Zavrieť

Porady

Odpisanie pohľadávky

UPOZORNENIE PRED ZADANÍM TÉMY:
č.1 Skúšali ste odpoveď najprv vyhľadať pomocou vyhľadávania?
č.2 Zadávate Vašu otázku (novú tému) v správnej Porade? Napríklad: Ak sa týka téma dani z príjmu, zadávate otázku do Porady s názvom Daň z príjmu? Ak nie, prosím choďte najprv na hlavnú stránku, vyberte si náležitú Poradu a tam zadajte otázku! Ak ste si istý, že ste vybrali správnu Poradu pre Vašu otázku, PROSÍM ZMAŽTE TOTO UPOZORNENIE a môžete napísať otázku - NOVÚ TÉMU.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Ahojte poraďáci,potrebujem poradiť v dvoch prípadoch odpísania pohľadávky:

    1. Prihlásili sme pohľadávku voči firme v konkurze.Pohľadávka bola vo výške 200.000,- Sk. Dostali sme vyrozumenie od správcu konkurznej podstaty, že naša pohľadávka bude uspokojená vo výške 5.000,- SK.
    ˇučtovne som rozdiel zaúčtovala 546/311, môžem ho z hľadiska daňového nechať v nákladoch?

    2. Z internetu som sa dozvedela, že firma voči ktorej máme pohľadávku bola rozhodnutím súdu na základe vyhlaseného konkurzu vymazaná z obchodného registra. O vyhlásení konkurzu sme nevedeli. Pohľadávku som zúčtovala 546/311, môžem to nechať v nákladoch, alebo to bude nedaňový náklad?

    Ďakujem,ďakujem.

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    Keď bola pohľadávka prihlásená v konkurze a neuspokojená úplne, odpis je daňový náklad.
    K 2. pripadu sa neviem vyjadriť.

    Valika je offline (nepripojený) Valika

    ekonomka Valika
    Poradíte mi prosím, už túto otázku som položila ale nik mi neodpovedá.Súrne prosím poradte!
    V 2/2004 som vystavila fa 100000,-SK splatná 17.2.04 311/602,343
    Dňa 6.9.04 máme právoplatný platobný rozkaz ale firma už je v konkurze.
    Dňa 12.11.2004 v zákonnej lehote sme prihlásili pohľadávku 100000,- do konkurzu. Doteraz nám nedošla žiadna odpoved od správcu konkurznej podstaty.
    Vytvorím si v 11/04 opravnú položku 100000,- 559/391.
    Je tvorba tejto opravnej položky v r.2004 daňový náklad?
    Podľa mna §20 ods.2 písm.c/ Z.595/2003 to dovoľuje. Rozmýšľam dobre?????

    Dakujem.

    Petronela je offline (nepripojený) Petronela

    Petronela
    Opravnú položku k pohľadávkam vo výške 100 % je možné tvoriť len k pohľadávkam, ak od splatnosti pohľadávky uplynula doba dlhšia ako jeden rok. Hovorí o tom §20 ods. 14. Podľa môjho názoru v tomto prípade je možné tvoriť opravnú položku do výšky 75%. Táto je uznaným daňovým výdavkom podľa §20 ods.10. Opravné položky voči dlžníkom v konk. konananí sú daňovým výdavkom v zd. období, kedy bola pohľadávka prihlásená.

    Odpisanie pohľadávky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.