Zavrieť

Porady

DP, pausalne naklady, uvadzat dan z urokov z BU v DP

Dobry den,

Som SZCO, za rok 2004 si uplatnim pausalne naklady 25%. Treba uviest do DP typu B ako prijem aj uroky na beznom ucte(podnikatelskom), a ako ... (neviem co) dan z urokov ?
ak ano v ktorych riadkoch ?
ta dan je podla vypisu uz zuctovana...

Dakujem

Tonyp
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    Ano.. úroky na podnikateľskom účte zaratávaš do príjmov z podnikania... a a daň z úrokov si odpočítavaš od daňovej povinnosti na riadku 92 daň. priznania...
    Naposledy upravil babenko1 : 03.03.05 at 15:25 Dôvod: nesprávne vyjadrenie

    evuša je offline (nepripojený) evuša

    evuša
    Babenko, neodpočítavaš si úroky, do riadku 92 dávaš zrazenú daň z úrokov. Ináč úroky sú príjmy, takže do príjmu sa dávajú.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    evuša
    Babenko, neodpočítavaš si úroky, do riadku 92 dávaš zrazenú daň z úrokov. Ináč úroky sú príjmy, takže do príjmu sa dávajú.
    Ale Babenko to napísala správne - daň z úrokov, tzv. zrážkovú daň si odpočítavaš od daňovej povinnosti. Takže ešte raz, úroky z podnikateľského účtu sú príjmy a zrazená daň z nich ako preddavok na DP.

    jks je offline (nepripojený) jks

    jks
    Nechcem sa sporiť, ale mne sa zdá, že ak si uplatňujem výdavky percentom z dane, tak do príjmov si prijaté úroky nezarátavam, pretože sa mi zdá nelogické rátať si z nich 25 % výdavkov a potom to zdaniť. Teoreticky si predstavme, že by sme mali príjmy len úroky, na to by sme si dali 25 % výdavky, tak by nám stále vyšiel preplatok na dani.Myslím si, že v tomto prípade sa zrazená daň z úrokov považuje za vysporiadanú. Tak to bolo aj pri paušálnej dani.

    Neviem, možno nemám pravdu, skúste ma presvedčiť.
    S pozdravom

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    jks
    Nechcem sa sporiť, ale mne sa zdá, že ak si uplatňujem výdavky percentom z dane, tak do príjmov si prijaté úroky nezarátavam, pretože sa mi zdá nelogické rátať si z nich 25 % výdavkov a potom to zdaniť. Teoreticky si predstavme, že by sme mali príjmy len úroky, na to by sme si dali 25 % výdavky, tak by nám stále vyšiel preplatok na dani.Myslím si, že v tomto prípade sa zrazená daň z úrokov považuje za vysporiadanú. Tak to bolo aj pri paušálnej dani.

    Neviem, možno nemám pravdu, skúste ma presvedčiť.
    S pozdravom
    AHÁ, predtým som si nevšimla tú 25%, takže, úroky neuvedieš, daň máš z nich už zrazenú! V tom prípade je daň vysporiadaná.

    Viera je offline (nepripojený) Viera

    Viera
    Tak potom kde majú byť v tomto prípade uvedené úroky. Mne to vychádza tak, že by mali byť uvedené v oddely VII. príjmy z kapitálového majetku podľa §7.
    Bude to potom správne ?

    heluška je offline (nepripojený) heluška

    heluška
    Príjmami z podnikania sú aj úroky z peňažných prostriedkov na účte podnikateľa.Napr. príjmy z podnikania 260000,00 Sk a príjmy z úrokov 2300,00 Sk.Percentuálne výdavky bude daňovník vypočítavať zo sumy 262300,00Sk.Daň z úrokov bude odpočítavať na.r.92 DP.Uvedené je publikované aj v poradca podnikateľa,príručka Daňové priznania rok 2004.

    Tonyp je offline (nepripojený) Tonyp

    Tonyp
    Fajn, takze zase nic neviem. Mne sa zda za to moze, ale aj nemusi uviest v DP. v §17,3,a -
    (3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa
    a) príjem, pre ktorý je ustanovené, že sa daň vybraná
    podľa § 43 ods. 6 považuje za splnenie daňovej povinnosti,
    alebo pri ktorom daňovník, ktorý je fyzickou
    osobou a ktorý nie je povinný tento príjem účtovať,
    nevyužil možnosť odpočítať daň vybranú
    zrážkou ako preddavok na daň podľa § 43 ods. 7,

    Toto vyjadruje, ze ak danova povinnost bola splnena, co pri zrazkovej dani je je jasne, ak neuplatnim moznost odpocitat, nezahniem to ani do prijmov ?

    jks je offline (nepripojený) jks

    jks
    Našla som to, čo tvrdí Heluška a naozaj tam píšu, že úroky treba prirátať k príjmom a z toho rátať %.

    Tony, to čo si napísal Ty by platilo v prípade, keby si nebol ziadený na podnikanie a keby si nemal povinnosť tento príjem účtovať /teraz mi napadlo, čo sa myslí pod pojmom účtovať, keďže ty nie si účtovnou jednotkou/.

    Podľa Poradcu však jednoznačne vyplýva, že úroky si zarátaš do príjmov a z toho vyrátaš aj tých 25%. Presne tak ako píše Heluška.

    Nič si z roho nerob, ja ešte v pondelok pôjdem na DÚ a objasním si, ak sa bude dať aj toto a možno budem musieť opraviť DP asi o 5 Sk.

    Zdravím a udržujte paniku až do 31.3.2OO5

    Tonyp je offline (nepripojený) Tonyp

    Tonyp
    V pondelok idem na danove, podat DP, tak sa opytam tetusiek a na mieste vyplnim cisla. Asi to dam teda do prijmov a uvediek ako preddavok, rozdiel v dani bude 1 Sk :-)



    Dakujem za rady

    Tony

    plummer je offline (nepripojený) plummer

    plummer
    Ok, teda ma to tam byt. Len este, kde presne ?
    Ked mam normalne prijmy zo zivnosti, mam aj prijmy z urokov pripocitat k tym prijmom zo zivnosti, teda vsetko bude v riadku 2 tab.1 ? Aleno ak nie, do ktoreho riadku tab. 1 sa pisu tieto prijmy z urokov ?

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    plummer
    Ok, teda ma to tam byt. Len este, kde presne ?
    Ked mam normalne prijmy zo zivnosti, mam aj prijmy z urokov pripocitat k tym prijmom zo zivnosti, teda vsetko bude v riadku 2 tab.1 ? Aleno ak nie, do ktoreho riadku tab. 1 sa pisu tieto prijmy z urokov ?
    Úrok z podnik.účtu je príjem z podnikania. Čiže v pohode to pričítaj k živnosti.

    luba3 je offline (nepripojený) luba3

    Mám 3 synov-18,14,13.Starám sa o rodičov.Mám lic.DSS Credit Suisse. ...viac luba3
    Prijaté úroky z B.účtov-Zdaniteľný príjem/ostatné/-do príjmov z podnikania,
    zrazená zrážková daň z úrokov-odrátať z daňovej povinnosti r. 92 DP B.

    Lentilka je offline (nepripojený) Lentilka

    Lentilka
    Kto máte prosím Vás najčerstvejšie info z daňového úradu. Mne to s tou daňou z úrokov vychádza takto: so zamestnaneckého pomeru mi vychádza preplatok na dani, z podnikania,keďže uplatňujem 60% paušálne výdavky + zaplatené poistné mi vychádza strata, takže mi vrátia len zaplatený preddavok na daň zo zamestnania. Keď študujem par.17 ods.1a,3a,4, že si tie úroky a daň z nich nemusím uviesť do daňového priznania /vychádza mi síce, že by mi o 5,-Sk vrátili viacej, keby som si to tam dala/.

    Takže čo nového?

    uko je offline (nepripojený) uko

    uko
    ja som to urobila tak, ze som urobila evidenciu prijmov, a tam podla datumov pod seba prijmy z podnikania a pomedzi to aj uroky na ucte.to boli sumy ako 3,21 alebo 1,14 tiez si myslim, ze to tam ma byt, a keby aj nie, ved to bola dokopy asi 15,3 Sk, takze keby som to tam aj nedala, nic si nepomozem.

    skvrnka je offline (nepripojený) skvrnka

    skvrnka
    Tonyp
    Fajn, takze zase nic neviem. Mne sa zda za to moze, ale aj nemusi uviest v DP. v §17,3,a -
    (3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa
    a) príjem, pre ktorý je ustanovené, že sa daň vybraná
    podľa § 43 ods. 6 považuje za splnenie daňovej povinnosti,
    alebo pri ktorom daňovník, ktorý je fyzickou
    osobou a ktorý nie je povinný tento príjem účtovať,
    nevyužil možnosť odpočítať daň vybranú
    zrážkou ako preddavok na daň podľa § 43 ods. 7,

    Toto vyjadruje, ze ak danova povinnost bola splnena, co pri zrazkovej dani je je jasne, ak neuplatnim moznost odpocitat, nezahniem to ani do prijmov ?
    Myslím, že sa to neuvádza v DP, lebo § 17,3a ak je daňovník FO a nie je
    povinný príjem účtovať - čo pri paušalnych výdavkoch, keď nie som účtovnou
    jednotkou neúčtujem- ani neodpočítam daň ako preddavok.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.