Zavrieť

Porady

Dph a zľava

Prosím o radu, ak dávam určitú zľavu za službu, napr. 20% zľavu za ročné predplatné za inzerciu na internete, tak tú zľavu počítam z ceny služby bez DPH alebo z ceny služby s DPH.
Mám z toho zmätky, lebo napr. v obchode počítajú zľavu z ceny z DPH. Ďakujem pekne za odpovede.
Usporiadat
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Zľava sa počíta z ceny bez DPH .
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
DPH pocitas az z konecnej ceny, v tvojom pripade po odpocitani zlavy.
Napr.ak sluzba stoji 100, zlava je 20 %, cena bude 80 a DPH 15,20.
0 0
elikkk elikkk

elikkk je offline (nepripojený) elikkk

Ďakujem za rýchlu odpoveď, takže som si dobre pamätala.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
20% vyjde rovnako, či sa počíta s DPH alebo bez DPH.
Ak máš cenu bez DPH, dáš zľavu 20%, a k zníženej cene prirátaš DPH, spočítaš a dostaneš cenu k úhrade aj so zľavou.
0 0
Lydka R Lydka R

Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac
Len dodám §22 Zákon o DPH
...
4) Ak je v čase dodania tovaru alebo služby poskytnutá zľava z ceny alebo ak je poskytnutá zľava za skoršiu úhradu ceny, základ dane sa zníži o sumu zľavy.
...
0 0
elikkk elikkk

elikkk je offline (nepripojený) elikkk

OK, ale mne ide aj o to, že cena s DPH je 7170, zľava (15%) je predsa 602,52 a následne vypočítam DPH, nie? Čiže cena po zľave je 6453. Dúfam, že som to dobre vypočítala. Ako to má správne vyzerať na faktúre? Ďakujem.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
elikkk Pozri príspevok
OK, ale mne ide aj o to, že cena s DPH je 7170, zľava (15%) je predsa 602,52 a následne vypočítam DPH, nie? Čiže cena po zľave je 6453. Dúfam, že som to dobre vypočítala. Ako to má správne vyzerať na faktúre? Ďakujem.
máš to zle, 602,52 Sk nedáva nijako zľavu 15%
prečítaj si 2-3 predchádzajúce príspevky.
Matematickly ti musí vyjsť rovnaký výsledok, či počítaš bez alebo s DPH.
Uvedom si, že aj zľava je s DPH, ak ju počítaš z ceny včítane DPH.
upravujem príspevok -
tu sú výsledky - medzičasom som si to vyrátala :
cena bez dane 6 025,20 Sk
zľava 15% 903,80 Sk
základ DPH 5 121,40 Sk
19% DPH................973,10 Sk
k úhrade ............6 094,50 Sk
výsledna suma k úhrade je 85% pôvodnej ceny s DPH (7170,- Sk)
t.j. poskytnutá zľava je 15% z ceny s DPH
ak si pozrieš príspevok č.6 - musí byť jasné, že takto to má vyzerať na faktúre
Naposledy upravil KEJKA : 29.12.07 at 22:00
0 0
Lydka R Lydka R

Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac
elikkk Pozri príspevok
OK, ale mne ide aj o to, že cena s DPH je 7170, zľava (15%) je predsa 602,52 a následne vypočítam DPH, nie? Čiže cena po zľave je 6453. Dúfam, že som to dobre vypočítala. Ako to má správne vyzerať na faktúre? Ďakujem.
Nesedia mi tie výpočty.
Ak je cena s DPH 7170,- základ dane je 6025,20. Základ po 15 % zľave je 5121,40. A teda predajná cena s DPH bude 6094,50 Sk.

Vo faktúre:
Základ dane 6025,2
zľava 15% , ZD po zľave 5121,40
cena s DPH 6094,50

Ale to závisí od softu, ako to vypíše v zostave. Ja zadávam percento zľavy pri výbere položky faktúry a viac sa nestarám.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
aha....Lydka R ma predbehla, aj ked to tak nevyzerá. A máme výpočty zhodné.
0 0
elikkk elikkk

elikkk je offline (nepripojený) elikkk

Ospravedlňujem sa, zľava je 10%. Moja chyba, zle som to prepísala.
0 0
Lydka R Lydka R

Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac
elikkk Pozri príspevok
Ospravedlňujem sa, zľava je 10%. Moja chyba, zle som to prepísala.
Nevadí, ale postup máš
0 0
elikkk elikkk

elikkk je offline (nepripojený) elikkk

Jedno veľké ďakujem pre Vás.
0 0
miskas miskas

miskas je offline (nepripojený) miskas

Prosím o radu, viem, že je to trošku scestné, ale chcela by som sa spýtať na túto vec: Pri faktúruácií cez web.stránku nám systém vyhodil predaj kníh s 10% DPH a zľavu rozlíšil na 19% Dph neviem, ale podla môjho názoru by zlava mala byť tej istej DPH ako predávaný tovar? Alebo sa mýlim?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

miskas Pozri príspevok
Prosím o radu, viem, že je to trošku scestné, ale chcela by som sa spýtať na túto vec: Pri faktúruácií cez web.stránku nám systém vyhodil predaj kníh s 10% DPH a zľavu rozlíšil na 19% Dph neviem, ale podla môjho názoru by zlava mala byť tej istej DPH ako predávaný tovar? Alebo sa mýlim?
Nemýliš sa.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
miskas Pozri príspevok
Prosím o radu, viem, že je to trošku scestné, ale chcela by som sa spýtať na túto vec: Pri faktúruácií cez web.stránku nám systém vyhodil predaj kníh s 10% DPH a zľavu rozlíšil na 19% Dph neviem, ale podla môjho názoru by zlava mala byť tej istej DPH ako predávaný tovar? Alebo sa mýlim?
ano pretože vychádzame z par. 22 ods. 4 - ak je súčasťou dodania tovaru alebo služby zľava základ dane sa zníži o túto zľavu. to jest máme jeden základ dane nie dva
0 0
miskas miskas

miskas je offline (nepripojený) miskas

Ďakujem Vám veľmi pekne , chcela som si byť istá. Super a pekný víkend
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Prosím Vás, neviete mi niekto poradiť?
Včera mi konateľ doniesol dohodu o poskytnutí zľavy (je tam napísané, že musíme vystaviť dobropis), ktorá je neoddeliteľnou súčasťou zmluvy o dielo. Zaväzujeme sa v nej, že svojmu odberateľovi poskytneme zľavu z vystavených faktúr. Nie je tam ale uvedené, z ktorých faktúr konkrétne má byť zľava poskytnutá, vystavili sme ich asi 50, iba v jednom bode danej dohody sa píše, že bude stiahnutá z posledných faktúr, ktoré vystavíme.
Mám danú sumu brať ako sumu s DPH alebo bez DPH, keď sme obidvaja platcovia DPH v tuzemsku?
Môžem daný dobropis vystaviť na tie posledné faktúry, alebo musím v ňom vypísať všetky vyšlé na danú fimu?
Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Alexandra777 Pozri príspevok
Prosím Vás, neviete mi niekto poradiť?
Včera mi konateľ doniesol dohodu o poskytnutí zľavy (je tam napísané, že musíme vystaviť dobropis), ktorá je neoddeliteľnou súčasťou zmluvy o dielo. Zaväzujeme sa v nej, že svojmu odberateľovi poskytneme zľavu z vystavených faktúr. Nie je tam ale uvedené, z ktorých faktúr konkrétne má byť zľava poskytnutá, vystavili sme ich asi 50, iba v jednom bode danej dohody sa píše, že bude stiahnutá z posledných faktúr, ktoré vystavíme.
Mám danú sumu brať ako sumu s DPH alebo bez DPH, keď sme obidvaja platcovia DPH v tuzemsku?
Môžem daný dobropis vystaviť na tie posledné faktúry, alebo musím v ňom vypísať všetky vyšlé na danú fimu?
Ďakujem
Odpovedala som Ti cez SS.
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Ja viem, len soch chcela napraviť svoju chybu a zadať otázku aj do témy. Vieš mi prosím ťa ešte poradiť, na ktoré faktúry by som mala podľa teba vystaviť ten dobropis? Nevieš prosím ťa, kde by som našla vzor dohody podľa § 25 ods. 6 zákona o DPH?
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Prosím Vás, má niekto skúsenosti s nasledovným:
Na bločiku mám sumu bez dph:
1000,- + daň 190,- =s daňou 1190,-
zľava -100,-

suma k úhrade 1090,-

Takže dph na doklade sa zľavy netýka. Je to správne? Môže sa odrátať celá suma dph, alebo si mám sama prerátať s výslednej sumu správnu DPH?
Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať