Zavrieť

Porady

denne dochadzanie do prace do zahranicia

Skoro cele som to tu preliezol, ale nenasiel som jednoznacnu odpoved na moju otazku:
Kde platim dan z prijmu, resp. podavam danove priznanie, ak som rezident SR s trvalym pobytom v SR a za pracov dochadzam kazdodenne do zahranicia (napr. Rakusko, niekoho bude zaujimat i Cesko), t.j. mam v Rakusku vybavene pracovne povolenie a mam prijem zo zavislej cinnosti. Teda v zahranici nemam status rezidenta, ale som tzv. cezpolny, ktory dochadza rano do prace a vecer sa vracia naspat na SK.
Zamestnavatel v zahranici mi strhava vsetky odvody a dane, ale kedze som rezident SR, mam poziadat o vratenie dani v zahranici a nasledne podat DP na Slovensku a zaplatit dane na SK?
Predtym som pracoval na SK, a teda DP som podaval na SK.
Je vobec mozne postupovat tymto sposobom, aby som dan platil len raz, ale platil dan z prijmu len na SK, kedze na SK je danove zatazenie nizsie?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    musíte vychádzať zo zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia s tou danou krajinou. Ak ste rezidentom SR samozrejme máte povinnosť zdaniť príjmy na území SR, podať daňové priznanie, pričom sú dve metody uplatnenia zdanenia a to

    vyňatím - príjmy dosiahnuté v danej krajine sa vyjmu zo zdanenia (tým nezaniká povinnosť podať DP)
    zápočet - daňovník si môže započítať daň zaplatenú v zahraničí ale max. do výšky dane ktorú by platil v SR...v prípade že vznikne nedoplatok musí vysporiadať svoju daňovú povinnosť voči SR. To znamená že preplatok vám nevznikne ale nedoplatok môže vzniknúť hehe

    denne dochadzanie do prace do zahranicia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.