Zavrieť

Porady

predaj diaľničných známok

človiečik
ahojte máte niekto klienta ohľadom predaja diaľničných známok...predávajú na základe mandatnej zmluvy a raz za mesiac vyúčtujú stav koľko predali s tým že oni majú nejaký nárok na odmenu. Z pohľadu DPH vystavujú faktúru len na odmenu...dúfam...ostatné nič neriešia...iné by bolo ak by podpísali komisionársku zmluvu...
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Vladimír Ozimý Pozri príspevok
ahojte máte niekto klienta ohľadom predaja diaľničných známok...predávajú na základe mandatnej zmluvy a raz za mesiac vyúčtujú stav koľko predali s tým že oni majú nejaký nárok na odmenu. Z pohľadu DPH vystavujú faktúru len na odmenu...dúfam...ostatné nič neriešia...iné by bolo ak by podpísali komisionársku zmluvu...
Minimálne by mali viesť evidenciu prevzatých dialničných známok, podľa hodnoty. Je to cenina.
0 0
ormika ormika

ormika je offline (nepripojený) ormika

smith Pozri príspevok
Minimálne by mali viesť evidenciu prevzatých dialničných známok, podľa hodnoty. Je to cenina.
Nie, nie je to cenina. Je to tovar. Účtujem čerpaciu stanicu.
0 0
ormika ormika

ormika je offline (nepripojený) ormika

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
ahojte máte niekto klienta ohľadom predaja diaľničných známok...predávajú na základe mandatnej zmluvy a raz za mesiac vyúčtujú stav koľko predali s tým že oni majú nejaký nárok na odmenu. Z pohľadu DPH vystavujú faktúru len na odmenu...dúfam...ostatné nič neriešia...iné by bolo ak by podpísali komisionársku zmluvu...
Klient predáva diaľničné známky cez svoju ERP? A potom si faktúruje odmenu za predané diaľničné známky? A koncom roka nepoužité vráti?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
ormika Pozri príspevok
Nie, nie je to cenina. Je to tovar. Účtujem čerpaciu stanicu.
Ja by som to nepovažoval za tovar. Tie dialničné známky predáva v mene Národnej dialničnej spoločnosti. Tovar by bol v tedy keby predával za vyššiu hodnotou ako nakupuje. Ale on nenakupuje tie známky, iba prevezme, predá, príslušnú čiastku odvedie NDS, a potom vyinkasuje "províziu". Jeho zdaniteľným príjmom je iba tá provízia, a nie hodnota dialničnej známky. Ak si pozrieš tak ČS ich predávajú bez DPH (na bločku sú tak uvedené), a pritom kupujúci má možnosť si uplatniť DPH z dialničných známok. Pozri nasledujúci link:

http://www.porada.sk/t21163-dph-pri-...ej-znamky.html
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac

v novele ZDPH sa nám trochu menia náležitosti dokladu o nákupe nálepky:
V § 71 ods. 4 písm. b) sa za slová „dodávateľa služby“ vkladajú slová „a jeho identifikačné číslo pre daň, dátum predaja nálepky“.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
ormika Pozri príspevok
Klient predáva diaľničné známky cez svoju ERP? A potom si faktúruje odmenu za predané diaľničné známky? A koncom roka nepoužité vráti?
asi takto to funguje...lenže problém je v tom že Diaľničná spoločnosť im nedáva žiadne faktúry na predané diaľničné známky ale len vypisujú výkaz o počte predaných a tam si vypočítajú odmenu ktorú si faktúruju...
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
smith Pozri príspevok
Ja by som to nepovažoval za tovar. Tie dialničné známky predáva v mene Národnej dialničnej spoločnosti. Tovar by bol v tedy keby predával za vyššiu hodnotou ako nakupuje. Ale on nenakupuje tie známky, iba prevezme, predá, príslušnú čiastku odvedie NDS, a potom vyinkasuje "províziu". Jeho zdaniteľným príjmom je iba tá provízia, a nie hodnota dialničnej známky. Ak si pozrieš tak ČS ich predávajú bez DPH (na bločku sú tak uvedené), a pritom kupujúci má možnosť si uplatniť DPH z dialničných známok. Pozri nasledujúci link:

http://www.porada.sk/t21163-dph-pri-...ej-znamky.html
plne súhlasím Smith...potom ako to vyňať z tržby ak to ide cez ERP - ako príjem neovplyvňujúci základ dane alebo ten výkaz zúčtovať do nákladov a cez ERP do daňových príjmov?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Vladimír Ozimý Pozri príspevok
asi takto to funguje...lenže problém je v tom že Diaľničná spoločnosť im nedáva žiadne faktúry na predané diaľničné známky ale len vypisujú výkaz o počte predaných a tam si vypočítajú odmenu ktorú si faktúruju...
JE to presne to čo som písal v príspevku č. 5
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Vladimír Ozimý Pozri príspevok
plne súhlasím Smith...potom ako to vyňať z tržby ak to ide cez ERP - ako príjem neovplyvňujúci základ dane alebo ten výkaz zúčtovať do nákladov a cez ERP do daňových príjmov?
Príjem za DN by som účtoval príjem na priebežné položky, a pri prevode na účet NDS výdaj z priebežných položiek, ak sme v JÚ.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Vlado teraz vlastne s kým súhlasíš? K príspevku č.3 od ormika si dal súhlas a potom píšeš, že súhlasíš s mojím príspevkom. A pritom tie príspevky sú protichodné. Ja tvrdím, že účtovať ako cenina, ormika to považuje za tovar.
Naposledy upravil Zoltán Kovács : 13.12.07 at 10:47 Dôvod: gramatika
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
je to divočina a zbytočne komplikované ale asi by som to videl najlepšie riešenie čo píšeš...
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
smith Pozri príspevok
Vlado teraz vlastne s kým súhlasím. K príspevku č.3 od ormika si dal súhlas a potom píšeš, že súhlasíš s mojím príspevkom. A pritom tie príspevky sú protichodné. Ja tvrdím, že účtovať ako cenina, ormika to považuje za tovar.
už som to opravil to bolo v rýchlosti...som si to ani nevšimol
0 0
ormika ormika

ormika je offline (nepripojený) ormika

prepáčte, bola som na obede
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
ormika Pozri príspevok
prepáčte, bola som na obede
Tak sa vyjadri k priebehu diskusie, ja práve idem na obed. Takže výmena stráže.
0 0
ormika ormika

ormika je offline (nepripojený) ormika

Napíšem ako to účtujem ja:
Na základe mandátnej zmluvy prevezmeme diaľničné známky, urobíme taký výkaz koľko sme akých prebrali. Predajca diaľničných známok nám nevystaví žiadnu faktúru.
1. My tie diaľničné predávame cez registračnú pokladňu, nakoľko to neviem vyšpecifikovať, tak všetky tržby účtujem: 211/604.

2. Po predaji diačniných známok si každý mesiac robíme výkaz o predaji známok, kde je zase rozpísané koľko, za koľko a akých, hneď si vypočítame províziu a vystavíme si na určitý mesiac faktúru na províziu. Tú účtujem 311/602 AE.

3. Na základe výkazu, ktorý prikladáme k vystavenej faktúre vidím, koľko sme v skutočnosti predali diaľničných, tak cez interný doklad účtujem: 604/325 AE, s textom: preúčtovanie DZ z výnosov za 10/2007.

4. Predajca diaľničných známok mi zaplatí províziu, účtujem 221/311.

5. Každý deň alebo každé 3 dni odvádzame za predaj diaľničných známok 325/221. A týmto spôsobom to máme úplne čisté a veľmi prehľadné.

Známky predávame od dvoch spoločností, takže mám na všetko AE.

Tento klient, ktorému robím účtovníctvo, má aj audit, takže je to odsúhlasené audítorom a aj daňovým poradcom, takže by to malo byť správne. Vo výnosoch vlastne mám len províziu.

Dúfam, že som na nič nezabudla.
Naposledy upravil ormika : 13.12.07 at 11:19 Dôvod: doplnenie bodu 5.
0 0
ormika ormika

ormika je offline (nepripojený) ormika

Samozrejme provízia je vystavovaná s DPH.
Naposledy upravil ormika : 14.12.07 at 14:14 Dôvod: Provízia sa časovo nerozlišuje, veta vymazaná.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
ormika Pozri príspevok
Napíšem ako to účtujem ja:
Na základe mandátnej zmluvy prevezmeme diaľničné známky, urobíme taký výkaz koľko sme akých prebrali. Predajca diaľničných známok nám nevystaví žiadnu faktúru.
1. My tie diaľničné predávame cez registračnú pokladňu, nakoľko to neviem vyšpecifikovať, tak všetky tržby účtujem: 211/604.

2. Po predaji diačniných známok si každý mesiac robíme výkaz o predaji známok, kde je zase rozpísané koľko, za koľko a akých, hneď si vypočítame províziu a vystavíme si na určitý mesiac faktúru na províziu. Tú účtujem 311/602 AE.

3. Na základe výkazu, ktorý prikladáme k vystavenej faktúre vidím, koľko sme v skutočnosti predali diaľničných, tak cez interný doklad účtujem: 604/325 AE, s textom: preúčtovanie DZ z výnosov za 10/2007.

4. Predajca diaľničných známok mi zaplatí províziu, účtujem 221/311.

Tento klient, ktorému robím účtovníctvo, má aj audit, takže je to odsúhlasené audítorom a je to správne. Vo výnosoch vlastne mám len províziu.

Dúfam, že som na nič nezabudla.
Nie som presvedčený, že je to správny spôsob účtovania. Účtuješ o výnosoch, ktoré vlastne nie sú, alebo nie sú tvoje. Konečný výsledok je správny, ale podľa mňa metodika trošku škripe.
V denných uzávierkach z ERP by malo byť vidno koľko DN sa predávalo, preto by sa to dalo aj vyšpecifikovať, a účtovať to cez účty triedy 3. A myslím si, že by to bol reálnejší obraz diania v spoločnosti.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Účtoval by som asi nasledovne:

211/325 tržba z predaja DN
325/221 prevod na účet NDS
311/602 provízna faktúra
221/311 úhrada od NDS

Za predpokladu správnej evidencie množstva DN, a denného predaja.
0 0
ormika ormika

ormika je offline (nepripojený) ormika

smith Pozri príspevok
Nie som presvedčený, že je to správny spôsob účtovania. Účtuješ o výnosoch, ktoré vlastne nie sú, alebo nie sú tvoje. Konečný výsledok je správny, ale podľa mňa metodika trošku škripe.
V denných uzávierkach z ERP by malo byť vidno koľko DN sa predávalo, preto by sa to dalo aj vyšpecifikovať, a účtovať to cez účty triedy 3. A myslím si, že by to bol reálnejší obraz diania v spoločnosti.
Proste sa to tak účtovať nedá. V ERP to je predaj v nulovej, resp. bez DPH. Predávame aj nápoje vo flašiach, takže v tejto oslobodenej sú aj flaše. A reálny obraz spoločnosti to je, lebo toto robíme veľmi poctivo na konci každého mesiaca.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
ormika Pozri príspevok
Proste sa to tak účtovať nedá. V ERP to je predaj v nulovej, resp. bez DPH. Predávame aj nápoje vo flašiach, takže v tejto oslobodenej sú aj flaše. A reálny obraz spoločnosti to je, lebo toto robíme veľmi poctivo na konci každého mesiaca.
Myslím si, že spôsobom účtovania na 604 sú zbytočne navyšované tržby - výnosy. A to môže mať vplyv na preregistráciu z kvartálneho platiteľa DPH na mesačného.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať