Zavrieť

Porady

odmena za výkon osobnej asistencie

Prosím, nestretol sa niekto v r.2004 s vyplatenou odmenou za výkon osobnej asistencie ? Konkrétne - živnostník v prvom polroku 2004 sa staral o vozíčkara, za čo od neho dostal cca 35.000 Sk ODMENU ZA VÝKON OSOB.ASISTENCIE, okrem toho celý rok riadne podnikal, od 7/04 sa zamestnal na trv.pracovný pomer.
Potrebujeme vedieť, či uvedenú odmenu treba riadne zahrnúť do príjmov. Predpokladám, že áno, len neviem presne kam. Ide mi aj o to, že živnostník mal spolu hrubý príjem v podnikaní cca 90.000 (v tom spomínaných 35.000, 55.000 hr.príjem z podnikania). Neviem, či sa to berie aj do príjmu pre soc.poisťovňu - na povinné platenie soc.poistenia od 7/2005.
Ďakujem za názory.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Môj názor je taký , že spomínaný príjem si ako živnostník dá do príjmu zahr.základ dane v druh.členení ostat.príjmy a to v tom prípade, ak túto činnosť nemá uvedené v živnosti. Ak by mal uvedené v živn.opatrovanie tak by to bol príjem za predaj služieb.
    Pokiaľ zaradíš tento príjem ako spomínaš v tých 90 000,00 tak soc.by ti mala stoho počítať odvody. To je môj názor a takto by som to účtovala. Ak sa mýlim tak ma prosím Vás niekto opravte.

    Naile je offline (nepripojený) Naile

    Naile
    Odmena osobného asistenta je príjem podľa ZDP § 6 odsek 2 písm b) príjem z činnosti, ktorá nie je živnosťou, ani podnikaním. V DP typu B je na toto riadok. Je potrebné uplatniť 25 %-ný pausálny výdavok.
    Čiastkový základ dane z tejto odmeny ovplyvní jeho celkový základ dane. VZ do SP a ZP u SZČO sa odvíja od základu dane z príjmov. Teda odmena môže ovplyvniť jeho VZ pre odvody poistného ale neskôr.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Pre Sociálnu poisťovňu nie je asistent evidovaný - ako SZČO - a preto musí vo svojom výpise pre SP odčleniť príjem za asistenciu, tak ako sa to pre SP robí aj za autorov, a umelcov. /Ak sú náhodou pre rok 2004 už neni lepšie "Výpisy", po minulé roky sa tento príjem vyberal vo "Výpise"/
    Pre zdravotnú poisťovňu asistent , tiež nespadá do kategórie SZČO, ale ak by jeho príjem za asistenciu bol za rok vyšší ako je ročná minimálna mzda musel by odviesť pri zúčtovaní ZP poistné.
    Naposledy upravil Muška : 03.03.05 at 12:34

    iva je offline (nepripojený) iva

    iva
    Ďakujem vám za vaše názory. Dám teda tie príjmy za osobnú asistenciu do riadku 6 /prijmy z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním/. Keďže ale v riadku 2 - príjmy zo živnosti budem udávať preukázateľné výdavky, nemôžem pri os.asistencii dávať 25% výdavok paušálom.
    No a do soc.a zdravotnej poisťovne živnostníka pošlem, nech si osobne zistí, či bude alebo nebude musieť platiť.
    Ešte raz vďaka.

    odmena za výkon osobnej asistencie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.