Zavrieť

Porady

Lokše

vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Môže mi niekto dať recept na dobré lokše.Mne sa až tak nedaria a keď sme boli na husacine v Grobe, to bola lahôdka.Ďakujem
Usporiadat
ickom ickom

ickom je offline (nepripojený) ickom

krpec,výzor - 1/2 skutočného veku ...viac
Ťažko ti dať nejaký presný recept, musíš to mať jednoducho v rukách. Musím sa pochváliť, že ja nestíham piecť, moje holky sedia pri sporáku a len čo sa jedna dopečie , natrie a ocukrí (my ich jeme na sladko - s práš. cukrom), tak nemôžu ani počkať, kým vychladnú.
Asi takto - ja varím zemiaky už očistené a osolené. Nesmú byť vodnaté, vtedy sú tvrdšie.Najlepšie je, keď robím cesto ešte keď sú zemiaky mierne teplé (ale nič sa nedeje, keď sú už studené). Používam polohrubú múku. Nedáva sa žiadne vajce a ani voda. Cesto nesmie byť veľmi tvrdé, môže sa trošililinku lepiť , aby sa nelepilo na dosku, dosku si pomúč. Ja si najprv spravím valček (cesta) o priemere cca 7-8 cm a z neho krájam kúsky so šírkou cca 1,5 - 2 cm. Tie si ukladám na pomúčenú dosku, aby sa nelepili. Už ich veľmi nemúčim, len tak, aby sa nelepili na dosku a valček. Vyvaľkaj ich tak, aby cesto nebolo príliš tenké, lebo inak sa pri pečení veľmi vysuší a lokše sú potom tvrdé . Povedala by som , že tak na 3-4 mm. Pečiem na platni a aj na panvici (cesto nesmie dlho stáť, lebo sa začne rozpadávať) bez oleja a masti - na sucho. Po upečení prvú poriadne natriem z oboch strán maslom a dobre osladím (my sme dosť na sladké) druhú už len trošku pritlačím , z jednej strany sa napije z tej predošlej a z druhej ju natriem. Všetky ostatné rovnako.Ale ak ich chceš inak, cukor nedávaj. Môžeš ich osoliť, popr. naplniť napr. mäsovou plnkou, šalátom z červenej kapusty.... Každý to má rád inak, stačí len experimentovať. Nevzávaj sa, keď sa to raz ,dva krát nepodarí. Každý sa časom zlepšuje a tak to bude aj s tým, ver mi...
A si ma navnadila, budem ich dnes robiť, lebo už teraz cítim tú chuť.... Mňam.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Marta V Marta V

Marta V je offline (nepripojený) Marta V

Ja si zemiaky uvarím v šupke, očistím, pretlačím, nechám úplne vychladnúť, osolím a pridám hladkú múku špeciál také množstvo, aby sa dalo vypracovať stredne tuhé cesto. Keď som robila zo zemiakov, ktoré boli mierne teplé, cesto sa mi lepilo. Zamiesené cesto nemôže dlhšie stáť, je potrebné hneď robiť lokše a piecť, lebo státím cesto odmäkne. Potom je potrebné pridať trošku múky a znovu premiesiť. Ja robím lokše na slano a mastím ich maslom.
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Ďakujem Vám pekne za podrobný postup, tak som to asi chcela. Ja chcem robiť na slano k pečenej husi. Budem experimentovať.
0 0
Marta V Marta V

Marta V je offline (nepripojený) Marta V

Robím ich na plynovom sporáku na plnej platni a tiež na teflonovej panvici na sucho bez tuku. Panvicu stačí po každej lokši utrieť suchou papierovou utierkou, aby sa odstránila z nej múka.
1 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

Tiež ich robím ako Marta V, ale niekedy ked sa mi chce tak rozgúlam cesto po celej doske tak na pol centimetra a vykrajujem male kolečka s pohárom alebo je taka formička velkosti dlane a vyprážam na masti musia v nej plávať, pekne do ružova z oboch strán su vynikajúce a robím ich aj k pečenému kuraťu.
0 0
dalida dalida

dalida je offline (nepripojený) dalida

Ja mám tiež vyskúšaný postup ako napísala Marta V. Pečie sa nasucho na liatinových doštičkách, ktoré bývajú k plynovým sporákom ale počula som, že niekto robí aj na sklokeramickej platni. My máme najradšej namastené voňavou bravčovou masťou. Alebo ešte lepšia je domáca husacia. Tak sú skvelé!!!
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Ja ich robím na chalupe na klasickom šporáku. Do cesta používam aj vajíčko a 1/3 detskú krupicu a 2/3 hladkú múku.
0 0
tiny77 tiny77

tiny77 je offline (nepripojený) tiny77

z malickosti sa sklada svet. ...viac
robievam lokse, ak sa mi zvysi po nedeli zemiakova kasa prihrejem v kastrole kasu, aby to nebolo ladove, dosypem hladku muku (pomer netusim, cesto nesmie byt suche, ani "mokre" - musi byt vlacne, musi sa s nim dobre pracovat) ak to prezenies s mukou, prilej mlieko, ak je to "lepkave" prisyp muku. rozgulas cesto na valcek, rozdelis na rovnake casti, rozvalkas asi na 0,5 cm hrubku, velkost na celu tu platnu liatinovu od sporaku, alebo na teflonovu panvicu, upecies nasucho, potom horuce potries mastou, alebo nechas len tak suche, osolis, resp. moje deti si na to davaju "svestkove povidla" tj slivkovy lekvar. bonapetit!
0 0
bezradná bezradná

bezradná je offline (nepripojený) bezradná

knihomol I. stupňa
Keď sme boli v grobe na husacine, ja som si od pani vypýtala recept na lokše.
Ja ich robím odvtedy takto: 1 kg zemiakov uvarených v šupke(najlepšie uvariť deň predtým), 30 dkg hladkej múky, trochu soli a ostatný postup rovnaký ako u ostatných.Opekáme ich tak isto na platniach plynového sporáka, horúce mastíme najlepšie kačacou, prípadne bravčovou masťou.
Nebojte sa, že je tam málo múky v recepte, po upečení sú mäkkučké ako tie z grobu. Len ich nevieme tak pekne na tenučko vyvaľkať. Minule som dostala od jednej známej typ, že zemiaky nemám strúhať, ale pekne pomlieť na mlynčeku na mäso. Odskúšala som a funguje to aj takto.
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

tiny77 Pozri príspevok
robievam lokse, ak sa mi zvysi po nedeli zemiakova kasa prihrejem v kastrole kasu, aby to nebolo ladove, dosypem hladku muku (pomer netusim, cesto nesmie byt suche, ani "mokre" - musi byt vlacne, musi sa s nim dobre pracovat) ak to prezenies s mukou, prilej mlieko, ak je to "lepkave" prisyp muku. rozgulas cesto na valcek, rozdelis na rovnake casti, rozvalkas asi na 0,5 cm hrubku, velkost na celu tu platnu liatinovu od sporaku, alebo na teflonovu panvicu, upecies nasucho, potom horuce potries mastou, alebo nechas len tak suche, osolis, resp. moje deti si na to davaju "svestkove povidla" tj slivkovy lekvar. bonapetit!
A na povidla nasypať ešte pomletý mak s cukrom. Spomínam si, ako som toto urobila v Taliansku. Skoro im kuky vypadli, keď zbadali že majú jesť také "čierne a špinavé" rolky. Dlho sa nechali núkať ale keď ochutnali, pre nás už nezostalo
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
Dobré sú plnené aj s makovou plnkou, alebo orechovou.

Ja ich pečiem na plynovom sporáku na tzv. šupákoch. Zapnem všetky 4 horáky a dám na ne 2 šupáky. Tiež pečiem na sucho.
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Ďakujem za všetky recepty, budem skúšať, kým nebudú také ako som jedla v Grobe.
0 0
dilnak dilnak

dilnak je offline (nepripojený) dilnak

pri čítaní vaších rád mi nedalo aby som sa nezaregistroval a nevstúpil do vášho kolečka. Dá sa povedať že sú mojou srdcovkov takže prosím lokše nehajte lokšami a báleše bálešami. Teda aby som iba nemudroval: zemiaky uvariť v šupke a nechať vycladnúť. Ošúpať postruhať či pomlieť to je jedno. Doležité je aby to nebol vekmi vodnatý typ zemiakov. Osolíme pridáme hladkú múku, ale iba tolko aby cesto bolo vláčne a dalo sa rozválkať na tenúčko, max 1 mm nie hrubšie, s tým že sa nedotrhá...čiže ťažko udať hmotnosť múky, záleží na zemiakoch. Čím viac múky tým su potom húževnatejšie a tvrdšie. postup tu bol už spomínaný urobiť valček tak 2 cm hrubý, nakrájať na 2 cm pagáčiky a valkať na pomučenej doske. A teraz ako pri sexíku na velkosti nezáleží doležitá je hrúbka.Ako ich budete piecť je vaša vec mne sa najlepšie na liatinovom kruhu - elektrina, plyn, pevné palivo na všetkom sa dá pri troche šikovnosťi. Na ne potom komu čo chuťí, mne ta masť z domácej vodnej hydiny.

Dobru chuť
0 0
bo25 bo25

bo25 je offline (nepripojený) bo25

dilnak Pozri príspevok
pri čítaní vaších rád mi nedalo aby som sa nezaregistroval a nevstúpil do vášho kolečka. Dá sa povedať že sú mojou srdcovkov takže prosím lokše nehajte lokšami a báleše bálešami. Teda aby som iba nemudroval: zemiaky uvariť v šupke a nechať vycladnúť. Ošúpať postruhať či pomlieť to je jedno. Doležité je aby to nebol vekmi vodnatý typ zemiakov. Osolíme pridáme hladkú múku, ale iba tolko aby cesto bolo vláčne a dalo sa rozválkať na tenúčko, max 1 mm nie hrubšie, s tým že sa nedotrhá...čiže ťažko udať hmotnosť múky, záleží na zemiakoch. Čím viac múky tým su potom húževnatejšie a tvrdšie. postup tu bol už spomínaný urobiť valček tak 2 cm hrubý, nakrájať na 2 cm pagáčiky a valkať na pomučenej doske. A teraz ako pri sexíku na velkosti nezáleží doležitá je hrúbka.Ako ich budete piecť je vaša vec mne sa najlepšie na liatinovom kruhu - elektrina, plyn, pevné palivo na všetkom sa dá pri troche šikovnosťi. Na ne potom komu čo chuťí, mne ta masť z domácej vodnej hydiny.

Dobru chuť
Zdravím Vás a pridávam sa dnes k Vašim receptom. Unás bol zvyk piecť zemiakové lokše priamo na sporáku, ale dnes ich pečiem na starej teflonovej panvici - na sucho. Používam recept čo ešte používala moja stará mama, všetko je od oka"
Uvaríme zemiaky, kto ako chce buď v šupke, alebo očistené a po uvarení ich prepasírujem,alebo nastrúham, pridám soľ a hrubú múku toľko /nie veľmi veľa - vtedy sú tvrdé, nie málo - vtedy sa lepia/ čiže akurát aby cesto bolo stredne husté. Spracujem valček a ten krájam asi na 2 - 3 cm kúsky a vyvaľkám do kruhu.Každý takýto lokeš nožom v strede popichám na asi 0,5 cm zárezy, aby sa pri pečení nezdúval.Potom takéto vygúľané pečiem na rozohriatej suchej panvici a mastím kačacou alebo husacou masťou. Prajem dobrú chuť.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Tak počúvajte slovenskogrobské lokše sa robia takto:
Zemiaky uvaríte v šúpke, očistíte a dáte do chladničky. Lokše robíte až na druhý deň. Vždy to tak naplánujem a toto je odskúšané, takto to robia aj v Grobe.

1kg pomletých alebo nastrúhaných zemiakov
20 dkg hladkej múky a šol podľa chuti.
Žiadne vajíčka!
Vždy zarábajte len toľko cesta, aby Vám nezmäkla.
Neprisýpajte múku, čím viac múky dáte tým budú tvrdšie.

Spracujete cesto, sformujete na válec 3-4 cm priemer. Z toho nakrájate cca 25 ks koliečok v hrúbke 1,5 cm. Rozválkate - válkajte medzi mikroténovým sáčkom (jeden zo spodu druhý z vrchu), alebo môžete aj dosku posýpať múkou, ale to už budú múkovejšie.
Opekajte buď na platniach železných, alebo v teflonových panviciach, NEPOPICHOVAŤ, ak sa nadúvajú len vidličkou pritláčať späť.
Pri pečení treba nastaviť oheň to už sa nedá opísať, ja na plyne to mám medzi značkami a stále to regulujem. Najlepšie je, ak to robíte dvaja, jeden válka a druhý opeká, lebo aj takto vyválkané lokše zmäknú.
Dúfam, že som Vám trochu pomohla.

A makové sa robia tak, že do husacej alebo kačacej masti nalejete mlieko a v tom zohrievate lokše po jednom a posýpate ich makom, alebo plníte tvarohom. Ja som už robila aj s postrúhaným gašt, pyré+tvaroh.Vyskúšajte.
0 0
judita1971 judita1971

judita1971 je offline (nepripojený) judita1971

u nás je to veľmi obľúbené jedlo, jeme ich na slano. Nakoľko, keď ich robím, robím ich naozaj veľa, zemiaky s hladkou múkou spracúvam postupne, rozdelím si to na cca tri dávky. Posledná skúsenosť: aby mi "škriatok" nepojedol lokše, skôr ako ich dopečiem, prácu som rozdelila aj mojim dvom synom. ja cesto vaľkám a dávam na elektrickú veľkú platňu, starší syn ich obracia a dáva na tanier a ten mladší ich mastí. Takže, každý má čo robiť a po upečení aj vidno, že som niečo piekla. Ak ich robím so svokrou, tak cca 100.
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
S postupom suhlasim, ale dovoloim si pridat taku drobnost, ku husacine podavam lokse premastene husacou mastou a naplnene dusenou kyslou kapustou, ak je velmi kysla treba ju premyt a na masti uprazit cibulu, kapustu, dokorenit, pocukrovat, alebo osolit, podla chuti a naplnit ako palcinky, skrutit a spapkat. Moje deti miluju tieto loksove palacinky viac ako husacinu.
0 0
dalida dalida

dalida je offline (nepripojený) dalida

U nás zemiaková kaša nikdy nezvýši, ak aj tak sa doje aj na druhý deň. Ako povedala kedysi moja dcéra "pyrého nie je nikdy dosť" (Viem, že slovenčinári sa chytajú za hlavu)
0 0
dilnak dilnak

dilnak je offline (nepripojený) dilnak

dalida Pozri príspevok
U nás zemiaková kaša nikdy nezvýši, ak aj tak sa doje aj na druhý deň. Ako povedala kedysi moja dcéra "pyrého nie je nikdy dosť" (Viem, že slovenčinári sa chytajú za hlavu)
A ja tiež ...ale nie koli slovenčine. Kaša može byť, ale iba ak je to zemiaky a krupica poprípade múka. S praženou sibulkou hocikedy a hocikde. A zemiaky s mliekom ...tak to je už niečo iné. A na tento sposob názov kaša neuznávam, ale to je iba môj názor
0 0
Danka77 Danka77

Danka77 je offline (nepripojený) Danka77

Ja robím z kaše z predošlého dňa krokety alebo pridám kyslú kapustu
a roztopenú slaninku a moje deti si len tak prsty olizujú
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať