Zavrieť

Porady

Cestovné náhrady - živnostník

Som začiatočníčka a potrebovala by som poradiť či si môže živnostník ak pracuje v Českej republike uplatňovať cestovné náhrady a ak áno tak koľko sú na jedeň deň. Ďakujem.
Usporiadat
Maya1 Maya1

Maya1 je offline (nepripojený) Maya1

posúvam, Ď
0 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

dobrý deň,
potrebujem sa uistiť : slovenská SZČO, odvody platené na Slovensku, príjem zo živnosti 0,--, príjem zo Zmluvy o dielo v AU
do 11 000,--EUR..., daň neplatil v AU žiadnu, z toho vyplýva : podať DP typ B, príjem SZČO 0,--, ale kam dať príjem zo zmluvy o dielo /do ktorých koloniek/, môže si dať do nákladov stravné+vreckové za dni v AU ? Vďaka
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

evuš Pozri príspevok
dobrý deň,
potrebujem sa uistiť : slovenská SZČO, odvody platené na Slovensku, príjem zo živnosti 0,--, príjem zo Zmluvy o dielo v AU
do 11 000,--EUR..., daň neplatil v AU žiadnu, z toho vyplýva : podať DP typ B, príjem SZČO 0,--, ale kam dať príjem zo zmluvy o dielo /do ktorých koloniek/, môže si dať do nákladov stravné+vreckové za dni v AU ? Vďaka
V prvom rade je potrebné zaradiť príjem zo zmluvy o dielo. Na posúdenie by bolo teba viac informácií. V zmysle akého zákona bola zmluva uzatvorená, o akú činnosť sa jednalo, predpokladám, že je to činnosť, ktorú nemá SZČO v ŽL, alebo na ktorú sa živnostenské oprávnenie nevydáva.
Potom následne na zaradenie príjmu je možné uvažovať o uznateľnosti pracovnej cesty v súvislosti s dosiahnutym príjmom.
0 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

Evanka,
ďakujem za ochotu pomôcť... Bližšie info musím zistiť a ozvem sa... Pekný dník
0 0
mimusa mimusa

mimusa je offline (nepripojený) mimusa

Ak zivnostnik dochadza do ineho miesta za pracou ako je jeho trvale bydlisko, ma narok na cestovne nahrady, auto ma prihlasene na DU/nema ho v majetku / ?
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

mimusa Pozri príspevok
Ak zivnostnik dochadza do ineho miesta za pracou ako je jeho trvale bydlisko, ma narok na cestovne nahrady, auto ma prihlasene na DU/nema ho v majetku / ?
Auto nahlásené aj je zaplatená daň z MV? Môže si robiť cesťáky. Výpočet pr.spotreba podľa TP x cena PHM:100=cena na 1km a + paušál 0,183/1km
Naposledy upravil Zdenka175 : 11.03.10 at 15:19
0 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

ahojte,
takže som zistila, že zmluva o dielo bola podpísaná v takom znení, že SZČO preberá všetky povinnosti voči ZP,SP, DÚ ako živnostník na Slovensku... AU strana si ho vlastne objednala ako slovenskú SZČO... auto živnostník nemá v majetku /nie ja ani majiteľom auta/, na DÚ mu bolo povedané, že daň z MV platiť nemusí nakoľko auto používal v AU... ak viete pomôcť pri vyplnení tohto DP budem rada../najmä kam zaradiť príjem - ktorý riadok/ pôvodne chcel uplatniť paušál, teraz však rozmýšľa nad skutočnými výdavkami.. bločky od PHM nemá, môže si uplatniť iba stravné za dni, ktoré strávil v AU ? A pri skutočných výdavkoch sa platby do poisťovní dajú tiež ako výdavok?... som z toho trochu mimo, JÚ živnostníkov neni moja parketa... VĎAKA
0 1
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

..ešte som zabudla, že živnosť je na reklamné a marketingové služby, zmluva o dielo bola na distribúciu novín a reklamných prostriedkov...
0 0
dvojča dvojča

dvojča je offline (nepripojený) dvojča

Ano, kurz 1. deň v mesiaci. Nevedela som o tom, no na poslednom školení to bolo povedané, čo ma prekvapilo, ale je to tak.
0 0
dvojča dvojča

dvojča je offline (nepripojený) dvojča

pokiaľ je živnostník, vystavoval im aj faktúry? ja by som to dala ako príjem zo živnosti, pretože zmluva o dielo a dať príjem ako náhodný i napriek tomu, že sa opakoval, to by asi neobstálo. Môže si uplatniť paušálne výdavky 40% + zaplatené poistné do zdravotnej aj do sociálky, ak platil. Záleží to od výšky príjmov. Môže si dať aj stravné + vreckové do 40% od výšky stravného, treba to prepočítať, čo je výhodnejšie. Pokiaľ auto nie je nahlásené na DÚ, neriskovala by som s nákladmi na auto.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
dvojča Pozri príspevok
Ano, kurz 1. deň v mesiaci. Nevedela som o tom, no na poslednom školení to bolo povedané, čo ma prekvapilo, ale je to tak.
Toto platí pre iba zamestnancov.
Pre SZČO podľa mňa platí kurz podľa dňa uskutočnenia účtovného prípadu.

Moje odôvodnenie: § 19 ZoDP sa na Zákon o CN náhradách odvoláva iba pre stanovenie limitu uznateľných výdavkov, ale pre prepočet zo zahraničnej meny platia ustanovenia ZoÚ.
Ak sa mýlim, prosím, opravte ma.
Naposledy upravil ego.mc : 14.03.10 at 20:50 Dôvod: doplnenie
0 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

ahoj dvojča,
vďaka za pomoc, myslela som si to aj ja.. takže príjem zo živnosti.., paušál je preňho dosť nevýhodný, nakoľko bola veľká spotreba PHM /to však do DP pre istotu nedám/, stravné mu patrí za každý deň, koľko tam bol... môže sa to spraviť iba jedným dokladom, alebo treba spraviť za každý deň stravné+vreckové osobitne? Nemáte niekto náhodou k tomu neaký formulár ? Skúšala som spraviť DP cez DÚ /skúšobne/, ale pri paušále mi odvody do poisťovní nezarátalo medzi výdavky, čiže odpočítalo mi to len 40% paušál.. ešta raz dík
0 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

Pekný deň, neviem, či to mám zaradené správne, ale skúsim:SZČO bol platcom DPH do konca II.štvrťroka 2009, od III.štvrťroka je neplatcom DPH. Auto má súkromné a používa ho na služobné účely. Môže si jedným dokladom vyúčtovať pracovné cesty za I.-II.štvrťrok 2009 /keď bol platcom DPH/ a môžem to zaúčtovať do peň.denníka až teraz, teda keď je neplatca DPH?
Ďakujem.
0 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

evuš Pozri príspevok
ahoj dvojča,
vďaka za pomoc, myslela som si to aj ja.. takže príjem zo živnosti.., paušál je preňho dosť nevýhodný, nakoľko bola veľká spotreba PHM /to však do DP pre istotu nedám/, stravné mu patrí za každý deň, koľko tam bol... môže sa to spraviť iba jedným dokladom, alebo treba spraviť za každý deň stravné+vreckové osobitne? Nemáte niekto náhodou k tomu neaký formulár ? Skúšala som spraviť DP cez DÚ /skúšobne/, ale pri paušále mi odvody do poisťovní nezarátalo medzi výdavky, čiže odpočítalo mi to len 40% paušál.. ešta raz dík
Nevie mi niekto poradiť ? Vďaka
0 0
mamiatko mamiatko

mamiatko je offline (nepripojený) mamiatko

evuš Pozri príspevok
ahoj dvojča,
vďaka za pomoc, myslela som si to aj ja.. takže príjem zo živnosti.., paušál je preňho dosť nevýhodný, nakoľko bola veľká spotreba PHM /to však do DP pre istotu nedám/, stravné mu patrí za každý deň, koľko tam bol... môže sa to spraviť iba jedným dokladom, alebo treba spraviť za každý deň stravné+vreckové osobitne? Nemáte niekto náhodou k tomu neaký formulár ? Skúšala som spraviť DP cez DÚ /skúšobne/, ale pri paušále mi odvody do poisťovní nezarátalo medzi výdavky, čiže odpočítalo mi to len 40% paušál.. ešta raz dík
K tej poslednej časti príspevku, do výdavkov započítaš 40% + poistné samo ti to nenaráta, a až potom zaškrtni pod tabuľkou a uveď sumu poistného
0 0
annah annah

annah je offline (nepripojený) annah

mimusa Pozri príspevok
Ak zivnostnik dochadza do ineho miesta za pracou ako je jeho trvale bydlisko, ma narok na cestovne nahrady, auto ma prihlasene na DU/nema ho v majetku / ?

a ako so stravnym? ked chodi na "tyzdnovky" .. medzitym si odbehne sluzobne do prahy .. tj. za 1 tazden je 1 cestovny prikaz?

mozu tam byt naklady?
nedela = autobus (16.00) + 3,60 stravne
pondelok = 3,60 (od polnoci do 6.00) + (od 6. 00 prekroci hranice do prahy) 600 cz stravne + 40 percent vreckove
utorok = praha 600 + 40 percent
streda = blava 8,30 stravne
stvrtok = blava 8,30 stravne
piatok = blava 8,30 stravne + autobus domov

poznamka: szco pracuje s PC - spravca systemov
0 0
dvojča dvojča

dvojča je offline (nepripojený) dvojča

evuš Pozri príspevok
ahoj dvojča,
vďaka za pomoc, myslela som si to aj ja.. takže príjem zo živnosti.., paušál je preňho dosť nevýhodný, nakoľko bola veľká spotreba PHM /to však do DP pre istotu nedám/, stravné mu patrí za každý deň, koľko tam bol... môže sa to spraviť iba jedným dokladom, alebo treba spraviť za každý deň stravné+vreckové osobitne? Nemáte niekto náhodou k tomu neaký formulár ? Skúšala som spraviť DP cez DÚ /skúšobne/, ale pri paušále mi odvody do poisťovní nezarátalo medzi výdavky, čiže odpočítalo mi to len 40% paušál.. ešta raz dík
ahoj, ja to robím na predtlačenom účt. doklade "Cestovný príkaz", je to pracné, ale dá sa to. Podľa podkladov ktoré mám, napr. faktúry, kde má rozpísané dátumy za ktoré fakturuje práce, podľa mesiacov si rozpíšem podľa odpracovaných dní stravné + % vreckové podľa odpr.hodín., čiže do roka mám 12 cest.príkazov.
V daňovom si dopíšeš paušálne výdavky + zaplatené odvody, neviem aký máš softvér, ale ja si zaškrtnem paušálne výdavky napr. 40, dopíšem výšku odvodov, ktoré sa mi započítajú k výdavkom.
0 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

dvojča Pozri príspevok
ahoj, ja to robím na predtlačenom účt. doklade "Cestovný príkaz", je to pracné, ale dá sa to. Podľa podkladov ktoré mám, napr. faktúry, kde má rozpísané dátumy za ktoré fakturuje práce, podľa mesiacov si rozpíšem podľa odpracovaných dní stravné + % vreckové podľa odpr.hodín., čiže do roka mám 12 cest.príkazov.
V daňovom si dopíšeš paušálne výdavky + zaplatené odvody, neviem aký máš softvér, ale ja si zaškrtnem paušálne výdavky napr. 40, dopíšem výšku odvodov, ktoré sa mi započítajú k výdavkom.

Ahoj, ďakujem za radu. Ale ak budem uplatňovať paušál 40%, tak nemôžem si ešte k tomu dať výdavky ako stravné+vreckové ?!! Takže podľa mňa - buď paušál alebo spraviť tie cesťáky a zaúčtovať ich ako skutočné výdavky + poistné ?... už som z toho totálny magor...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
evuš Pozri príspevok
Ahoj, ďakujem za radu. Ale ak budem uplatňovať paušál 40%, tak nemôžem si ešte k tomu dať výdavky ako stravné+vreckové ?!! Takže podľa mňa - buď paušál alebo spraviť tie cesťáky a zaúčtovať ich ako skutočné výdavky + poistné ?... už som z toho totálny magor...
Ak použijete paušálne výdavky , tak cestovné náhrady nepočítate , nakoľko v tých 40% je všetko .
0 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

Zita5 Pozri príspevok
Ak použijete paušálne výdavky , tak cestovné náhrady nepočítate , nakoľko v tých 40% je všetko .
áno, v tom mám jasno, že v 40% je všetko...
Pracoval však v AU, a za minulý rok je preňho paušál nevýhodný. Chcem sa len uistiť, že či mu bude stačiť zaúčtovať do výdavkov len stravné+vreckové a zaplatené poistné. Napr. PHM, nocľažné nedá do výdavkov - nemá od toho doklady.../bol v tom že si urobí paušál, až teraz z potvrdenia o príjme zistil, že je lepšie účtovať../ Dá sa to urobiť takto ?
0 0
Načítať ďalšie