Zavrieť

Porady

odpočítateľná položka

Ako si uplatní odpoč.položku živnostník,ak je súčastne zamestnaný,a má trvalý prac.pomer?Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    zuzanka222 Pozri príspevok
    Ako si uplatní odpoč.položku živnostník,ak je súčastne zamestnaný,a má trvalý prac.pomer?Ďakujem
    V rámci daňového priznania samozrejme. Ak je zamestnaný tak tam tiež môže mať podpísané vyhlásenie k zdaneniu príjmov, a potom v rámci mzdy mu to zamestnávateľ uplatní.

    Príroda je offline (nepripojený) Príroda

    Príroda
    Ahoj! Ja tiež mám živnostníka popri zamestnaní. No v daňovom priznaní si nezdaniteľnú položku už 2.krát neodpočítava, pretože mu ju odpočítaval zamestnávateľ, len opíše údaje z potvrdenia od zamestnávateľa a daň z príjmu sa počíta spolu z oboch príjmov. Mňa by zaujímalo, či je nejaká zmena v tomto roku pri uplatnení odpočítateľnej položky na manželku, ktorá nemala v roku žiadny príjem? Dúfam, že sa môže odpočítať celá /95 616/ ako to bolo doteraz a nie je to ovplyvnené výškou príjmu živnostníka ? Viete niečo o tom? Pekný večer všetkým!

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Príroda Pozri príspevok
    Ahoj! Ja tiež mám živnostníka popri zamestnaní. No v daňovom priznaní si nezdaniteľnú položku už 2.krát neodpočítava, pretože mu ju odpočítaval zamestnávateľ, len opíše údaje z potvrdenia od zamestnávateľa a daň z príjmu sa počíta spolu z oboch príjmov. Mňa by zaujímalo, či je nejaká zmena v tomto roku pri uplatnení odpočítateľnej položky na manželku, ktorá nemala v roku žiadny príjem? Dúfam, že sa môže odpočítať celá /95 616/ ako to bolo doteraz a nie je to ovplyvnené výškou príjmu živnostníka ? Viete niečo o tom? Pekný večer všetkým!
    Zaujala ma druhá veta. cit. "... neodpočítáva...". On si ani predsa nikdy neodpočítával 2x. Odpočítateľnú položku si v DP uvedie na r. 70 a na manželku po splnení podmienok na r. 71, čiže ak nemá príjem v zodpovedajúcej výške, tak je možné odpočítať plnú výšku. Na ďaľších riadkoch si uvádza eventuálne príspevky na uvedené druhy poistenia maximálne v zákonom určenej výške. Na základe potvrdenia od zamestnávateľa uvádza príjem v DP na r. 33 a základ dane podľa § 5 na r. 35.

    Príroda je offline (nepripojený) Príroda

    Príroda
    Vďaka, ekopo, to už je myslené ako neodpočítava 2. krát, lebo mu ju odpočítal zamestnávateľ, nie že už od teraz. Aby to bolo jasné. Vždy to tak bolo,doplnila som to k prvému príspevku. Zdravím! E.

    Príroda je offline (nepripojený) Príroda

    Príroda
    Zdravím! Počula som, že sú nejaké zmeny v odpočítaní na manželku, ktorá nemá príjem. Môže si SZČO /popri zam./ odpočítať celú čiastku na nezamestnanú manželku bez príjmu bez ohľadu na výšku obratu a DZ? / Myslím,že to je 95 616 sk/. Odpovie mi niekto? Vďaka vopred. Pekný večer!

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    Ak daňovník dosiahne ZD vyšší ako 176,8-nás.plat.ŽM a jeho manželka nemá vlastný príjem,NČ je suma zodpovedajúca rozdielu 63,4-násobku ŽM a jednej štvrtiny ZD daňovníka,§ 11 ods.3 ZDP.Rozhodne treba posudzovať ZD daňovníka.

    BOBY je offline (nepripojený) BOBY

    BOBY
    vikinka Pozri príspevok
    Ak daňovník dosiahne ZD vyšší ako 176,8-nás.plat.ŽM a jeho manželka nemá vlastný príjem,NČ je suma zodpovedajúca rozdielu 63,4-násobku ŽM a jednej štvrtiny ZD daňovníka,§ 11 ods.3 ZDP.Rozhodne treba posudzovať ZD daňovníka.
    nenašiel by sa niekde nejaký príklad na tento vzorec? pomohol by určite viacerým. Vopred vdaka

    mandula je offline (nepripojený) mandula

    mandula
    BOBY Pozri príspevok
    nenašiel by sa niekde nejaký príklad na tento vzorec? pomohol by určite viacerým. Vopred vdaka
    skús zadať do vyhladávača, vyhodí ti toho veľa, napr.

    http://www.porada.sk/595557-post4.html
    http://www.porada.sk/t68355-suhrn-20...t=s%FAhrn+2007

    atď.

    Prima73 je offline (nepripojený) Prima73

    Prima73
    Dobry den,
    je pravda, ze ak SZCO mal nizky prijem (2700 euro za rok), moze si jeho manzelka na neho uplatnit odpocitatelnu polozku?

    Prima73 je offline (nepripojený) Prima73

    Prima73
    Prima73 Pozri príspevok
    Dobry den,
    je pravda, ze ak SZCO mal nizky prijem (2700 euro za rok), moze si jeho manzelka na neho uplatnit odpocitatelnu polozku?
    Vie mi prosim niekto v tomto poradit?

    truch je offline (nepripojený) truch

    truch
    Prima73 Pozri príspevok
    Dobry den,
    je pravda, ze ak SZCO mal nizky prijem (2700 euro za rok), moze si jeho manzelka na neho uplatnit odpocitatelnu polozku?
    tu máš odpoveď od Veroniky
    http://www.porada.sk/1679061-post6.html

    Prima73 je offline (nepripojený) Prima73

    Prima73
    truch Pozri príspevok
    tu máš odpoveď od Veroniky
    http://www.porada.sk/1679061-post6.html
    Dakujem, takze ak to dobre chapem, tak:

    prijem 3352,17 - odvody 533,40 = 2818,77
    NCZD 4025,7 - 2818,77 = 1206,93 (tuto sumu si uplatni manzelka v DP?)

    Do prijmu zo zivnosti sa rata aj cast dotacie vycerpana v r.2010 pri vedeni JU, alebo iba trzba?
    A moze si to vôbec manzelka uplatnit, ak si SZCO vo svojom DP FO B uplatnuje na seba celu NCZD?
    Naposledy upravil Prima73 : 18.03.11 at 10:50 Dôvod: doplnenie otazky

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Prima, príjmom rozumieš tržby, alebo základ dane (vyčerpaná dotácia=zdan.príjem SZČO) ?

    Prima73 je offline (nepripojený) Prima73

    Prima73
    veronikasad Pozri príspevok
    Prima, príjmom rozumieš tržby, alebo základ dane (vyčerpaná dotácia=zdan.príjem SZČO) ?
    Podla mna aj cast dotacie vycerpana v r.2010 je prijmom SZCO v tom roku, kedze v case poskytnutia dotacie (r.2009) si SZCO nedaval celu dotaciu do prijmu.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Prima73 Pozri príspevok
    Podla mna aj cast dotacie vycerpana v r.2010 je prijmom SZCO v tom roku, kedze v case poskytnutia dotacie (r.2009) si SZCO nedaval celu dotaciu do prijmu.
    súhlasím, ale moja otázka mierila inde. Vlastným príjmom SZČO nie je základ dane, ale tržby - na to som sa pýtala.

    Prima73 je offline (nepripojený) Prima73

    Prima73
    veronikasad Pozri príspevok
    súhlasím, ale moja otázka mierila inde. Vlastným príjmom SZČO nie je základ dane, ale tržby - na to som sa pýtala.
    Zaklad dane = Prijmy - Vydavky
    Do prijmu sa rataju urcite vsetky trzby, ale aj alikvotna cast dotacie pri vedeni jednoducheho uctovnictva, ktora bola vycerpana v roku 2010 a je ostatnym prijmom. Uzavierkovou operaciou sa dostane medzi prijem presne v tej istej sume kolko bolo z dotacie v r.2010 vycerpane a je aj vo vykaze o prijmoch a vydavkoch, aj v DP ako prijem zo zivnosti zahrnuta.
    Naposledy upravil Prima73 : 18.03.11 at 12:13 Dôvod: doplnenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.