Zavrieť

Porady

Zmena vkladu spoločníka - vyrovnanie záväzku

SZČO ukončila živnosť a vytvorila s.r.o. s dvomi zakladateľmi. Majetok - výrobné stroje v hodnote 500 tis. ako končiaca SZČO fakturovala novej - vlastnej s.r.o. Táto faktúra je neuhradená už zopár rokov a stále visí na strane záväzkov. K jej úhrade asi ani nedôjde. Uvažujem o tom, že formou zápisu tento záväzok zmením na vklad spoločníka, pričom sa urobí aj oprava v OR.
Stroje sa medzičasom odpisujú a ich účtovná hodnota už je nižšia, ovšem záväzok sa nemení.
Ak tak urobím, poruším niečo?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    pojde o nepeňažný vklad do ZI, treba znalecký posudok.

    Liptáčik je offline (nepripojený) Liptáčik

    Liptáčik
    Ďakujem za radu.
    Zatiaľ mám zúčtovaný príjem HIM a ich odpisy.
    Záväzok je vo výške nezaplatenej vstupnej ceny.
    Ak znalecký posudok - čo je samozrejmé nebude v hodnote záväzku, ako účtovne vysporiadam rozdiel medzi nevyplateným záväzkom a znaleckým posudkom?

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    KEJKA Pozri príspevok
    pojde o nepeňažný vklad do ZI, treba znalecký posudok.
    Ozrejmi prosím bližšie: znalecký na čo? na ocenenie výrobného zariadenia alebo záväzku s.r.o.? Lebo Liptáčik chce vložiť pohľadávku SZČO (výrobné zariadenie s.r.o. už odpisovalo, teda malo byť jej vlastníctvom - to už asi nemôže SZČO vložiť... No a ako správne poukázal Liptáčik, vznikol už rozdiel medzi hodnotou výrobného zariadenia (odpisovalo sa) a záväzkom, ktorý sa nezmenil.... Bude to oceňovací rozdiel, ktorý tiež odpíše?

    Liptáčik je offline (nepripojený) Liptáčik

    Liptáčik
    Nechcem byť "múdra" ale ani nevidím veľké opodstatnenie v Znaleckom posudku. V čase, keď sa výrobné zariadenie vložilo do s.r.o. a začalo používať, sa nepredpokladalo, že faktúra ostane nezaplatená. Pretože bývalá SZČO je 80% spoločníkom, ani na tom netrvá. Vadí mi však, že všade sa vykazuje záväzok 500 tis., čo dáva negatívny pohľad na s.r.o. hoci čo sa týka úhrad ostatných záväzkov sa správajú ako v bývalom režime. Všetko uhrádzajú v dobe splatnosti. Práve preto by som chcela zmeniť záväzok na vklad spoločníka.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    môžeš aj záväzok, ktorý sro nemá v úmysle zaplatiť, preúčtovať do výnosov.

    Tanče je offline (nepripojený) Tanče

    Tanče
    Liptáčik Pozri príspevok
    Nechcem byť "múdra" ale ani nevidím veľké opodstatnenie v Znaleckom posudku. V čase, keď sa výrobné zariadenie vložilo do s.r.o. a začalo používať, sa nepredpokladalo, že faktúra ostane nezaplatená. Pretože bývalá SZČO je 80% spoločníkom, ani na tom netrvá. Vadí mi však, že všade sa vykazuje záväzok 500 tis., čo dáva negatívny pohľad na s.r.o. hoci čo sa týka úhrad ostatných záväzkov sa správajú ako v bývalom režime. Všetko uhrádzajú v dobe splatnosti. Práve preto by som chcela zmeniť záväzok na vklad spoločníka.
    pri nepeňažnom vklade je NEVHNUTNÝ znalecký posudok! § 59 ods 2 obch. zák.
    človiečik Vladimír Ozimý
    1) ale ešte stále sme sa nedostali ako zúčtovať rozdiel z ocenenia v znaleckom posudku a cenou majetku ktorý sa vkladá.... to je podľa mňa prvá vec čo treba riešiť
    2) zrušenie záväzku druhá vec

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    znalecký posudok nemajú, kým nemajú nemáme čo riešiť,
    zatiaľ čo odpísať záväzok môžu aj bez znaleckého p.

    Zmena vkladu spoločníka - vyrovnanie záväzku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.