Zavrieť

Porady

Danove priznanie FO-B

hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

Prave si studujem kolonky danoveho priznania, a nestacim sa divit neslychanemu "ryzovaniu", ktore zavladlo.

7. oddiel r.5 plnenie z poistenia pre pripad dozitia urciteho veku. V zakone je na tuto kolonku odkaz v par. 7 zdaňovanie, 9 - specialne NEoslobodenie od dane a 43- daň vyberana zrazkou. Ani slova o uplatnovanych vydavkoch, jedine v par. 11 o nejakom účelovom sporení.
Ma to teda znamenat, ze 25 rokov platenia poistky zo ZDANENYCH penazi je v cudu a zdani sa po 7 rokoch cely vynos. A to este nebodaj dva krat - raz zrazkou dane v poistovni a druhy raz v danovom priznani?
Tak tomu vravim rozvinuta komulisticka spolocnost.

Dalej si tak kukam o odpoctoch danovej straty - viem, viem, su o tom specialne temy, ale v danovom priznani figuruje jednoznacne znenie JEDNA PATINA z uhrnu danovych strat. Tato veta stavia uplne naruby vsetky diskucie , ktore boli na tuto temu vedene, vcitane par. 30 danoveho zakona...
No, ehhhmm... eee... radsej to poviem inaksie - slusnejsie ... potrebujem po tom pouzit toaletny papier.
Usporiadat
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
hron
Prave si studujem kolonky danoveho priznania, a nestacim sa divit neslychanemu "ryzovaniu", ktore zavladlo.

7. oddiel r.5 plnenie z poistenia pre pripad dozitia urciteho veku. V zakone je na tuto kolonku odkaz v par. 7 zdaňovanie, 9 - specialne NEoslobodenie od dane a 43- daň vyberana zrazkou. Ani slova o uplatnovanych vydavkoch, jedine v par. 11 o nejakom účelovom sporení.
Ma to teda znamenat, ze 25 rokov platenia poistky zo ZDANENYCH penazi je v cudu a zdani sa po 7 rokoch cely vynos. A to este nebodaj dva krat - raz zrazkou dane v poistovni a druhy raz v danovom priznani?
Tak tomu vravim rozvinuta komulisticka spolocnost.

Dalej si tak kukam o odpoctoch danovej straty - viem, viem, su o tom specialne temy, ale v danovom priznani figuruje jednoznacne znenie JEDNA PATINA z uhrnu danovych strat. Tato veta stavia uplne naruby vsetky diskucie , ktore boli na tuto temu vedene, vcitane par. 30 danoveho zakona...
No, ehhhmm... eee... radsej to poviem inaksie - slusnejsie ... potrebujem po tom pouzit toaletny papier.
nechcem byť škaredá, ale máš v tom hokej - ak chceš vniknúť do problému a mať v tom jasno, musel by si si naštudovať komplet zákon o dani z príjmov - čo je riadne sústo !!! - nieje to tak ako vravíš...., trocha ma trápia takéto formy informácií a kritík, stretávam sa s tým hlavne keď mi niekto málo informovaný tvrdí ako sa mám fajn, že podnikám. Keď chce niekto debatovať - mal by vedieť o čom.... sorry, ale trochu ma to nadvihlo - inak som ochotná radiť...
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

Ved mas tam konkretne otazky :-)
7 oddiel, r.5, a citovane paragrafy zakona 595- vdaka jeho uplnemu zneniu po novelizaciee umiestnenej na porade su CERVENO vyznacene ako zmena.
poistenie pre pripad dozitia veku - hadam je to dost jednoznacny pojem, platim ho prave tych 25 rokov ZO ZDANENYCH penazov. Takze teda pekne prosim o vysvetlenie.
Ak dozijem, a vyplatia mi poistku, tak ju nemusim uviest v danovom priznani?
Mam si TERAZ, tento rok zacat uplatnovat platbu poistneho vo vydavkoch, aby mi ju potom zdanili vcelku?
A kde je "kolonka" vydavky spojene s "ucelovym sporenim", ktore ako jedine spomina zakon 595? To je ona? Ale ta je len pre pripad dozitia alebo jednorazove vyrovnanie.
Takze prosim o vysvetlenie :-)
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
ahojte, prosím poraďte mi, kde nájsť nasledovné:
robím daňové priznanie pre SZČO, ktorá je zároveň zamestnancom a v roku 2004 tiež poskytla pôžičku, z čoho mala úroky ... z § 6 vznikla strata vo výške cca 1000 Sk, z pôžičky boli úroky cca 5000 Sk ... viem, že môžem započítať stratu z § 6 s úrokmi (§ 7), ale neviem nájsť príslušný § v zákone o dani z príjmov ... prosím usmernite ma, ďakujem
Naposledy upravil vladan : 10.03.05 at 09:21
0 0
Naile Naile

Naile je offline (nepripojený) Naile

vladan
ahojte, prosím poraďte mi, kde nájsť nasledovné:
robím daňové priznanie pre SZČO, ktorá je zároveň zamestnancom a v roku 2004 tiež poskytla pôžičku, z čoho mala úroky ... z § 6 vznikla strata vo výške cca 1000 Sk, z pôžičky boli úroky cca 5000 Sk ... viem, že môžem započítať stratu z § 6 s úrokmi (§ 7), ale neviem nájsť príslušný § v zákone o dani z príjmov ... prosím usmernite ma, ďakujem
Donievam sa, že v tomto prípade príjem z požičky (úrok) je príležitostným príjmom, a ten do 5-násobku životného minima je oslobodený od dane.
0 0
Viera Viera

Viera je offline (nepripojený) Viera

Vyplňujem daňové priznanie B a dumám nad riadkom 77. Musím riadky 77 a 78 vypĺňať keď nemám príjmy zo zahraničia ? Je tam vzorec r.74 - r. 76. Na riadku 76 mám nulu. Zatiaľ som vyplnila len 74,75 a potom až 84. Bude to tak správne ?
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Naile, podľa mňa, úrok z pôžičky je príjmom podľa § 7 ods. 1c) ... príjmami oslobodenými do sumy 5-násobku životného minima sú príjmy podľa § 6 ods. 3 a podľa § 8 ods. 1a), d) až f)
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Viera
Vyplňujem daňové priznanie B a dumám nad riadkom 77. Musím riadky 77 a 78 vypĺňať keď nemám príjmy zo zahraničia ? Je tam vzorec r.74 - r. 76. Na riadku 76 mám nulu. Zatiaľ som vyplnila len 74,75 a potom až 84. Bude to tak správne ?
Poučenie hovorí: riadky 76 až 78 vypĺňa daňovník, ktorý dosiahol príjmy zo zdrojov v zahraničí ...
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
vladan
ahojte, prosím poraďte mi, kde nájsť nasledovné:
robím daňové priznanie pre SZČO, ktorá je zároveň zamestnancom a v roku 2004 tiež poskytla pôžičku, z čoho mala úroky ... z § 6 vznikla strata vo výške cca 1000 Sk, z pôžičky boli úroky cca 5000 Sk ... viem, že môžem započítať stratu z § 6 s úrokmi (§ 7), ale neviem nájsť príslušný § v zákone o dani z príjmov ... prosím usmernite ma, ďakujem
sa mi dlho nestalo, že by som si sama sebe odpovedala na otázku ... nuž ... o mojej otázke poníma zákon o dani z príjmov v § 4 ods. 2 ... ak by v budúcnosti niekto potreboval
0 0
Naile Naile

Naile je offline (nepripojený) Naile

K úroku z požičky:
Predpokládam, že osoba požičala , resp. požičavá raz za úherský rok, tak vtedy to je príležitostný príjem.
Ak by by to mála požičiavanie peňazí v predmete činnosti - podníkania a ak by to robila sústavne aj pomimo živnostenského listu, tak toto bybolo zárobkovou činnosťou, tak len vtedy je to príjem z kapitáloveho majetku.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
vladan
Poučenie hovorí: riadky 76 až 78 vypĺňa daňovník, ktorý dosiahol príjmy zo zdrojov v zahraničí ...
Vladan ale riadok 77 je základ dane znížený o úhrn vyňatých príjmov /základov dane / r.74-76/ . Já nemám príjmy zo zahraničia , ale v programe ALFA tento riadok automaticky vypísal SW. Kto nemá príjem v zahraničí , tak sa tam prenáša suma z riadku 74 . Čiže riadok 76 - len zahraničie 77 a 78 vypĺname všetci .



Chcela by som sa týmto ospravedlniť , Vladan má pravdu , dnes som obdržala Update z Krosu 11.25 a už je tam DP FO správne . Čiže riadky 76 až 78 vypĺňa daňovník , ktorý má príjmy zo zdrojov v zahraničí , presne tak ako píše Vladan.
Naposledy upravil Zita5 : 11.03.05 at 08:28
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Keď nemáš príjmy zo zahraničia, riadky 76 až 83 nevypĺňaš. Vyplnený je riadok 75 a potom až 84.
Inak ak nie ste si v niečom istí, tak je dobré urobiť si vyplnenie DP FO typ B na stránke DR. Tam v tlačive automaticky robí súčty v súčtových riadkoch. Je to dobrá pomoc!
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Naile
Predpokládam, že osoba požičala, resp. požičavá raz za úherský rok, tak vtedy to je príležitostný príjem.
Ak by by to mála požičiavanie peňazí v predmete činnosti - podníkania a ak by to robila sústavne aj pomimo živnostenského listu, tak toto bybolo zárobkovou činnosťou, tak len vtedy je to príjem z kapitáloveho majetku.
kto sa ešte pridá k diskusii, či úrok z pôžičky (jedna pôžička za rok) občana vo výške menej ako 5-násobok živ. minima mám alebo nemám uviesť v daňovom priznaní

Naile, keď tak rozmýšľam, tak asi to tak bude ako tvrdíš ...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
bea
Keď nemáš príjmy zo zahraničia, riadky 76 až 83 nevypĺňaš. Vyplnený je riadok 75 a potom až 84.
Inak ak nie ste si v niečom istí, tak je dobré urobiť si vyplnenie DP FO typ B na stránke DR. Tam v tlačive automaticky robí súčty v súčtových riadkoch. Je to dobrá pomoc!

Bea , ale já som robila DP v Alfe a do riadku automaticky nahodilo - v r.77 / ZD z riadku 75 / a v riadku 78/ daň z riadku 75 / . Potom čo Alfa má nepresné výpočty ? Já s tým nejako nemôžem súhlasiť .
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

vladan
kto sa ešte pridá k diskusii, či úrok z pôžičky (jedna pôžička za rok) občana vo výške menej ako 5-násobok živ. minima mám alebo nemám uviesť v daňovom priznaní

Naile, keď tak rozmýšľam, tak asi to tak bude ako tvrdíš ...
Podla mna je to prijem podla § 7 ods 1 pism.c), ktory je zdanitelny. Myslim, ze som to tak citala aj v niektorom Poradcovi.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Už minulý rok som nad týmto príjmom veľmi uvažovala pri vypĺňaní niektorých B priznaní. Keďže som si nebola istá , dala som ich do § 7, ods.1 c) , aj keď boli pod 10.000,- . História sa mi opakuje, som rada, že ste tému otvorili .
0 0
učty učty

učty je offline (nepripojený) učty

Pridávam sa: § 6 a 7 chápem ako opakujúcu, viac či menej pravidelnú či nepravidelnú činnosť na základe " papierov "! Aj podľa mňa ak je tá pôžička jednorázová, tak § 8.
Len mi nejde do hlavy, prečo si požičiavali peniažky cez firmu a nie
z rúčky do rúčky a do firmy cez osobné vklady a je po probléme.
Ak chce Tvoj zákazník vykázať zisk má veľa iných možností!
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

učty
Pridávam sa: § 6 a 7 chápem ako opakujúcu, viac či menej pravidelnú či nepravidelnú činnosť na základe " papierov "! Aj podľa mňa ak je tá pôžička jednorázová, tak § 8.
Len mi nejde do hlavy, prečo si požičiavali peniažky cez firmu a nie
z rúčky do rúčky a do firmy cez osobné vklady a je po probléme.
Ak chce Tvoj zákazník vykázať zisk má veľa iných možností!
Podla § 8 sa zdanuju iba primy ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7 a nezalezi na tom ci sa jedna o prijem jednorazovy. Takze mam zatial stale nazor, ze sa uroky z pozicky zdanuju podla § 7 ods1 pism.c). Pridajte nejaky nazor ostatni!
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
učty
Len mi nejde do hlavy, prečo si požičiavali peniažky cez firmu a nie
z rúčky do rúčky a do firmy cez osobné vklady a je po probléme.
Ak chce Tvoj zákazník vykázať zisk má veľa iných možností!
... účty, netráp sa tým, proste si jedna sročka požičala od svojich spoločníkov (a jeden zo spoločníkov je aj SZČO) ... a môj "zákazník" už skoro vôbec neživnostníči, takže ani o ten zisk nemá až taký záujem

Zároveň obraciam kabát a prikláňam sa k názoru, že úroky z pôžičky (aj keď je to jednorázovka) sú príjmom podliehajúcim dani z príjmov (§ 7) ... ale cez víkend sa na to pozriem, pohútam a uvidíme, či ma náhodou niečo neosvieti
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

vladan
... účty, netráp sa tým, proste si jedna sročka požičala od svojich spoločníkov (a jeden zo spoločníkov je aj SZČO) ... a môj "zákazník" už skoro vôbec neživnostníči, takže ani o ten zisk nemá až taký záujem

Zároveň obraciam kabát a prikláňam sa k názoru, že úroky z pôžičky (aj keď je to jednorázovka) sú príjmom podliehajúcim dani z príjmov (§ 7) ... ale cez víkend sa na to pozriem, pohútam a uvidíme, či ma náhodou niečo neosvieti
Vladka pridám svoj názor. Úroky z poskytnutých pôžičiek = §7/1c). Mala som tento problém síce pred 2 rokmi, overovala som na DR, ale myslím, že princíp sa nezmenil.
A ešte na okraj - ak by náhodou bola aj iná možnosť, nakoniec je dôležité, že sa to zdanilo. Podľa §7/4 nie je nárok na výdavky, takže daň bude z celého príjmu, myslím, že týmto § nič nepokazíš.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Nike, a nepamätáš sa na argumenty, ktoré ti poskytlo daňové riaditeľstvo? Teda ako zdôvodnili, že to je § 7 a nie príležitostný príjem? ... spomínaj!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať