Zavrieť

Porady

Daň z motorových vozidiel - FO

Chcela by som sa opýtať, či SZČO - FO je povinný podať DP a zaplatiť daň z mot. vozidiel, ak používa súkromné vozidlo na podnikanie a nie je zaradené do majetku firmy.
Ďakujem za odpoveď.
Usporiadat
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Ano musi, ale len v januari buduceho roku poda priznanie a aj zaplati.
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

Rozoberá sa to na porade už vo viac.témach, nezabudni do 30 dní oznámenie na DÚ
0 0
Trini Trini

Trini je offline (nepripojený) Trini

tetrisss Pozri príspevok
Ano musi, ale len v januari buduceho roku poda priznanie a aj zaplati.
Ďakujem veľmi pekne.

Ešte by som potrebovala poradiť. Ak používa súkromné vozidlo len na služobné cesty. Aj tak musí podať DP a zaplatiť DzMV?

Ešte raz veľmi pekne ďakujem.
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Nuz zaplatenie dane z motorovych vozidiel je potrebne prave na to, aby si mohol uplatnit naklady na cesty autom.
0 0
Trini Trini

Trini je offline (nepripojený) Trini

tetrisss Pozri príspevok
Nuz zaplatenie dane z motorovych vozidiel je potrebne prave na to, aby si mohol uplatnit naklady na cesty autom.
Ale od skúsenej účtovníčky som sa dozvedela, že FO, ak chce používať súkromný automobil na služobné cesty, stačí ak si zaplatí cestnú daň. Nechápem. Nebolo to tak, alebo sa to zmenilo?

Ďakujem za odpoveď.
0 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

ale veď predsa cestná daň po starom = daň z motorových vozidiel po novom
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Trini Pozri príspevok
Chcela by som sa opýtať, či SZČO - FO je povinný podať DP a zaplatiť daň z mot. vozidiel, ak používa súkromné vozidlo na podnikanie a nie je zaradené do majetku firmy.
Ďakujem za odpoveď.
Áno. Daňová povinnosť pre daň z MV vzníká nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie .

Trini Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne.

Ešte by som potrebovala poradiť. Ak používa súkromné vozidlo len na služobné cesty. Aj tak musí podať DP a zaplatiť DzMV?

Ešte raz veľmi pekne ďakujem.
Čo myslíš služobnou cestou ? Použitie MV pre zamestnávateľa ?

Trini Pozri príspevok
Ale od skúsenej účtovníčky som sa dozvedela, že FO, ak chce používať súkromný automobil na služobné cesty, stačí ak si zaplatí cestnú daň. Nechápem. Nebolo to tak, alebo sa to zmenilo?

Ďakujem za odpoveď.
Cestná daň už neexistuje. Nahradila ju daň z MV, takže po Tvojich predchádzajúcich otázkach nerozumiem otázke ...
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

tetrisss Pozri príspevok
Nuz zaplatenie dane z motorovych vozidiel je potrebne prave na to, aby si mohol uplatnit naklady na cesty autom.
Toto nie je pravda. Uplatňovanie daňových výdavkov v súvislosti s pracovnými cestami nie je podmiené zaplatením dane z MV.
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Skusena uctovnicka by mala vediet, ze teraz je to dan z motorovych vozidiel.
0 0
Trini Trini

Trini je offline (nepripojený) Trini

Johanka Pozri príspevok
Áno. Daňová povinnosť pre daň z MV vzníká nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie .


Čo myslíš služobnou cestou ? Použitie MV pre zamestnávateľa ?


Cestná daň už neexistuje. Nahradila ju daň z MV, takže po Tvojich predchádzajúcich otázkach nerozumiem otázke ...
Prepáčte za moju neznalosť zákonov. Vedeli by ste mi povedať, aj odkedy sa to zmenilo?

Ďakujem.
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Johanka Pozri príspevok
Toto nie je pravda. Uplatňovanie daňových výdavkov v súvislosti s pracovnými cestami nie je podmiené zaplatením dane z MV.
Tomu som nerozumela, preco?
0 0
Trini Trini

Trini je offline (nepripojený) Trini

tetrisss Pozri príspevok
Skusena uctovnicka by mala vediet, ze teraz je to dan z motorovych vozidiel.
Ďakujem veľmi pekne za pomoc. Už som v obraze.
Ja som totiž na to celkom zabudla.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Trini Pozri príspevok
Prepáčte za moju neznalosť zákonov. Vedeli by ste mi povedať, aj odkedy sa to zmenilo?

Ďakujem.
Rada odpoviem, ale fakt neviem čo sa pýtaš. Daň z MV s týmto názvom funguje myslím od roku 2005. Predmetom dane sú MV, ktoré sa používajú na podnianie tieť dávno. Posledná novela je účinná od 1.12.2007 ...
0 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

zmenilo sa to od 1.1.2005 kedy nadobudol účinnosť zákon 582/2004 Z. z.
0 0
regina.golierova regina.golierova

regina.golierova je offline (nepripojený) regina.golierova

Johanka Pozri príspevok
Toto nie je pravda. Uplatňovanie daňových výdavkov v súvislosti s pracovnými cestami nie je podmiené zaplatením dane z MV.
no,no od 01.01.2008 je aj zamestnávateľ povinný zaplatiť daň z MV aj za vozidlá,ktoré budú použité na pracovné cesty ,
- Daňovníkom dane z motorových vozidiel môže byť tiež užívateľ vozidla (§85 ods.1) a daňovníkom je za určitých okolností aj zamestnávateľ (§85 ods.2).

- Zamestnávateľ nemá počas roka oznamovaciu povinnosť (§90 ods.2) a daňovú povinnosť vyrovná podaním daňového priznania tomu správcovi dane, kde je zamestnávateľ miestne príslušný (§ 99 ods.5) bez ohľadu na evidenciu vozidla použitého pri pracovnej ceste jeho zamestnanca.
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

Johanka asi podľa mňa myslela, že sú 2 odlišné zákony:
Daň z príjmov - na základe toho si uplatňujeme daňové výdavky
a
Miestne dane - na základe toho sme povinní platiť daň z motor.voz.
vzájomne nie sú podmienené
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

tetrisss Pozri príspevok
Nuz zaplatenie dane z motorovych vozidiel je potrebne prave na to, aby si mohol uplatnit naklady na cesty autom.
Johanka Pozri príspevok
Toto nie je pravda. Uplatňovanie daňových výdavkov v súvislosti s pracovnými cestami nie je podmiené zaplatením dane z MV.
tetrisss Pozri príspevok
Tomu som nerozumela, preco?
... lebo zaplatenie dane z MV nie je potrebné na to, čo píšeš .
Nikde pri spomínaných daňových výdavkoch nenájdeš podmienku zaplatenia dane z MV.
Ak daňovník nesplní povinnosti týkajúce sa dane z MV , bude sankcionovaný za nesplnenie týchto povinností.
0 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

tetrisss Pozri príspevok
Tomu som nerozumela, preco?
podľa mňa to bolo myslené v prípade že by zamestnanec nie SZČO použil svoje MV na služobnú cestu v súvislosti so svojim zamestnaním. Vtedy DzMV sa platiť nemusí a výdavky zamestnanca za použitie vlastného MV sú oprávneným nákladom zamestnávateľa.
0 0
regina.golierova regina.golierova

regina.golierova je offline (nepripojený) regina.golierova

Trini Pozri príspevok
Chcela by som sa opýtať, či SZČO - FO je povinný podať DP a zaplatiť daň z mot. vozidiel, ak používa súkromné vozidlo na podnikanie a nie je zaradené do majetku firmy.
Ďakujem za odpoveď.
Základná zmena – od 1.1.2008 sa prechádza na preddavkový spôsob platenia dane z motorových vozidiel s tým, že výsledná daňová povinnosť bude vyrovnaná až podaním daňového priznania do 31.1.2009 za rok 2008. Počas roka 2008 má daňový subjekt oznamovaciu povinnosť do 30 dní pri vzniku a zániku daňovej povinnosti (§90 ods.2) ale bez vplyvu na preddavky (§91 ods.8). Preddavky sa môžu meniť iba rozhodnutím správcu dane (§ 91 ods.9)

Z uvedeného vyplývajú nasledujúce základné informácie pre daňové subjekty:

- do 31.1.2008 sa teda nepodáva žiadne nové daňové priznanie a ani nevzniká povinnosť zaplatiť celoročnú daň z motorových vozidiel na rok 2008,

- daňový subjekt si sám vypočíta predpokladanú daň k 1.1.2008, na základe čoho zistí, či je alebo nie je povinný platiť preddavky. Správcovi dane nič ohľadom tohto výpočtu resp. ohľadom preddavkov neoznamuje.
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

daniek Pozri príspevok
podľa mňa to bolo myslené v prípade že by zamestnanec nie SZČO použil svoje MV na služobnú cestu v súvislosti so svojim zamestnaním. Vtedy DzMV sa platiť nemusí a výdavky zamestnanca za použitie vlastného MV sú oprávneným nákladom zamestnávateľa.
Tak to už tiež nie je pravda od 1.12.2007
Naposledy upravil vikinka : 28.01.08 at 19:13 Dôvod: preklep
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať