Zavrieť

Porady

Jednoduché účtovníctvo

Ako vypočítam odpisy po novom na osobné auto, kúpené v roku 12/2003. Vstupná cena je 436 500,.Sk. Odpis za rok 2003 bol 14009,50,.Sk. Auto je lízingované na 36 mesiacov. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    ved v roku 2003 si si nemohla uplatniť odpisy z lízovaného auta.. to išlo až od roku 2004

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Lízing ešte v r. 2003 sa neodpisuje, do nákladov sa dávajú lízingové splátky a na konci roka cez UUO dáš do nákladov napr. 12/36 z akontácie. A na kartu HIM auto zaeviduješ v cene za čo ho od lízin. spoloč. odkúpiš.
    Pekný podvečer želám...

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Radka193
    Ako vypočítam odpisy po novom na osobné auto, kúpené v roku 12/2003. Vstupná cena je 436 500,.Sk. Odpis za rok 2003 bol 14009,50,.Sk. Auto je lízingované na 36 mesiacov. Ďakujem
    ODPISY Z LEASINGU v roku 2003?! To si mala účtovať po starom, až leasingy od roku 2004 sa odpisujú!!!!!!!!
    človiečik Vladimír Ozimý
    no a ja by som rad vedel ako sa to uctuje po novom v JU lebo mam v tom trochu zmatek ale len trošku tak mi to mili kamarati popiste a ja vam budem zauzleny...dakujem
    človiečik Vladimír Ozimý
    Práve mám pred sebou leasing v JU a neviem ako to mám zaevidovať. Do knihy záväzkov mám zaviesť len obstarávaciu cenu alebo celkovú aj zo splátkami. Ked to rozpúšťam v splátkach ako to odpisujem.

    - idú splátky hneď do nákladov alebo len finančná časť bez istiny a potom na konci roku si vypočítam 1/36 a to odpíšem spolu so zvýšenou splátkou alebo ako...

    Zuzana68 je offline (nepripojený) Zuzana68

    Zuzana68
    Do knihy záväzkov dávaš celkovú cenu aj so splátkami. Do knihy majetku dáš cenu obstarávaciu bez DPH a do nákladov mesačne dávaš, ak nie si plátca DPH 1/36 DPH , 1/36 finančnej časti. Ja som si rozdelila splátku a DPH dávam ID.Malo by to byť takto aspoň podľa konzultácií. Pekný večer
    človiečik Vladimír Ozimý
    Dakujem zuzanka,

    no a co sa tyka tej finančnej splatky to beries ako celkovu splatku hej?

    Zuzana68 je offline (nepripojený) Zuzana68

    Zuzana68
    Pri platbe som si rozdelila mesačnú splátku na 2 riadky v PD. Riadok č. 1 finančná splátka 1/36 (znižuje daň), 2.riadok = splátka - 1.riadok (neznižuje daňový základ). 2. riadok je vlastne odpisovaná časť nákupu. Snáď som to napísala tak, že sa to dá pochpiť ,ja si kreslím a vtedy mi to je jasné.
    človiečik Vladimír Ozimý
    Takže ak som to správne pochopil tak to bude následovne hej

    Splátka 12000 SK z toho

    - 6000 SK istina
    - 2000 SK DPH z istiny
    - 4000 SK úrok

    Takže ja si zavediem v OC auto do majetku. Takže ked mi bude odchádzať splátka z účtu tak 8000 SK dám ako nedaňové a 4000 SK dám daňové a na konci roka z OC vypočítam odpisy podľa paragrafu 26 ods 8, to jest 1/36*počet mesiacov a to dám do daňových nákladov....

    Zuzana68 je offline (nepripojený) Zuzana68

    Zuzana68
    Super malo by to tak byť. Dúfam, že sa s nami zasa nebudú hrať a meniť to x-krát v priebehu roku.
    Pekný deň.
    človiečik Vladimír Ozimý
    a jednorázový poplatok za vystavenie LZ ide do OC alebo rovno do nákladov

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    petra:-)
    Podľa mojich informácií vstupuje poplatok za vystavenie LZ do OC.
    Na problém účtovania poplatku za LZ je viac názorov. Ja ho po posledných novelách neúčtujem do obstarávacej ceny. Vychádzam pritom zo znenia § 10a ods. 1 písm. b Opatrenia MF SR č. 11158/2004-74 (Postupy účtovania JÚ):
    "Istinou u nájomcu je celková suma dohodnutých platieb znížená o nerealizované finančné náklady (nájomné), pričom suma istiny u nájomcu sa rovná sume istiny u prenajímateľa ". Ak by som poplatok za zmluvo zahrnul do OC, už by sa tie sumy samozrejme nerovnali.
    Čo sa týka samotného účtovania leasingu osobných áut, mne sa osvedčilo všetky splátky (vrátane 1. mimoriadnej) v priebehu roka účtovať ako položku neovplyvňujúcu daň (v závislosti od používaného softvéru pod samostatným kódom). Na konci roka v rámci uzávierkových operácií na internom doklade zaplatené splátky zosumarizujem, odpočítam uhradenú istinu podľa splátkového kalendára, a všetko, čo zostane (t.j. DPH z istiny, nájomné, poistné, zaokrúhlenie...) potom zaúčtujem v rámci nepeňažných operácií do daňových výdavkov.
    človiečik Vladimír Ozimý
    no mám tu živý príklad a potrebujem vedieť čo do OC a čo rovno do nákladov

    Cena bez DPH 238487,40
    DPH 45 312,60
    Cena spolu 283800 SK(to bude podľa všetkého OC)
    Predajná cena bez dph 1000 SK
    Paušálny výdavok bez DPH 4824,60
    Paušálny výdavok s DPH 5 742
    Zvýšená splátka 143092,43
    DPH z nej 27187,60
    suma splátok zvyšných 167 257,14
    dph z toho 31 777,30(inak to úplne nesedí neviem kde to rátali
    istina z toho 95 394,96
    úrok z toho 25061,40
    Havarijné z toho 46800,78
    zákonné poistenie(mimo tej ceny 167257,14) 21083 SK

    tak pochopil som to takto

    OC 283800 SK dám do majetku
    splátku vo výške 6111 SK dám ako nedaňový a potom si interným dokladom zrátam úrok,havarijné poistenie a zmluvné to dám do nákladov a z 283800 SK si vyrátam 1/36*počet mesiacov a dám to tiež do nákladov.

    Uvažujem správne?

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    K tým číslam sa narýchlo neviem zodpovedne vyjadriť, musel by som vidieť konkrétnu zmluvu vrátane splátkového kalendára. Môžu tam byť totiž rozdiely (napr. niektoré spoločnosti zahŕňajú cenu pri odkúpení do OC, niektoré nie, niektoré do prvej mim. splátky zahrnú len istinu, iné len nájomné atď.) Proste treba porovnať spl.kalendár s číslami na zmluve, aby sa dalo dospieť k nejakým relevantným výsledkom. A celkový ročný daňový náklad je:
    a) príslušný daňový podiel z istiny (x/36)
    b) celá suma uhradených splátok (riadne i mimoriadna) po odpočítaní istiny z uhradených splátok
    Naposledy upravil andrej_rv : 27.04.05 at 18:37

    vgabka je offline (nepripojený) vgabka

    učiteľka a účtovníčka vgabka
    Chcela by som sa taktiež opýtať ohľadom DPH z istiny. V PÚ si ju podnikateľ môže zaúčtovať do daňových nákladov (z osobného auta) a v JÚ si uvádzal, že DPH z istiny je nedaňový výdavok. Je to správne?

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    vgabka
    Chcela by som sa taktiež opýtať ohľadom DPH z istiny. V PÚ si ju podnikateľ môže zaúčtovať do daňových nákladov (z osobného auta) a v JÚ si uvádzal, že DPH z istiny je nedaňový výdavok. Je to správne?
    Asi som to potom napísal nezrozumiteľne, pretože samozrejme aj v JÚ je DPH z istiny daňový výdavok v čase zaplatenia. Nejasnosť vznikla možno z toho, že pri mnou používanom spôsobe účtovania v priebehu roka účtujem celú splátku do výdavkov neovplyvňujúcich daň a na konci roka to potom v rámci uzávierkových operácií rozhodím na daňové a nedaňové výdavky.

    pyton je offline (nepripojený) pyton

    pyton
    Ja zatiaľ účtujem len dobiehajúce staré leasingy, tam dúfam nemusím prejsť na nejaký iný režim ako doposiaľ dúfam?

    vgabka je offline (nepripojený) vgabka

    učiteľka a účtovníčka vgabka
    andrej_rv
    Asi som to potom napísal nezrozumiteľne, pretože samozrejme aj v JÚ je DPH z istiny daňový výdavok v čase zaplatenia. Nejasnosť vznikla možno z toho, že pri mnou používanom spôsobe účtovania v priebehu roka účtujem celú splátku do výdavkov neovplyvňujúcich daň a na konci roka to potom v rámci uzávierkových operácií rozhodím na daňové a nedaňové výdavky.
    Priznám sa, že môj príspevok smeroval Vladimírovi Ozimnému, pretože on uvádzal DPH ako nedaňový výdavok, len som ho v ňom necitovala.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.