Zavrieť

Porady

Havarijná a "zákonná" poistka - daňový náklad pri aute, kt. nie je majetkom firmy?

Ahojte,
už viackrát sa mi stalo, že sa ma niekto snažil presvedčiť o tom, že i keď auto nemám v majetku firmy (do nákladov si dávam len 6,20/km + PHM), môžem si dať do nákladov aj zaplatené povinné zmluvné poistenie aj havarijnú poistku.
Aký je na to váš názor?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    mmmaros Pozri príspevok
    Ahojte,
    už viackrát sa mi stalo, že sa ma niekto snažil presvedčiť o tom, že i keď auto nemám v majetku firmy (do nákladov si dávam len 6,20/km + PHM), môžem si dať do nákladov aj zaplatené povinné zmluvné poistenie aj havarijnú poistku.
    Aký je na to váš názor?
    Nie, nemôžeš. Poistky sú zahrnuté v paušáli (6,20 Sk)...

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    mmmaros Pozri príspevok
    Ahojte,
    už viackrát sa mi stalo, že sa ma niekto snažil presvedčiť o tom, že i keď auto nemám v majetku firmy (do nákladov si dávam len 6,20/km + PHM), môžem si dať do nákladov aj zaplatené povinné zmluvné poistenie aj havarijnú poistku.
    Aký je na to váš názor?
    Podľa môjho názoru paušál 6,20 nezohľadňuje náklady, ktoré nesúvisia s prevádzkou auta. Sú to napr. rôzne poplatky, dialničné, dane a poistky.
    V prípade, že by to tak nebolo tak aj daň z motorových vozidiel by nebola Vaším nákladom. V prípade poistenia si môžete zahrnúť do nákladu pomernú časť využitia auta na podnikania. Tak isto sa však musíte správať v prípade plnenia.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Denda Pozri príspevok
    Podľa môjho názoru paušál 6,20 nezohľadňuje náklady, ktoré nesúvisia s prevádzkou auta. Sú to napr. rôzne poplatky, dialničné, dane a poistky.
    V prípade, že by to tak nebolo tak aj daň z motorových vozidiel by nebola Vaším nákladom. V prípade poistenia si môžete zahrnúť do nákladu pomernú časť využitia auta na podnikania. Tak isto sa však musíte správať v prípade plnenia.
    Môžeš toto tvrdenie podložiť aj nejakým §§ zo zákona prosím?

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Daňové výdavky od A do Z - Ing. Dušan Dobšovič a kol.

    V sume základnej náhrady sú zahrnuté všetky prevádzkové výdavky súvisiace s používaním automobili /poistné, údržba, opravy/ s výnimkou:
    - dane z motorových vozidiel, ktorú je povinný používateľ automobilu zaplatiť, keďže automobil je používaný na podnikanie, táto cestná daň je plne uznaným daňovým výdavkom
    - ďalších výdavkov súvisiacich s použitím motorového vozidla na pracovnej ceste /napr. diaľničné poplatky, parkovné/

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Pepa Pozri príspevok
    Daňové výdavky od A do Z - Ing. Dušan Dobšovič a kol.

    V sume základnej náhrady sú zahrnuté všetky prevádzkové výdavky súvisiace s používaním automobili /poistné, údržba, opravy/ s výnimkou:
    - dane z motorových vozidiel, ktorú je povinný používateľ automobilu zaplatiť, keďže automobil je používaný na podnikanie, táto cestná daň je plne uznaným daňovým výdavkom
    - ďalších výdavkov súvisiacich s použitím motorového vozidla na pracovnej ceste /napr. diaľničné poplatky, parkovné/
    Ďakujem Erika, ja to viem, len som bol zvedavý ako to Denda obháji.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    A hlavne príspevok č. 40

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    kukám do účtovníctva min. roku a poistné mám zaúčtované 50% VOZD a 50% VNZD - hlava moja deravá.
    človiečik Vladimír Ozimý
    Denda Pozri príspevok
    Podľa môjho názoru paušál 6,20 nezohľadňuje náklady, ktoré nesúvisia s prevádzkou auta. Sú to napr. rôzne poplatky, dialničné, dane a poistky.
    V prípade, že by to tak nebolo tak aj daň z motorových vozidiel by nebola Vaším nákladom. V prípade poistenia si môžete zahrnúť do nákladu pomernú časť využitia auta na podnikania. Tak isto sa však musíte správať v prípade plnenia.
    táto úvaha podľa mňa nie je správna pretože (do konca roku 2007) daň z motorových vozidiel bola viazaná na to, kto auto užíva na podnikanie ale zákonné poistenie ste povinná platiť či ste súkromná či podnikateľ a havarijné poistenie je dobrovoľné...takže to nie je výdavok vyvolaný len podnikaním ako je daň z motorových vozidiel...takisto zastávam názor že 6,20 sk zahŕňa aj poistenie...

    mmmaros je offline (nepripojený) mmmaros

    mmmaros
    Ďakujem za rady - vyzerá to, že je nerozhodné. Hlavne tie predchádzajúce príspevky 37,40,43 hovoria o aute zamestnanca, nie výslovne o SZČO, takže to nie je celkom 100% opora.

    Už ste sa niekto pýtali na daňovom úrade? Akou formou sa to vlastne robí (komu treba adresovať otázky (napr. BA3) a ako to býva s rýchlosťou odpovedí)?

    Vopred vďaka ešte raz!

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    mmmaros Pozri príspevok
    Ďakujem za rady - vyzerá to, že je nerozhodné. Hlavne tie predchádzajúce príspevky 37,40,43 hovoria o aute zamestnanca, nie výslovne o SZČO, takže to nie je celkom 100% opora.

    Už ste sa niekto pýtali na daňovom úrade? Akou formou sa to vlastne robí (komu treba adresovať otázky (napr. BA3) a ako to býva s rýchlosťou odpovedí)?

    Vopred vďaka ešte raz!
    Otázku môžeš zadať priamo na stránke www.drsr.sk
    ak uvedieš adresu, odpoveď ti pošlú poštou,/v tomto prípade kopiu listu posielajú na prísl. DÚ podľa miesta bydliska/ alebo pri meilovej adrese - meilom. Lehota je 30 dní.

    -------
    Veronika

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    mmmaros Pozri príspevok
    Ďakujem za rady - vyzerá to, že je nerozhodné. Hlavne tie predchádzajúce príspevky 37,40,43 hovoria o aute zamestnanca, nie výslovne o SZČO, takže to nie je celkom 100% opora.

    Už ste sa niekto pýtali na daňovom úrade? Akou formou sa to vlastne robí (komu treba adresovať otázky (napr. BA3) a ako to býva s rýchlosťou odpovedí)?

    Vopred vďaka ešte raz!
    Dotaz na DR SR sa dá podať aj cez internet prostredníctvom ich stránky www.drsr.sk, je tam podávanie dotazov. Odpovedia individuálne podľa zložitosti prípadu, no zväčša 3-10 dní.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    JankaO Pozri príspevok
    Dotaz na DR SR sa dá podať aj cez internet prostredníctvom ich stránky www.drsr.sk, je tam podávanie dotazov. Odpovedia individuálne podľa zložitosti prípadu, no zväčša 3-10 dní.
    Janka, ja si s nimi píšem dosť často, ale do 10 dní som odpoveď nikdy nedostala.

    Veronika

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.