Zavrieť

Porady

Prerušenie živnosti a predaj HIM

Prajem pekný deň,

Živnostník prerušil živnosť k 5.12.2007. Ostáva naďalej registrovaný, ako platca DPH. K dňu začatia prerušenia eviduje v majetku firmy užitkové vozidlo a nespotrebované zásoby. Dňa 10.12.2007 predal uvedené vozidlo. Zaujímalo by ma, aké povinnosti z tohto predaja mu vyplývajú vo vťahu k zákonu o DPH a aké povinnosti pre neho vyplývajú z týchto nespotrebovaných zásob, prípadne poprosím o odkaz na zákon, ktorý to rieši. Ďakujem.
Usporiadat
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Vlado823 Pozri príspevok
Prajem pekný deň,

Živnostník prerušil živnosť k 5.12.2007. Ostáva naďalej registrovaný, ako platca DPH. K dňu začatia prerušenia eviduje v majetku firmy užitkové vozidlo a nespotrebované zásoby. Dňa 10.12.2007 predal uvedené vozidlo. Zaujímalo by ma, aké povinnosti z tohto predaja mu vyplývajú vo vťahu k zákonu o DPH a aké povinnosti pre neho vyplývajú z týchto nespotrebovaných zásob, prípadne poprosím o odkaz na zákon, ktorý to rieši. Ďakujem.
O prerušení živnosti je tu niekoľko rozsiahlych diskusií, takže stručne.
1. Ak prerušenie živnosti prechádza cez dátum 31.12. musí sa účtovná závierka z pohľadu zásob, pohľadávok a záväzkov urobiť tak ako keby sa celkom ukončilo podnikanie. Odpisy je možné prerušiť ak je to výhodné. TOTO SA TÝKA DODRŽANIA ZÁKONA O DANI Z PRÍJMU.

2. Z pohľadu zákona o DPH sa nič nemení. Aj počas prerušenia živnosti sa naďalej podávajú daňové priznania k DPH. Pri prerušení živnosti sa domnievam predať prebytočný majetok nie je zakázané. A keby aj bolo a majetok by sa predsa len predal je v každom prípade povinnosť odviesť DPH.

apo
0 0
Vlado823 Vlado823

Vlado823 je offline (nepripojený) Vlado823

Ešte k tým zásobam. Chcel by som vedieť, či z hodnoty zásob evidovaných k dňu prerušenia živnosti, je potrebné odviesť DPH a za základ dane z pridanej hodnoty brať nákupnu , alebo predajnu cenu bez DPH?
0 0
noro noro

noro je offline (nepripojený) noro

Vlado823 Pozri príspevok
Ešte k tým zásobam. Chcel by som vedieť, či z hodnoty zásob evidovaných k dňu prerušenia živnosti, je potrebné odviesť DPH a za základ dane z pridanej hodnoty brať nákupnu , alebo predajnu cenu bez DPH?

Niečo podobné zaujíma aj mňa. Je možné pri výpredaji (a následnom zrušení obchodu) urobiť plošné precenenie zásob (napr. na 50 % obstarávacej ceny) a potom z tejto zníženej ceny vychádzať pri rušení firmy pri výpočte DPH zo zásob, ktoré sa nepodarilo predať?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

noro Pozri príspevok
Niečo podobné zaujíma aj mňa. Je možné pri výpredaji (a následnom zrušení obchodu) urobiť plošné precenenie zásob (napr. na 50 % obstarávacej ceny) a potom z tejto zníženej ceny vychádzať pri rušení firmy pri výpočte DPH zo zásob, ktoré sa nepodarilo predať?
Pri zrušení obchodu môžeš predať zásoby napr. s 50% zľavou, (ak sa Ti nepodarili predať za vyššiu cenu), a DPH odvedieš z tohoto príjmu... Ale zo zásob, ktoré Ti zostanú, musíš odviesť celú DPH, ktorú si si nárokoval, t.j. z OC...
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Vlado823 Pozri príspevok
Ešte k tým zásobam. Chcel by som vedieť, či z hodnoty zásob evidovaných k dňu prerušenia živnosti, je potrebné odviesť DPH a za základ dane z pridanej hodnoty brať nákupnu , alebo predajnu cenu bez DPH?
Tvoja doplňujúca otázka ma dala do trochu do neistoty. Preto uvažujme spolu zo širšia.

Aplikácia zákona o dani z príjmu je jasná, o zásoby k 31.12. ak je prerušená živnosť zvýšime základ dane. Ak pôjdeme podľa zákona o účtovníctve tak budeme v inventúre viesť hodnotu zásob a aj vo výkaze majetku a záväzkov uvedieme hodnotu zásob. Následne nevidím dôvod prečo by sa zo zásob v takomto prípade mala odviesť DPH nakoľko zákon o DPH uvádza túto povinnosť iba v súvislosti s ukončením podnikania. Prerušenie živnosti nie je ukončením podnikania, ale neslobodno zabudnúť na iné povinnosti, ktoré som uviedol vyššie, to je vykazovať zásoby v majetku.

Pozdravujem.

apo
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Rád by som sa uistil, či môžem ku dňu prerušenia živnosti nechať osobné auto vo výkaze majetku a záväzkoch(t.j. jeho zostatkovú hodnotu). Ide mi o to, že podnikateľ o pol roka obnoví živnosť nechcem auto odhlasovať a prihlasovať na daň z motorových vozidiel.

Alebo ho mám radšej vyradiť?
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

M3G Pozri príspevok
Rád by som sa uistil, či môžem ku dňu prerušenia živnosti nechať osobné auto vo výkaze majetku a záväzkoch(t.j. jeho zostatkovú hodnotu). Ide mi o to, že podnikateľ o pol roka obnoví živnosť nechcem auto odhlasovať a prihlasovať na daň z motorových vozidiel.

Alebo ho mám radšej vyradiť?
Ja si myslím, že Dlhodobý majetok ak je živnosť iba prerušená musí ostať vo výkaze majetku. Vychádzam iba z logického úsudku. Či bude možné obdobie prerušenej živnosti považovať aj za obdobie prerušenia odpisovania ak by prerušenie trvalo celý kalendárny rok neviem vyhodnotiť.

apo
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
M3G Pozri príspevok
Rád by som sa uistil, či môžem ku dňu prerušenia živnosti nechať osobné auto vo výkaze majetku a záväzkoch(t.j. jeho zostatkovú hodnotu). Ide mi o to, že podnikateľ o pol roka obnoví živnosť nechcem auto odhlasovať a prihlasovať na daň z motorových vozidiel.

Alebo ho mám radšej vyradiť?
noo vyraďovať ho nebudete ale na druhej strane používate motorové vozidlo na podnikanie ak prerušíte živnosť???? Asi nie t.j. načo platiť daň z motorových vozidiel ak nemáte dôvod. Nie je priama úmera že ak mám auto evidované v obch. majetku musím platiť aj daň z motorových vozidiel. A myslím že prerušenie živnosti je jasný znak že auto počas tohto polroka nebude využívané na podnikanie t.j. oznámiť zánik daňovej povinnosti a následne pri obnovení živnosti oznámiť vznik daňovej povinnosti. Ale samozrejme že sa štát nenahnevá ak zaplatíte vyššiu daň z motorových vozidiel.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
noo vyraďovať ho nebudete ale na druhej strane používate motorové vozidlo na podnikanie ak prerušíte živnosť???? Asi nie t.j. načo platiť daň z motorových vozidiel ak nemáte dôvod. Nie je priama úmera že ak mám auto evidované v obch. majetku musím platiť aj daň z motorových vozidiel. A myslím že prerušenie živnosti je jasný znak že auto počas tohto polroka nebude využívané na podnikanie t.j. oznámiť zánik daňovej povinnosti a následne pri obnovení živnosti oznámiť vznik daňovej povinnosti. Ale samozrejme že sa štát nenahnevá ak zaplatíte vyššiu daň z motorových vozidiel.
Prehliadol som, že otázka smeruje aj k dani z motorových vozidiel.

apo
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
noo vyraďovať ho nebudete ale na druhej strane používate motorové vozidlo na podnikanie ak prerušíte živnosť???? Asi nie t.j. načo platiť daň z motorových vozidiel ak nemáte dôvod. Nie je priama úmera že ak mám auto evidované v obch. majetku musím platiť aj daň z motorových vozidiel. A myslím že prerušenie živnosti je jasný znak že auto počas tohto polroka nebude využívané na podnikanie t.j. oznámiť zánik daňovej povinnosti a následne pri obnovení živnosti oznámiť vznik daňovej povinnosti. Ale samozrejme že sa štát nenahnevá ak zaplatíte vyššiu daň z motorových vozidiel.
Presne o to mi išlo. O prerušení som sa dozvedel trochu neskoro na to, aby som mohol auto odhlasovať. Myslím, že na pokute by "zarobil" trochu viac, ako na celkovej úspore na dani z MV. Inak by som to už tak urobil.

Je to iba jasný dôkaz toho, že živnostníci nerozumejú dôsledkom prerušenia živnosti..... Pred rokom sa mi stalo, že som dodaňoval pohľadávky vo výške 400.000 a milý živnostník sa potom iba čudoval...koľko daní, doplatkov, odvodov sa naplatil.....ale predtým "ušetril" 15.000 na odvodoch....
0 0
books books

books je offline (nepripojený) books

Veľa som čítala o prerušení živnosti,ale potrebujem sa uistiť,či robím správne.

SZČO má prerušenú živnosť od 29.06.2007 do 30.06.2012.
Pri DP sa sa zvyšuje základ dane o pohľadávky (r.40 v DP) a o záväzky znižuje ZD (r.41 v DP).
Eviduje aj dlhodobý HIM,ktorý odpisoval (ZC cca 150 000,00 Sk).
1. otázka : Môže predať HIM za 50 000,00 Sk na súčiastky ? (tento HIM je zničený a nefunkčný).
2.otázka : Môže použiť zostatok sumy do réžie ako zostatkovú cenu,ktorú nepoužil na odpisy ?
Čo s rozdielom,ktorý mi tu vznikol (150 000,00 -50 000,00 = 100000,00 Sk) ?

Prosím Vás o radu.

Ďakujem.
0 0
books books

books je offline (nepripojený) books

books Pozri príspevok
Veľa som čítala o prerušení živnosti,ale potrebujem sa uistiť,či robím správne.

SZČO má prerušenú živnosť od 29.06.2007 do 30.06.2012.
Pri DP sa sa zvyšuje základ dane o pohľadávky (r.40 v DP) a o záväzky znižuje ZD (r.41 v DP).
Eviduje aj dlhodobý HIM,ktorý odpisoval (ZC cca 150 000,00 Sk).
1. otázka : Môže predať HIM za 50 000,00 Sk na súčiastky ? (tento HIM je zničený a nefunkčný).
2.otázka : Môže použiť zostatok sumy do réžie ako zostatkovú cenu,ktorú nepoužil na odpisy ?
Čo s rozdielom,ktorý mi tu vznikol (150 000,00 -50 000,00 = 100000,00 Sk) ?

Prosím Vás o radu.

Ďakujem.

Prosím Vás o odpoveď,nechcem spraviť chybu v DP,ktoré idem podávať.

Ďakujem.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

books Pozri príspevok
Veľa som čítala o prerušení živnosti,ale potrebujem sa uistiť,či robím správne.

SZČO má prerušenú živnosť od 29.06.2007 do 30.06.2012.
Pri DP sa sa zvyšuje základ dane o pohľadávky (r.40 v DP) a o záväzky znižuje ZD (r.41 v DP).
Eviduje aj dlhodobý HIM,ktorý odpisoval (ZC cca 150 000,00 Sk).
1. otázka : Môže predať HIM za 50 000,00 Sk na súčiastky ? (tento HIM je zničený a nefunkčný).
2.otázka : Môže použiť zostatok sumy do réžie ako zostatkovú cenu,ktorú nepoužil na odpisy ?
Čo s rozdielom,ktorý mi tu vznikol (150 000,00 -50 000,00 = 100000,00 Sk) ?

Prosím Vás o radu.

Ďakujem.
Asi najčistejšie riešenie je majetok vyradiť ako nefunkčný. Je dobre to podporiť stanoviskom servisu, že oprava je nerentabilná, respektíve nemožná.
§19 zákona o dani z príjmu
(3) Daňovými výdavkami sú aj

a) odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku (§ 22 až 29),
b) zostatková cena (§ 25 ods. 3) hmotného majetku a nehmotného majetku pri jeho vyradení predajom alebo likvidáciou alebo pomerná časť zostatkovej ceny vzťahujúca sa na predanú alebo likvidovanú časť majetku; zostatková cena likvidovaného stavebného objektu alebo jeho časti v súvislosti s výstavbou nového stavebného objektu alebo technickým zhodnotením stavby sa zahrnie do obstarávacej ceny, 1)

A po vyradení majetku je možné čokoľvek, predať ak ND, alebo ako šrot do zberných surovín. Ustanovenie o daňovom výdavku pri likvidácii nie je tak veľmi dlho, takže nie je potrebné extra špekulovať.

apo
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

R 40 a R. 41 je správne miesto kde sa uvedú úpravy ZD o neuhradené Z/P.

apo
0 0
books books

books je offline (nepripojený) books

apo Pozri príspevok
Asi najčistejšie riešenie je majetok vyradiť ako nefunkčný. Je dobre to podporiť stanoviskom servisu, že oprava je nerentabilná, respektíve nemožná.
§19 zákona o dani z príjmu
(3) Daňovými výdavkami sú aj

a) odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku (§ 22 až 29),
b) zostatková cena (§ 25 ods. 3) hmotného majetku a nehmotného majetku pri jeho vyradení predajom alebo likvidáciou alebo pomerná časť zostatkovej ceny vzťahujúca sa na predanú alebo likvidovanú časť majetku; zostatková cena likvidovaného stavebného objektu alebo jeho časti v súvislosti s výstavbou nového stavebného objektu alebo technickým zhodnotením stavby sa zahrnie do obstarávacej ceny, 1)

A po vyradení majetku je možné čokoľvek, predať ak ND, alebo ako šrot do zberných surovín. Ustanovenie o daňovom výdavku pri likvidácii nie je tak veľmi dlho, takže nie je potrebné extra špekulovať.

apo
Ďakujem.
Ak som správne pochopila,tak ja ten nefunkčný HIM vyradím, napr. 13.06.2007 v celkovej sume 150 000,00 Sk a zároveň predám na súčiastky v celkovej sume 50 000,00 Sk. A ten zostatok 100 000,00 Sk,čo s ním? Kam to dám,alebo zapíšem?

Ja mám z toho hokej,lebo mi účtovníčka povedala,že keď ho vyradím a zároveň predám,tak tú zostatkovú sumu použijem ako výdavok a zapíšem to do réžie (100 000,00 Sk).

Prosím Vás o Váš názor.
Naposledy upravil books : 14.03.08 at 08:43
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

SZČO prenajíma niekoľko nehnuteľností, ktoré má v majetku firmy. Ide konkrétne o byty. Na tieto byty si vzal v banke úvery, ktoré spláca. Jeho podnikateľským príjmom je teda príjem z prenájmu. Zaujímalo by ma nasledovné:
1. Ak by prerušil živnosť - príjem mu ale bude nadalej plynuť z prenájmu bytov, ktoré mal v majetku ako szčo. (A tieto byty sú zaťažené úverom) Neviem či by to bolo v poriadku (či vôbec môže prerušiť živnosť)
2.Mohol by počas prerušenia živnosti nejaký byt (z majetku firmy) predať?
3. ešte by ma zaujímali v takomto prípade odpisy. Keby živnosť prerušil k 1.11.2009 za rok 2009 a obnovil by ju až v roku 2011.
Ďakujem vám veľmi pekne za odpoveď.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Môj názor na prerušenie živnosti a predaj majetku.

1. Predaj majetku nie je podnikanie.
2. Na prenájom bytov nie je potrebná živnosť.

Z toho vyplýva, že prerušenie živnosti SZČO nijako neobmedzuje pri prenájme bytov. Predpokladám, že táto SZČO má živnostenský list na iné činnosti ako je prenájom bytov. Ak by v období prerušenia živnosti predával majetok slúžiaci k jeho živnosti tak mu nič nebráni prebytočný majetok predať. Vyplýva to aj z toho, že pri prerušení živnosti sa neprerušuje registrácia na DPH.

Pozdravujem.

apo
0 0
dadasv dadasv

dadasv je offline (nepripojený) dadasv

baran
SZČO má v majetku nehnuteľnosť, ktorú prenajíma ako predajňu v ktorej predtým sám podnikal a druhú kde prenajíma prízemie ako predajňu a poschodie ako byt. Je dôchodca a plátca DPH. Inú podnikateľskú činnosť už nevykonáva. Môže prerušiť živnosť /aby nemusel platiť odvody/, naďalej zostať plátcom DPH a prenajímať uvedené nehnuteľnosti podľa §6 ods.3? Môže si v tom prípade odpočítať z príjmu čiastku vo výške 5-násobku životného minima on i jeho manželka (majú BSM)? Môže si do výdavkov uplatňovať naďalej odpisy (pokračovať v odpisovaní ako doteraz)? Zrušiť živnosť nechce, lebo by musel odviesť z majetku DPH.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
§ 6
(10) ...Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

dadasv Pozri príspevok
SZČO má v majetku nehnuteľnosť, ktorú prenajíma ako predajňu v ktorej predtým sám podnikal a druhú kde prenajíma prízemie ako predajňu a poschodie ako byt. Je dôchodca a plátca DPH. Inú podnikateľskú činnosť už nevykonáva. Môže prerušiť živnosť /aby nemusel platiť odvody/, naďalej zostať plátcom DPH a prenajímať uvedené nehnuteľnosti podľa §6 ods.3? Môže si v tom prípade odpočítať z príjmu čiastku vo výške 5-násobku životného minima on i jeho manželka (majú BSM)? Môže si do výdavkov uplatňovať naďalej odpisy (pokračovať v odpisovaní ako doteraz)? Zrušiť živnosť nechce, lebo by musel odviesť z majetku DPH.
Daňovník, ktorý prenajíma nehnuteľnosť si môže uplatňovať percentuálne výdavky - ako to uviedla Lianka v predchádzajúcom príspevku, ale môže sa rozhodnúť aj pre uplatňovanie výdavkov podľa § 6 ods. 11 a 12 (evidencia), alebo podľa § 6 ods. 13 (vedenie účtovníctva) nasledovne:

Citujem príslušné ustanovenia:
(11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

(12) Evidenciu podľa odseku 11 je daňovník povinný uchovávať po dobu, v ktorej zanikne právo daň vyrubiť alebo dodatočne vyrubiť podľa osobitného predpisu. /34/

(13) Ak sa daňovník, ktorý má príjmy podľa odseku 3, rozhodne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva alebo podvojného účtovníctva, aj keď táto povinnosť daňovníkovi nevyplýva z osobitných predpisov, /1/ je povinný týmto spôsobom postupovať počas celého zdaňovacieho obdobia.

Záleží len na vás, aký spôsob uplatňovania výdavkov si zvolíte. Zvolený spôsob sa musí uplatňovať počas celého zdaňovacieho obdobia.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať