Zavrieť

Porady

odhlásenie a prihlásenie na dobrovoľné nemocenské

Zdravím všetkých,

kto mi poradí alebo naviguje na správny paragraf?

Platím si dobrovoľné NP z min. vymeriavacieho základu. Po splnení podmienky 270 dní sa chcem odhlásiť a opätovne prihlásiť s max. VZ za účelom získania vyššej nemocenskej z PN, na ktorú sa chystám. Je niekde stanovené, koľko dní má uplynúť medzi prihlásením a odhlásením?

A ešte:
Ak bude od 1.1.2008 platiť novela Zákona o soc. poistení, zaujalo ma znevýhodnenie dobrovoľne poistených, kde sa má v prvých 26 týždňoch trvania poistenia nemocenská vypočítavať z min. VZ a nie z reálne plateného. Čo sa považuje za "prvých 26 týždňov"? Je to počítané od dátumu posledného prihlásenia na DNP, aj keď sa už predtým platilo, ale bolo odhlásené a opätovne prihlásené? Ak si platím DNP v priebehu roka 2006 s nejakými prestávkami a napr. v decembri sa odhlásim a opät prihlásim, od kedy sa bude počítať tých 26 týždňov?

Ak budú moje otázky pre niekoho zrozumiteľné a bude na ne vedieť odpovedať, vopred ďakujem.

Zuzana
Usporiadat
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

ZuzanaP Pozri príspevok
V zamestnaní to necháme tak, tam bol celkom slušný zárobok, mne skôr ide o využitie maxima z DNP.
Katy a R chcela zrejme povedať, že ak v čase od 17.12. do 26.12., kedy chceš platiť maximálne DNP budeš zamestnaná, tak nemôžeš z DNP zaplatiť z maximálneho VZ ale iba z rozdielu medzi maximom (9079) a VZ zo zamestnania. Ak chceš využiť maximálne DNP, v tomto období si musíš zobrať napr. neplatené voľno v zamestnaní.
Ak by si aj viac zalpatila, vrátia Ti to a neuznajú vyššiu platbu.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ZuzanaP Pozri príspevok
V zamestnaní to necháme tak, tam bol celkom slušný zárobok, mne skôr ide o využitie maxima z DNP.
Myslím, že by sa to dalo spraviť tak, že by si si v zamestnaní zobrala neplatené voľno - na konci novembra (napr. 3 dni) a práve vtedy by si sa prihlásila nanovo na DNP - s max. VZ. (29.11.)
Vtedy by sa z DNP počítalo rozhodné obdobie - od 29.11. do konca mesiaca. Nesmie sa súčasne v rovnakom čase platiť aj zo zamestnania, aj z DNP. (zákon v terajšom znení - nástup na PN v decembri)
Môj návrh - čo na to ostatní?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Katy a R Pozri príspevok
Myslím, že by sa to dalo spraviť tak, že by si si v zamestnaní zobrala neplatené voľno - na konci novembra (napr. 3 dni) a práve vtedy by si sa prihlásila nanovo na DNP - s max. VZ. (29.11.)
Vtedy by sa z DNP počítalo rozhodné obdobie - od 29.11. do konca mesiaca. Nesmie sa súčasne v rovnakom čase platiť aj zo zamestnania, aj z DNP. (zákon v terajšom znení - nástup na PN v decembri)
Môj návrh - čo na to ostatní?
Úplne s Katy a R súhlasím. Ale kľudne stačí to neplatené voľno zobrať napr. na 1 deň, piatok 30.11.2007. V tento deň sa prihlásiť na DNP z maxima. Od 1.12.2007 môžeš kľudne znížiť VZ zase na minimálny /zmenu treba doručiť na SP ešte v novembri/. Ak skutočne nastúpiš na PN v decembri dostaneš maximum z DNP plus z VZ zo zamestnania.
Ak si nevezmeš neplatené voľno, tak si bohužiaľ môžeš stanoviť VZ na DNP ako už bolo písané len vo výške rozdielu maximum mínus VZ zo zamestnania.
0 0
danka1707 danka1707

danka1707 je offline (nepripojený) danka1707

pozerala som si nový zákon o soc.poistení a nikde tam nevidím, že prvých 26 týždňov od prihlásenie DNP dostane nemocenské iba z minima kde to nájdem ?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
S láskavým dovolením autora citujem z komentára k novele zákona o sociálnom poistení z www.drak.porada.sk:

33. V § 57 odsek 1 znie:
"(1) Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak

a) poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v § 54 ods. 1 a 2 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie,
b) dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky vznikol v deň vzniku nemocenského poistenia alebo
c) dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky; nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň.".

Ak nárok na nemocenskú dávku vznikne dobrovoľne nemocensky poistenej osobe počas prvých 26 týždňov trvania dobrovoľného nemocenského poistenia, tak v tomto období sa bude nemocenská dávka vypočítavať pravdepodobného denného vymeriavacieho základu. V praxi to znamená dávku vypočítanú zo sumy vymeriavacieho základu 8100 Sk a nie zo skutočného vymeriavacieho základu, z ktorého takáto osoba platila poistné.
0 0
Zdeni Zdeni

Zdeni je offline (nepripojený) Zdeni

K bodu c/
Takže, ak sa ku koncu decembra odhlásim a následne prihlásim a od 1.1. dám zmenu /postup z min. roku/ - bude sa to posudzovať ako nové DNP? Bez ohľadu na to, že už 270 dní mám dávno za sebou? Prihlasovať sa ku koncu roku s max. VZ už asi nemá význam...........????????? Ako je to vlastne?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Tak určite to význam má. Ak si urobila v minulom roku to isté, predpokladám celý rok 2007 si platíš z minima. Ak by si sa neodhlásila, celý rok 2008 by si mala nárok na dávky z minima. Teraz ide o to kedy ukončíš a založíš nové DNP. číM skôr to urobíš, tým skôr ti ubehne 26 týždnov DNP a budeš mať nárok na dávky z maxima. Síce v r.2007 zaplatíš za dlhšie obdobie z maxima viac, ale ak to potrebuješ napr. z dôvodu nástupu na materskú, oplatí sa.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
jankasm Pozri príspevok
Úplne s Katy a R súhlasím. Ale kľudne stačí to neplatené voľno zobrať napr. na 1 deň, piatok 30.11.2007. V tento deň sa prihlásiť na DNP z maxima. Od 1.12.2007 môžeš kľudne znížiť VZ zase na minimálny /zmenu treba doručiť na SP ešte v novembri/. Ak skutočne nastúpiš na PN v decembri dostaneš maximum z DNP plus z VZ zo zamestnania.
Ak si nevezmeš neplatené voľno, tak si bohužiaľ môžeš stanoviť VZ na DNP ako už bolo písané len vo výške rozdielu maximum mínus VZ zo zamestnania.

V zamestnaní nedovolia mať neplatené voľno. Takže nám zostáva len získať max. nemocenské v kombinácii zamestnania a DNP.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
ZuzanaP Pozri príspevok
V zamestnaní nedovolia mať neplatené voľno. Takže nám zostáva len získať max. nemocenské v kombinácii zamestnania a DNP.
A prečo nedovolia mať neplatené voľno ? Už si sa pýtala zamestnávateľa, a vysvetlila na čo to potrebuješ ?
0 0
katkapekly katkapekly

katkapekly je offline (nepripojený) katkapekly

mladá mamička, ktorá chce byť naj mamou na svete ...viac
Môže mi niekto poradit, som v tom úplne nová, len pred 10 dňami som sa dobrovoľne nemocensky pripoistila a platím z max.VZ. Som nezamestnaná A dnes som začala OČR so synom. Má zlomenú nohu a liečenie potrvá asi 4 týždne. A neviem, čo mám urobiť, keď mi skončí OČR, ktorú som si dala vypísať na 10 dní. Chcela by som mať zaplatené ošetrovné za celú dobu ošetrovania takže ak viete ako nato, poprosím Vás - polopate
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nárok na ošetrovné pri jednom ošetrovaní máte len za 10 dní, aj keď budete musieť byť pri synovi 4 týždne. Robiť sa s tým nedá nič.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
katkapekly Pozri príspevok
Môže mi niekto poradit, som v tom úplne nová, len pred 10 dňami som sa dobrovoľne nemocensky pripoistila a platím z max.VZ. Som nezamestnaná A dnes som začala OČR so synom. Má zlomenú nohu a liečenie potrvá asi 4 týždne. A neviem, čo mám urobiť, keď mi skončí OČR, ktorú som si dala vypísať na 10 dní. Chcela by som mať zaplatené ošetrovné za celú dobu ošetrovania takže ak viete ako nato, poprosím Vás - polopate
Ale dá sa s tým urobiť asi to, že prvých 10 dní bude syn ošetrovaný pre zlomeninu nohy, potom deň pauza (samozrejme predchádzajúce ošetrenie treba riadne ukončiť) a potom zasa na 10 dní bude ošetrovaný pre chrípku, potom deň pauza, a môže mať gastrointestinálne potiaže atď.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

ajobs Pozri príspevok
Ale dá sa s tým urobiť asi to, že prvých 10 dní bude syn ošetrovaný pre zlomeninu nohy, potom deň pauza (samozrejme predchádzajúce ošetrenie treba riadne ukončiť) a potom zasa na 10 dní bude ošetrovaný pre chrípku, potom deň pauza, a môže mať gastrointestinálne potiaže atď.
ak bude hned prvá "zo série očr" so zlomeninou nohy, tak potom tie ostatné budú podozrivé... teda, najprv by mal mať chrípku, potom iné potiaže, zasa iné bolesti a zlomenú nohu až nakoniec
0 0
Chilli Chilli

Chilli je offline (nepripojený) Chilli

dobry den, szco povinne poisteny na minimum ma naplanovanu operaciu v druhom polroku 2008. Chce si maximalizovat nemocenskú. Moze to spravit tak ze sa od 1.12.2007 prihlasi na dobrovolne NP do maxima a potom k 31.12.2007 spravi zmenu na minimum? Po 26 tyzdnoch moze poberat maximalnu nemocensku? velmi pekne dakujem
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
ajobs Pozri príspevok
A prečo nedovolia mať neplatené voľno ? Už si sa pýtala zamestnávateľa, a vysvetlila na čo to potrebuješ ?

Ak si nevezmem neplatené voľno, tak príp. PN (nástup v decembri) zo zamestnania mi pôjde z min. roka (2006), DNP si zaplatím z rozdielu VZ zo zamestnania a maximom? Môžem si to korigovať tak, aby som z DNP mala lepšiu PN - myslím tým počet dní na RO.

Ja už som v tom tak zamotaná, že až hrúza, teda prepáčte, ak sa pýtam kraviny.....
0 0
katkapekly katkapekly

katkapekly je offline (nepripojený) katkapekly

mladá mamička, ktorá chce byť naj mamou na svete ...viac
tak to je ale hrozné! ak tomu dobre rozumiem, potom to znamená, že ak by som si celý život platila DNP a mala by som chrípku (alebo moje dieťa) trikrát za rok, tak by som mohla mať PN alebo OČR s chrípkou len raz? To by znamenalo, že pre účely sociálnej poisťovne môžem mať jednu diagnózu len raz za život. Alebo to platí len od posledného prihlásenia?
Teda keby som 5.12.2007 ukončila OČR a zároveň sa odhlásila z DNP a potom sa 6.12.2007 znovu prihlásila, mohla by som mať vypísanú OČR znova s tou istou diagnózou ako v "predchádzajúcom" pripoistení?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Chilli Pozri príspevok
dobry den, szco povinne poisteny na minimum ma naplanovanu operaciu v druhom polroku 2008. Chce si maximalizovat nemocenskú. Moze to spravit tak ze sa od 1.12.2007 prihlasi na dobrovolne NP do maxima a potom k 31.12.2007 spravi zmenu na minimum? Po 26 tyzdnoch moze poberat maximalnu nemocensku? velmi pekne dakujem
Áno, úplne správne.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Poradíte prosím.. ako postupovať - aké máte skúsenosti pri odhlasovaní, prihlasovaní a zmenách v nemocenskom poistení.
Prihlášku treba osobne. Kontrolujú OP.
Zmenu a odhlásenie stačí vyplniť RLFO a odovzdať - nemusí to byť osobne? Môžem RLFO odovzdať za viacerých - alebo treba nejaké splnomocnenie? Alebo sa dá aj poštou?
0 0
martamarta martamarta

martamarta je offline (nepripojený) martamarta

Chcem sa poradiť. Ak pôjdem na pn 31.12.2007, kedy je pre mňa výhodnejšie sa znovu prihlásiť na dnp z maxima - od 30.11.2007 alebo 1.12.2007? (Napr. tuto by sa rátal len jeden deň do rozhodujúceho obdobia? To by potom koľko vychádzalo?) Pýtam sa aj v súvislosti s výškou vymeriavacieho základu na prípadné materské od júla 2008.
Ďakujem.( Tu ste teda múúúúdre hlavičky,klobúk dolu!)
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Katy a R Pozri príspevok
Poradíte prosím.. ako postupovať - aké máte skúsenosti pri odhlasovaní, prihlasovaní a zmenách v nemocenskom poistení.
Prihlášku treba osobne. Kontrolujú OP.
Zmenu a odhlásenie stačí vyplniť RLFO a odovzdať - nemusí to byť osobne? Môžem RLFO odovzdať za viacerých - alebo treba nejaké splnomocnenie? Alebo sa dá aj poštou?

V Košiciach sa RLFO dáva osobne a kontrolujú OP. Odhlášku a zmeny stačí dať na podatelňu (a nechať si potvrdiť kópiu - pre istotu). Niektoré pobočky SP na východe Slovenska netrvajú na osobnom prihlásení na SP - čiže dá sa aj poštou. A pokiaľ ide o odovzdávanie tlačív RLFO za viacerých poistencov - neodporúčam, aj keď overené splnomocnenie musia uznať - je právne relevantné. Aby si náhodou nemysleli, že DNP je organizovaný biznis....
Naposledy upravil ajobs : 29.11.07 at 21:12
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať