Zavrieť

Porady

užívanie spoločných prenajatých priestorov - kočikárne

Dobrý deň, bola by som veľmi vďačná, ak by mi niekto vedel poradiť
Sme bytový dom zložený z troch samostatných vchodov. V každom vchode je jedna kočikáreň, ktorú používajú vlastníci daného samostatného bytového domu. V každom samostatnom vchode je 8 vlastníkov bytov.
Chcem sa opýtať, či vlastníci bytov z ostatných dvoch bytových domov majú právo zúčastniť sa hlasovania a hlasovať o prenájme kočikárne, ktorá nepatrí do ich samostatného vchodu? Nie je to záležitosť len vlastníkov jedného vchodu? Pretože oni majú priestor uskladnenia vecí vo svojej kočikárni.
ďakujem.
Usporiadat
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Lorelai Pozri príspevok
Dobrý deň, bola by som veľmi vďačná, ak by mi niekto vedel poradiť
Sme bytový dom zložený z troch samostatných vchodov. V každom vchode je jedna kočikáreň, ktorú používajú vlastníci daného samostatného bytového domu. V každom samostatnom vchode je 8 vlastníkov bytov.
Chcem sa opýtať, či vlastníci bytov z ostatných dvoch bytových domov majú právo zúčastniť sa hlasovania a hlasovať o prenájme kočikárne, ktorá nepatrí do ich samostatného vchodu? Nie je to záležitosť len vlastníkov jedného vchodu? Pretože oni majú priestor uskladnenia vecí vo svojej kočikárni.
ďakujem.
Nieje to zaležitost len jedneho vchodu. Vlastník z prvého vchodu ma svoje prava ako v prvom, tak aj v tretom vchode.Spoločné priestory sú spoločné Ale všetko je na dohode pokiaľ ide o užívanie, iné je to však s prenájmom...
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Ale tieto vzťahy sa dajú v pohode ošetriť na spoločnom zhromaždení vlastníkov.
0 0
Lorelai Lorelai

Lorelai je offline (nepripojený) Lorelai

Takže mám tomu rozumieť tak, že vlastníci bytov jedného samostatného vchodu si môžu uskladniť svoje veci ako napr. kočíky alebo bicykle v kočikárni iného vchodu? Čo ak nebudú súhlasiť vlastníci druhého vchodu a nedajú im kľúče od vchodu do paneláku a do kočikárne? Myslíte si, že s dieťaťom môžem prechádzať z jedného vchodu do iného a neohrozím týmto jeho zdravie, ak ho budem vyberať z kočíka?
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Ja som ti odpovedala ako je to podľa zákona, ale aj to, že sa dá dohodnút. Ty však spájaš dve veci a to 1/užívanie a 2/prenájom. Tak tomu nerozumiem...
0 0
Lorelai Lorelai

Lorelai je offline (nepripojený) Lorelai

Prepáč, skôr by ma asi zaujímalo, ako je to ohľadne prenájmu tohto spoločného priestoru, ak si to chce prenajať jeden z vlastníkov bytov v danom vchode. Koľko vlastníkov má byť na hlasovaní, aby bolo právoplatné, môže aj budúci nájomca tohto spoločného priestoru hlasovať? A ešte by som chcela vedieť, keď sa prenájom týka iba daného vchodu, či hlasovať majú iba vlastníci tohto daného vchodu. ďakujem a prepáč, keď som sa zle vyjadrila predtým
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Využívanie nebytových priestorov je vecou "všetkých" majiteľov, pokiaľ sa však "všetci" dohodnete, že si každý vchod bude riešiť to svoje čo má vo vchode tak je to potom vecou len tých, čo bývajú v tom vchode.
U nás sme to takto dohodli na centrálnej schôdzi "všetkých" majiteľov a každý vchod si teraz rieši len svoje veci a je nám jedno, čo si s tým robia vo vedľajšom vchode.


"všetkých" je myslené v zmysle 182/1993
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Orim Pozri príspevok
Využívanie nebytových priestorov je vecou "všetkých" majiteľov, pokiaľ sa však "všetci" dohodnete, že si každý vchod bude riešiť to svoje čo má vo vchode tak je to potom vecou len tých, čo bývajú v tom vchode.
U nás sme to takto dohodli na centrálnej schôdzi "všetkých" majiteľov a každý vchod si teraz rieši len svoje veci a je nám jedno, čo si s tým robia vo vedľajšom vchode.


"všetkých" je myslené v zmysle 182/1993
Mirko, ja som tiež vždy za dohodu, ale prenájom spoločných priestorov nemože byť podľa mňa vecou jedného vchodu. Rada by som to Lorelai dopriala, avšak za prenájom sa platí, je tam príjem, podáva hlásenie zo zavislej činnosti, podáva daňové priznanie /ak sú SVB/ a to už nieje vec jedneho vchodu. Stačí jeden čo to napadne a bude problém...
Naposledy upravil Halli : 18.12.07 at 17:43
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Orim Pozri príspevok
Využívanie nebytových priestorov je vecou "všetkých" majiteľov, pokiaľ sa však "všetci" dohodnete, že si každý vchod bude riešiť to svoje čo má vo vchode tak je to potom vecou len tých, čo bývajú v tom vchode.
U nás sme to takto dohodli na centrálnej schôdzi "všetkých" majiteľov a každý vchod si teraz rieši len svoje veci a je nám jedno, čo si s tým robia vo vedľajšom vchode.


"všetkých" je myslené v zmysle 182/1993
Mirko, ja som tiež vždy za dohodu, ale prenájom spoločných priestorov nemože byť podľa mňa vecou jedného vchodu. Rada by som to Lorelai dopriala, avšak za prenájom sa platí, je tam príjem, podáva hlásenie zo zavislej činnosti, podáva daňové priznanie /ak sú SVB/ a to už nieje vec jedneho vchodu. Stačí jeden čo to napadne a bude problém...
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Vidím to trochu inakšie.
Daňové priznanie to je jasné, my sme si odhlasovali, že FO sa rozdelí (vedie) podľa vchodov a každý vchod si rieši svoje veci podľa potreby. Bol stanovený minimálny zostatok pod ktorý sa ísť nesmie. Potom sú tu veci spoločné, kde je podiel podľa príslušného podielu bytov (napríklad strecha) ale oprava výťahu je vecou každého vchodu. Rovnaká závada rovnaká cena za opravu, menej závad menej platieb za opravu. Prečo by mal jeden vchod doplácať na druhý, kde si veci nešetria.


Príjem by šiel do do časti príslušného vchodu. Aj ostatné vchody by to tak mohli vyriešiť keby chceli podľa mňa je to vec dohody a účtovníctva.
Bohužiaľ nie je to v súlade so zákonom.
Naposledy upravil Orim : 19.12.07 at 23:54
0 0
Lorelai Lorelai

Lorelai je offline (nepripojený) Lorelai

Môj problém je asi zložitejší, pretože zistila som, že správca bytového hospodárstva uzavrel zmluvu o nájme nebytového priestoru (aj keď je to už spoločný priestor domu - kočikáreň) s novým prenajímateľom bez toho, aby o tom vlastníci bytov boli informovaní (mám kópie zmlúv). V zmluve uviedol, že k prenajatiu spol. priestorov je priložený súhlas vlastníkov bytov. Tento súhlas pochádza však ešte od predchádzajúceho prenajímateľa, ktorý mal uvedený iný predmet nájmu tohto priestoru. Súhlas vlastníkov k novej zmluve je iba prefotený a podpísaný 5timi vlastníkmi bytov, pričom už dvaja nie sú terajší vlastníci. Správcu som na tieto fakty upozornila a následne žiadala o zrušenie nájmu tomuto podnikateľovi. Správca sa vyjadril následovne:"Pokiaľ ide o otázku o platnosti alebo neplatnosti nájomnej zmluvy, nepatrí správcovi kompetencia určiť, či uzavretá zmluva je alebo nie je platná."
Takže kto teda zodpovedá za uzatváranie zmlúv, ak nie správca svojim podpisom? veď musí mať zodpovednosť, keď má danú funkciu podľa paragr. 8 ods. 5 182/1993 Zz, či sa mýlim?
ďakujem
0 0
Lorelai Lorelai

Lorelai je offline (nepripojený) Lorelai

doplním, že patríme pod bytové hospodárstvo mesta, spol. s.r.o
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Lorelai Pozri príspevok
Môj problém je asi zložitejší, pretože zistila som, že správca bytového hospodárstva uzavrel zmluvu o nájme nebytového priestoru (aj keď je to už spoločný priestor domu - kočikáreň) s novým prenajímateľom bez toho, aby o tom vlastníci bytov boli informovaní (mám kópie zmlúv). V zmluve uviedol, že k prenajatiu spol. priestorov je priložený súhlas vlastníkov bytov. Tento súhlas pochádza však ešte od predchádzajúceho prenajímateľa, ktorý mal uvedený iný predmet nájmu tohto priestoru. Súhlas vlastníkov k novej zmluve je iba prefotený a podpísaný 5timi vlastníkmi bytov, pričom už dvaja nie sú terajší vlastníci. Správcu som na tieto fakty upozornila a následne žiadala o zrušenie nájmu tomuto podnikateľovi. Správca sa vyjadril následovne:"Pokiaľ ide o otázku o platnosti alebo neplatnosti nájomnej zmluvy, nepatrí správcovi kompetencia určiť, či uzavretá zmluva je alebo nie je platná."
Takže kto teda zodpovedá za uzatváranie zmlúv, ak nie správca svojim podpisom? veď musí mať zodpovednosť, keď má danú funkciu podľa paragr. 8 ods. 5 182/1993 Zz, či sa mýlim?
ďakujem
Tak vy ste dali kedysi súhlas na prenájom tých priestorov (inak sa mi zdá, že je to zle definované, lebo spoločné priestory ako kočíkareň nie sú nebytové priestory - viď tento príspevok:http://www.porada.sk/162380-post26.html ).

Potom bude dôležité vedieť, ako bol ten súhlas v zápisnici. Pokiaľ ste dali súhlas na prenájom kočíkarne pre konkrétnu firmu, tak zmluva s novou firmou nie je platná, lebo nebola odsúhlasená nadpolovičnou väčšinou vlastníkov.

Pokiaľ ste odsúhlasili, len že kočíkareň môže byť daná do prenájmu, tak správca môže tento spoločný priestor prenajímať akémukoľvek nájomcovi, pokiaľ sa nedohodnete na inom využívaní tohto priestoru.

Otázne však zostáva, či ten súhlas bol právoplatný. Uvádzaš tam 5 vlastníkov. Bolo to na nejakej schôdzi? ZA určitých okolností môže byť aj súhlas 5 vlastníkov platný - napr. mohla byť riadne zvolaná schôdza, na ktorej sa zúčastnilo zo všetkých vchodov 9 vlastníkov. Ak hodinu po začiatku schôdze z týchto 9 vlastníkov súhlasilo s prenájmom 5 vlastníkov, je to platné. Takže nemôžeš vytrhávať niečo z kontextu, ale treba to posudzovať komplexne. A pokiaľ nemáme všetky písomné podklady, všetky rady pre teba budú asi len útržkové.

A inak teraz opísaný problém je úplne niečo iné oproti tomu, čo si sa pôvodne pýtala.

Na pôvodnú otázku by podľa mňa bola odpoveď taká, že aby to bolo v súlade so zákonom, tak takýto prenájom musí odsúhlasiť polovica vlastníkov bytov zo všetkých vchodov, pretože na LV nie ste objekt ako samostatné vchody (ako si napísala), ale ste jeden objekt, ktorý má tri vchody a prenájom odsúhlasujete ako objekt (celok), nie ako jeden vchod.
Naposledy upravil Chobot : 19.12.07 at 08:41
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Lorelai Pozri príspevok
Správca sa vyjadril následovne:"Pokiaľ ide o otázku o platnosti alebo neplatnosti nájomnej zmluvy, nepatrí správcovi kompetencia určiť, či uzavretá zmluva je alebo nie je platná."
Takže kto teda zodpovedá za uzatváranie zmlúv, ak nie správca svojim podpisom? veď musí mať zodpovednosť, keď má danú funkciu podľa paragr. 8 ods. 5 182/1993 Zz, či sa mýlim?
ďakujem

K tomuto by som len takto - aj má pravdu aj nemá. Rozhodnúť o tom, či zmluva je platná alebo nie je, môže len súd svojim rozsudkom.

Správca sa má snažiť, aby uzatváranie zmlúv bol v súlade so zákonom. Tzn., že nemal by uzatvoriť zmluvu, pokiaľ uzatvorenie nebolo riadne odsúhlasené vlastníkmi. Ak je toho názoru, že to bolo riadne odsúhlasené a uzavrie zmluvu a niekto bude namietať, že zmluva nie je platná, nemôže správca jednoducho zrušiť zmluvu vyhlásením, že je neplatná.

Musí sa ten, čo namieta neplatnosť, obrátiť na súd, ktorý na základe dôkazov rozhodne, či je platná alebo nie. Ak nie je platná, správca by mal niesť za takto neprávne uzatvorenú zmluvu zodpovednosť a uhradiť náhradu spôsobenej škody.
0 0
Lorelai Lorelai

Lorelai je offline (nepripojený) Lorelai

Milý poraďák Chobot,
ďakujem za Tvoje rady - presne to som chcela mať potvrdené, čo si mi napísal. Ešte doplním, že nikdy nebola zvolaná schôdza, neexistuje tým pádom ani zápisnica. Zmluva bola spísaná ako o nájme nebytového priestoru s konkrétnou firmou. Ja viem, že kočikáreň nie je nebytový priestor, ale spoločný priestor vlastníkov, takže nerozumiem, že ja ako laik viem možno viac ako správca. Prenajímateľ (starý) získal podpisy vlastníkov tak, že chodil od bytu k bytu, ale len v jednom bytovom dome, nie v troch. Takže opäť sa porušil zákon o hlasovaní
čo sa týka súdu, viem, že my ako vlastníci by sme to vyhrali, ale nemám peniaze na to aby som platila počiatočné výdavky. Aj keď potom by správca, ak sa preukáže jeho pochybenie, všetko nahradil.
0 0
Lorelai Lorelai

Lorelai je offline (nepripojený) Lorelai

a ďakujem aj za odpoveď na pôvodnú otázku. Ospravedlňujem sa, že som potom zabehla do inej témy
0 0
Gapo Gapo

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž.
Zapletiem sa do debaty, napriek fundovaným odpovediam, chcel by som poznamenať, chcel by som vidieť či susedný vchod môže rozhodnúť o prenájme alebo využívaní našej kočikárne bez nášho súhlasu, to je do neba volajúca blbosť. Každý má podiel na nebytových priestoroch a kedže v každom vchode je to rovnaké, tak predsa každý má právo na to čo je v jeho vchode a nie inému niečo nanucovať. Hmmm, že by nie logika??
0 0
Igy Igy

Igy je offline (nepripojený) Igy

Gapo Pozri príspevok
Zapletiem sa do debaty, napriek fundovaným odpovediam, chcel by som poznamenať, chcel by som vidieť či susedný vchod môže rozhodnúť o prenájme alebo využívaní našej kočikárne bez nášho súhlasu, to je do neba volajúca blbosť. Každý má podiel na nebytových priestoroch a kedže v každom vchode je to rovnaké, tak predsa každý má právo na to čo je v jeho vchode a nie inému niečo nanucovať. Hmmm, že by nie logika??
No toto je prave chybne vnimanie. Ak ste jeden dom a mozete mat aj 20 vchodov, spolocne priestory vlastnite vsetci rovnako. Tak ako je spolocna strecha, fasada, zaklady, tak aj vytahy, kocikarne, schodistia atd. Preto sa to vola SPOLOCNE PRIESTORY.
Predpokladam ze tvorite len jeden fond oprav a nie samostatne za vchody kedze ste jeden dom. AKo ho potom cerpate? Delite ho poctom vchodov? Jednoducho o spolocnych priestoroch sa rozhoduje spolocne na schodzi ,alebo pisomnym hlasovanim. Tiez si pozri LV kde mas definovany podiel na spolocnych priestoroch. Tie spolocne priestory budu pravdepodobne aj vsetky kocikarne (pokial vsak nie su v podielovom spoluvlastnictve len majitelov bytov v danom vchode).
Uz to tu bolo pisane, odsuhlaste si na schodzi ze kazdy vchod si bude samostatne rozhodovat o svojich priestoroch a mate to vyriesene.
0 0
zsolt69 zsolt69

zsolt69 je offline (nepripojený) zsolt69

Moju otázku zaradím sem, lebo sa to týka aj FO aj prenájmu spoločných priestorov.Na streche máme určité zariadenie za čo dostaneme peniaze. Tento príjem treba zaúčtovať do FO alebo na správu? Podľa mňa do FO ale som počul hlasy že na správu.
Ďakujem za odpoveď.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Prenájom v SVB patrí do FPOaU. Je to príjem, ktorý podlieha zrážkovej dani. Do 15. 1. nasledujúceho roku odvádzate túto zrážkovú daň. Uvádza sa aj v DP. Príjem za správu je oslobodený od dane.
0 0
zsolt69 zsolt69

zsolt69 je offline (nepripojený) zsolt69

Od kedy platí že treba zaplatiť daň? Už druhý rok sme mali príjem ale ešte sme nezaplatili daň. Spravili sme veľkú chybu?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať