, od kedy sa bude počítať tých 26 týždňov?

Ak budú moje otázky pre niekoho zrozumiteľné a bude na ne vedieť odpovedať, vopred ďakujem.

Zuzana
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Nie stanovený min.počet dní medzi prihlásením a odhlásením a medzi odhlásením a prihlásením. 26 týždňov sa bude počítať od posledného vzniku poistenia, t.j. od posledného vzniku poistenia - treba počkať na uverejnenie v Zbierke.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Trik s odhlásením a prihlásením bude eliminovaný, pretože doba 26 týždňov sa bude sledovať od posledného prihlásenia sa na DNP.

Všeko o "novom" DNP sa dozviete na školení 19.11.2007 v Bratislave - a z tohto školenia pripravíme aj videoškolenie.
0 0
Oliverka Oliverka

Oliverka je offline (nepripojený) Oliverka

...píšem a učím....seba...
Ujha, to ste ma pan Mihal vystrasili... Predstava, ze budem mat na buduci rok osetrovne (ktore mam pri 3 rocnej dcerke dost casto), prip. PN-ku z DNP len z minima, je fakt dost hrozna. Teraz neviem, co treba urobit - hned si urobit rozhodujuce obdobie, aby tych 26 tyzdnom ubehlo co najskor alebo ako... Pockam si zrejme na Vase a ajobsove rady...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Rady sa už formujú v podobe myšlienok, čoskoro sa v podobe viet dostanú na papier...
0 0
katjab katjab

katjab je offline (nepripojený) katjab

Pán Mihál!
Starobný dôchodca poistený ako DNP od 05.03.2007 s min. VZ sa odhlási k 15.11.2007 z DNP. - t.j. 256 dní DNP.
k 01.12.2007 sa prihlási s max. VZ - tj k 14.12.2007 bude mať spolu 270 dní.
  • V prípade choroby príklad od 20.12.2007 nemocenské dostane z max. VZ /za december/?
  • a v prípade pokračujúcej nemoci v januári z čoho bude mať počítané?
0 0
Terezap Terezap

Terezap je offline (nepripojený) Terezap

p. Mihál, môžte mi prosím poradiť.Od.01.01.2007 platím NP ako SZČO z VZ 8700 a ako DNP z VZ 17211. 19.10.2007 som sa odhlásila z DNP a 22.10.2007 prihlásila na DNP z VZ 20042, ako SZČO platím od 01.10.2007 z VZ 8100,-. Ak na budúci rok budem čerpať ošetrovné tak tiež z minima, alebo aspoň z toho, čo som si platila do 19.10.2007. Ďakujem. A čakám už na videoškolenie.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
katjab Pozri príspevok
Pán Mihál!
Starobný dôchodca poistený ako DNP od 05.03.2007 s min. VZ sa odhlási k 15.11.2007 z DNP. - t.j. 256 dní DNP.
k 01.12.2007 sa prihlási s max. VZ - tj k 14.12.2007 bude mať spolu 270 dní.
  • V prípade choroby príklad od 20.12.2007 nemocenské dostane z max. VZ /za december/?
  • a v prípade pokračujúcej nemoci v januári z čoho bude mať počítané?
Pri takom scenári, ako píšete - nástup na PN ešte v roku 2007 - bude mať nemocenské z max.VZ a ak bude PN pokračovať aj po 1.1.2008, bude mať aj v roku 2008 rovnakú výšku dávky - teda až do skončenia tejto PN dávku z maximálneho VZ.

Ako vidíte, treba vedieť ochorieť - ak by ochorel po 1.1.2008, bude mať nemocenské z VZ 8100 Sk.

Viac na seminári 19.11. ...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Terezap Pozri príspevok
p. Mihál, môžte mi prosím poradiť.Od.01.01.2007 platím NP ako SZČO z VZ 8700 a ako DNP z VZ 17211. 19.10.2007 som sa odhlásila z DNP a 22.10.2007 prihlásila na DNP z VZ 20042, ako SZČO platím od 01.10.2007 z VZ 8100,-. Ak na budúci rok budem čerpať ošetrovné tak tiež z minima, alebo aspoň z toho, čo som si platila do 19.10.2007. Ďakujem. A čakám už na videoškolenie.
Odpoveď nájdete tu:

http://www.porada.sk/t64182-osetrovn...ku-2008-a.html
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Lenže, čo takí, čo sa dostanú na školenie až po novom roku? Tiež ma táto problematika zaujíma...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ZuzanaP Pozri príspevok
Lenže, čo takí, čo sa dostanú na školenie až po novom roku? Tiež ma táto problematika zaujíma...
To je výhoda videoškolení.

Zo špeciálneho seminára "Nemocenské dávky po 1.1.2008" konaného 19.11.2007 v Bratislave bude pripravené videoškolenie. Predpokladám, že koncom novembra bude k dispozícií.

Okrem toho ako predplatiteľka DRAK-a budete mať k dispozícií dostatok materiálov na čítanie...už sa na nich pracuje.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Jozef Mihál Pozri príspevok
To je výhoda videoškolení.

Zo špeciálneho seminára "Nemocenské dávky po 1.1.2008" konaného 19.11.2007 v Bratislave bude pripravené videoškolenie. Predpokladám, že koncom novembra bude k dispozícií.

Okrem toho ako predplatiteľka DRAK-a budete mať k dispozícií dostatok materiálov na čítanie...už sa na nich pracuje.

Ďakujem, už som zvedavá....
0 0
Denny30 Denny30

Denny30 je offline (nepripojený) Denny30

p.Mihál, možete mi prosím poradiť ohladom DNP.
Od 10.10.2007 si platim DNP z maxima 1239sk.Momentalne som na rodičovskej dovolenke. 270 deň mi prinaleží na 5.jula 2008.
Od februára do júla sa chystám za manželom do zahraničia.
V oktobri planujem otehotniet takze dieta by sa mi malo narodiť až v roku 2009. Neviem čo by bolo pre nás najlepšie. ak chcem dostať najvyšiu materskú musím platiť z maxima?Platiť si to do 5.júla z najvyšieho vymeriavacieho základu alebo to teraz zrušiť a potom ked mi skončí materská od 1.8.2008 začať platiť s maxima.Plánujem si predlžiť neplatenú rodičovskú dovolenku na 1rok a od septembra do decembra isť znova za manželom do zahraničia.Ma DNP výhodu na cestu do zahraničia ?
ďakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ak sa Ti to otehotnenie podarí presne ako plánuješ, tak momentálne je DNP zbytočné. Takže teraz zrušiť DNP, príp. pár dní ponechať ale z minima (pre istotu pri získaní 270 dní), potom sa prihlásiť na DNP hneď ako zistíš, že si tehotná, z maximálneho VZ.
DNP nemá nič z cestou do zahraničia, pokiaľ tu nezrušite trvalý pobyt.
0 0
Denny30 Denny30

Denny30 je offline (nepripojený) Denny30

ďakujem za odpoveď.Ak by som si DNp ponechala do 31.12.2007 a a potom ho zrušila, prihlasila by som sa napr. v oktobri ked už budem tehotná dostanem aj vtedy materské? Aj ked som cas zaplatila v roku 2007 a druhú v 2008.
Priratajú sa mi tie 3 mesiace k 270 dnom alebo musím odznova v oktobrí si platiť 270 dní.?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Denny30 Pozri príspevok
ďakujem za odpoveď.Ak by som si DNp ponechala do 31.12.2007 a a potom ho zrušila, prihlasila by som sa napr. v oktobri ked už budem tehotná dostanem aj vtedy materské? Aj ked som cas zaplatila v roku 2007 a druhú v 2008.
Priratajú sa mi tie 3 mesiace k 270 dnom alebo musím odznova v oktobrí si platiť 270 dní.?
Myslím si, že toto riešenie je stále najlepšie

http://www.porada.sk/564896-post10.html.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

ajobs Pozri príspevok
Myslím si, že toto riešenie je stále najlepšie

http://www.porada.sk/564896-post10.html.
Problém je, že na materskú chce ísť až v r.2009 a potom by sa jej materské platilo z minima (keď bude v r.2008 platiť DNP z minima).
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Denny30 Pozri príspevok
ďakujem za odpoveď.Ak by som si DNp ponechala do 31.12.2007 a a potom ho zrušila, prihlasila by som sa napr. v oktobri ked už budem tehotná dostanem aj vtedy materské? Aj ked som cas zaplatila v roku 2007 a druhú v 2008.
Priratajú sa mi tie 3 mesiace k 270 dnom alebo musím odznova v oktobrí si platiť 270 dní.?
Zisťuje sa 270 dní v posledných 2 rokoch pred pôrodom. Nie je podmienkou aby 270 dní bolo "v kuse". T.j. teraz získa cca 80 dní, potom jej stačí 190 dní pred pôrodom byť poistená, ale pozor aby mala maximálne materské, musí byť poistená 26 týďňov pred nástupom na materské, preto sa treba ísť prihlásiť na DNP čo najskôr po zistení, že si tehotná.
Naposledy upravil Jana Motyčková : 09.11.07 at 12:16 Dôvod: pravopis
0 0
Denny30 Denny30

Denny30 je offline (nepripojený) Denny30

Ak by som si DNp ponechala do 31.12.2007 a a potom ho zrušila, prihlasila by som sa napr. v oktobri ked už budem tehotná dostanem aj vtedy materské? Aj ked som cas zaplatila v roku 2007 a druhú v 2008.
Priratajú sa mi tie 3 mesiace k 270 dnom alebo musím odznova v oktobrí si platiť 270 dní.?
Ešte mám na vás jednu otázku ak by som si to platila do 6.jula 2008 z maxima, to by som už mala splnenu podmienku 270 dní čo by som už mohla dostať aj PN aj ošetrovne za dieťa A v oktobri by som otehotnela, to by som sa musela znova prihlásiť na DNP a platiť aj ked už mám splenu podmienku 270 dni, alebo by som sa prihlásila az ked budem ziadať o materske v roku 2009 alebo kedý,aby som o matersku neprisla.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Denny30 Pozri príspevok
Ak by som si DNp ponechala do 31.12.2007 a a potom ho zrušila, prihlasila by som sa napr. v oktobri ked už budem tehotná dostanem aj vtedy materské? Aj ked som cas zaplatila v roku 2007 a druhú v 2008.
Priratajú sa mi tie 3 mesiace k 270 dnom alebo musím odznova v oktobrí si platiť 270 dní.?
Ešte mám na vás jednu otázku ak by som si to platila do 6.jula 2008 z maxima, to by som už mala splnenu podmienku 270 dní čo by som už mohla dostať aj PN aj ošetrovne za dieťa A v oktobri by som otehotnela, to by som sa musela znova prihlásiť na DNP a platiť aj ked už mám splenu podmienku 270 dni, alebo by som sa prihlásila az ked budem ziadať o materske v roku 2009 alebo kedý,aby som o matersku neprisla.
1.časť - viď odpoveď predtým
Ak by si si DNP platila z maxima do 6.7.2008 a potom zrušila, mala by si nárok na nemocenské a ošetrovné iba v ochrannej lehote 42 dní. Potom nič. Ak by si potom chcela materské v r.2009, aj tak by si sa musela prihlásiť čo najskôr po otehotnení na DNP z maxima. Keby si sa prihlásila až tesne pred nástupom na materské, počitalo by sa ti materské z minimálneho VZ, aj keby si bola prihlásená z maxima.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať