Zavrieť

Porady

uplatnenie odpočítať DPH na vstupe

Mám problém, vystavená faktúra od spoločnosti na vymáhanie pohľadávok - teda služba , spoločnosť je platcom DPH - teda faktúra je vystavená s DPH mám právo si odpočítať DPH na vstupe, ak nie tak podľa ktorého paragrafu? Za skorú odpoveď vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    adasu Pozri príspevok
    Mám problém, vystavená faktúra od spoločnosti na vymáhanie pohľadávok - teda služba , spoločnosť je platcom DPH - teda faktúra je vystavená s DPH mám právo si odpočítať DPH na vstupe, ak nie tak podľa ktorého paragrafu? Za skorú odpoveď vopred ďakujem.
    Môžeš odpočet uplatniť.

    adasu je offline (nepripojený) adasu

    adasu
    Lenže Dańový úrad my to pri mesačnej kontrole dPH vyhodil s tým, že to nesúvisí s predmetom podnikania? Chcela by som napísať odvolanie , lenže potrebujem vedieť podľa , ktorého paragrafu mám právo si DPH uplatniť? Za odpovede ďakujem

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    adasu Pozri príspevok
    Lenže Dańový úrad my to pri mesačnej kontrole dPH vyhodil s tým, že to nesúvisí s predmetom podnikania? Chcela by som napísať odvolanie , lenže potrebujem vedieť podľa , ktorého paragrafu mám právo si DPH uplatniť? Za odpovede ďakujem
    A to nebolo vymáhanie pohľ. z podnikania?

    adasu je offline (nepripojený) adasu

    adasu
    To bolo vymáhanie z leasingovej spoločnosti od ktorej mala firma ťahač a náves na lesing.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    adasu Pozri príspevok
    To bolo vymáhanie z leasingovej spoločnosti od ktorej mala firma ťahač a náves na lesing.
    Ak to vymáhala firma pre lízingovku, faktúra nemôže byť vašim uznaným nákladom, ( faktúra patrí do nákladov lízingovke) nieto ešte s nárokom na uplatnenie práva odpočtu dph.

    adasu je offline (nepripojený) adasu

    adasu
    Po účtovnej stránke som to dala do výdavkov iných neovplyvňujúcich základ dane, ponížila som si banku resp. pokladnu, ale faktúra bola vystavená na našu firmu.
    človiečik Vladimír Ozimý
    treba popísať o čo ide vy ste tá spoločnosť od ktorej to bolo vymáhané?

    adasu je offline (nepripojený) adasu

    adasu
    Leasingová spoločnosť vystavila našej firme faktúru za vymáhanie svojich pohladávok voči nám. Faktúru vystavila s DPH. My ako firma máme s touto spoločnosťou uzavretú leasingovú zmluvu na ťahač a náves a predmetom podnikania je medzinárodná preprava. Vystavovala aj penalizačné faktúry ale tie sú samozrejme bez DPH.
    človiečik Vladimír Ozimý
    no normálne by som to uznal ako daňový výdavok ale bez nároku na DPH...podľa všetko ide len o prefakturáciu služby ktorú si objednali u inej spoločnosti...

    d0d0 je offline (nepripojený) d0d0

    d0d0
    Firma je kvartálny platiteľ DPH. Konateľ dnes priniesol DF s termínom vystavenia a dátumom dodania 20.08.2008. Táto DF bola zaplatená 23.8.2008 v hotovosti, je priložený aj VPD dodávateľa. Podľa § 51 odst.2 Zákona o DPH je nárok na odpočet buď v 3 alebo v 4 kvaráli. Ale trápi ma fakt, že účtovná jednotka v skutočnosti už DF mala v rukách v 8/2007 lebo ju zaplatila, len ju pán konateľ mal na dne kufríka vyše štyri mesiace ale účtovník ju nemal, preto DPH v 3 kvartáli nemohol uplatniť. Nejedná sa o DF, ktorá by bola oneskorene došla na firmu, kde by bol doklad napr. od pošty.
    Pani Jana Acsová to takto vysvetlovala v niektorej téme s dokladom z ERP.
    Môžeme teda aj v takomto prípade uplatiť DPH z tejto DF v 4 kvartáli ?
    Ďakujem

    Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

    Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac Lydka R
    d0d0 Pozri príspevok
    Firma je kvartálny platiteľ DPH. Konateľ dnes priniesol DF s termínom vystavenia a dátumom dodania 20.08.2008. Táto DF bola zaplatená 23.8.2008 v hotovosti, je priložený aj VPD dodávateľa. Podľa § 51 odst.2 Zákona o DPH je nárok na odpočet buď v 3 alebo v 4 kvaráli. Ale trápi ma fakt, že účtovná jednotka v skutočnosti už DF mala v rukách v 8/2007 lebo ju zaplatila, len ju pán konateľ mal na dne kufríka vyše štyri mesiace ale účtovník ju nemal, preto DPH v 3 kvartáli nemohol uplatniť. Nejedná sa o DF, ktorá by bola oneskorene došla na firmu, kde by bol doklad napr. od pošty.
    Pani Jana Acsová to takto vysvetlovala v niektorej téme s dokladom z ERP.
    Môžeme teda aj v takomto prípade uplatiť DPH z tejto DF v 4 kvartáli ?
    Ďakujem
    Problematiku uplatnenia odpočítania DPH v príslušnom zdaňovacom období upravuje § 51 ods. 2 zákona o DPH.
    Platiteľ môže odpočítať DPH v zdaňovacom období v ktorom právo na odpočítanie DPH vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období, nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie DPH vzniklo, ak má do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania doklad.
    Ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad, vykoná odpočítanie DPH v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad.

    Áno, ak je doklad z 3.Q, môžeš DPH odpočítať v 3. alebo 4. Q, ak máš doklad do 25.1.2008., lebo doklad bol do dátumu podania DP za 3.Q, teda 25.10.2007
    Naposledy upravil Lydka R : 27.12.07 at 16:56 Dôvod: oprava

    d0d0 je offline (nepripojený) d0d0

    d0d0
    jamis Pozri príspevok
    Ja osobne by som spravila dodatočné DPH za 3 Q/2007
    A prečo by si nevyužila možnosť § 51 odst. 2 ? Nie je v tomto prípade možný ?

    d0d0 je offline (nepripojený) d0d0

    d0d0
    Lydka R Pozri príspevok
    Problematiku uplatnenia odpočítania DPH v príslušnom zdaňovacom období upravuje § 51 ods. 2 zákona o DPH.
    Platiteľ môže odpočítať DPH v zdaňovacom období v ktorom právo na odpočítanie DPH vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období, nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie DPH vzniklo, ak má do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania doklad.
    Ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad, vykoná odpočítanie DPH v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad.

    Áno, ak je doklad z 3.Q, môžeš DPH odpočítať v 3. alebo 4. Q, ak máš doklad do 25.1.2008.
    Lydka viem že tak je to v zákone, ale "bojím" sa, lebo DF už bola prakticky vo firme aj keď nebola zaevidovaná v knihe došlých faktúr, ale kanateľ t.j. predstaviteľ firmy ju zaplatil. Možno to moc dramatizujem.

    Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

    Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac Lydka R
    d0d0 Pozri príspevok
    Lydka viem že tak je to v zákone, ale "bojím" sa, lebo DF už bola prakticky vo firme aj keď nebola zaevidovaná v knihe došlých faktúr, ale kanateľ t.j. predstaviteľ firmy ju zaplatil. Možno to moc dramatizujem.
    Myslím, že sa nemáš čoho báť, zákon to umožňuje.
    Veď si predstav situáciu s bločkami z ERP. Tam máš doklad okamžite, keď zaplatíš a predsa si môžeš odpočet uplatniť podľa vyššie uvedeného zákona, teda v aktuálnom i nasledujúcom období. A to sú presne situácie zabudnutých bločkov na dne kufríkov i vo vreckách všetkých nohavíc a sák.
    Naposledy upravil Lydka R : 27.12.07 at 12:59 Dôvod: preklep

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Lydka R Pozri príspevok
    Problematiku uplatnenia odpočítania DPH v príslušnom zdaňovacom období upravuje § 51 ods. 2 zákona o DPH.
    Platiteľ môže odpočítať DPH v zdaňovacom období v ktorom právo na odpočítanie DPH vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období, nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie DPH vzniklo, ak má do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania doklad.
    Ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad, vykoná odpočítanie DPH v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad.

    Áno, ak je doklad z 3.Q, môžeš DPH odpočítať v 3. alebo 4. Q, ak máš doklad do 25.1.2008.
    Potvrdzujem možnosť odpočítania vo 4. štvrťroku 2007 u tejto faktúry ako píše Lydka, len opravujem dátum - firma mala doklad do 25.10.2007, t.j. má právo na odpočet v 3 alebo vo štvrtom kvartáli 2007.
    Pre dOdO:
    Nemaj strach a uplatni vo 4. kvartáli. Daňová povinnosť vznikla 20.08.2007, t.j. v treťom kvartáli. V zmysle § 51 ste faktúru mali k dispozícii do podania DP za tretí kvartál, t.j. do 25.10. a teda máte právo sa v zmysle zákona rozhodnúť, či faktúru zaradíte do 3 alebo 4 štvrťroku - tak smelo do toho

    lumat je offline (nepripojený) lumat

    lumat
    Radu od Lydky R a Eviny si mozes overit na www.drsr.sk, kde 18.12.2007 tam prilepili "Najcastejsie otazky a odpovede" a v otazke c.4 to danove riaditelstvo vysvetluje.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.