Zavrieť

Porady

Platby za el.energiu

/SZCO, JU, nie DPH/
- v.r. 2004 na základe "Dohoda o platbách za ODOBRATÚ, ale zatiaľ
NEVYFAKTUROVANÚ el.energiu" bolo uhradených niekoľko
platieb - preddavky , ako daňové výdavky - réžia . Je správne ??? ak sú uvedené vo Výkaze o majetku a záväzkoch pre DÚ ako POHĽADÁVKY ???
- faktúra by mala prísť niekedy v tomto bdobí s tým , že vlastne 6-ty mesiac sa preddavok neplatí , príde preplatok , alebo nedoplatok
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Možno už nerozmýšľam dobre - ale chcela si písať že v záväzkoch . Nie ?

    teddybb je offline (nepripojený) teddybb

    teddybb
    Zita5
    - moja otázka je správna , lebo vznikla taká skutočnosť
    - a hlavne sa tak pýtam preto , lebo mám názor ako ty , ale s tým ,že ide o záväzky uhradené a odpísané v Knihe "záväzkov" teda sa nepresúvajú do 2005 a nebudú písané do závazkov vo Výkaze o majetku a závazkoch

    Zombor je offline (nepripojený) Zombor

    Zombor
    Na zaklade dohody boli vykonane platby. Tie si dala do PD. Nevznika ti z toho ziadny zavazok ani pohladavka. Ked ti pride faktura tak tu zauctujes ako zavazok ked ti pride v roku 2005. Bude tam fakturovana cela suma spotreby a zavazok bude ponizeny o zaplatene preddavky. Za obdobie kedy si neplatila preddavky ti na 99% nauctuje uroky z omeskania.

    teddybb je offline (nepripojený) teddybb

    teddybb
    ZOMBOR

    ked si znova POZORNE prečítaš čo sa pýtam , zistíš ,že si asi chcel odpovedať niekomu NA ÚPLNE INÚ OTÁZKU

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Ja v tomto prípade nevidím nutnosť uvažovať o pohľadávke. Keď zaplatím zálohu, je to daňový výdavok. Keď príde vyúčtovanie a preplatok nabehne na BÚ,bude to daňový príjem. Resp. zaplatený nedoplatok bude daňový výdavok.

    Zombor je offline (nepripojený) Zombor

    Zombor
    teddybb

    Zrejme naozaj nechapem tomu co si napisala. Tvrdis ze ti faktura neprisla a chces to davat do pohladavok. Ved pohladavka by ti vznikla keby ti prisla faktura ze mas preplatok. Alebo vam este platia za to ze odoberate energiu?

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Zombor
    teddybb

    Zrejme naozaj nechapem tomu co si napisala. Tvrdis ze ti faktura neprisla a chces to davat do pohladavok. Ved pohladavka by ti vznikla keby ti prisla faktura ze mas preplatok. Alebo vam este platia za to ze odoberate energiu?
    Má to určitú logiku - teddybb zrejme vychádza z toho, že poskytnuté preddavky sú až do doby zúčtovania (fakturácie) v podstate pohľadávkami (viď PÚ - účet 314) a preto by sa po správnosti asi fakt mali uvádzať vo výkaze u majetku na riadku 08 (vieš, "verný obraz..." ). Ale v prípade platieb za plyn, vodu, elektrinu a pod. sa s tým asi málokto zaťažuje, ja tiež nie.

    Zombor je offline (nepripojený) Zombor

    Zombor
    andrej_rv

    Dovolim si nesuhlasit. Poskytnute preddavky su naozaj pohladavky a uctuju sa na ucte 314. V roku 2004 posielali SE zalohove faktury az PO spotrebe energie, cize to nie su preddavky ale zalohy. Preddavok je poskytnuta platba PRED dodavkou tovaru, sluzby, materialu. V tomto pripade to boli platby za UZ spotrebovanu elektrinu. Nemozem sa tvarit ze za moje paniaze som este nic nedostal. A keby si zauctoval platbu elektrarnam ako 314/221 ako by si chcel zauctova spotrebu? Ako 502/čo? Zavazok? Si zaplatil a este stale dlzis? Takisto to nemozu byt vydavky buducich obdobi. Este by som zniesol 326, ale preco? Mohol by som zapocitat pohladavku a zavazok.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    zombor, asi si nepostrehol, že teddybb je szco s jednoduchým účtovníctvom, pri podvojnom je to samozrejme tak ako píšeš.

    Janna je offline (nepripojený) Janna

    Janna
    SZČO podniká vo svojom rodinnom dome. Elektriku však platí ako súkromná osoba. Môže si dať nejakú časť do nákladov, alebo musí mať zvlášť hodiny, ktoré budú na firmu?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Nie je možné dať jednoznačnú odpoveď . V akej činnosti podniká - v menovanom dome .

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Pokiaľ má ohlásenú prevádzku doma , mal by mať zvlášt hodiny .A to nehovrím už o ostatnom povolení v rámci stavebného zákona, čo musí okolo toho mať vybavené . .
    Daňovník si musí vedieť obhájiť , či určité % z nákladov na elektrinu,plyn,vodu atď súvisí s podnikaním daňovníka . Je potrebné vedieť správcovi dane objasniť , či uvedené percento je jeho skutočným výdavkom . Podľa toho sa zariaď . Nech si určí koľko zo spotrebovanej elektriny a pod . využil na svoju podnikateľskú činnosť .

    Janna je offline (nepripojený) Janna

    Janna
    Takže mohla by som mu časť za elektrinu dať do nákladov, alebo to radšej nehať tak, a nech si vybaví hodiny a až potom davať elektrinu na nákladov?

    Ak teda dať nejakú časť, to si určí, že asi napr. 30% mohol spotrebovať a z celkovej ročnej faktúry uplatní tých 30 %. Ako by som to mala spraviť?

    Dakujem

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Janna
    Takže mohla by som mu časť za elektrinu dať do nákladov, alebo to radšej nehať tak, a nech si vybaví hodiny a až potom davať elektrinu na nákladov?

    Ak teda dať nejakú časť, to si určí, že asi napr. 30% mohol spotrebovať a z celkovej ročnej faktúry uplatní tých 30 %. Ako by som to mala spraviť?

    Dakujem
    Áno uplatníš určené percento z celkovej ročnej spotreby . Na základe uvedených fa a výpočtu to daj ako výdavok z pokladne - prevádzková réžia .

    Heleč je offline (nepripojený) Heleč

    Heleč
    teddybb
    ZOMBOR

    ked si znova POZORNE prečítaš čo sa pýtam , zistíš ,že si asi chcel odpovedať niekomu NA ÚPLNE INÚ OTÁZKU
    Skús tú otázku ešte raz

    Helenah je offline (nepripojený) Helenah

    Helenah
    Mala by to byť pohľadávka, pretože platby boli realizované na základe nejakej zmluvy, príp. splátkového kalendára.Do obdobia než príde vyúčtovacia faktúra je to tvoja pohľadávka voči Energ. závodom.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.