Zavrieť

Porady

Storno faktura a DPH

Ahojte,
pls poradte. Sme kvartalny platci DPH a tento mesiac nam vratil odberatel fakturu, ze ma zly datum zdanitelneho plnenia. Vratili ju az po vysse mesiaci. Nepytajte sa preco, na to neviem povedat... Je to tam trochu zlozitejsie s tym zdanitelnym plnenim. Takze tuto fakturu musim stornovat a vystavit ju s novym datumom, ktory uz spada do IV. kvartalu. Zaujima ma, ci musim podat opravne priznanie DPH???? Alebo sa to da stornovat ta stara tento mesiac a vystavit ten isty den novu. Vlastne by DPH bola nulova a zbytocne podavat novu a odvadzat ju dalsi kvartal! Ale takto to asi nefunguje, vsak?
Dakujem
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
saglucka Pozri príspevok
Ahojte,
pls poradte. Sme kvartalny platci DPH a tento mesiac nam vratil odberatel fakturu, ze ma zly datum zdanitelneho plnenia. Vratili ju az po vysse mesiaci. Nepytajte sa preco, na to neviem povedat... Je to tam trochu zlozitejsie s tym zdanitelnym plnenim. Takze tuto fakturu musim stornovat a vystavit ju s novym datumom, ktory uz spada do IV. kvartalu. Zaujima ma, ci musim podat opravne priznanie DPH???? Alebo sa to da stornovat ta stara tento mesiac a vystavit ten isty den novu. Vlastne by DPH bola nulova a zbytocne podavat novu a odvadzat ju dalsi kvartal! Ale takto to asi nefunguje, vsak?
Dakujem
Zákon o DPH

§ 25
Oprava základu dane


(3) Rozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným základom dane a rozdiel medzi pôvodnou daňou a opravenou daňou sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom sa vyhotovil doklad o oprave základu dane,a pri oprave základu dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu alebo pri dodaní tovaru alebo služby, keď je povinný platiť daň nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby,rozdiel sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby obdržal doklad o oprave základu dane.

Čiže storno v 10/2007 a nová fa tiež v 10/2007. Do DPH priznania to pôjde za 4.Q. Netreba dodatočné DP podávať.

0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

§25 vymedzuje prípady, pri ktorých sa opravuje základ dane, nie dátum vzniku daňovej povinnosti

(1) Základ dane pri dodaní tovaru alebo služby a pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa opraví

a) pri úplnom alebo čiastočnom zrušení dodávky tovaru alebo služby a pri úplnom alebo čiastočnom vrátení dodávky tovaru,
b) pri znížení ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti,
c) pri zvýšení ceny tovaru alebo služby.


saglucka Pozri príspevok
Ahojte,
pls poradte. Sme kvartalny platci DPH a tento mesiac nam vratil odberatel fakturu, ze ma zly datum zdanitelneho plnenia. Vratili ju az po vysse mesiaci. Nepytajte sa preco, na to neviem povedat... Je to tam trochu zlozitejsie s tym zdanitelnym plnenim. Takze tuto fakturu musim stornovat a vystavit ju s novym datumom, ktory uz spada do IV. kvartalu. Zaujima ma, ci musim podat opravne priznanie DPH???? Alebo sa to da stornovat ta stara tento mesiac a vystavit ten isty den novu. Vlastne by DPH bola nulova a zbytocne podavat novu a odvadzat ju dalsi kvartal! Ale takto to asi nefunguje, vsak?
Dakujem
Nech je stanovenie dátumu vzniku daňovej povinnosti akokoľvek zložité, na faktúre musí byť uvedený správny dátum. Aký máte dôvod pôvodnú faktúru stornovať, ak tovar alebo služba už bola dodaná, príp. bol prijatý preddavok ???
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Ďakujem Johanka za upozornenie. Zameral som sa na storno, a ani nie na dôvod toho storna.
0 0
saglucka saglucka

saglucka je offline (nepripojený) saglucka

Nebol prijaty preddavok, ale podla povodnej dohody sa malo fakturovat v septembri, neviem presne preco to neprijali a chcu aby bola vystavena v oktobri. Suma faktury bude rovnaka, len tam bude iny datum.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Uff, čo to je dohoda kedy sa bude faktúrovať??? Ide o opakované alebo čiastkové plnenie ? Môžeš doplniť informáciu, o dodanie čoho (tovar alebo služba) ide ?
0 0
saglucka saglucka

saglucka je offline (nepripojený) saglucka

V objednavke bol datum dokedy treba prace dokoncit a odovzdat, myslim ze boli dokoncene neskor, ale neviem z akeho dovodu vystavil podn. fakturu. Islo o vyrobu nejakej kovovej konstrukcie. Tu fakturu vratili spat po vysse mesiaci.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

§ 19 Zákona o DPH
(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.

Nepozerala by som na to, po akom dlhom čase odberateľ faktúru vrátil. Pri zdaniteľných obchodoch nemôžete posúvať zdaňovacie obdobia hore-dole. Pozrite sa na to z lepšej stránky, pretože dodávateľ Vám vlastne urobil službu - upozornil Vás na Vašu chybu ..... Osobne by som sa snažila dať to do poriadku, pretože ak Vám na to príde správca dane, nastane predraženie ...
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Podobná téma aj s popísaním dôsledkov pri presúvaní zdaniteľných obchodov do nesprávnych zdaňovacích období
http://www.porada.sk/t63947-p2-oprav...tml#post558893
0 0
saglucka saglucka

saglucka je offline (nepripojený) saglucka

Cize mam spravit storno faktury, podat opravne danove priznanie a vystavit fakturu nanovo? To bude asi najlepsie...
0 0
saglucka saglucka

saglucka je offline (nepripojený) saglucka

Este jedna otazka, opravne alebo dodatocne mam dat?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Áno, len to bude dodatočné DP, nie opravné .
0 0
saglucka saglucka

saglucka je offline (nepripojený) saglucka

Dakujem
0 0
saglucka saglucka

saglucka je offline (nepripojený) saglucka

Prosim ta Johanka, do ktoreho riadku danoveho priznania to bude smerovat to storno faktury? Do 2/3 alebo 23/24? Dakujem Ti velmi pekne.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

saglucka Pozri príspevok
Prosim ta Johanka, do ktoreho riadku danoveho priznania to bude smerovat to storno faktury? Do 2/3 alebo 23/24? Dakujem Ti velmi pekne.
Ak je to dodatočné a ide o storno (čo nie je totožné s pojmom dobropis) - tak do riadkov 2,3 - použiješ ešte staré tlačivo na DPH.
0 0
kristina11 kristina11

kristina11 je offline (nepripojený) kristina11

Dobry den,
dostali sme od dodavatela fakturu, ktoru sme zuctovali. Dodavatel nasledne zistil, ze nam fakturoval nespravne ceny a poslal nam tu istu fakturu (rovnake c.faktury ake mala povodna fa), na ktorej uviedol uz spravne ceny.
Ziadali sme od dodavatela k povodnej fakture cenovy tarchopis. Namiesto tarchopisu nam poslal storno povodnej faktury(s rovnakym VS ako mali obidve fa...), ale na storne uviedol len celkovu sumu. Nerozpisal zaklad dane a DPH. Tvrdia ze to je tak spravne, pretoze vraj storno nemusi obsahovat rozpisu zakladu dane a DPH.
Je to tak spravne, alebo mam trvat na oprave dokladu-storna?
Dakujem.
0 0
Alenaa Alenaa

Alenaa je offline (nepripojený) Alenaa

Zdravím Vás,
pri posielaní upomienok za neuhradené faktúry som zistila, že v 1.Q.2008 sme vystavili faktúru, na služby - faktúru som mala zrušiť na základe dohody medzi našim konateľom a odberateľom. Nedopatrením som faktúru nezrušila a evidujem ju ako neuhradenú faktúru. Odberateľ faktúru nemá naúčtovanú.
Sme Q-ny platcovia DPH

Ide o malú čiastku - prosím, poraďte mi, ako ju zniesť zo sveta.
1./ mám vystaviť dobropis napr. teraz ešte s júnovým dátumom?
2./ vystavaiť storno faktúry / v júni/
3./ Prípadne vystaviť príjmový doklad o úhrade ?

nerada by som podávala kvôli tomu dodatočné daňové priznanie

Ďakujem za pomoc.
Alena
0 0
Heňa14 Heňa14

Heňa14 je offline (nepripojený) Heňa14

Vystavila by som dbp do 06/08. Určite nie PD o úhrade, pre prípad krížovej kontroly z DÚ.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Alenaa Pozri príspevok
Zdravím Vás,
pri posielaní upomienok za neuhradené faktúry som zistila, že v 1.Q.2008 sme vystavili faktúru, na služby - faktúru som mala zrušiť na základe dohody medzi našim konateľom a odberateľom. Nedopatrením som faktúru nezrušila a evidujem ju ako neuhradenú faktúru. Odberateľ faktúru nemá naúčtovanú.
Dôvod zruženia faktúry na základe dohody odberateľa s konateľom v zákone o DPH nenájdete. Dôvody zrušenia zrejme nejaké boli. Pre správnosť riešenia musíte vedieť odpoveď, nakoľko aj dôvod dobropisu by ste mali uviesť na doklad, aby boli zrejmé podmienky jeho vyhotovenia. Rovnako ho uvádzate v prípade dožiadania daňovej kontroly. A dôvodom môže byť:
1. vrátenie dodávky, vrátenie časti dodávky, dodatočná zľava z dôvodu zlej kvality a podobne,
2. neuskutočnenie dodávky,
3. chybné vyhotovenie faktúry.
Prvý spôsob = dobropis, kde dátum dodania = dátum vyhotovenia (klasické uplatnenie § 25 a teda oprava základu dane).
Ostatné spôsoby = dobropis, kde dátum dodania = dátum pôvodnej dodávky (nejedná sa o opravu základu dane podľa § 25).

Prvý spôsob = riadne DP.
Ostatné spôsoby = dodatočné DP.
Alenaa Pozri príspevok
Ide o malú čiastku - prosím, poraďte mi, ako ju zniesť zo sveta.
Tak keď ide o malú čiastku, nebude to veľké riziko. Vaše riziko. Podľa toho sa rozhodnite.
Alenaa Pozri príspevok
3./ Prípadne vystaviť príjmový doklad o úhrade ?
K účtovnému prípadu, ktorý nevznikol? To nie. Opravte to, čo sa opraviť má. Storno dodávky, alebo opravu základu dane, podľa toho, čo je spomínaným dôvodom vyhotovenia dobropisu.
Alenaa Pozri príspevok
...nerada by som podávala kvôli tomu dodatočné daňové priznanie
Odpovede už viete. Niekedy nie je iná cesta. Ale zároveň zvážte riziko. Spomínali ste malú sumu. Porozmýšľajte. Podľa uvedeného by ste mali vedieť, čo je správne a ak nebudete postupovať podľa správnosti, budete vedieť, aké riziko podstupujete. Je to na Vás.
0 0
Alenaa Alenaa

Alenaa je offline (nepripojený) Alenaa

Pani Acsová,
veľmi si vážim Vašu odpoveď a ďakujem pekne.

Trochu som uvažovala a prišla som k záveru, že nakoľko tá faktúra nebola vôbec odoslaná na /dosť dôležitú firmu, mesačný plataca DPH/, prerobím pôvodnú faktúru u seba na súkromnú osobu a vystavím dobropis na základe dodatočnej zľavy.

Takto nemusím otravovať odberateľa, ktorý faktúru nemá zaúčtovanú, nemusí ju dodatočne zaúčtovať a zároveň zaúčtovať dobropis.

Uvedomujem si, že to nie je najsprávnejšie riešenie...
0 0
MartinkoK MartinkoK

MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

Prosím Vás do koľkých dní treba podať dodatočné DP k DPH od zistenia chyby?
Sme mesačný plátca a teraz som dostala dve došlé faktúry za 5/2008. Ak ich zaúčtujem s dátumom 30.06.2008 do kedy mám povinnosť podať dodatočné DPH?
Veľmi pekne ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať