Zavrieť

Porady

Výpočet obratu DPH

Ahojte poraďáci,
postupujem správne ak rátam obrat pre účely DPH, či som neprekročila nasledovne?
Rátam obrať za 01.02.2006 - 31.01.2007 (mám obrat za rok 2006 od ktorého odrátam obrat za JANUÁR 2006 a pripočítam obrat za JANUÁR 2007).

Ak by som potom rátala obraz za 01.03.2007 - 28.02.2007, tak by som s zostatkom čo mi vyšiel predtým od neho odrátala Február 2006 a prirátala Február 2007 a tak ďalej až do decembra.

Je tento môj výpočet správny?
Naposledy upravil Veronika Gabrielova : 29.12.07 at 06:56 Dôvod: oprava
Usporiadat
Lydka R Lydka R

Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac
Veronika Gabrielova Pozri príspevok
Ahojte poraďáci,
postupujem správne ak rátam obrat pre účely DPH, či som neprekročila nasledovne?
Rátam obrať za 01.02.2006 - 31.01.2007 (mám obrat za rok 2006 od ktorého odrátam obrat za JANUÁR 2006 a pripočítam obrat za JANUÁR 2007).

Ak by som potom rátala obraz za 01.03.2007 - 28.02.2007, tak by som s zostatkom čo mi vyšiel predtým od neho odrátala Február 2006 a prirátala Február 2007 a tak ďalej až do decembra.

Je tento môj výpočet správny?
Nerozumiem, ako si došla k tým obdobiam, ale pozri:
Zákon o DPH §4
(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 1 500 000 Sk, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.

Takže teraz je pre teba aktuálne obdobie na sledovanie obrat od 1.1.2007 do 31.12.2007. Ak prekročíte 1 500 000 do 20.1.2008 sa treba zaregistrovať na DÚ
0 0
Veronika Gabrielova Veronika Gabrielova
A čo ak presiahneš obrat v týchto obdobiach ako so napísala? Je to 12 kalednárnych mesiacov po sebe..... Neberie sa hospodársky rok, ale 12 predchádzajúcich mesiacov....

Je ten výpočet správny?
0 0
Lydka R Lydka R

Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac
Veronika Gabrielova Pozri príspevok
A čo ak presiahneš obrat v týchto obdobiach ako so napísala? Je to 12 kalednárnych mesiacov po sebe..... Neberie sa hospodársky rok, ale 12 predchádzajúcich mesiacov....

Je ten výpočet správny?
Teraz som pochopila, že tebe išlo o techniku výpočtu, nie obdobia.
Počítaš správne, stále nový mesiac pripočítať a ten najstarší odpočítať.
A sú to kalendárne mesiace, bez ohľadu na to, že sa prechádza "cez rok"
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
Veronika Gabrielova Pozri príspevok
Ahojte poraďáci,
postupujem správne ak rátam obrat pre účely DPH, či som neprekročila nasledovne?
Rátam obrať za 01.02.2006 - 31.01.2007 ??? (mám obrat za rok 2006 od ktorého odrátam obrat za JANUÁR 2006 a pripočítam obrat za JANUÁR 2007).

Ak by som potom rátala obraz za 01.03.2007 - 28.02.2007, ??? tak by som s zostatkom čo mi vyšiel predtým od neho odrátala Február 2006 a prirátala Február 2007 a tak ďalej až do decembra.

Je tento môj výpočet správny?
Veronika...asi máš trochen nejaký problém s dátumami

Tak ako napísala Lydka...posledných 12 predchádzajúcich, po sebe nasledujúcich mesiacov...

Takže teraz je pre teba aktuálne obdobie na sledovanie obrat od 1.1.2007 do 31.12.2007. Ak prekročíte 1 500 000 (1.1.2007 - 31.12.2007 ) , tak do 20.1.2008 sa treba zaregistrovať na DÚ
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Veronika Gabrielova Pozri príspevok
Ahojte poraďáci,
postupujem správne ak rátam obrat pre účely DPH, či som neprekročila nasledovne?
Rátam obrať za 01.02.2006 - 31.01.2007 (mám obrat za rok 2006 od ktorého odrátam obrat za JANUÁR 2006 a pripočítam obrat za JANUÁR 2007).

Ak by som potom rátala obraz za 01.03.2006 - 28.02.2007, tak by som s zostatkom čo mi vyšiel predtým od neho odrátala Február 2006 a prirátala Február 2007 a tak ďalej až do decembra.

Je tento môj výpočet správny?
áno, počítanie obratu týmto systémom je správne. Na technike výpočtu nezáleží, ja napr. si zadávam priebežne obraty do excel tabuľky, pričom po doplnení riadku o údaj ďalšieho mesiaca vymažem 1. najstarší. Vzorec mám nastavený bokom na 100 riadkov, takže sa mi tam výsledok okamžite ukáže.
.................
citácia zákona v prvej odpovedi je správna, ale záver už nie, správne postupuješ ty, aj Tvoja námietka je správna. Aj ďalšie príspevky "ma už predbehli".
.......................
0 0
Veronika Gabrielova Veronika Gabrielova
Infarkt Pozri príspevok
Veronika...asi máš trochen nejaký problém s dátumami

Tak ako napísala Lydka...posledných 12 predchádzajúcich, po sebe nasledujúcich mesiacov...

Takže teraz je pre teba aktuálne obdobie na sledovanie obrat od 1.1.2007 do 31.12.2007. Ak prekročíte 1 500 000 (1.1.2007 - 31.12.2007 ) , tak do 20.1.2008 sa treba zaregistrovať na DÚ
Ďakujem Infarkt, ale ak by som aj do budúcnosti chcela sledovať obrat, či som neprekročila, tak tan môj výpočet vidíš ako správny?
0 0
Veronika Gabrielova Veronika Gabrielova
Ďakujem Lydka
0 0
Veronika Gabrielova Veronika Gabrielova
ďakujem všetkým za pomoc . Teraz sa už len pustiť do rátania obratu
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
Veronika Gabrielova Pozri príspevok
Ďakujem Infarkt, ale ak by som aj do budúcnosti chcela sledovať obrat, či som neprekročila, tak tan môj výpočet vidíš ako správny?
Na technike výpočtu nezáleží...ako píše KEJKA ... takže ÁNO

0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Ja len pre istotu doplním pre tých, ktorí nepretržite podnikajú od roku 2004 sledujú obrat od tohto obdobia /od pristúpenia SR do EÚ/, t.j. prvé obdobie bolo 01.05.2004 - 30.04.2005 atď....teda nejde o kalendárny rok...

http://www.porada.sk/t19929-registra...tat-obrat.html
Naposledy upravil evina : 29.12.07 at 08:12
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nemyslím, že je to zhodou okolností. Netreba si mýliť kalendárne mesiace a mesiace kalendárneho roka.
Zákon hovorí o 12 po sebe idúcich kalendárnych mesiacoch a to platí bez ohľadu na príslušnosť k tomu-ktorému kalendárnemu roku. MUSIA však nasledovať po sebe.
Niečo podobné je pri hádanke, ktoré dva po sebe idúce mesiace majú 31 dní......
drvivá väčšina odpovie v prvej chvíli JÚL a AUGUST.
a pritom existuje aj ďaľšie správne riešenie..... (trochu mimo témy, ale veď su sviatky).
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

KEJKA Pozri príspevok
nemyslím, že je to zhodou okolností. Netreba si mýliť kalendárne mesiace a mesiace kalendárneho roka.
Zákon hovorí o 12 po sebe idúcich kalendárnych mesiacoch a to platí bez ohľadu na príslušnosť k tomu-ktorému kalendárnemu roku. MUSIA však nasledovať po sebe.
Niečo podobné je pri hádanke, ktoré dva po sebe idúce mesiace majú 31 dní......
drvivá väčšina odpovie v prvej chvíli JÚL a AUGUST.
a pritom existuje aj ďaľšie správne riešenie..... (trochu mimo témy, ale veď su sviatky).
To už som opravila, lebo som sa pri výpočte pomýlila o jeden mesiac
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Veronika Gabrielova Pozri príspevok
ďakujem všetkým za pomoc . Teraz sa už len pustiť do rátania obratu
Neni to náročné, ja som si spravila pre klientov, ktorý nie sú plátcovia DPH tabulky vo Windovse. Každý mesiac nahodím obrat mesačný a vo vedlajšom stĺpci už mám vzorec, že ten predchádzajúci odráta. Každý mesiac vidím, koľko mu chýba do prekročenia obratu. Zároveň mám aj prehľad ktoré mesiace sú silnejšie a ktoré slabšie.
0 0
Lydka R Lydka R

Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac
Skús popozerať aj tlačové zostavy v softe, ktorý používaš. Mne načítava automaticky a veľmi ľahko sledujem neplatcov, alebo kvartálnych, či neprekročili stanovené obraty.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Lydka R Pozri príspevok
Skús popozerať aj tlačové zostavy v softe, ktorý používaš. Mne načítava automaticky a veľmi ľahko sledujem neplatcov, alebo kvartálnych, či neprekročili stanovené obraty.
Lydka R aký soft používaš? V ktorých sa to dá vyselektovať?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

VladoaKatka Pozri príspevok
Lydka R aký soft používaš? V ktorých sa to dá vyselektovať?
Ja to viem napr. zadať v PROLUČ-i. Pri saldokonte účtu napr 602, 604 /aj spolu/ zadám obdobie napr. 02.2006 - 01.01.2007 a je vymaľované
0 0
Lydka R Lydka R

Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac
VladoaKatka Pozri príspevok
Lydka R aký soft používaš? V ktorých sa to dá vyselektovať?
MK-soft od prešovskej firmy. Je veľmi jednoduchý na ovládanie, netreba zadávať tisíc parametrov, prepojené pomocné knihy s denníkom, mzdy s účtovníctvom a super tlačové zostavy s možnosťou úprav. No už dosť vychvaľujem, ale som s ním ozaj veľmi spokojná.
Na sledovanie obratu práve pre účely DPH sú samostatné tlačové zostavy, vypisuje, koľko je ešte rezerva.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Tu by som chcela upozorniť, že po prijatí eura bude táto hranica 35000 Euro, čo je podstatne menej ako 1,5 mil Sk.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Ja mám Datalock, štvrťročné DPH mi spraví, ale takého neplátcu, veru som ani neskúšala, čo spraví s obratom, to sa priznám. Predtým som to mala Datalock v DOS-e,tam sa dalo oveľa viac variácií spraviť ako vo Windovse. Farebne sa odlišovali pohľadávky po splatnosti, zoznam neuhradených PO som mala celkom fajn, aj iná veci ako napr. tel. čísla sa jednoduchšie hľadali. Už som aj chcela zmeniť program, ale toto už používam roky a akosi sa neviem odhodlať prejsť na iný program - teda inú firmu. Aj som uvažovala o programoch Kros, ale zatiaľ váham. Poraďte, ako na to - znemiť či nezmeniť?
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Rozalka Pozri príspevok
Tu by som chcela upozorniť, že po prijatí eura bude táto hranica 35000 Euro, čo je podstatne menej ako 1,5 mil Sk.
To teda je a veľa podnikateľov sa bude diviť ako rýchlo sa stali plátcami DPH.

Veď ak bude prepočítací kurz tak 35000*33,00=1155000,- Sk o 345000,- Sk menej, ak je to tak stanovené.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať