Zavrieť

Porady

Účtovanie obalov

Prosím Vás poraďte,

treba v JU účtovať osobitne vratné obaly /flaše, kegy a prepravky/, keď sa kupuje tovar na fakúru a je tam suma dodaných obalov, vratených obalov a suma za tovar k úhrade. Ja som doteraz účtovala len čiastku k úhrade, bez ohľadu na obaly. Tovar+dodané obaly-vratené obaly = zaúčtovaná čiastka v denníku. Je to správne?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Pavla P je offline (nepripojený) Pavla P

    Pavla P
    Ja to dávam v jednom zápise, ale tri položky:
    1. tovar
    2. dodané obaly
    3. vrátené obaly (mínusom)

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Gabika75
    Pavla, prosím ťa, účtuješ obaly do réžie, alebo spolu ako nákup tovaru?
    Nie som Pavla, ale ja účtujem obaly ako tovar. Ja na vrátené obaly robím PPD, nedávam to spolu s VPD, účtujem to ako nákup tovaru mínusom.
    Ale i to ako to účtuje Pavla je správne.

    jana991 je offline (nepripojený) jana991

    jana991
    Keď vraciam fľaše, ktoré sú vratné a mám pokladničný doklad, na ktorom je vyčíslená aj DPH môžem ju uplatniť.
    doklad z reg. pokladne vyzerá takto :

    nákup tovaru: 10,-
    vratné flaše: -68,-
    zdanene 19% -58,-
    zakl. dane -48,70
    DPH -9,3
    vrátené 58,-
    Môžem si tu uplatniť tú DPH (§49, odst. 7, pís. d - hovorí len o kúpe vratných fliaš). Doklad by som mala riešiť asi cez ID a rozpísať, čo je tovar a čo flaše. Lebo sa to vlastne nedá dať ani na PPD ani na VPD.

    Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

    žena v domácnosti Zuzy
    Prajem pekný večer! Mala by som takú otázku, nakoľko sa stále mení niečo v účtovníctve, či vratné obaly môžeme účtovať celú sumu fa do tovaru? Lebo v časopise DUO 1/2007 je to účtované do materiálu. Aký je správny postup, prosím kto účtuje hostinec, nech mi poradí , vopred ďakujem

    Maja75 je offline (nepripojený) Maja75

    Maja75
    My máme reštauráciu, účtujeme v Alfe.Na prijatej FA mávam často vratné obaly s plusovou hodnotou ( vtedy obaly vraciam ), a zároveň aj s mínusovou ( keď mi donesú tovar ).Klasicky na VPD napíšem základ dane a DPH, zároveň mi program umožní zadať 0% základ = rozdiel sumy vratných obalov. Výsledná suma sa zhoduje so sumou na FA. Neviem, či je to tak správne, zatiaľ sme nemali daň.kontrolu

    M77 je offline (nepripojený) M77

    M77
    Teraz sa to učím, takže poporosím Vás o názor. vediem Jú a mám program Alfa:
    1. Nákum tovaru z EÚ spolu s vratnými obalmi nap.r 10.000,- Sk je tovar a 5000,- Sk je obal:
    uhrádzam to cez banku a do PD to dám v 2 zápisoch. Ako 1.zápis to dám ako Výdaj z banky 10.000,- Sk a tiež ako VOZD=nákup tovaru a zašktrnem položku zápis do evidencie DPH. Ako 2.zápis dám výdaj z banky 5.000,- Sk a tiež VOZD=nákup materiálu vratné obaly a nejde to do DPH.
    2. Predaj tovaru cez RP spolu s vratnými obalmi odberateľovinap.r 1000,- Sk je tovar 190,- je DPH a 50,- Sk je obal, spolu 1240,- Sk:
    Ide to s jedným zápisom do PD. Vystavím PPD a to zaúčtujem POZD predaný tovar a obaly 1.050,- Sk a PNOZ DPH 190,- Sk. Kliknem na základ a tam rozpíšem 19% základ 1000,- Sk, DPH 190,- Sk a vratné obaly 50,-Skdám do základu s 0% DPH. Celá suma ide ako príjem pokladňa a ide to do DPH.
    3. predaj tovaru cez RP spolu s vratnými obalmi a tiež vratný obal vrátený od odberateľa nap. 1000,- Sk je predaný tovar, 190,- Sk DPH a -50,- Sk je vrátený obal, Spolu 1140,- Sk:
    Zase vystavím PPD a ide to s jedným zápisom do PD. 950,- Sk je POZD predaný tovar a vrátený obal, a 190,- PNZD = DPH. Suma 1140,-Sk ide do pokladne ako príjem.
    4. príde mi tovar z EU spolu s vratnými obalmi a na faktúre je uvedený aj počet vrátených obalov s mínusovou hodnotou napr. 10.000,- Sk je tovar, 5.000,-Sk je obal a 1000,- Sk je vrátený obal dodávateľovi, spou fa. k úhrade 14.000,- Sk:
    Ide to s dvomi zápismi do PD. 1. zápis výdaj z banky 10.000,- Sk a VOZD nákup tovaru a ide to do DPH. 2. zápis výdaj z banky 4000,- Sk VOZD nákup materiálu a nejde to do DPH.
    Je to dlhý príklad ale prosím Vás o Váš názor. je to správne alebo nie? Dopredu ďakujem za odpovede.

    Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

    žena v domácnosti Zuzy
    V roku 2009 možeme vratné obaly účtovať spolu s tovarom alebo je treba zvlášť do materiálu? Za odpovede ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.