Zavrieť

Porady

Inventarizácia záväzkov

Prosím Vás o radu : má s.r.o. povinnosť zasielať na potvrdenie inventarizáciu záväzkov dodávateľovi. Inventarizáciu pohľadávok zasialeme, ale musíme mať potvrdené aj záväzky? ďakujem
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Eva99 Pozri príspevok
Ďakujem Janka, urobím to tak. Len tá dokumentácia od dodávateľa stačí odoslané doporučene odsúhlasenie s vetičkou, že ak do 14 dní nepodá nesúhlasné stanovisko, bude sa považovať za správne? Na 100% viem, že mi to odsúhlasenie nepošle potvrdené späť...
Skúste ho vyzvať na inventarizáciu jeho pohľadávok t.j. zostatku jeho pohľadávok voči Vašej firme. V prvom kroku neuvádzajte sumy. Následne sa zariaďte podľa odozvy a zašlite svoje záväzky. Potom uvidíte ...
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

JAJA11 Pozri príspevok
Veľakrát sme takýmto spôsobom zabránili neskoršej chybe. Pokiaľ je to však zaslané doporučene aj s doručenkou, potom je to pred súdom dôkaz, že sú to uznané pohľadávky. Bežne keď chcem vymáhať pohľadávky, zašlem upomienku doporučene s doručenkou a následne dám návrh na súd, súd vydá rozhodnutie o povinnosti zaplatiť pohľadávky. (No, treba samozrejme doložiť aj faktúry, potvrdené dodacie listy a pod.)
Dosť zvláštne chápanie fungovania právnych prepisov, ak vyhodím do koša nejaký zdrap papiera ktorý prišiel doporučene alebo obyčajne, nie je to a ani nebude uznanie hocijakého záväzku.
Eva99 Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne. Ale aby som to ešte trošku skomplikovala : Keďže od neho nedostanem kópie jeho PPD, asi len ťažko mi zašle späť odsúhlasenie a osobne je nezastihnuteľný... Ak by som mu to poslala doporučene a bola by tam veta, že ak do 14 dní nepodá nejaké nesúhlasné stanovisko, tak sa uvedený stav bude považovať za platný, mohla by som ako podklad k VPD použiť toto odsúhlasenie a doporučenku?
Nech urobíte čokoľvek druhá strana môže pred súdom tvrdiť že ste mu nezaplatili a je na vás aby ste dokázali opak,pokiaľ to konateľ zaplatil bez svedkov tak to asi nedokážete.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Ešte ma napadá jedna možnosť - čo keď aj tomuto podarenému podnikateľovi robí niekto účtovníctvo dodávateľsky - obrátiť sa na neho so žiadosťou o potvrdenie úhrad....
0 0
Mariana42 Mariana42

Mariana42 je offline (nepripojený) Mariana42

azla Pozri príspevok
Platby bankou sú istejšie. Môže sa aj vypis stratiť, aj káva na neho vyliať .....
Nedávno sa mi stalo: potrebovala som duplikát výpisu z r. 2002. V banke boli ochotní, za poplatok mi urobili duplikát výpisu.
Takže môj názor: platiť cez účet!

Mariana
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Re: Inventarizácia záväzkov
Citát:
Pôvodca textu príspevku: JAJA11
Veľakrát sme takýmto spôsobom zabránili neskoršej chybe. Pokiaľ je to však zaslané doporučene aj s doručenkou, potom je to pred súdom dôkaz, že sú to uznané pohľadávky. Bežne keď chcem vymáhať pohľadávky, zašlem upomienku doporučene s doručenkou a následne dám návrh na súd, súd vydá rozhodnutie o povinnosti zaplatiť pohľadávky. (No, treba samozrejme doložiť aj faktúry, potvrdené dodacie listy a pod.)

Dosť zvláštne chápanie fungovania právnych prepisov, ak vyhodím do koša nejaký zdrap papiera ktorý prišiel doporučene alebo obyčajne, nie je to a ani nebude uznanie hocijakého záväzku.

Prečo zvláštne, bežne tak fungujeme, súd oznámi podnikateľovi moju požiadavku a on má zákonný čas, aby dokázal, že druhá strana nemá pravdu. Ja som totiž tými dokladmi dokázala, že tovar bol odobraný a vyfaktúrovaný, že som od neho dlžobu vymáhala. Takýmto spôsobom nám už viacerý podnikatelia zaplatili, keďže nechceli mať opletačky so súdom. (Boli to však vždy funkčné firmy, ktoré si len zľahčovali platobnú disciplínu a nerobilo im problém nezaplatiť aj rok.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
bepo Pozri príspevok
Nech urobíte čokoľvek druhá strana môže pred súdom tvrdiť že ste mu nezaplatili a je na vás aby ste dokázali opak,pokiaľ to konateľ zaplatil bez svedkov tak to asi nedokážete.
Jana Acsová Pozri príspevok
Ideálny nenájdeme. Chýbajú doklady preukazujúce účel výdaja peňažných prostriedkov konateľom. Ostatné je hlavne o tom, aby zodpovednosť za to, čo sa stalo ostala na tých správnych miestach.
Určite záleží na tom ako sa situácia vyvinie a teda podľa toho je potrebné prípad aj zdokumentovať.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

JAJA11 Pozri príspevok
Prečo zvláštne, bežne tak fungujeme, súd oznámi podnikateľovi moju požiadavku a on má zákonný čas, aby dokázal, že druhá strana nemá pravdu. Ja som totiž tými dokladmi dokázala, že tovar bol odobraný a vyfaktúrovaný, že som od neho dlžobu vymáhala. Takýmto spôsobom nám už viacerý podnikatelia zaplatili, keďže nechceli mať opletačky so súdom. (Boli to však vždy funkčné firmy, ktoré si len zľahčovali platobnú disciplínu a nerobilo im problém nezaplatiť aj rok.
No to by som chcel vidieť ten súd ktorý vydá platobný rozkaz len na základe Inventarizácie pohľadávok. Kúpna zmluva alebo faktúra s potvrdením o prevzatí tovaru/služby je dôkaz, preto na jej základe vystaví súd platobný rozkaz ale ťažko budete na súde tvrdiť že odberateľ tým že neposlal naspäť Inventarizáciu dlh uznal.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

bepo Pozri príspevok
No to by som chcel vidieť ten súd ktorý vydá platobný rozkaz len na základe Inventarizácie pohľadávok. Kúpna zmluva alebo faktúra s potvrdením o prevzatí tovaru/služby je dôkaz, preto na jej základe vystaví súd platobný rozkaz ale ťažko budete na súde tvrdiť že odberateľ tým že neposlal naspäť Inventarizáciu dlh uznal.
Ale potom sa nerozumieme, ja som nikdy netvrdila, že odsúhlasenie pohľadávok je dôkazom o odbere tovaru a že by súd na základe neho dal rozhodnutie.
0 0
pitro pitro

pitro je offline (nepripojený) pitro

pracujem ako obchodnik v ATC ...viac
Ahojte,
asi od veci otazka ale neviem do ktorej temy to zaradit a novu vytvarat nechcem. Cez vikend nas system posielal mailom Odsuhlasenie pohladavok k 31/12/2007. Kedze mam par zakaznikov, ktorym tento mail budem musiet vysvetlit kedze teraz uz maju faktury poplatene chcel som sa opytat, ci je toto vysvetlenie spravne:

"ide len to to, ze ked k nam dojde auditor tak musi mat od externeho zdroja (nas zakaznik) potvrdene, ze si je vedomi toho, ze k 31,12,2007 ma voci nam nejakupohladavku ... spravne by mal zakaznik pozriet do svojho uctovnictva na stav svojich zavazkov voci nam, porovnat to s tym papierom a ak to sedi tak to podpisat ... aj ked to uz teraz uhradene je ide o uctovny stav k 31/12/2007 - nie je to ziadna upomienka ani nic podobne - ide len o inventarizaciu nasich pohladavok voci nasim odberatelom, ktoru ma robit kazda uctovna jednotka"

Mal by som tam este nieco doplnit?

Dakujem Vam
Pitro
0 0
antiny antiny

antiny je offline (nepripojený) antiny

"bušido" =D
prosím ešte o jednu radu:
dostala som do rúk ešte jedno odsúhlasenie - jedná sa o naše pohľadávky - naše vystavené faktúry - pre druhú firmu došlé faktúry ich záväzky - je to na tri listy ako doklad uviedli ich priradené číslo pre ich došlé faktúry - je to tak správne? - nemám šancu zistiť či som správne priradila ich úhrady nakoľko variab.s. im nič nehovorili celý rok.
mám šancu u nich uspieť ak budem od nich žiadať aby v súpise boli uvedené čísla našich VF?
Ďakujem
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

antiny Pozri príspevok
prosím ešte o jednu radu:
dostala som do rúk ešte jedno odsúhlasenie - jedná sa o naše pohľadávky - naše vystavené faktúry - pre druhú firmu došlé faktúry ich záväzky - je to na tri listy ako doklad uviedli ich priradené číslo pre ich došlé faktúry - je to tak správne? - nemám šancu zistiť či som správne priradila ich úhrady nakoľko variab.s. im nič nehovorili celý rok.
mám šancu u nich uspieť ak budem od nich žiadať aby v súpise boli uvedené čísla našich VF?
Ďakujem
Pri odsúhlasovaní záväzkov stačí poslať zoznam neuhradených faktúr a Vám musí súhlasiť s Vašim zostatkom. Len v prípade, že nemáte rovnakú sumu, treba hľadať v čom je rozdiel. Vy máte na tri strany neuhradených faktúr?
0 0
antiny antiny

antiny je offline (nepripojený) antiny

"bušido" =D
ano neuhradených je tu hodne - ale pri zasielateľstve je splatnosť 60 dní tak to je OK
0 0
sameika sameika

sameika je offline (nepripojený) sameika

Dobrý deň prajem, vrátim sa k téme. Mám problém pri odsúhlasení záväzkov z leasingovou spoločnosťou. Spýtam sa teda priamo: pre nich neplatí zákon o účtovníctve? sú síce ochotní, ale za poplatok 79€ za leasingovú zmluvu. Tak toto je teda riadna drzosť, ak mám tých zmlúv niekoľko. Vraj to je nadštandardná požiadavka. Máte podobné skúsenosti? :/ ..
0 0
sameika sameika

sameika je offline (nepripojený) sameika

sameika Pozri príspevok
Dobrý deň prajem, vrátim sa k téme. Mám problém pri odsúhlasení záväzkov z leasingovou spoločnosťou. Spýtam sa teda priamo: pre nich neplatí zákon o účtovníctve? sú síce ochotní, ale za poplatok 79€ za leasingovú zmluvu. Tak toto je teda riadna drzosť, ak mám tých zmlúv niekoľko. Vraj to je nadštandardná požiadavka. Máte podobné skúsenosti? :/ ..
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

sameika Pozri príspevok
Dobrý deň prajem, vrátim sa k téme. Mám problém pri odsúhlasení záväzkov z leasingovou spoločnosťou. Spýtam sa teda priamo: pre nich neplatí zákon o účtovníctve? sú síce ochotní, ale za poplatok 79€ za leasingovú zmluvu. Tak toto je teda riadna drzosť, ak mám tých zmlúv niekoľko. Vraj to je nadštandardná požiadavka. Máte podobné skúsenosti? :/ ..
Pri lízingovkách by som sa nebála, že to nie je v poriadku. Zostatok sa dá odkontrolovať podľa spátkového kalendára. Pokiaľ by ste mali niečo neuhradené, určite by Vás naháňali, prípadne by Vám odobrali predmet lízingu.
0 0
sameika sameika

sameika je offline (nepripojený) sameika

JAJA11 Pozri príspevok
Pri lízingovkách by som sa nebála, že to nie je v poriadku. Zostatok sa dá odkontrolovať podľa spátkového kalendára. Pokiaľ by ste mali niečo neuhradené, určite by Vás naháňali, prípadne by Vám odobrali predmet lízingu.

Veď práve je tu tento problém, máme neuhradenú splátku ale mne nesedí výška dlhu, podľa mojich záznamov je to jedna, podľa ich je to niečo viac. Našla som rodiely z ich výpisu úhrad, kt mi za poplatok zaslali, a keď som im poslala svoje výpisy, tak ako vravím, za poplatok sú ochotní mi znova odpovedať, kde je rozdiel. tak ako sa mam dopracovať k správnej sume???
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

sameika Pozri príspevok
Veď práve je tu tento problém, máme neuhradenú splátku ale mne nesedí výška dlhu, podľa mojich záznamov je to jedna, podľa ich je to niečo viac. Našla som rodiely z ich výpisu úhrad, kt mi za poplatok zaslali, a keď som im poslala svoje výpisy, tak ako vravím, za poplatok sú ochotní mi znova odpovedať, kde je rozdiel. tak ako sa mam dopracovať k správnej sume???
A nechcú naspäť predmet lízingu? Nám zle zaúčtovali úhradu a po mesiaci sme už mali pristaviť auto k nim. Poslali nám síce najskôr upomienku a keď som tam volala, tak mi to pozreli a povedali, že to majú len zle spárované. Ale napriek tomu o ďalšie 2 týždne už chceli auto zobrať. (nikto to tam na poriadok nedal) Keď som sa ozvala (platili sme im dovtedy vždy všetko načas) tak sa ani neospravedlnili. Preto som si myslela, že viac ako jedna neuhradená splátka ani nemôže byť.

Inak ja by som im poslala doporučene oznámenie o výške dlhu voči nim s dodatkom, že pokiaľ Vám neodpovedia, považujete ho za správny. Bude v ich záujme, aby sa k tomu vyjadrili, ak im to nesedí.
Naposledy upravil JAJA11 : 26.02.09 at 09:17 Dôvod: doplnenie
0 0
sameika sameika

sameika je offline (nepripojený) sameika

JAJA11 Pozri príspevok
A nechcú naspäť predmet lízingu? Nám zle zaúčtovali úhradu a po mesiaci sme už mali pristaviť auto k nim. Poslali nám síce najskôr upomienku a keď som tam volala, tak mi to pozreli a povedali, že to majú len zle spárované. Ale napriek tomu o ďalšie 2 týždne už chceli auto zobrať. (nikto to tam na poriadok nedal) Keď som sa ozvala (platili sme im dovtedy vždy všetko načas) tak sa ani neospravedlnili. Preto som si myslela, že viac ako jedna neuhradená splátka ani nemôže byť.

Inak ja by som im poslala doporučene oznámenie o výške dlhu voči nim s dodatkom, že pokiaľ Vám neodpovedia, považujete ho za správny. Bude v ich záujme, aby sa k tomu vyjadrili, ak im to nesedí.


SUPER AJJA - tak takto presne to spravím.. oni nám totižto zle zaúčtovali zápočet a nechcú si to priznať. Idem hneď na to, ďakujem, hádam ich takto donútim. Uvažujem ešte, či neurobia to, že síce mi odpovedia, ale pošlú zároveň aj faktúru za tuto podľa nich NADŠTANDARDNÚ službu.. no vtedy by som sa teda už ozaj rozčúlila...
0 0
sameika sameika

sameika je offline (nepripojený) sameika

Prepáč JAJA - som Ťa premenovala.. ) ospravedlňujem sa
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

sameika Pozri príspevok
Prepáč JAJA - som Ťa premenovala.. ) ospravedlňujem sa

Ja dávam do textu takéto niečo :

Na základe zákona o účtovníctve č. 431/2002 Vás žiadame o odsúhlasenie našich záväzkov voči Vašej firme. Bližšiu špecifikáciu uvádzame v rozpise. V prípade nesúhlasu s niektorou položkou žiadame o bližšie určenie dôvodu.
Zároveň žiadame obratom potvrdenie uznania záväzku v zmysle Obchodného zákonníka, § 323 z dôvodu jednotnosti v účtovaní. Ak Vaše námietky neobdržíme do 21 dní, budeme uvedené doklady považovať za správne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať