Zavrieť

Porady

Platca DPH od 1.1.2005 a vopred prijaté platby

Ako tu už bolo spomínané v predchádzajúcich príspevkoch, firmy chcú ku koncu roka minúť peniaze. Aj nám posielajú na účet platby v plnej výške, avšak tovar vyrábame na objednávku, a ten vyrobíme a dodáme až v novom roku. Problém je v tom, že sme si podali žiadosť o registráciu za platcu DPH, ktorým by sme mali byť od 1.1.2005. Ak prijmem v 12/04 platby bez DPH a tovar dodám, keď už budem platcom, vtedy dôjde aj k zdaniteľnému plneniu, ako to vysporiadam už ako platca DPH ?
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Oldi je offline (nepripojený) Oldi

  Oldi
  Monča
  Ako tu už bolo spomínané v predchádzajúcich príspevkoch, firmy chcú ku koncu roka minúť peniaze. Aj nám posielajú na účet platby v plnej výške, avšak tovar vyrábame na objednávku, a ten vyrobíme a dodáme až v novom roku. Problém je v tom, že sme si podali žiadosť o registráciu za platcu DPH, ktorým by sme mali byť od 1.1.2005. Ak prijmem v 12/04 platby bez DPH a tovar dodám, keď už budem platcom, vtedy dôjde aj k zdaniteľnému plneniu, ako to vysporiadam už ako platca DPH ?
  Podľa môjho názoru, keďže platcami budete až od 1.1.2005, daň odvediete až potom, keď budete platcami, t.j. v budúcom roku. Zálohy budú vysporiadené len finančne, povinnosť platiť daň (celú) Vám vzniká až v budúcom roku. Teraz v roku 2004 aj keď prijmete platbu, nie ste platci DPH, takže Vám nevzniká daňová povinnosť. Rád by som videl aj iné názory....

  rene je offline (nepripojený) rene

  rene
  Ja by som účtovala v roku 2004 na prijaté preddavky /324/ a v roku 2005, keď bude výrobok vyrobený a dodaný tak do tržieb a na DPH .

  Anairda je offline (nepripojený) Anairda

  Anairda
  Mňa by zaujímalo, či teraz ako neplatci DPH vystavíte faktúru na tú istú sumu, akú by ste vystavili v januári.

  Monča je offline (nepripojený) Monča

  Monča
  Ešte stále nám platí starý cenník. Takže cenu majú garantovanú z roku 2004, aj keď k dodávke dôjde až v budúcom roku. Aj dnes som zistila, že na účte nám pribudli úhrady podľa cenníka, aj keď som ešte neobdržala žiadne objednávky. Školy musia minúť peniažky na investície (alebo ako sa to u nich definuje) do konca roka. Naozaj neviem, aké im mám vystaviť faktúry teraz, zálohové, ostré? Do 15 dní po prijatí preddavku mám vystaviť faktúru a vysporiadať daň z prijatej platby. Ak prijmem preddavok napr. 31.12.2004 (čo je celkom možné, min. roku sme zistili, že úhrada prišla 31.12.2003 o 23.45 hod.), do 15.1.2005 mám vystaviť fa - akú, s daňou alebo bez, keďže už budem platcom DPH. A do 15 dní od dodania tovaru vyhotoviť fa a vysporiadať dať z dodania tovaru za prísl. obdobie, v ktorom bol tovar dodaný, čo môže byť v 03/2005. Už som z toho .... Vie to niekto vysvetliť po lopate? Účtujem ešte stále v JÚ.

  karbanová je offline (nepripojený) karbanová

  karbanová
  V JU prijaté a platené zálohy sú nedaňové / z titulu dani z príjmu /.Ak v r.2004 nebudete registrovaný na DPH do 31.12.2004, tak z prijatých záloh / preddavkov / neodvádzate DPH.Ak sa zaregistrujete na DPH k 1.1.2005 , tak potom už všetky faktúry vystavujete s DPH od dátumu registrácie na DU.To znamená, ak budete faktúrou likvidovať prijatú zálohu z r.2004/dodanie tovaru alebo dodanie služby nastalo v r.2005 / tak fá vystavíte s DPH.Na prijaté preddavky v r. 2004 by som vystavila zálohové faktúry /aby bolo jasné aj pre dodávateľa aj pre odberateľa, že sa jedná o zálohu na budúcu dodávku tovaru alebo služby/.

  Rolfi je offline (nepripojený) Rolfi

  Rolfi
  Odkedy sú v JU prijate a poskytnuté zálohy nedaňové? Nemýlite sa náhodou? Vždy boli daňové!!! Preto sa s nimi vždy ku koncu roka čarovalo medzi JU a podvoj. účtovníctvom. Príjemný deň.

  rene je offline (nepripojený) rene

  rene
  Tiež som bola napochybách, lebo ja ich účtujem v JÚ uradené zálohy za plzn a elektrinu ako daňové náklady, myslím, že len v prípade nájomného zaplateného dopredu sa časovo rozlišuje.

  ik-a je offline (nepripojený) ik-a

  ik-a
  V JU je dan.uzn.vydavok alebo dan.uzn.prijem, iba ak je splnena dodavka bud sluzby alebo tovaru. A netyka sa to len najmu.

  Marian je offline (nepripojený) Marian

  Marian
  Mám pocit, že Monča mala na mysli, čo s prijatými zálohami platiteľa DPH, ktoré prijal ešte ako neplatiteľ DPH. Ja zastávam názor, že takéto zálohy nebude zdaňovať, ani keby k dodávke malo dôjsť napr. v septembri 2005. Pri dodávke jednoducho odrátať celú zálohu bez DPH.
  Príklad:
  20.12.2004:
  10000,- 324/221 Prijatie zálohy neplatiteľom
  20.09.2005:
  20000,- 311/601 Tržba platiteľa
  3800,- 311/343 DPH z tržby platiteľa
  10000,- 324/311 Odpočet prijatej zálohy
  30.09.2005:
  13800,- 221/311 Doplatok odberateľa
  25.10.2005:
  3800,- 343/221 Odvod DPH do ŠR

  Noel je offline (nepripojený) Noel

  Noel
  Pozor! V JU sa časovo nerozličuje (ani v nájme) ! Platbu i zálohovú musíme zaradiť podľa DODANIA služby alebo tovaru!

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.