Zavrieť

Porady

Zúčtovanie chybnej platby

Prosím o radu. Kontrolujem účtovníctvo po predchádzajúcej účtovníčke. Má z banky zúčtované dva pohyby, ktoré neviem posúdiť:

1. výdaj z banky 588/221 / mylná platba/
2. príjem do banky 221/688 /vrátenie mylnej platby/

588 - mám v osnove ako náklad nedańový
688 - mám v osnove ako výnos daňový

Je to zaúčtované na správnych účtoch ?
Môžem mať 688 ako výnos nedaňový ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    holubička1 je offline (nepripojený) holubička1

    holubička1
    Nie je to možno veľká chyba, ale ja riešim mylné platby v priebehu roha cez 261 kde máím vytvorenú analytiku zvlášť na nevysporiadané peniaze. Mala som pred mesiacom kontrolu du a povedali ze je to ok.

    ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

    ANNAP
    ja dávam neidentifikovateľnú platbu na účet 379
    čiže príjem 221 /379
    vrátenie 379 /221
    ak by som nevracala do konca roku / keď neviem komu a kde /
    tak si preúčtujem 379 / 688 - mimoriadny výnos
    jedného času som to konzultovala s daňovým úradom a bolo mi takto doporučené

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    ANNAP Pozri príspevok
    ja dávam neidentifikovateľnú platbu na účet 379
    čiže príjem 221 /379
    vrátenie 379 /221
    ak by som nevracala do konca roku / keď neviem komu a kde /
    tak si preúčtujem 379 / 688 - mimoriadny výnos
    jedného času som to konzultovala s daňovým úradom a bolo mi takto doporučené
    Nevidím dôvod prečo odúčtovať mylne prijatú platbu k 31.12. do výnosov (ibaže došlo k jej premlčaniu, t.j. keď nie je vymáhateľné jej vrátenie)... A to si ešte aj odviedla potom DPH z prijatej platby? A keď náhodou v ďalšom roku sa identifikuje platbu, tak ju dávaš do nákladov (daňových)?

    ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

    ANNAP
    Stefan2005 Pozri príspevok
    Nevidím dôvod prečo odúčtovať mylne prijatú platbu k 31.12. do výnosov (ibaže došlo k jej premlčaniu, t.j. keď nie je vymáhateľné jej vrátenie)... A to si ešte aj odviedla potom DPH z prijatej platby? A keď náhodou v ďalšom roku sa identifikuje platbu, tak ju dávaš do nákladov (daňových)?
    neodviedla som DPH, to nie je záloha na tovar, v budúcom roku, keď ju vraciam ponížila som 688 čiže / 221
    / - 688
    podotýkam, po konzultácii s DU lebo v budúcom roku to nie je náklad ale
    výnos mínusom

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    ANNAP Pozri príspevok
    neodviedla som DPH, to nie je záloha na tovar, v budúcom roku, keď ju vraciam ponížila som 688 čiže / 221
    / - 688
    podotýkam, po konzultácii s DU lebo v budúcom roku to nie je náklad ale
    výnos mínusom
    Do pozornosti dávam postupy účtovania § 74 :
    (1) V účtovej triede 6 sa účtujú výnosy narastajúcim spôsobom od začiatku účtovného obdobia. Prvotné výnosy sa v tejto účtovej triede účtujú časovo rozlíšené. Daň z pridanej hodnoty sa účtuje v prospech účtu 343 - Daň z pridanej hodnoty.
    (4) Zaniknuté záväzky, napríklad premlčaním sa účtujú na príslušný účet ostatných výnosov. Na tomto účte sa neúčtujú záväzky zaniknuté z dôvodu splnenia záväzku, započítania záväzku, nahradenia súčasného záväzku novým vo výške rovnajúcej sa výške pôvodného záväzku.

    Tým, že mylnú platbu prijatú v priebehu roka nevrátim (neviem komu, nemám peniaze, atď, ...) ešte nie je dôvod na zrušenie záväzku k 31.12. bežného roka.

    Takéto účtovanie je podľa môjho názoru v rozpore s postupmi účtovania.

    ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

    ANNAP
    pozerala som do účto , v ktorom roku som mala tento prípad, bolo to v roku 2004, hodne som sa okolo toho krútila, lebo sa jednalo o pomerne vysokú platbu, našla som veľa publikácií, ktoré riešili tento príklad tak ako som ho ja riešila a doslovne prikazovali v tom roku previest chybnu platbu na účet vynosov ak sa nemýlim bolo to riešené i v PORADCOVI 1000 riešení, zajtra v práci to pohľadám a pripnem ak sa mi podarí, a ešte som si to preverila s DU..... takže tak..

    marienka3 je offline (nepripojený) marienka3

    marienka3
    ANNAP Pozri príspevok
    ja dávam neidentifikovateľnú platbu na účet 379
    čiže príjem 221 /379
    vrátenie 379 /221
    ak by som nevracala do konca roku / keď neviem komu a kde /
    tak si preúčtujem 379 / 688 - mimoriadny výnos
    jedného času som to konzultovala s daňovým úradom a bolo mi takto doporučené
    a ked som ja omylom zaplatila fakturu a potom nam to vratili, tak tie iste ucty len naopak?

    tuta je offline (nepripojený) tuta

    tuta
    Uhrada faktúry 1 000,- 321/221
    Vráteneie platby -1 000,- 321/221

    Toť moje riešenie.

    marienka3 je offline (nepripojený) marienka3

    marienka3
    nenapísala som presne, uhradila som faktúru omylom 2x, čiže na 321 to 2x nemôžem dať. Urobila som si analytiku na 261 a prešupla som to tam aj naspäť. Keďže som firmu písomne oslovila, vrátili nám tú druhú platbu v priebehu niekoľkých dní. A viackrát nám už vraveli, že by sme nemali vyrovnávať platby mínusom Ak niekto vie, tak keď vystavím faktúru odberateľovi v r. 2008 za služby v r. 2007 (prefakturácia el.en.), ako si to v novom účt. na obci predpíšem? Nejak mi chýbajú účty náklady a výnosy minulých období

    Zúčtovanie chybnej platby

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.