Zavrieť

Porady

§70

V §70 sa uvádza, že na účely ODPOČTU DPH sa musí viesť podrobná evidencia.
Ale z prvej vety tohto §-u nám vychádza, že ak účt. jednotka uskutočňuje služby oslobodené od DPH a vzťahuje sa na ňu § 49 odst.3, teda bez nároku na odpočet, tak ako evidencia by mohli slúžiť len knihy DF a pokladne, do ktorých zapisujeme všetky údaje o DPH. Táto DPH sa do DP nezaraďuje.
Myslíte, že pri kontrole takáto evidencia bude stačiť ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    musíte viesť evidenciu...to znamená nech si urobíte akúkoľvek tabuľku v exceli alebo niečo podobné...nestačí na to podklad kniha záväzkov atd...skrátka musíte mať za jednotlivé zdaňovacie obdobie sumár dokladov na vstupe a výstupe ktoré sú predmetom dane napriek tomu že sú oslobodené od dane....takže podľa môjho názoru treba viesť zvlášť...

    emgeton je offline (nepripojený) emgeton

    emgeton
    Ak Vaša evidencia (knihy faktúr, pokl. kniha) splní účel, nemusí byť žiadna iná. Otázkou ostáva - spĺňa účel ?

    Bolo by dobré vidieť predmetné zostavy, až potom sa dá k tomu zaujať stanovisko.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ja mám z otázky pocit, že účtovníctvo je vedené bez SW, ktorý by podporoval oddelenú evidenciu DPH.
    Aj tá prvá veta § 70 sa mi nezdá, treba si prečítať aj druhú ....

    emgeton je offline (nepripojený) emgeton

    emgeton
    Johanka Pozri príspevok
    Ja mám z otázky pocit, že účtovníctvo je vedené bez SW, ktorý by podporoval oddelenú evidenciu DPH.
    Aj tá prvá veta § 70 sa mi nezdá, treba si prečítať aj druhú ....
    ........... aj tretiu

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Účtovníctvo je vedené cez SW oberon, z ponuky položiek, ktoré program ponúka, však nieje čo vybrať, keďže táto daň by sa nemala uvádzať do r. 18,19 alebo mala? Prosím poraďte.

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Ďakujem, moja otázka sa netýka len SW a znie:
    Daň, ktorú si nemožno na vstupe odpočítať, uvádzame do riadkov 18,19 ???
    Ď.za radu
    človiečik Vladimír Ozimý
    nemôžte to tam uviesť keďže nemáte na ňu nárok, potom by ste mali zlý výpočet odvodovej povinnosti...preto je potrebná evidencia...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.