Zavrieť

Porady

Inventarizácia záväzkov

Prosím Vás o radu : má s.r.o. povinnosť zasielať na potvrdenie inventarizáciu záväzkov dodávateľovi. Inventarizáciu pohľadávok zasialeme, ale musíme mať potvrdené aj záväzky? ďakujem
Usporiadat
xmatisova xmatisova

xmatisova je offline (nepripojený) xmatisova

Pokiaľ viem, zákon o účtovníctve neustanovuje formu odsúhlasovanie pohľadávok a záväzkov medzi obchodnými partnermi, čiže odsúhlasenie nemusí byť písomné.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
xmatisova Pozri príspevok
Pokiaľ viem, zákon o účtovníctve neustanovuje formu odsúhlasovanie pohľadávok a záväzkov medzi obchodnými partnermi, čiže odsúhlasenie nemusí byť písomné.
Ako potom aplikuješ nasledovné:
§ 30

(1) Skutočný stav majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov sa zisťuje inventúrou. Pri majetku hmotnej povahy a nehmotnej povahy sa skutočný stav zisťuje fyzickou inventúrou; pri záväzkoch, rozdiele majetku a záväzkov a pri tých druhoch majetku, pri ktorých nemožno vykonať fyzickú inventúru, sa skutočný stav zisťuje dokladovou inventúrou; ak je to možné, používa sa kombinácia fyzickej a dokladovej inventúry.

(2) Inventúrny súpis je účtovný záznam, ktorý zabezpečuje preukázateľnosť účtovníctva (§ 8 ods. 4). Inventúrny súpis musí obsahovať tieto údaje:

a) obchodné meno alebo názov účtovnej jednotky; právnické osoby uvedú sídlo, fyzické osoby bydlisko a miesto podnikania, ak sa líši od miesta bydliska,
b) deň začatia inventúry, deň, ku ktorému bola inventúra vykonaná, a deň skončenia inventúry,
c) stav majetku s uvedením jednotiek množstva a ceny podľa § 25,
d) miesto uloženia majetku,
e) meno, priezvisko a podpisový záznam hmotne zodpovednej osoby za príslušný druh majetku,
f) zoznam záväzkov a ich ocenenie podľa § 25,
g) zoznam skutočného stavu rozdielu majetku a záväzkov,
h) odporúčania na posúdenie reálnosti ocenenia majetku a záväzkov k dátumu, ku ktorému sa účtovná závierka zostavuje, zistené pri vykonávaní inventúry na účely úpravy ocenenia majetku a záväzkov podľa § 26 a 27, ak sú takéto skutočnosti známe osobám, ktoré vykonali inventúru,
i) meno, priezvisko a podpisový záznam osôb zodpovedných za zistenie skutočného stavu majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov,
j) poznámky.

AK nebudeš mať odsúhlsaené písomne svoje záväzky od dodávateľov, ako vieš dokázať, že tá hodnota je správna?
0 0
renatan renatan

renatan je offline (nepripojený) renatan

Svoj záväzok predsa dokladujem faktúrov-daňovým dokladom.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

profi Pozri príspevok
Prosím Vás o radu : má s.r.o. povinnosť zasielať na potvrdenie inventarizáciu záväzkov dodávateľovi. Inventarizáciu pohľadávok zasialeme, ale musíme mať potvrdené aj záväzky? ďakujem
Inventarizáciu je povinný robiť každý, kto má povinnosť auditu. Ja robím len inventarizáciu pohľadávok, záväzky mi vo veľkej miere posielajú dodávatelia, takže im ich len potvrdím a u seba založím. Je to však veľmi dobré, lebo sa tak vyhneme chybám z nesprávneho zaúčtovania, alebo nájdeme aj chýbajúce doklady a nemusíme robiť opravné alebo dodatočné daňové priznania.
0 0
xmatisova xmatisova

xmatisova je offline (nepripojený) xmatisova

Môžem si to predsa odsúhlasiť telefonicky či nie? Kde sa tu píše o povinnosti na písomné odsúhlasie?

Môže sa k tomuto ešte niekto vyjadriť?
0 0
xmatisova xmatisova

xmatisova je offline (nepripojený) xmatisova

JAJA11 Pozri príspevok
Inventarizáciu je povinný robiť každý, kto má povinnosť auditu. Ja robím len inventarizáciu pohľadávok, záväzky mi vo veľkej miere posielajú dodávatelia, takže im ich len potvrdím a u seba založím. Je to však veľmi dobré, lebo sa tak vyhneme chybám z nesprávneho zaúčtovania, alebo nájdeme aj chýbajúce doklady a nemusíme robiť opravné alebo dodatočné daňové priznania.
A toto máš odkiaľ?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Inventarizovať musí každá účtovná jednotka, nie len účt.jednotka s povinnosťou auditu.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

xmatisova Pozri príspevok
A toto máš odkiaľ?
Ospravedlňujem sa, ale zle som to napísala. Myslela som tým povinnosť mať to potvrdené písomne. Pravdaže inventarizáciu je povinní robiť každý.
0 0
xmatisova xmatisova

xmatisova je offline (nepripojený) xmatisova

JAJA11 Pozri príspevok
Ospravedlňujem sa, ale zle som to napísala. Myslela som tým povinnosť mať to potvrdené písomne. Pravdaže inventarizáciu je povinní robiť každý.
Dovolím si nesúhlasiť s týmto tvrdením.

Už sa to rozoberalo v jednom príspevku, neviem ako sa pripája odkaz na ten príspevok, ale nadpis bol Odsúhlasenie pohľadávok a záväzkov, zakladateľ Babyslecna z 8.12.2006.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

xmatisova Pozri príspevok
Dovolím si nesúhlasiť s týmto tvrdením.

Už sa to rozoberalo v jednom príspevku, neviem ako sa pripája odkaz na ten príspevok, ale nadpis bol Odsúhlasenie pohľadávok a záväzkov, zakladateľ Babyslecna z 8.12.2006.
Ja mám problém z vyhľadávaním, mne vždy napíše, že nič nenašiel. Ako tomu mám rozumieť? Každý je povinný písomne robiť kontrolu záväzkov s dodávateľmi a odberateľmi, alebo nik nemusí?
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

Inventarizuje každá účtovná jednotka. Inventarizuje fyzickou, dokladovou alebo kombinovanou inventúrou. Dokladová neznamená, že odberateľ/dodávateľ všetko písomne potvrdí, ale samozrejme, je to optimum. Doklady k dokladovej inventúre sú rôzne: faktúry, zmluvy, splátkové kalendáre, odpisové plány atd atd
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
TU je tá téma:

http://www.porada.sk/t37657-odsuhlas...-zavazkov.html
0 0
profi profi

profi je offline (nepripojený) profi

Ďakujem všetkým za odpoveď, nebudeme teda rozosielať každému dodávateľovi, veď fakt je, že 90% z nich si svoje pohľadávky odsúhlasuje.
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

z uvedenej témy - najviac sa mi páčia osobné návštevy - so spoločným "odfajknutím" vzájomných záväzkov
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Ja som bola presvedčená, že si musím povinne písomne odsúhlasiť pohľadávky. Takže teraz viem, že si nemusím robiť problém, ak som odsúhlasenie poslala obyčajne a oni mi neodpovedali. Zatiaľ som sa držala toho, že ak mi neposlali potvrdenie späť a ani mi uvedené pohľadávky do konca februára nezaplatili, tak som im posielala odsúhlasenie pohľadávok doporučene. A ešte tohtotýždňová skúsenosť. Minulý týždeň sa mi vrátilo moje potvrdenie z firmy, že s ním súhlasia a tento týždeň som dostala od nich odsúhlasenie záväzkov a oni mi poslali úplne iné číslo. Hneď som im mailovala a zatiaľ sa mi neozvali, tak si asi našli chybu. Takže aj obojstranné potvrdzovanie má niekedy význam.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
JAJA11 Pozri príspevok
Ja som bola presvedčená, že si musím povinne písomne odsúhlasiť pohľadávky. Takže teraz viem, že si nemusím robiť problém, ak som odsúhlasenie poslala obyčajne a oni mi neodpovedali. Zatiaľ som sa držala toho, že ak mi neposlali potvrdenie späť a ani mi uvedené pohľadávky do konca februára nezaplatili, tak som im posielala odsúhlasenie pohľadávok doporučene. A ešte tohtotýždňová skúsenosť. Minulý týždeň sa mi vrátilo moje potvrdenie z firmy, že s ním súhlasia a tento týždeň som dostala od nich odsúhlasenie záväzkov a oni mi poslali úplne iné číslo. Hneď som im mailovala a zatiaľ sa mi neozvali, tak si asi našli chybu. Takže aj obojstranné potvrdzovanie má niekedy význam.
Pri pohľadávkach rieším tak, že do listu dávam formulku, ak do 14 dni neozvú potom uvedený zostatok pohľadávok považujem za správny.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

smith Pozri príspevok
Pri pohľadávkach rieším tak, že do listu dávam formulku, ak do 14 dni neozvú potom uvedený zostatok pohľadávok považujem za správny.
Ja dávam tiež tento text, ale keď to nepošlem doporučene, nik nedokáže druhej strane, že to dostala a neodpovedala preto, že s tým súhlasila. Ale asi aj tento rok to nakoniec pošlem po februári doporučene, lebo na niektorých to zaberá aj ako upomienka a uhradia faktúry.
0 0
cathyc cathyc

cathyc je offline (nepripojený) cathyc

smith Pozri príspevok
Pri pohľadávkach rieším tak, že do listu dávam formulku, ak do 14 dni neozvú potom uvedený zostatok pohľadávok považujem za správny.
Tento text z právneho hľadiska nemá žiadnu váhu, pokiaľ tam máš chybu a celá vec by mala dohru pred súdom, tak Ti táto formulka v ničom aj tak nepomôže.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

cathyc Pozri príspevok
Tento text z právneho hľadiska nemá žiadnu váhu, pokiaľ tam máš chybu a celá vec by mala dohru pred súdom, tak Ti táto formulka v ničom aj tak nepomôže.
Ale tu nejde o súdne vymáhanie, ale len o skontrolovanie zostatkov na účtoch - vlastne aj skontrolovanie svojej práce. Veľakrát sme takýmto spôsobom zabránili neskoršej chybe. Pokiaľ je to však zaslané doporučene aj s doručenkou, potom je to pred súdom dôkaz, že sú to uznané pohľadávky. Bežne keď chcem vymáhať pohľadávky, zašlem upomienku doporučene s doručenkou a následne dám návrh na súd, súd vydá rozhodnutie o povinnosti zaplatiť pohľadávky. (No, treba samozrejme doložiť aj faktúry, potvrdené dodacie listy a pod.)
0 0
cathyc cathyc

cathyc je offline (nepripojený) cathyc

JAJA11 Pozri príspevok
Ale tu nejde o súdne vymáhanie, ale len o skontrolovanie zostatkov na účtoch - vlastne aj skontrolovanie svojej práce. Veľakrát sme takýmto spôsobom zabránili neskoršej chybe. Pokiaľ je to však zaslané doporučene aj s doručenkou, potom je to pred súdom dôkaz, že sú to uznané pohľadávky. Bežne keď chcem vymáhať pohľadávky, zašlem upomienku doporučene s doručenkou a následne dám návrh na súd, súd vydá rozhodnutie o povinnosti zaplatiť pohľadávky. (No, treba samozrejme doložiť aj faktúry, potvrdené dodacie listy a pod.)
Jasné, to bolo len na margo toho textu, že ak do 14 dni...Proste ten text je tam z právneho hľadiska neopodstatnený...o nič viac mi nešlo. Ale aj takto sa vyjasňujú veci, nie?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať