Zavrieť

Porady

SZČO - cestovné a stravné

Ahojte, je tu síce toho veľa popísaného, ale chcela by som si ujasniť nasledovné: SZČO - miesto podnikania má na trvalom bydlisku (podľa ŽL). Má uzatvorenú zmluvu s firmou, že pre ňu bude vykonávať práce v nejakej automobilke. Je cesta z miesta jeho trvalého bydliska do tejto automobilke považovaná za pracovnú cestu? Môže si počítať náhradu za použitie osob. vozidla + PL za km odjazdené tam a naspäť?
A ešte jedna otázka: niekedy v tejto automobilke odpracuje 16 hodinovú smenu. Má nárok na stravné vo výške 135 Sk? Ak áno, môže si kúpiť na túto smenu dva stravné lístky (prípadne jeden v tejto hodnote)? Alebo môže si to vyplatiť aj v hotovosti cez cestovný príkaz?
Ďakujem.
Usporiadat
anka-s anka-s

anka-s je offline (nepripojený) anka-s

posúvam .....
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

anka-s Pozri príspevok
Ahojte, je tu síce toho veľa popísaného, ale chcela by som si ujasniť nasledovné: SZČO - miesto podnikania má na trvalom bydlisku (podľa ŽL). Má uzatvorenú zmluvu s firmou, že pre ňu bude vykonávať práce v nejakej automobilke. Je cesta z miesta jeho trvalého bydliska do tejto automobilke považovaná za pracovnú cestu? Môže si počítať náhradu za použitie osob. vozidla + PL za km odjazdené tam a naspäť?
Je to dosť diskutabilná problematika, jednoznačnú odpoveď asi nedostaneš. K tejto téme je uverejnená na stránke DRSR nasledovná otázka a odpoveď:
Otázka: Živnostník vykonáva stavebné práce, pri ktorých pracuje na rôznych miestach. Niekedy má zákazku na jednom mieste aj na mesiac resp. viac mesiacov. Má tento živnostník nárok na stravné ?
Odpoveď: Podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej zákon o dani z príjmov) sú od 1.1.2004 daňovými výdavkami aj výdavky (náklady) daňovníka s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods.1 a 2 zákona o dani z príjmov vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste (v tuzemsku alebo v zahraničí), ako je miesto, v ktorom daňovník činnosť pravidelne vykonáva. Takýmito daňovými výdavkami sú okrem iných aj výdavky na stravovanie, ktoré si môže daňovník uplatniť najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov. Nakoľko miesto pravidelného vykonávania činnosti nie je v zákone o dani z príjmov špecifikované, takýmto miestom môže byť napr. miesto podnikania uvedené v živnostenskom oprávnení, koncesnej listine, alebo v inom oprávnení na výkon činnosti, miesto, v ktorom má daňovník zriadenú prevádzkareň, kanceláriu, ambulanciu, predajňu, ateliér a pod. U daňovníkov, u ktorých je vzhľadom na charakter vykonávanej činnosti obtiažne vymedziť miesto pravidelného vykonávania činnosti, je možné za miesto pravidelného vykonávania činnosti považovať miesto podnikania uvedené v oprávnení na vykonávanie takejto činnosti, a to aj vtedy, ak je ako miesto podnikania v oprávnení uvedené miesto trvalého pobytu daňovníka. Na základe vyššie uvedeného možno uviesť, že u daňovníka - živnostníka ako daňové výdavky možno uplatniť aj výdavky na stravovanie, ak činnosť bude vykonávaná v inom mieste, ako je miesto pravidelného výkonu tejto činnosti, a to vo výške ustanovenej zákonom o cestovných náhradách, pričom tieto výdavky musia byť preukázateľne vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov a zaúčtované v účtovníctve.
Ja osobne si myslím, že na základe uvedeného stanoviska automobilka nie je miestom pravidelného výkonu práce daňovníka a teda nárok na náhrady za auto a stravné má. Najmä ak v rámci živnosti vykáže práce a príjmy aj z iných zákazok ako z práce pre automobilku. Ale ak nemá iné zákazky na iných miestach (aspoň nejaké drobné) a celý rok robí stále len pre tú istú firmu, treba počítať s tým, že správca dane v takomto prípade bude považovať za miesto pravidelného výkonu práce automobilku.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

anka-s Pozri príspevok
Ahojte, je tu síce toho veľa popísaného, ale chcela by som si ujasniť nasledovné: SZČO - miesto podnikania má na trvalom bydlisku (podľa ŽL). Má uzatvorenú zmluvu s firmou, že pre ňu bude vykonávať práce v nejakej automobilke. Je cesta z miesta jeho trvalého bydliska do tejto automobilke považovaná za pracovnú cestu? Môže si počítať náhradu za použitie osob. vozidla + PL za km odjazdené tam a naspäť?
A ešte jedna otázka: niekedy v tejto automobilke odpracuje 16 hodinovú smenu. Má nárok na stravné vo výške 135 Sk? Ak áno, môže si kúpiť na túto smenu dva stravné lístky (prípadne jeden v tejto hodnote)? Alebo môže si to vyplatiť aj v hotovosti cez cestovný príkaz?
Ďakujem.
Pri uzatvorení zmluvy firmy so živnostníkom sa špecifikuje miesto, kde bude prácu dotyčný vykonávať. Nakoľko je miesto iné ako jeho pravidelné pracovisko, za ktoré sa u živnostníka spravidla považuje miesto podnikania (sídlo prevádzkárne a pod.), cesta do miesta, kde vykonáva prácu na zmluvu je pre živnostníka pracovná cesta. Ak si živnostník účtuje pracovnú cestu, tak mu prináleží aj patričné stravné, ktorého výška závisí od počtu hodín, strávených na PC. Vtedy mu však nepatrí náhrada za stravný lístok.
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

anka-s Pozri príspevok
Má uzatvorenú zmluvu s firmou, že pre ňu bude vykonávať práce v nejakej automobilke.
Ďakujem.
Zaujalo ma nasledovné: Akú zmluvu má uzatvorenú? Nie je to náhodou len "prekamuflovaná" pracovná zmluva? Čo dotyčný v tej automobilke robí? Využíva pri tom vlastné pracovné nástroje? Alebo príde na "smenu, niekedy aj 16-hodinovú" a pomocou výrobných prostriedkov automobilky vykonáva nejakú činnosť? Riadi sa pokynmi nejakého nadriadeného pracovníka z automobilky? Alebo svoju činnosť vykonáva samostatne?
0 0
anka-s anka-s

anka-s je offline (nepripojený) anka-s

Zuziana Pozri príspevok
Zaujalo ma nasledovné: Akú zmluvu má uzatvorenú? Nie je to náhodou len "prekamuflovaná" pracovná zmluva? Čo dotyčný v tej automobilke robí? Využíva pri tom vlastné pracovné nástroje? Alebo príde na "smenu, niekedy aj 16-hodinovú" a pomocou výrobných prostriedkov automobilky vykonáva nejakú činnosť? Riadi sa pokynmi nejakého nadriadeného pracovníka z automobilky? Alebo svoju činnosť vykonáva samostatne?
V podstate by to mohla byť prekamuflovaná PZ (čo teraz nie je podstatné), len v zmluve nie je presne určené miesto výkonu. SZČO vykonáva práce podľa potrieb odberateľa na mieste, kde to odberateľ potrebuje. Vlastné náradie nemá, používa to v príslušnej automobilke. Nadriadeného nemá, po zaškolení pracuje samostatne. A počas roka robí vo viacerých automobilkách. Akým spôsobom si vykáže v účtovníctve výdavky na pracovnú cestu - urobí si klasický cestovný príkaz? A ak odrobí 16-hod. smenu, môže si vyplatiť stravné v príslušnej sadzbe?
0 0
mata321 mata321

mata321 je offline (nepripojený) mata321

Ja by som sa chcela tiež spýtať na tuto tému...
SZČO - stavebné práce, pracuje aj v CR aj v SR. Vyučtovanie zahr. prac. cesty mu urobim 600CZKdiety/den (ked odrobil nad 18hod.) a 40%vreckové.
Ked robil na SR, má nárok na stravné?(208Sk/den nad 12hod?). Na vreckové na SR nárok asi nemá, že?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

mata321 Pozri príspevok
Ja by som sa chcela tiež spýtať na tuto tému...
SZČO - stavebné práce, pracuje aj v CR aj v SR. Vyučtovanie zahr. prac. cesty mu urobim 600CZKdiety/den (ked odrobil nad 18hod.) a 40%vreckové.
Ked robil na SR, má nárok na stravné?(208Sk/den nad 12hod?).
Áno, má.

mata321 Pozri príspevok
Na vreckové na SR nárok asi nemá, že?
Presne tak, v prípade tuzemskej pracovnej cesty nie je vreckové.
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

anka-s Pozri príspevok
V podstate by to mohla byť prekamuflovaná PZ (čo teraz nie je podstatné), len v zmluve nie je presne určené miesto výkonu. SZČO vykonáva práce podľa potrieb odberateľa na mieste, kde to odberateľ potrebuje. Vlastné náradie nemá, používa to v príslušnej automobilke. Nadriadeného nemá, po zaškolení pracuje samostatne. A počas roka robí vo viacerých automobilkách. Akým spôsobom si vykáže v účtovníctve výdavky na pracovnú cestu - urobí si klasický cestovný príkaz? A ak odrobí 16-hod. smenu, môže si vyplatiť stravné v príslušnej sadzbe?
Najprv treba stanoviť, či predmetná zmluva, nech sa volá akokoľvek, vykazuje znaky závislosti alebo nie. Pokiaľ by išlo o závislosť príjem by bol posudzovaný ako príjem z § 5, menovaný SZČO by si mohol uplatniť ako výdavok len odvody.
Pokiaľ zmluva nevykazuje znaky závislosti, môže si uplatňovať buď paušálne výdavky, alebo skutočné výdavky, čiže cestovné, stravné.... v zmysle zákona. Ak jeho pracovná cesta trvala viac ako 12 hodín, bude si účtovať stravné vo výške 135,- Sk.
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

Na to aby to nebola závislá práca, treba nájsť aspoň 1 znak v § 1 ZP, prečo to závislá práca nie je.
0 0
ivti ivti

ivti je offline (nepripojený) ivti

Prosím Vás ešte raz si chcem overiť: má SZČO nárok na tzv.diéty pri služobnej ceste v SR, ktoré si účtuje formou cesťáku? V najnovšom poradcovi som sa dočítala, že nárok na stravné má len pri zahraničnej služobnej ceste, že len to je preňho výdavok (Poradca 5-6 2008, str.137, "ods.2 písm.e)-Pracovné cesty fyzickej osoby....." šiesta odrážka,možno som to zle pochopila, čítala som to len tak zbežne.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ivti Pozri príspevok
Prosím Vás ešte raz si chcem overiť: má SZČO nárok na tzv.diéty pri služobnej ceste v SR, ktoré si účtuje formou cesťáku? V najnovšom poradcovi som sa dočítala, že nárok na stravné má len pri zahraničnej služobnej ceste, že len to je preňho výdavok (Poradca 5-6 2008, str.137, "ods.2 písm.e)-Pracovné cesty fyzickej osoby....." šiesta odrážka,možno som to zle pochopila, čítala som to len tak zbežne.
§ 19 zákona o dani z príjmov ods. 2 e):

"e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)"


Nárok na stravné má aj pri tuzemskej pracovnej ceste. Pri zahraničnej má navyše nárok na vreckové do výšky 40%. S tým si si to asi zmýlila.
0 0
Marcela16 Marcela16

Marcela16 je offline (nepripojený) Marcela16

Takže ako to vlastne je? ... keď SZČO vykonáva práce pre nejakú firmu v nejakom inom meste po celý rok - je to jedna konkrétna zákazka - môže si uplatňovať okrem cestovných náhrad aj stravné?
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
Marcela16 Pozri príspevok
Takže ako to vlastne je? ... keď SZČO vykonáva práce pre nejakú firmu v nejakom inom meste po celý rok - je to jedna konkrétna zákazka - môže si uplatňovať okrem cestovných náhrad aj stravné?
buď stavné lístky alebo stravné v rámci cestovných náhrad, a povedala by som, že stravné v cestovných náhradách je výhodnejšie
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ivti Pozri príspevok
Prosím Vás ešte raz si chcem overiť: má SZČO nárok na tzv.diéty pri služobnej ceste v SR, ktoré si účtuje formou cesťáku? V najnovšom poradcovi som sa dočítala, že nárok na stravné má len pri zahraničnej služobnej ceste, že len to je preňho výdavok (Poradca 5-6 2008, str.137, "ods.2 písm.e)-Pracovné cesty fyzickej osoby....." šiesta odrážka,možno som to zle pochopila, čítala som to len tak zbežne.
Ešte dopĺňam - pozeral som to číslo Poradcu a je to tam správne uvedené. Je tam uvedené že ak vykonáva prácu mimo sídla v SR alebo v zahraničí....

Takže treba lepšie čítať .
0 0
jaanna jaanna

jaanna je offline (nepripojený) jaanna

Dobrý deň, chcem sa opýtať na následovný problém. SZČO má živnostenský list v ČR, tam vedie účtovníctvo a uplatňuje si cestovné náhrady podľa zákona platného v ČR /t.j. sadzbu za použitie vlastného automobilu a taktiež stravné pri vykonaných pracovných cestách/. Na Slovensku zaúčtuje všetky položky, ktoré má zaúčtované v ČR, ale náš Zákon o dani z príjmu umožňuje uplatniť výdavky vo vyššej sume ako je tomu v ČR /hlavne u stravného/. Musí si ich daňovník uplatniť, alebo je správny aj ten postup, že ich ponechá vo výške v ktorej si ich nárokoval v ČR?
0 0
Marcela16 Marcela16

Marcela16 je offline (nepripojený) Marcela16

Možno dám totálne primitívnu otázku. Ale chcem mať jasno... keď som SZČO. Miesto podnikania je trv. bydlisko. A na zmluvu budem pracovať pre jednu firmu, ktorá je v tom istom meste, ale na inej adrese. Chodím k ním niekoľko dní v týždni.
Chodím vlastným autom, takže si budem účtovať cesťáky. Ale nie je mi jasné so stravným. Či si môžem vrámci cesťákov účtovať stravné, alebo musím mať bločky z reštaurácie, alebo stravné lístky? Prosím poraďte mi.
0 0
Marcela16 Marcela16

Marcela16 je offline (nepripojený) Marcela16

prosím niekoho o odpoveď...
0 0
Januška Januška

Januška je offline (nepripojený) Januška

Chobot Pozri príspevok
Áno, má.



Presne tak, v prípade tuzemskej pracovnej cesty nie je vreckové.

Pozor: pri ZSC má SZČO nárok na 40% výšky stravného -§19 ods.2 e). Ja tomu rozumiem tak, že si SZČO uplatní z takejto ZSC len sumu 240 CZK a ani o chlp viac. Samozrejme plus ostatné výdavky, ktoré nesmú mať charkter osobný.
0 0
Januška Januška

Januška je offline (nepripojený) Januška

OJOJ, ospravedlňujem sa. Zle som zavesila odpoveď. A tiež som napísala nepravdu. Už som sa zorietovala v príspevkoch.
Sama akurát hladám, či môže SZČO si uplatniť pri ZSC stravné a vreckové. Po zorientovaní sa v téme, som už presvedčená, že môže. Prosím, odsúhlaste mi to, aby som niekoho neuviedla zbytočne do omylu.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Januška Pozri príspevok
OJOJ, ospravedlňujem sa. Zle som zavesila odpoveď. A tiež som napísala nepravdu. Už som sa zorietovala v príspevkoch.
Sama akurát hladám, či môže SZČO si uplatniť pri ZSC stravné a vreckové. Po zorientovaní sa v téme, som už presvedčená, že môže. Prosím, odsúhlaste mi to, aby som niekoho neuviedla zbytočne do omylu.
Áno, samozrejme, že môže.
0 0
Načítať ďalšie