Zavrieť

Porady

Dovoz novych aut z EU versus DPH

Potreboval by som porat ako postupovat pri platbe DPH pri dovoze noveho auta clenskej krajiny EU (Nemecko).

"Ak si niekto po vstupe Slovenska do Európskej únie kúpi v inom členskom štáte EÚ nové auto, musí zaň na Slovensku zaplatiť daň z pridanej hodnoty (DPH) a podať daňové priznanie. V krajine, kde si ho kúpi, bude auto od dane oslobodené. Vyplýva to z nového zákona (2004) o DPH, ktorý nedávno schválil parlament. Za nové auto sa pritom považuje napríklad také, ktoré nemá najazdených viac ako 6-tisíc kilometrov, alebo v čase jeho kúpy neuplynulo viac ako 6 mesiacov od jeho prvého uvedenia do prevádzky. "

Predajca je spolocnost a je platcom DPH ( autopozicovna ). Ja ako sukromna osoba od nich kupujem auto prvy krat zaregistrovane na tuto spolocnost 26.9.2007.

Vopred dakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    8alle je offline (nepripojený) 8alle

    8alle
    Tejno Pozri príspevok
    Potreboval by som porat ako postupovat pri platbe DPH pri dovoze noveho auta clenskej krajiny EU (Nemecko).

    "Ak si niekto po vstupe Slovenska do Európskej únie kúpi v inom členskom štáte EÚ nové auto, musí zaň na Slovensku zaplatiť daň z pridanej hodnoty (DPH) a podať daňové priznanie. V krajine, kde si ho kúpi, bude auto od dane oslobodené. Vyplýva to z nového zákona (2004) o DPH, ktorý nedávno schválil parlament. Za nové auto sa pritom považuje napríklad také, ktoré nemá najazdených viac ako 6-tisíc kilometrov, alebo v čase jeho kúpy neuplynulo viac ako 6 mesiacov od jeho prvého uvedenia do prevádzky. "

    Predajca je spolocnost a je platcom DPH ( autopozicovna ). Ja ako sukromna osoba od nich kupujem auto prvy krat zaregistrovane na tuto spolocnost 26.9.2007.

    Vopred dakujem za radu.
    Daňové priznanie treba podať a daň zaplatiť do 25. dňa po ukončení mesiaca, kedy si auto zakúpil, ak spĺňa podmienku charakteristiky nového auta, teda maximálne 6000 km alebo max 6 mesiacov od prvého zaradenia. Podľa zadania je podmienka (do 6 mesiacov) splnená.

    Tejno je offline (nepripojený) Tejno

    radovy danovnik Tejno
    Ako poziadat o potvrdenie o zaplateni dane ? Je nutne toto potvrdenie prekladat do Nemeckeho jazyka ?

    Nakolko teraz to vypada, ze budem musiet v Nemecku zaplatit cenu s DPH. Potom prist na Slovensko a zaplatit ju znova. Potvrdenie o zaplateni na Slovensku poslat do Nemecka aby mi vratili DPH.

    Akym kurzom sa bude stanovovat DPH v SKK. Narodna banka podla faktury a v den vystavenia faktury?

    Neexistuje sposob ako sa vyhnut plateniu DPH v Nemecku, a zaplatit ju iba s SR ? ( potvrdenie s DU na Slovensku )

    Takto si musim pripravit dalsich 19% z ceny auta na X dni.

    vopred dakujem

    8alle je offline (nepripojený) 8alle

    8alle
    Tejno Pozri príspevok
    Akym kurzom sa bude stanovovat DPH v SKK. Narodna banka podla faktury a v den vystavenia faktury?
    Základ dane (= cena bez nemeckej DPH) x kurz NBS v deň vystavenia faktúry

    Neexistuje sposob ako sa vyhnut plateniu DPH v Nemecku, a zaplatit ju iba s SR ? ( potvrdenie s DU na Slovensku )
    Žiaľ, to neviem.
    dik za ocenenie

    Tejno je offline (nepripojený) Tejno

    radovy danovnik Tejno
    Vycerpavajuca odpoved ) Nenasiel som vsak zmienku, ci mi vznika ako kupujucemu narok na kupu vozidla bez DPH v Nemecku. Kedze ju budem musiet zaplatit na Slovensku.
    Hladam sposob ako ziskat potvrdenie vopred aby som nemusel platit DPH 2 x a potom cakat na jej vratenie z Nemecka.
    človiečik Vladimír Ozimý
    Tejno Pozri príspevok
    Vycerpavajuca odpoved ) Nenasiel som vsak zmienku, ci mi vznika ako kupujucemu narok na kupu vozidla bez DPH v Nemecku. Kedze ju budem musiet zaplatit na Slovensku.
    Hladam sposob ako ziskat potvrdenie vopred aby som nemusel platit DPH 2 x a potom cakat na jej vratenie z Nemecka.
    ako náhle ide o kúpu nového dopravného prostriedku ide o kúpu bez DPH a zdaňuje to osoba ktorá kupuje takýto dopravný prostriedok. To jest z nemecka musí ísť bez DPH a vy to tu zdaníte bez ohľadu na to či ste platiteľ alebo len zdaniteľná osoba alebo občan...zdaňuje to každá osoba...

    Tejno je offline (nepripojený) Tejno

    radovy danovnik Tejno
    Predavaju ci je firma (platca DPH), Brani sa vsak predaju bez DPH fuzickej osobe. Udajne, ze iba firma s DIC ma narok na kupu v Nemecku nez DPH.

    Ide o auto pouzivane, registorvane na autopozicovnu. Avsak podla zakona ma statut noveho auta. Prva registracia 26.9.2007.

    Navrhuje, ze mi DPH vrati, ked poslem potvrdenie o zaplateni DPH na Slovensku.

    Mam nejaku moznost ( potvrdenie DU ) ako ho presvedcit, ze mu mam zaplatit cenu bez DPH ?

    enad je offline (nepripojený) enad

    enad
    Viete mi prosím niekto povedať, do ktorých riadkov DPH sa teraz uvádza dovoz osobného automobilu M1. Sme platca DPH a auto bude v majetku firmy.
    Ešte jedna otázočka: Fa od dodávateľa máme s dátumom vystavenia: 12.3.2009. Auto sme ale do SR doviezli 1.4.2009. AKý má byť správny DPH dátum?

    ďakujem

    Dovoz novych aut z EU versus DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.