Zavrieť

Porady

Realitná kancelária

Ahojte, nemám skúsenosti s DPH-ačkou pri realitnej kancelárii.
Vedeli by ste mi poradit co sa zaratava do obratu pri realitnych kancelariach? Načo si mám dávať pozor? Vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    provízie, .... aké príjm/výnosy má RK okrem tohto?
    Do obratu počíta tak ako ktokoľvek iný.

    johankaP je offline (nepripojený) johankaP

    johankaP
    RK nemá iné žiadne príjmy , zaoberá sa len nákupom a predajom nehnuteľnosti, takže hneď dosiahla hranicu 1,5 a stáva sa platiteľom.
    A nie je mi jasné ako sa tu bude rátať DPh, keďže kúpi nehnuteľnosť napr. od neplatiča a predáva ho už s DPH?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    tak potom nerozumiem otázke. Ked sa stáva hned platitelom, správa sa ako platiteľ.
    Predáva nehnutelnosti a musí dodržať zákon o DPH aj čo sa týka oslobodenia v niektorých prípadoch.

    johankaP je offline (nepripojený) johankaP

    johankaP
    Evidentne mám v tom guláš. Takže idem nato lopatisticky. Som platca DPH. Kúpim byt za 1.000 od neplatiča DPH a predávam ho napr. tiež neplatičovi za 1.100 + 19%? To znamená že zdaňujem svoju províziu aj nehnuteľnosť?
    Ktoré prípady oslobodenia máte na mysli?
    človiečik Vladimír Ozimý
    § 38 zákona - oslobodený je predaj nehnuteľnosti ak od prvej kolaudácie ubehlo viac ako 5 rokov alebo ak sa užívala viac ako 5 rokov, pričom platiteľ sa rozhodne či bude toto plnenie oslobodené alebo nie. V prípade ak nie tak zdaňuje celú sumu.

    johankaP je offline (nepripojený) johankaP

    johankaP
    Keďže kúpim starší byt alebo dom a od jej kolaudácie určite už ubehlo 5rokov (bez rozdielu koľko ho vlastním) a uplatním §38 , predám ho aj províziou bez DPH? Dobre som si to vysvetlila?

    calawen je offline (nepripojený) calawen

    calawen
    Ako je to s províziou z predaja nehnuteností? príklad: RK sprostredkuje predaj nehnuteľností (staršej ako 5 rokov od kolaudácie) a fakturuje si len províziu, podlieha táto DPH?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    je rozdiel,či RK sa správa ako maklér a teda má províziu z predaja - tá podlieha DPH.
    Alebo kupuje byt na svoje meno, do svojho vlastníctva a predáva ho vo vlastnom mene.

    calawen je offline (nepripojený) calawen

    calawen
    KEJKA Pozri príspevok
    je rozdiel,či RK sa správa ako maklér a teda má províziu z predaja - tá podlieha DPH.
    Alebo kupuje byt na svoje meno, do svojho vlastníctva a predáva ho vo vlastnom mene.
    Prikladám faktúru, ktorú som dotyčnej RK radila vystaviť s DPH... Je to správne?

    calawen je offline (nepripojený) calawen

    calawen
    KEJKA Pozri príspevok
    podla mna je fa v poriadku.
    Ďakujem, lebo dorazil ma tým, že rozprával s inou RK a tí vystavujú fa bez DPH, mali niekoľko kontrol a ani audítori im nič nevytkli, že je všetko v poriadku. Ale tí asi musia postupovať tak, že nehnuteľnosť kúpia a predajú...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.