Zavrieť

Porady

Cestovné náhrady - živnostník

Som začiatočníčka a potrebovala by som poradiť či si môže živnostník ak pracuje v Českej republike uplatňovať cestovné náhrady a ak áno tak koľko sú na jedeň deň. Ďakujem.
Usporiadat
AHA AHA

AHA je offline (nepripojený) AHA

Môže si uplatňovať cestovné náhrady aj vreckové najviac 40% zo stravného. Myslým že je to 600,-CZK na deň ale tú výšku si ešte over ja nemá po ruke zákon.
0 0
Milka P. Milka P.

Milka P. je offline (nepripojený) Milka P.

Odpoveď na Vašu otázku je správna, ale je to odpoveď na konkrétnu otázku. Mali by ste možno podrobnejšie napísať , ako ten živnostník v zahraničí pôsobí. Myslím tým, či je to zmluvne dohodnuté, alebo len odchádza na pracovné cesty do zahraničia.
0 0
Elena Brindzová Elena Brindzová

Elena Brindzová je offline (nepripojený) Elena Brindzová

Živnostník pracuje pre slovenskú firmu, fakturuje v slov. korunách. Práce sú striedavo v SR a ČR pričom keď pracuje v ČR je tam takú dobu pokiaľ prácu nedokončí.
0 0
AHA AHA

AHA je offline (nepripojený) AHA

Elena Brindzová Pozri príspevok
Živnostník pracuje pre slovenskú firmu, fakturuje v slov. korunách. Práce sú striedavo v SR a ČR pričom keď pracuje v ČR je tam takú dobu pokiaľ prácu nedokončí.
Ak chcete vedieť či má nárok na cestovné náhrady tak áno má nárok na stravné, vreckové a ďalšie preukazné výdavky (nocľažné, cestovné atď.)
0 0
Milka P. Milka P.

Milka P. je offline (nepripojený) Milka P.

Mám možno podobný problém, živnostník pracuje v Belgicku. Radila som sa s právnikom, aj pracovníčkou daňového úradu. Podľa nich živnostník si môže počas výkonu prác v zahraničí účtovať len 40 % nároku na stravné.
Odvolávajú sa pritom na znenie § 19 ods. 2 písm. e) zákona č. 595/2003 Z.z o dani z príjmov. V uvedenom § 19 sa neuvádza, že daňovník si môže uplatniť aj stravné, aj vreckové do výšky 40 % stravného.
Ja som sa už tiež snažila nájsť radu na stránkach Porady, ale nepodarilo sa.
Dostala som už aj takú informáciu, že ak je miesto výkonu podnikateľskej činnosti zmluvne dohodnuté, nárok na diéty v zahraničí zaniká. Predpokladám, že živnostník pracuje na základe nejakej uzatvorenej zmluvy s inou firmou.
V tomto probléme sa motám stále dookola a neviem nájsť riešenie.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Nominácia na kravinu roka ...

V § 19 ods.2 písm. e/ sa uvádza:
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste av súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

odkaz 87 je na Zákon o cestovných náhradách :

(4) Ak zahraničná pracovná cesta mimo územia Slovenskej republiky trvá v kalendárnom dni

a) do 6 hodín vrátane, patrí zamestnancovi stravné vo výške 25 % zo základnej sadzby stravného,
b) nad 6 hodín až 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné vo výške 50 % zo základnej sadzby stravného,
c) nad 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume základnej sadzby stravného.

(5) Stravné v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie.
...
§ 14
Vreckové


Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste popri náhrade preukázaných potrebných vedľajších výdavkov [§ 4 ods. 1 písm. d)] vreckové v cudzej mene vo výške od 5 % do 40 % stravného ustanoveného podľa § 13 ods. 4 a 5.

Z uvedeného vyplýva, že stravné a vreckové nemožno oddeľovať . Ak by daňovník nemal nárok na stravné, nebolo by z čoho počítať vreckové.
Takisto je tu interval 5-40 % .... nie striktne 40 % .

Milka P. Pozri príspevok
Dostala som už aj takú informáciu, že ak je miesto výkonu podnikateľskej činnosti zmluvne dohodnuté, nárok na diéty v zahraničí zaniká
1.JPP, ktorá toto pustila do obehu asi nikdy nepočula o zmluvách "per huba".
2.v citovanom §19 ods.2 písm.e/ nič také nevidím ....
1 0
dvojča dvojča

dvojča je offline (nepripojený) dvojča

ahojte, rada by som otvorila novú tému, ktorá tu už v minulosti bola, ale niečo nové k nej som nenašla. Ide o živnostníka, ktorý pracoval v Belgicku, kde fakturoval kladenie zámkovej dlažby. Ku každej faktúre, ktorú vystavil belgickej firme, má aj zmluvu, kde je uvedené miesto a dátum kladenia, väčšinou sú to týždenné fa s presnými dátumami, od kedy do kedy vykonával prácu. Za tieto odpracované dni mu chcem dať stravné vo výške 45,- eur + vreckové 18,- eur (40% zo stravného). Skutočne tam pracoval 13 až 15 hod. denne, víkendy nerobil. Používal aj vlastné auto, no netankoval na benzínkach v Belgicku, ale vo firme, kde pracoval, čiže mal to plus, no nemôžem mu dať do náhrad vlastné auto, lebo nemá bločky od nákupu PHM. No predpokladám, že môžem dať to stravné a vreckové = 63,- eur/deň. Môžte mi to prosím niekto potvrdiť? vďaka
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Stravné + vreckové je podľa mňa v poriadku.
Ak mal auto nahlásené na DÚ, uvažoval by som aj o paušálnych náhradách za km. Aj bez PHM.
0 0
dvojča dvojča

dvojča je offline (nepripojený) dvojča

ja som tiež uvažovala, že priložím cenu PHM zo štatistického úradu, len sa bojím, že mi to daňováci vyhodia, aj keď sa v zákone píše, že zamestnanec môže, ak nie je pokladničný doklad, mať cenu zo štat., no pri živnostníkovi by som sa obávala, vedel by si mi poradiť, ako by si obhájil cenu?
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
K PHM musí byť doklad o nákupe. Mal som na mysli iba 0,183 € za km.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

dvojča Pozri príspevok
ahojte, rada by som otvorila novú tému, ktorá tu už v minulosti bola, ale niečo nové k nej som nenašla. Ide o živnostníka, ktorý pracoval v Belgicku, kde fakturoval kladenie zámkovej dlažby. Ku každej faktúre, ktorú vystavil belgickej firme, má aj zmluvu, kde je uvedené miesto a dátum kladenia, väčšinou sú to týždenné fa s presnými dátumami, od kedy do kedy vykonával prácu. Za tieto odpracované dni mu chcem dať stravné vo výške 45,- eur + vreckové 18,- eur (40% zo stravného). Skutočne tam pracoval 13 až 15 hod. denne, víkendy nerobil. Používal aj vlastné auto, no netankoval na benzínkach v Belgicku, ale vo firme, kde pracoval, čiže mal to plus, no nemôžem mu dať do náhrad vlastné auto, lebo nemá bločky od nákupu PHM. No predpokladám, že môžem dať to stravné a vreckové = 63,- eur/deň. Môžte mi to prosím niekto potvrdiť? vďaka
Ako živnostník si môže stravné, vreckové, výdavky za ubytovanie uplatniť, pretože pracuje v inom mieste, ako bežne svoju činnosť vykonáva. Píšeš však, že tankuje tam, kde pracoval. Tomu veľmi nerozumiem.... Ale ak mu PHL boli poskytované, nárok na odpočet spotrebovaných PHL nemá. Je to trocha komplikovanejšie, zak iba stručne: na paušál mu nárok vzniká. V akom vzťahu je vlastne s tým, kto mu dáva tie PHL (tie sú vlastne jeho príjmom).
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

dvojča Pozri príspevok
ja som tiež uvažovala, že priložím cenu PHM zo štatistického úradu, len sa bojím, že mi to daňováci vyhodia, aj keď sa v zákone píše, že zamestnanec môže, ak nie je pokladničný doklad, mať cenu zo štat., no pri živnostníkovi by som sa obávala, vedel by si mi poradiť, ako by si obhájil cenu?
PC vykonáva teda ako zamestnanec, alebo živnostník?
0 0
Janurka Janurka

Janurka je offline (nepripojený) Janurka

Sumu základnej náhrady za každý km jazdy len v prípade, že použije motorové vozidlo nezahrnuté do obchod. majetku. Toto nie je podmienené mať nahlásené vozidlo na
DÚ.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Janurka Pozri príspevok
Sumu základnej náhrady za každý km jazdy len v prípade, že použije motorové vozidlo nezahrnuté do obchod. majetku. Súhlasím.Toto nie je podmienené mať nahlásené vozidlo na DÚ. Keďže sa jedná o SZČO, auto, ktoré používa v súvislosti s podnikaním, musí byť prihlásené.
V texte.
0 0
dvojča dvojča

dvojča je offline (nepripojený) dvojča

Je živnostník, prácu im fakturoval, a prečo mal PHM zadarmo, neviem, ale mal. A teraz sa ja musím trápiť, ako mu vymyslieť náklady, pretože mu skutočne dobre platili. Tam mu vychádza 2000 eurová daň, čiže mám čo robiť. Na daňovom musí byť nahlásené, aby som niečo mohla uplatniť, čo sa týka auta. Ale tie km sú dobrý nápad. vďaka
0 0
Janurka Janurka

Janurka je offline (nepripojený) Janurka

S prihlásením auta som to myslela tak, že náhradu si môže uplatniť, tá nie je podmienená zaplatením dane z mot.vozidiel. To že mu môže byť udelená pokuta za nesplnenie oznamovacej povinnosti a nezaplatenie dane je vec iná.
0 0
manager22 manager22

manager22 je offline (nepripojený) manager22

Ahojte poraďáci, prosím Vás o radu/pomoc.

Ak SZČO vykonáva práce (na základe zmluvy s treťou osobou - PO) na území Nemecka - počas celého roka 2009; môže si tento uplatniť vo "vyúčtovaní zahr. prac. cesty": stravné vo výške 45€/deň; vreckové vo výške 18€/deň; noclažné - podľa skutočnej úhrady (pr. vo výške 225€/mesašne) ???

Čiže ak bude tento pracovať na území Nemecka 20 dní v mesiaci, uplatní si "výdavky-diéty": 20*45 + 20*18 + 225 = 1.485 € ???
0 0
manager22 manager22

manager22 je offline (nepripojený) manager22

Prosím, vie mi niekto poradiť ???


manager22 Pozri príspevok
Ahojte poraďáci, prosím Vás o radu/pomoc.

Ak SZČO vykonáva práce (na základe zmluvy s treťou osobou - PO) na území Nemecka - počas celého roka 2009; môže si tento uplatniť vo "vyúčtovaní zahr. prac. cesty": stravné vo výške 45€/deň; vreckové vo výške 18€/deň; noclažné - podľa skutočnej úhrady (pr. vo výške 225€/mesašne) ???

Čiže ak bude tento pracovať na území Nemecka 20 dní v mesiaci, uplatní si "výdavky-diéty": 20*45 + 20*18 + 225 = 1.485 € ???
0 0
Janurka Janurka

Janurka je offline (nepripojený) Janurka

Ale veď hneď len trocha vyššie kukni príspevok č. 12.
0 0
Maya1 Maya1

Maya1 je offline (nepripojený) Maya1

dobrý deň,
stravné v ČR (pre SZČO) sa akým kurzom prepočítajú? Tiež sa vzťahuje § 36 ods. 6 ZoCN a to kurz 1. deň v mesiaci , kedy sa cesta začala? ďakujem
Naposledy upravil Maya1 : 03.03.10 at 07:51
0 0
Načítať ďalšie