Zavrieť

Porady

Kúpa budovy a odpisy

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
Ahojte.

SZČO zakúpi v decembri 2007 budovu na podnikanie. Doteraz bola budova v katastri vedená ako hospodárska budova (je to budova niečo ako dielňa pri obytnom dome). Ako pokračovať z hľadiska odpisov?
1. Aký výšku odpisov na r. 2007 je možné uznať?
2. Je možné uznať decembrové odpisy i v prípade, že má iba kúpno-predajnú zmluvu a zápis v katastri prebehne až v roku 2008?
3. Musí byť v katastri zmena, že ide o budovu na podnikanie?

Dik
Usporiadat
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

machinak Pozri príspevok
Ahojte.

SZČO zakúpi v decembri 2007 budovu na podnikanie. Doteraz bola budova v katastri vedená ako hospodárska budova (je to budova niečo ako dielňa pri obytnom dome). Ako pokračovať z hľadiska odpisov?
1. Aký výšku odpisov na r. 2007 je možné uznať?
2. Je možné uznať decembrové odpisy i v prípade, že má iba kúpno-predajnú zmluvu a zápis v katastri prebehne až v roku 2008?
3. Musí byť v katastri zmena, že ide o budovu na podnikanie?

Dik
K bodu 1 a 2: Ak je SZČO predpokladám, že účtuje v jednoduchom účtovníctve. Podľa § 3 ods. 2 postupov: Pri nehnuteľnostiach obstaraných na základe zmluvy, pri ktorých sa vlastníctvo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností a do nadobudnutia vlastníctva nadobúdateľ nehnuteľnosť užíva, dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň prevzatia nehnuteľnosti. U prevádzajúceho je dňom uskutočnenia účtovného prípadu deň odovzdania nehnuteľnosti. Ak nebude vklad do katastra nehnuteľností povolený, účtovné zápisy sa rušia.
Z uvedeného mi vyplýva, že ak ste prevzali nehnuteľnosť už v decembri, napriek tomu, že ešte neprebehol zápis na katastri, začnete o nej v knihe dlhodobého majetku (a na príslušnej karte majetku) účtovať už v decembri a zároveň ak nehnuteľnosť využívate na podnikanie od decembra, máte nárok aj na ročný odpis prislúchajúci k tejto budove (pozor k budove - nie k pozemku pod budovou, lebo pozemky sa neodpisujú).

K bodu 3: myslím si, že nie (napr. aj v prenajatom rodinnom dome môže mať s.r.o. sídlo a určite prenajímateľ resp. samotná s.r.o. nehlási na kataster, že rodinný dom je využívaný na podnikanie).
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
Ano..ide o SZČO účtujúca v JU. Zdedil dom po svojich starých rodičoch ale hospodárska budova pripadla jeho otcovi. Teraz by chcel hospodársku budovu odkúpiť od otca a začať používať na podnikanie a zároveň trošku znížiť základ dane z roku 2007.

Iba viem, že niekedy DU kontroľuje i daň z nehnuteľností (ktorá sa platí obecnému - mestskému úradu) - či má subjekt túto budovu prihlásenú ako podnikateľskú prevádzku. Nemáte s týmto niekto náhodou skúsenosti?
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

machinak Pozri príspevok
Ano..ide o SZČO účtujúca v JU. Zdedil dom po svojich starých rodičoch ale hospodárska budova pripadla jeho otcovi. Teraz by chcel hospodársku budovu odkúpiť od otca a začať používať na podnikanie a zároveň trošku znížiť základ dane z roku 2007.

Iba viem, že niekedy DU kontroľuje i daň z nehnuteľností (ktorá sa platí obecnému - mestskému úradu) - či má subjekt túto budovu prihlásenú ako podnikateľskú prevádzku. Nemáte s týmto niekto náhodou skúsenosti?
No tu ide asi o to, že kým nebola hospodárska budova využívaná na podnikanie môže pre ňu platiť iná sadzba, ako keď je chápaná ako stavba na podnikanie (sadzby určuje VÚC vo VZN, každý kraj môže mať iné sadzby, dokonca nemusí byť ani rozdiel v tom, či ide o budovu využívanú na podnikanie alebo nie). Teraz, keď je využívaná na podnikanie, tak bude pre ňu platiť sadzba, aká platí pre stavby podľa § 10 ods. 1 písm. f) zákona 582/2004: "stavby na ostatné podnikanie a na zárobkovú činnosť, skladovanie a administratívu súvisiacu s ostatným podnikaním a so zárobkovou činnosťou" (musíš si vo VZN zistiť sadzby).
Podľa § 18 ods. 3 zákona 582/2004: Fyzická osoba alebo právnická osoba v priebehu príslušného zdaňovacieho obdobia je povinná oznámiť správcovi dane skutočnosti rozhodujúce pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľností a každú zmenu týchto skutočností do 30 dní odo dňa nasledujúceho po dni, keď tieto skutočnosti alebo ich zmeny nastali.
Správcom dane je podľa § 100 obec, takže tá by mala kontrolovať správnosť a výšku dane z nehnuteľnosti, nie DÚ - tí to síce môžu skontrolovať, ale musia zistenie postúpiť na ďalšie konanie obci.
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
Este mala otazocka...treba i ocenenie budovy znalcom? Alebo nie?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
machinak Pozri príspevok
Este mala otazocka...treba i ocenenie budovy znalcom? Alebo nie?
Ak budovu nadobúdaš na základe kúpnej zmluvy, tak obstarávacia cena je tá ktorú máš uvedenú v zmluve.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Kupujeme (s.r.o) od práv. osoby nehnuteľnosti s pozemkami, na ktorých stoja tieto nehnuteľnosti. Predaj prebehne ešte v roku 2007. Tieto stavby sa ale budú búrať v nasledujúcom (2008) roku a bude tam výstavba nových budov na podnikanie. Ako sa bude odpisovať, resp. musím mať rozčlenené sumy v zmluve za stavby a za pozemky zvlášť? Ak tam bude len jedna suma? Ďakujem.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
tonkat Pozri príspevok
Kupujeme (s.r.o) od práv. osoby nehnuteľnosti s pozemkami, na ktorých stoja tieto nehnuteľnosti. Predaj prebehne ešte v roku 2007. Tieto stavby sa ale budú búrať v nasledujúcom (2008) roku a bude tam výstavba nových budov na podnikanie. Ako sa bude odpisovať, resp. musím mať rozčlenené sumy v zmluve za stavby a za pozemky zvlášť? Ak tam bude len jedna suma? Ďakujem.

ano treba rozčleniť hodnotu budovy a hodnotu pozemku (pozemok sa neodpisuje). budovu by som účtoval na 042 ako vyvolanú investíciu to znamená že nebude vstupovať do majetku a odpisov ale bude súčasťou obstarávacích nákladov nových budov...
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
ano treba rozčleniť hodnotu budovy a hodnotu pozemku (pozemok sa neodpisuje). budovu by som účtoval na 042 ako vyvolanú investíciu to znamená že nebude vstupovať do majetku a odpisov ale bude súčasťou obstarávacích nákladov nových budov...
Ďakujem, teda nebudem ju odpisovať. Ešte ohľadom DPH - tí čo nám budú fakturovať, bude to oslobodené, pretože kupujeme nehnuteľnosť. Ale nemôže sa to chápať ako nejaká špekulácia, že aj tak tú nehn. zbúrame a ostanú nám stavebné pozemky?? Lebo realita je taká, že tie budovy tam stoja ale sú nepoužiteľné pre nás.
ďakujem pekne.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
posudzujete platný stav kedy dochádza k dodaniu...to znamená predaj nehnuteľnosti je naplnený par. 38 - 5 rokov od kolaudácie je - faktúruje bez DPH
0 0
alenad alenad

alenad je offline (nepripojený) alenad

Môžem si uplatniť daňové odpisy z budovy, ktorú sme zakúpili v 3/2008, a toho času ju opravujeme. V roku 2008 nie sú z nej žiadne príjmy.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
alenad Pozri príspevok
Môžem si uplatniť daňové odpisy z budovy, ktorú sme zakúpili v 3/2008, a toho času ju opravujeme. V roku 2008 nie sú z nej žiadne príjmy.
Ak nevyužívaš na podnikanie, tak nie.
0 0
alenad alenad

alenad je offline (nepripojený) alenad

Zoltán Kovács Pozri príspevok
Ak nevyužívaš na podnikanie, tak nie.
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Nedá sa ešte využívať, lebo sa len opravuje. Takže nebudem účtovať ani účtovné odpisy?
0 0
alenad alenad

alenad je offline (nepripojený) alenad

posúvam.
Skúsi niekto odpoveď?
0 0
kaupke kaupke

kaupke je offline (nepripojený) kaupke

Žijem...pracujem...a ľubenkám ...viac
Môže SZČO- (predaj v maloobchode potraviny+drogéria) mať HM : budovy, autá ,mraziace boxy a pod. a tento majetok neodpisovať ? Zdôvodnené , že má aj tak veľa nákladov a nechce si pridávať ďalšie .
Musia sa evidovať tieto odpisy aspoň účtovne + odpisový plán ?
SZČO podniká spolu s manželkou , je platca DPH , vedie jednoduché účtovníctvo .
0 0
adato adato

adato je offline (nepripojený) adato

Zo zákona o dani z príjmov vyplýva možnosť prerušiť daňové odpisovanie a týmto spôsobom si presunúť tieto odpisy do obdobia, kedy bud vykazovať vyššiu daňovú povinnosť.

Ja by som sa chcela opýtať, či sa niekto z Vás stretol s prípadom, že by sa zostatková hodnota likvidovaných stavieb účtovala do obstarávacej hodnoty pozemkov.
Jedná sa o prípad, kedy nová spoločnosť obstarala pozemky a nehnuteľnosti. Začala s výstavbou, ale v časti nového areálu, ked boli pôvodne budovy už neplánuje postaviť nové, pričom stavia v inej časti areálu.
0 0
alenad alenad

alenad je offline (nepripojený) alenad

Skúsim znovu Vás poprosiť o odpoveď.
Budova zakúpená v roku 2008, nepoužíva sa na podnikanie nakoľko sa opravuje. Mám ju zaradiť do majetku ( účet 021 ), mám uplatňovať účtovné odpisy? Daňové odpisy uplatňovať nebudem, lebo nepoužívam zatiaľ na podnikanie. V našej internej smernici máme uvedené, že daňové odpisy sa rovnajú účtovným.
0 0
alenad alenad

alenad je offline (nepripojený) alenad

posúvam
0 0
ekonella ekonella

ekonella je offline (nepripojený) ekonella

Nakoľko sa budova stále opravuje nechala by som ju na 042 a po dokončení a zaradení do používania by som ju začala odpisovať.
0 0
alenad alenad

alenad je offline (nepripojený) alenad

ekonella Pozri príspevok
Nakoľko sa budova stále opravuje nechala by som ju na 042 a po dokončení a zaradení do používania by som ju začala odpisovať.
Ďakujem za odpoveď. Takéto riešenie sa mi páči.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Nevie niekto v "rýchlosti", v ktorých rokoch bola zmena odpisových skupín u nehnuteľností ?
Ďakujem !!!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať