Zavrieť

Porady

prenájom garáže

Múdre a šikovy hlavy, mám otázku. Mám v prenájme garáž rodičov 40 m2 (bezpodielové spoluvlastníctvo) - obaja sú dôchodcovia. Chcem sa spýtať, koľko môžem maximálne platiť za m2/mesiac za prenájom? Aby z toho neplatili daň, tak strop je cca 95400 Sk/rok pre oboch, mesačne 7950 Sk. Môže to tak byť? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Frantisek2006 Pozri príspevok
    Múdre a šikovy hlavy, mám otázku. Mám v prenájme garáž rodičov 40 m2 (bezpodielové spoluvlastníctvo) - obaja sú dôchodcovia. Chcem sa spýtať, koľko môžem maximálne platiť za m2/mesiac za prenájom? Aby z toho neplatili daň, tak strop je cca 95400 Sk/rok pre oboch, mesačne 7950 Sk. Môže to tak byť? Ďakujem
    Ten strop je max. 5 násobok životného minima na jedného, t.j. cca 25 tisíc. Pri takomto príjme z prenájmu sú oslobodený od platenia dane.
    človiečik Vladimír Ozimý
    Frantisek2006 Pozri príspevok
    Múdre a šikovy hlavy, mám otázku. Mám v prenájme garáž rodičov 40 m2 (bezpodielové spoluvlastníctvo) - obaja sú dôchodcovia. Chcem sa spýtať, koľko môžem maximálne platiť za m2/mesiac za prenájom? Aby z toho neplatili daň, tak strop je cca 95400 Sk/rok pre oboch, mesačne 7950 Sk. Môže to tak byť? Ďakujem
    strop pre rok 2007 je 24900 sk pre jedného to znamená ak tam je BSM - potom x 2

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Frantisek2006 Pozri príspevok
    Múdre a šikovy hlavy, mám otázku. Mám v prenájme garáž rodičov 40 m2 (bezpodielové spoluvlastníctvo) - obaja sú dôchodcovia. Chcem sa spýtať, koľko môžem maximálne platiť za m2/mesiac za prenájom? Aby z toho neplatili daň, tak strop je cca 95400 Sk/rok pre oboch, mesačne 7950 Sk. Môže to tak byť? Ďakujem
    ...a nezdá sa ti, že platiť za garáž mesačne 8 tisíc by bolo trochu prehnané? Neviem, ako by sa na to pozerali kontrolóri z DÚ..
    A ešte by som sa spýtal na kolegov problém. Je možné uzavrieť zmluvu o prenájme priestorov pri BSM len s jedným z manželov? Resp. je možné, aby mal jeden z nich iný príjem ako druhý? Napr. 5000 a 24900 ?

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Frantisek2006 Pozri príspevok
    A ešte by som sa spýtal na kolegov problém. Je možné uzavrieť zmluvu o prenájme priestorov pri BSM len s jedným z manželov? Resp. je možné, aby mal jeden z nich iný príjem ako druhý? Napr. 5000 a 24900 ?
    Je to možné a závisí si to od dohody manželov.
    http://www.porada.sk/t18475-p4-dan-z...utelnosti.html a keď preštuduješ tento link budeš úplne v obraze.

    Ibaka je offline (nepripojený) Ibaka

    pán v najlepších rokoch Ibaka
    Ja mám podobný prípad, to znamená že keď rodičia- dôchodcovia mi prenájmu garáž a jednu izbu v dome na archív a sklad za 24000/rok, (čo nie je prehnané) nemajú okrem dôchodku žiadny iný príjem, nemusia sa ani registrovať na DU a ani nedávajú žiadne iné hlásenie ?

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    Ibaka Pozri príspevok
    Ja mám podobný prípad, to znamená že keď rodičia- dôchodcovia mi prenájmu garáž a jednu izbu v dome na archív a sklad za 24000/rok, (čo nie je prehnané) nemajú okrem dôchodku žiadny iný príjem, nemusia sa ani registrovať na DU a ani nedávajú žiadne iné hlásenie ?
    Registrovať sa budú musieť, registrácia nesúvisý s výškou dosiahnutého nájomného.

    Ibaka je offline (nepripojený) Ibaka

    pán v najlepších rokoch Ibaka
    Katarina Pozri príspevok
    Registrovať sa budú musieť, registrácia nesúvisý s výškou dosiahnutého nájomného.
    A existuje tu niekde ragistračný formulár, alebo poradte kde ho nájdem?

    Ibaka je offline (nepripojený) Ibaka

    pán v najlepších rokoch Ibaka
    Prenájom garáže a miestnosti- modelový príklad:
    Podľa Vašich odpovedí som si urobil takýto model:
    Som SZČO, vediem JU, neplatca DPH.
    Chcem si prenajať od rodičov- dôchodcov garáž a nejaké priestory na podnikanie v rodinnom dome. (Dosial mám kanceláriu v byte, čo mi nevyhovuje- expanzia ).
    Prenájom je od 1.11.2008, t.j. rodičia najneskôr do 30. 11.2008 musia podať registráciu na DU. (Je na to nejaké tlačivko?).
    Za prenájom im uhradím vopred na celý rok sumu 48000 (t.j.4000/mes.- inde odo mňa pýtajú aj 6-7 tisíc /mesiac, čiže to nie je prehnané)-
    Príjem každého z rodičov - majú BSM, nepresiahne 5 násobok životného minima a iný príjem okrem dôchodku nemajú.
    Musia podávať daňové priznanie za rok 2008? Jedna pani účtovníčka mi povedala, že ano aj keď je nulové.
    Môžem si dať ja celú výšku za prenájom do nákladov roku 2008, aj keď väčšia časť prenájmu bude v roku 2009? (vediem JU).
    Ďakujem vopred za odobrenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.