Zavrieť

Porady

Leasing a technické zhodnotenie

Aký máte názor na prípad, keď sa kúpi vozidlo na leasing. V roku nákupu sa zhodnotí o rôzne doplnky, ktorých hodnota nepresiahne 30.000,-Sk(alebo aj presiahne, to sa mi zdá ešte komplikovanejšie). Ja som to dala všetko na 042 a na konci roka preúčtovala na 022 a odpisujem. Tu začína problém- môžem daňovo odpisovať 3 roky aj s tým zhodnotením? Alebo nejako rozdeliť- leasing 3 roky, zhodnotenie 4?(teraz už vymýšľam, ale nie som si istá) Dík!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    fličo je offline (nepripojený) fličo

    fličo
    § 24 ZDP - technické zhodnotenie prenajatého hmotného majetku uhradené nájomcom môže odpisovať nájomca na základe písomnej zmluvy s vlastníkom, ak vlastník nezvýši vstupnú cenu hmotného majetku o tieto výdavky. Pri odpisovaní technického zhodnotenia postupuje nájomca spôsobom ustanoveným pre hmotný majetok. Nájomca zaradí TZ do odpisovej skupiny, v ktorej je zaradený prenajatý hmotný majetok. Rovnakým spôsobom sa odpisuje iný majetok uvedený v § 22 ods. 6 písmeno e. = to je daňové hľadisko = pri hodnote nad 30 tis Sk odpisujem daňovo ako iný majetok, do 30 tis cez zásoby do spotreby.
    § 41 Zákona o účtovníctve - technické zhodnotenie vykonané na prenajatom majetku a odpisované nájomcom sa odpíše v priebehu nájmu.
    technické zhodnotenie prenajatého dlhodobého majetku odpisovaného nájomcom sa účtuje na účte , na ktorom by sa tento majetok účtoval, ak by bol nájomca jeho vlastníkom. = účtovné hľadisko
    Z tohto mi vyplýva, že daňovo odpisuješ (ak sa rozhodneš odpisovať aj do 30 tis) TZ nad 30 tis v 1.odpisovej skupine, t.j. 4 roky, účtovne len počas doby nájmu.

    valeriam je offline (nepripojený) valeriam

    valeriam
    ďakujem, Fličo. Takže vlastne pri leasingu ani netreba používať účet 042 pri kúpe vozidla, len na jeho zhodnotenie sledovať výšku a nad 30.000,- odpisovať ako iný majetok. Už som to 3x prerábala, tak ma čaká štvrtý...

    fličo je offline (nepripojený) fličo

    fličo
    Ja si to robím tak (máme to aj v internej smernici), že v priebehu roku si to pokojne dávam na 042-analytika TZ a k 31.12. tento analytický účet "zhodnotím" - t.j. ak mám na nejaký konkrétny majetok TZ vyššie ako 30 tis Sk, tak ho zaradím a odpisujem. Ak nie, tak to preženiem cez zásoby a dám do spotreby na 501.
    Leasing - autá (môže sa to líšiť, závisí od leasing.zmluvy a splátok) od 1.1.2004 účtujem takto:
    042xx/474xx - prevzatie predmetu leasingu (zmluva)
    022xx/042xx - zaradenie leasingu
    551xx/082xx - odpisy
    474xx/474xx - istina podľa splátkového kalendára
    1.zvýšená splátka
    343xx/474xx - dph k istine (tu máme analytiku,kde nie je nárok ide to na 548, kde je, tak analytika 343)
    ostatné splátky
    474xx/221xx - úhrada prenajímateľovi
    474xx/474xx - istina podľa splátkového kalendára
    343xx/474xx - dph k istine
    562xx/474xx - finančná služba
    343xx/474xx - dph k finančnej službe
    474xx/474xx - úhrada prenajímateľovi
    Takže 042 sa pri leasingu úplne normálne používa
    Naposledy upravil fličo : 01.03.05 at 09:51

    valeriam je offline (nepripojený) valeriam

    valeriam
    Hm, zle som to napísala..., myslela som, že vozidlo nedať na 042, všetko ostatné v priebehu roka dávať na tento účet a sledovať...
    ešte by ma zaujímalo- ako to preženieš cez zásoby? To je už síce iná téma, ale keď si to spomenul...

    fličo je offline (nepripojený) fličo

    fličo
    V smernici máme uvedené: V prípade, že čiastka k jednotlivému majetku nepresiahne výšku 30 tis Sk, technické zhodnotenie sa zaúčtuje na ťarchu príslušného účtu 112-sklad dlhodobého hmotného majetku a výdaj sa účtuje na ťarchu príslušného účtu 501-spotreba ostatného dlhodobého hmotného majetku.
    Robíš to tak, ako keby si účtovala príjem materiálu na sklad a potom ho vydávala. Ešte máme operatívnu evidenciu, kde "zaraďujeme" takýto majetok, ktorý chceme sledovať a pri sklade to nie je možné, podlieha vnútornej inventarizácii a pri zaraďovaní používame neúčtovné druhy pohybov. Čiže metodicky je to ošetrené, ale aj napriek tomu ho máme v operatívnej evidencii najmä kvôli VT, nábytku a podobným druhom, kde chceme presne vedieť, kto ho používa atď.

    Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

    Mirkaska
    fličo
    Ja si to robím tak (máme to aj v internej smernici), že v priebehu roku si to pokojne dávam na 042-analytika TZ a k 31.12. tento analytický účet "zhodnotím" - t.j. ak mám na nejaký konkrétny majetok TZ vyššie ako 30 tis Sk, tak ho zaradím a odpisujem. Ak nie, tak to preženiem cez zásoby a dám do spotreby na 501.
    Môžem dať TZ do 30 000,- priamo do nákladov aj pri leas. aute v prvom roku leasingu?

    Leasing a technické zhodnotenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.