Zavrieť

Porady

Cestovné náhrady - živnostník

Som začiatočníčka a potrebovala by som poradiť či si môže živnostník ak pracuje v Českej republike uplatňovať cestovné náhrady a ak áno tak koľko sú na jedeň deň. Ďakujem.
Usporiadat
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

dobrava Pozri príspevok
Pekný deň, neviem, či to mám zaradené správne, ale skúsim:SZČO bol platcom DPH do konca II.štvrťroka 2009, od III.štvrťroka je neplatcom DPH. Auto má súkromné a používa ho na služobné účely. Môže si jedným dokladom vyúčtovať pracovné cesty za I.-II.štvrťrok 2009 /keď bol platcom DPH/ a môžem to zaúčtovať do peň.denníka až teraz, teda keď je neplatca DPH?
Ďakujem.
Prosím, poradíte mi, či to tak môže byť?
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Dobry den, mam dve otazky, ak uctujem PHM, priemernu cenu za benzim robim podla statistickeho uradu?
1) Ak je vsak pracovna cesta napr. do Belgicka, kde bolo aj tankovane, je jedno do akej krajiny isiel? Berie sa priemerna cena nasho statistickeho uradu?
2) Kurz pre diety v zahranici beriem z toho dna, kedy bolo vyuctovanie? Cize posledny den PC?
Dakujem
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Ociviste Pozri príspevok
Dobry den, mam dve otazky, ak uctujem PHM, priemernu cenu za benzim robim podla statistickeho uradu?
1) Ak je vsak pracovna cesta napr. do Belgicka, kde bolo aj tankovane, je jedno do akej krajiny isiel? Berie sa priemerna cena nasho statistickeho uradu?
2) Kurz pre diety v zahranici beriem z toho dna, kedy bolo vyuctovanie? Cize posledny den PC?
Dakujem
Prosim vie niekto poradit?
1) Jedna sa mi o to, ze ak sluzobne cesty boli v zahranici, ci priemernu cenu PHM beriem z uzemia SR alebo musim najst nejaku v danej krajine. Staci to raz mesacne?
2) pozerala som nejake temy ohladom diet a nasla som ze ked sluzobna cesta (do zahranicia) trvala od 1.10 - 25.10 tak vyuctovanie bolo k 25.10 a teda kurz uvediem k 24.10.2009. Je to spravne?
Dakujem
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

Ociviste Pozri príspevok
Dobry den, mam dve otazky, ak uctujem PHM, priemernu cenu za benzim robim podla statistickeho uradu?
1) Ak je vsak pracovna cesta napr. do Belgicka, kde bolo aj tankovane, je jedno do akej krajiny isiel? Berie sa priemerna cena nasho statistickeho uradu?
2) Kurz pre diety v zahranici beriem z toho dna, kedy bolo vyuctovanie? Cize posledny den PC?
Dakujem
Nie som síce profesionál v tomto, ale nedáva sa priemerná cena, ale dokladajú sa reálne bloky a teda ceny z nich.
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Ano to je pravda v pripade SZCO ale ak sa jedna o zamestnanca, staci vraj iba podla statistic. uradu, alebo natankuj.sk. Neuviedla som ze sa jedna o zamestnanca.
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Ociviste Pozri príspevok
Prosim vie niekto poradit?
1) Jedna sa mi o to, ze ak sluzobne cesty boli v zahranici, ci priemernu cenu PHM beriem z uzemia SR alebo musim najst nejaku v danej krajine. Staci to raz mesacne?
2) pozerala som nejake temy ohladom diet a nasla som ze ked sluzobna cesta (do zahranicia) trvala od 1.10 - 25.10 tak vyuctovanie bolo k 25.10 a teda kurz uvediem k 24.10.2009. Je to spravne?
Dakujem

Prosiiim vie niekto poradit? Mozno sa to zda niekomu jednoduche, ale ja to robim prvy raz a preto sa ospravedlnujem za tolko otazok.
Dakujem
Naposledy upravil Ociviste : 22.03.10 at 12:39
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Ociviste Pozri príspevok
Prosiiim vie niekto poradit? Mozno sa to zda niekomu jednoduche, ale ja to robim prvy raz a preto sa ospravedlnujem za tolko otazok.
Dakujem
:-(
0 0
Janula1 Janula1

Janula1 je offline (nepripojený) Janula1

Dobry den,
ja by som tiez chcela poradit. Ak ma niekto v zivnostenskom liste napisane miesto podnikania napr. Zilina a chodil pracovat do Bratislavy, mozem mu urobit cestaky iba na diety? A tie by som potom dala ako výdavky ovplyvnujuce základ dane? Lebo SZCO si stravne listy nekupovala.
Dakujem velmi pekne.
0 0
profi profi

profi je offline (nepripojený) profi

ja sa pýtam to iste co prísp.49 moze si dat szco cestaky do nakladov ak pracoval cely rok v BA ále bydlisko a miesto podnikania ma v onom meste? potrebujem mu trosku zvysit naklady a toto je vlastne aj realny naklad ...dakujem
0 0
profi profi

profi je offline (nepripojený) profi

a este jedna otazka: nahrada za cestovne by bol v tom pripade normalne podla zakona o cestovnych nahradach t.j. ze ked pracoval napr.5 dni v BA a bol mimo domu tak si vyuctuje
5x8,30 ? alebo len 5x 3,60? prosim poradte niekto
0 0
kocka503 kocka503

kocka503 je offline (nepripojený) kocka503

Ahojte, prosím nemá niekto vyplnený vzor na vyúčtovanie zahraničnej cesty, kde SZČO používa paušálne 0,183 Eur/km?
0 0
Janula1 Janula1

Janula1 je offline (nepripojený) Janula1

8,30, ked pracoval viac ako 18 hod.
0 0
Xantypa Xantypa

Xantypa je offline (nepripojený) Xantypa

Chcem si ešte raz upresniť, či som to dobre pochopila. Som SZČO, vykonávam prácu v SR ale idem na služobnú cestu do Českej republiky na 3 dni. Vyúčtujem si stravné (600 CZK - samozrejme podľa hodín) + 40 % vreckové zo 600 CZK. Môžem si aj vreckové dať do nákladov? No a k tomu aj ďalšie výdavky (vlak, bus, auto, nocľah, poplatok za školenie a pod.)
0 0
AIMA AIMA

AIMA je offline (nepripojený) AIMA

Ahojte, na štatistickom úrade som našla ceny poh. hmôt len v jednotlivých týždňoch, nie ku konkrétnemu dátumu. Neviete, či je dostupná aj info o cene ku konkrétnemu dňu, alebo stačí doložiť k cesťákom cenu v tom týždni, v ktorom bola cesta uskutočnená.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

AIMA Pozri príspevok
Ahojte, na štatistickom úrade som našla ceny poh. hmôt len v jednotlivých týždňoch, nie ku konkrétnemu dátumu. Neviete, či je dostupná aj info o cene ku konkrétnemu dňu, alebo stačí doložiť k cesťákom cenu v tom týždni, v ktorom bola cesta uskutočnená.
ZDP
§ 19
odst. 2
l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky

1. podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok, alebo
2. na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel, alebo
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,
3 0
Mariana42 Mariana42

Mariana42 je offline (nepripojený) Mariana42

Dobrý deň, môžem sa spýtať: osobné vozidlo manželky SZČO sa považuje za vypožičané vozidlo - tzn. SZČO si môže uplatniť iba náhradu za spotrebované pohonné látky? /cestná daň je zaplatená/
Mám taký názor, že takéto auto nakoľko nie je pezpodielovým spoluvlastníctvom manželov - nepovažuje sa to za vlastné vozidlo SZČO nezahrnuté do podnikania. Mám pravdu, alebo sa mýlim?
Naposledy upravil Mariana42 : 30.03.10 at 11:11
0 0