Zavrieť

Porady

Kúpa nehnuteľnosti - prelom rokov

Firma (FO - jednoduché účto) uzatvorila v roku 2007 zmluvu o budúcej zmluve na kúpu nehnuteľnosti. Jednalo sa len o strechu na budove.
Na základe tejto zmluvy sme začali budovať. Strechu sme zhodili a namiesto nej sme vystavali úpne samostatné poschodie, ktoré dostane vlastné súpisné číslo.
V priebehu roku 2007 sme účtovali o nákupoch na výstavbu ako o nákupe IM.
V novembri 2007 sa uzatvorila riadna kúpna zmluva. Prebehla kolaudácia a dal sa urobiť vklad do katastra.

Môj problém:
Faktúra za kúpu nehnuteľnosti bola vystavená v decembri 2007, no zaplatená bola na dva krát (december a január)

Zápis do katastra bol už v novembri, no list vlastníctva máme až od 2. januára 2008.

S akým dátumom vložiť budovu do majetku firmy, začať odpisovať a z toho vyplýva aj od kedy platiť daň z nehnuteľnosti???

Ďakujem za Váš čas, snahu a ochotu pomôcť.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Zdeniela vklad do katastra ste dali urobiť v novembri 2007 /podanie/ a LV Vám bolo doručené a celý prepis prebehol 2. januára?

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti budeš podávať až o rok, lebo k 31.12.2007 si podľa LV nehnuteľnosť nevlastnila.

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    V poriadku, daň z nehnuteľnosti by sme mali, to mi bolo celkom aj jasné, len som chcela uistiť, za čo ďakujem.

    Teraz poprosím ohľadne zaradenia majetku do HIM a následne začiatok odpisovania.

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Kúpna zmluva bola spísaná v decembri, čiže zaradenie do majetku a odpisovanie by som urobila už v r. 2007.

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    A tu Ti prikladám aj zdôvodnenie, aby si to mala podložené:
    2) Pri nehnuteľnostiach obstaraných na základe zmluvy, pri ktorých sa vlastníctvo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností3) a do nadobudnutia vlastníctva nadobúdateľ nehnuteľnosť užíva, dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň prevzatia nehnuteľnosti nadobúdateľom; u prevádzajúceho je dňom uskutočnenia účtovného prípadu deň odovzdania nehnuteľnosti. Ak nebude vklad do katastra nehnuteľností povolený, účtovné zápisy sa zrušia.

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    Takže tak ako Miška píšeš, za stanovených podmienok, deň nadobudnutia, je deň prevzatia nehnuteľnosti nadobúdateľom ...
    Mne sa tu len nepáči, že celkom splatené to bolo až v januári 2008, nebyť tohto ani o tom neuvažujem a nehnuteľnosť mám v majetku v roku 2007 a prvé odpisy uplatňujem za rok 2007

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    ZDENIELA Pozri príspevok
    Takže tak ako Miška píšeš, za stanovených podmienok, deň nadobudnutia, je deň prevzatia nehnuteľnosti nadobúdateľom ...
    Mne sa tu len nepáči, že celkom splatené to bolo až v januári 2008, nebyť tohto ani o tom neuvažujem a nehnuteľnosť mám v majetku v roku 2007 a prvé odpisy uplatňujem za rok 2007
    Uskutočnenie platby neovplyvňuje dátum zaradenia. Ten okrem iného ovplyvňuje aj to, či skutočne nehnuteľnosť využívaš na podnikateľské účely za účelom dosahovania príjmov.

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    Ďakujem za trpezlivosť a odpovede aj pre začiatočníkov

    Vidím, že sama si to komplikujem a moc špekulujem nad tým, čo všetko by som mohla robiť zle.

    Kúpa nehnuteľnosti - prelom rokov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.