Zavrieť

Porady

nákup automobilu zo zahraničia

dobry den,
chcela by som Vas poprosit o surne o radu. Chystam sa kupit OJAZDENE nakladne auto z Madarska a neviem sa vysporiadat s DPH. Mam narok na odpocet DPH, alebo naopak budem musiet zaplatit DPH na Slovensku?
Som platcom DPH - zivnostnik, a potrebovala by som poradit, co je vyhodnejsie: napisat auto na firmu alebo na mna ako sukromnu osobu?
Taktiez neviem, ci mam od predajcu (platitel DPH) ziadat fakturu aj s DPH alebo bez?

Dakujem velmi pekne za rady
Katarina
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Aké auto? M - osobné, alebo N1 - užitkové?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    kachenka Pozri príspevok
    Je to nakladne auto, takze predpokladam ze N1
    Si platiteľ DPH, dodávateľ tak isto, potom doklad vystavý bez ich DPH, a na Slovensku to samozdaníš.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    kachenka Pozri príspevok
    Takze ked sa jedna o ojazdene vozidlo, tak nemam narok na odpocet DPH?
    dakujem
    Veď v rámci samozdanenia príznáš a aj uplatníš DPH. Konečný efekt je 0,- SK.

    kachenka je offline (nepripojený) kachenka

    kachenka
    Takze idealnym riesenim je aby madarsky predajca vystavil fakturu bez DPH a nasledne musim zaplatit DPH na Slovensku? To by ale znamenalo ze sa mi nakupna cena navysi o 19%, alebo to nespravne chapem?

    A keby mi vystavil predajca doklad aj s DPH, tak by som DPH zaplatila 2x, t.j. v Madarsku aj na Slovensku?

    Hra tu nejaku ulohu, ci napisem auto na firmu alebo na seba ako sukromnu osobu?

    dakujem velmi pekne

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    kachenka Pozri príspevok
    Takze idealnym riesenim je aby madarsky predajca vystavil fakturu bez DPH a nasledne musim zaplatit DPH na Slovensku? To by ale znamenalo ze sa mi nakupna cena navysi o 19%, alebo to nespravne chapem?

    A keby mi vystavil predajca doklad aj s DPH, tak by som DPH zaplatila 2x, t.j. v Madarsku aj na Slovensku?

    Hra tu nejaku ulohu, ci napisem auto na firmu alebo na seba ako sukromnu osobu?

    dakujem velmi pekne
    Ak auto bude na teba (nie na firmu) tak zaplatíš maďarské DPH.
    AK to napíšeš na firmu tak auto vlastne kupuješ bez DPH. Veˇsom písal, že v rámci samozdanenia priznáš ale aj uplatníš to DPH. Takže štátu nedávaš nič.

    Príklad:
    Auto na seba 100.000 + maďarské DPH

    Auto na firmu 100.000. Samozdanenie: 19.000 DPH na výstupe ale aj na vstupe, teda neplatíš nič štátu.

    kachenka je offline (nepripojený) kachenka

    kachenka
    Takze predajca mi vystavi fakturu bez DPH a auto napisem na firmu.
    Nerozumiem celkom tomu samozdaneniu, ako sa to uplatnuje?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    kachenka Pozri príspevok
    Takze predajca mi vystavi fakturu bez DPH a auto napisem na firmu.
    Nerozumiem celkom tomu samozdaneniu, ako sa to uplatnuje?
    Treba naštudovať §11 zákona o DPH a tak isto §20, 23 potom ešte 26.

    Ak si to doteraz nerobila skús vyhladať pomoc u účtovníka, ktorý s tým má skúsenosti.
    človiečik Vladimír Ozimý
    Problém automobilu je nekonečný...tak som teda to dal na papier ... ak som niečo zabudol doplňte...

    kachenka je offline (nepripojený) kachenka

    kachenka
    Dakujem Je to zlozite a ja nie som uctovnik.
    Takze ak mi predajca - platititel vystavi fakturu bez DPH ako sukromenj osobe, tak mi vznikne povinnost zaplatit DPH v Madarsku a na Slovensku uz nie?
    A ak mi vystavi fakturu bez DPH na firmu, tak mam narok na odpocet DPH?

    Ako to bude v pripade ze mi vystavi fakturu s DPH ako sukromnej osobe? Vznikne mi potom povinnost zaplatit DPH aj na Slovensku?

    Dakujem velmi pekne
    človiečik Vladimír Ozimý
    kachenka Pozri príspevok
    Dakujem Je to zlozite a ja nie som uctovnik.
    Takze ak mi predajca - platititel vystavi fakturu bez DPH ako sukromenj osobe, tak mi vznikne povinnost zaplatit DPH v Madarsku a na Slovensku uz nie?
    A ak mi vystavi fakturu bez DPH na firmu, tak mam narok na odpocet DPH?

    Ako to bude v pripade ze mi vystavi fakturu s DPH ako sukromnej osobe? Vznikne mi potom povinnost zaplatit DPH aj na Slovensku?

    Dakujem velmi pekne
    je to tam presne napísané. Ak ako súkromná osoba obstaráte ojazdený automobil nerobíte s DPH nič. ak obstaráte nový dopravný prostriedok potom ste povinná platiť daň v tuzemsku (SR). S maďarskom nič nerobíte...to by ste museli žiť tam...

    Erika 1982 je offline (nepripojený) Erika 1982

    Erika 1982
    Pozdravujem všetkých,

    rada by som sa opýtala fudovaných účtovníkov, čo s poskytnutou zálohou (3.7.08) do ČR za autmobil (M1), ktorý bude odovzdaný až za 6 mesiacov, čiže už nebude nový podľa §11 ods.12 zákona od DPH.
    Mám z tejto zálohy odviesť DPH?
    Ďakujem za odpovede

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.