Zavrieť

Porady

PD bez faktúry, bez bločika

som kto som
Pri príprave dokladov na kontrolu DPH som našla (po kolegyni) v pokladni zaúčtovaný nasledovný doklad. Náš príjmový pokladničný doklad za poskytnuté služby - letecké (máme ich normálne v podnikateľskej činnosti) K tomu len výdavkový pokladničný doklad od odberateľa. Žiadna faktúra, žiaden bločik z registračnej pokladne. Kontrola v pondelok a môj výraz nad týmto
STE MOJA POSLEDNÁ NÁDEJ, mne fakt nič nenapadá, čo s tým? Zrejme mala byť vystavená faktúrka, alebo stačí len zmluva alebo dodací list???
Má niekto skúsenosť. Ďakujem za váš čas
Usporiadat
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
A bola z toho dokladu odvedená DPH? To bude pre kontrolu podstatné.
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

Ak zmluva alebo dodací list, príp. aj PPD, spĺňa náležitosti podľa § 71 zák. 222/2004 Zz, považuje sa za fa.

Ako napísala Cloe, ak ste daň odviedli, nemali by ste mať nejaký neriešiteľný problém.
0 0
ZDENIELA ZDENIELA

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som
áno, DPH bolo riadne odvedené
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
V § 71 zákona o DPH sa hovorí aký doklad vystavuje platitel - faktúru, ďalej čo sa považuje za faktúru (taxatívne vymenované). Z uvedeného vyplýva, že písomnosť musí byť označená ako "faktúra" (nie dod.list) a za zmluvu sa považuje doklad spĺňajúci podmienku § 71, zmluva len pri dodaní elektriny, plynu, vody, tepla, a dohoda o platbách nájomného. Ak je uzatvorená iná zmluva ako je uvedené, je potrebné vystaviť "faktúru".
V tomto prípade mala byť jednoznačne vystavená faktúra.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
no ja v par. 71 nikde nevidím napísané že faktúra musí obsahovať názov faktúra na doklade ja si myslím že ak spĺňa doklad náležitosti faktúry z pohľadu DPH hovoríme o faktúre ale nie je nikde napísané že doklad musí byť aj písomne pomenovaný faktúra
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Vladimír Ozimý Pozri príspevok
no ja v par. 71 nikde nevidím napísané že faktúra musí obsahovať názov faktúra na doklade ja si myslím že ak spĺňa doklad náležitosti faktúry z pohľadu DPH hovoríme o faktúre ale nie je nikde napísané že doklad musí byť aj písomne pomenovaný faktúra
Viď. napr. blok z ERP.
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
To je síce pravda, ale správne má byť asi - buď doklad z ERP alebo faktúra a PPD.
Takže si myslím, že má 2 možnosti ako to dať na poriadok.
1. Vystaviť faktúru pozadu, t.j. vsunúť medzi už vystavené faktúry a očíslovať napr. /B a doklad z pokladne brať ako úhradu faktúry.
2. Doklad z pokladne brať ako platbu vopred, kde bol doklad vystavený pre účely DPH /teda ako z prijatej platby/ a faktúru vystaviť teraz, na ktorej odčíta zaplatenú zálohu.
Ani jedno riešenie nie je celkom O.K. Ale samotný pokladničný doklad s rozpisom DPH asi nepostačí.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
smith Pozri príspevok
Viď. napr. blok z ERP.
Blok z ERP je považovaný pri splnení podmienok za faktúru. Tak ako som uviedol, nachádza sa medzi "taxatívne vymenovanými". Ak by v predmetnom § (71) bolo nahradené slovo "faktúra" za slovo "doklad", alebo iné vhodné, nemal by som žiadnu námietku a polemika by bola zbytočná.
Súhlasím s cloe v tom, že mala byť vystavená buď FA, alebo blok z ERP.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Opäť sa preceňuje "nadpis" faktúra .
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Podobné tu http://www.porada.sk/t62505-pokladni...vanie-dph.html
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Johanka Pozri príspevok
Opäť sa preceňuje "nadpis" faktúra .
No ale ak to trochu pritiahneme za vlasy, tak načo budeme vystavovať faktúry a bločky z ERP. Vystavujme len poklaničné doklady s rozpisom DPH a bude to O.K.?
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

cloe Pozri príspevok
No ale ak to trochu pritiahneme za vlasy, tak načo budeme vystavovať faktúry a bločky z ERP. Vystavujme len poklaničné doklady s rozpisom DPH a bude to O.K.?
Používanie ERP je v určitých prípadoch stanovené zákonom.

Začínate si tu pliesť pojmy s dojmamy.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
emgeton Pozri príspevok
Používanie ERP je v určitých prípadoch stanovené zákonom.

Začínate si tu pliesť pojmy s dojmamy.
Tá prvá veta je pravda, ale cloe to pritiahla za vlasy, čiže nič nepoplietla.
A aby sme si neplietli pojmy a dojmy:

definícia faktúry
- účtovný doklad zachytávajúci určitý výmenný vzťah, napríklad predaj tovaru, dvoch právnych subjektov (napríklad medzi dvoma právnymi osobami, medzi právnickou osobou a fyzickou osobou - podnikateľom a pod.)

definícia účtovného dokladu
- písomnosť z formálnej aj obsahovej stránky upravená predpísaným spôsobom; dokladuje a overuje hospodárske operácie alebo účtovné operácie. Ako jeden zo základných prvkov metódy účtovníctva má dvojakú funkciu:
1. je prvým zachytením a usporiadaním údajov o určitom hospodárskom jave, ktorý má byť zaúčtovaný;
2. je nástrojom následnej kontroly správnosti účtovnych zápisov, t. j. overuje uskutočnenie jednotlivých hospodárskych operácií v dokladoch zachytených a podľa dokladov zaúčtovaných.
Každý účtovný doklad musí byť overiteľný aj po určitej, normou predpísanej dobe;

To len na okraj z dlhej chvíle.
Naposledy upravil ekopo : 09.11.07 at 11:43 Dôvod: pridané definície
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Myslím, že sa tu zbytočne zamotávame do rozsiahlejšej diskusie. Zdeniela má konkrétnu situáciu. Aj keď, sa všetci zhodneme v tom, že pri kontrole DPH v pondelok by nemala mať problém /DPH bola odvedená/, tak má nechať doklad v účtovníctve tak ako je alebo to ešte doriešiť vystavením faktúry. O to sa jedná
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
no a zamotali sme sa preto lebo bolo povedané pokiaľ ppd má náležitosti faktúry je považovaný za faktúru z pohľadu dph - uvedomiť si treba že netreba pliesť účtovníctvo a dph...ak tento príjmový doklad nemá náležitosti faktúry potom by som určite vystavil faktúru aby ma nezvozili že som si nesplnil povinnosť nepeňažného charakteru
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

To ekopo :
Oceňujem pripojené definície, myslím, že kopec členov Porady ich uvidí prvý raz a rozšíria si účtovnícky obzor .
Napriek tomu si myslím, že si vzhľadom na pôvodnú otázku doplietol aj hrušky s jabĺčkami .
Asi by bolo dobré do Zákona o DPH doplniť niečo v zmysle "pre účely tohto sa zákona " ..... aby sme si nekazili piatkové popoludnie .
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

Uzavrime to: zákon 222/2004 Zz neprikazuje uvádzať na "faktúre" označenie, že sa jedná o faktúru. Jednoducho každý doklad spĺňajúci náležitosti uvedené v §71 odst. 2 sa na účely tohoto zákona považuje za faktúru.
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Piatkové popoludnie si určite nenecháme pokaziť. Pekný víkend všetkým
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Však už ma aj napadlo, že tu bude za chvíľu mrník .
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Ale hrušky aj jablká , to je stále ovocie, nie?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať