Zavrieť

Porady

zmluva o dielo a platby

Mám ten istý prípad ako už bolo uvedené v PORADA-PODVOJNÉ ÚČTOVNÍCTVO - zmluva o dielo - stavba, ale ako sa to účtuje v JÚ? Budeme prijímať platby po ukončení jednotlivých častí stavby? Konečná faktúra bude až po dokončení stavby?Ako správne vystavovať faktúry na tie platby, mám ich viesť ako zálohové, ale s rozpisom DPH?Adula
.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evae je offline (nepripojený) evae

    evae
    ja si myslim, ze pokial to nie je na prelome rokov, fakturujes vzdy na konci mesiaca, resp. na zaciatku mesiaca za uplynuly. ku fakture pridaj uskutocnene prace a pripadne kryci list a malo by to byt v pohode. horsie je na konci roka, tam si treba dat pozor. Aspon myslim, my uctujeme v podvojnom a uctujeme takto, tam by asi nemal byt velky rozdiel.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Pozor na zmluvu, tam sa zvyčajne uvádza všetko a pri stavbách je štandardne dohodnuté čiastkové plnenie. Pozri zmluvu.

    Adula je offline (nepripojený) Adula

    Adula
    A na tie čiastkové úhrady mám vypísať faktúru, alebo len zálohovú, na ktorej budem mať ZD + DPH a potom na konci 1faktúru, v ktorej budem rozpísané všetky úhrady a koľko ešte treba douhradiť. Alebo tá posledná faktúra bude len na zostatok douhradenia a platby pred tým už tam nebudem písať? Stavbu dokončím do konca roka. Diki. Adula

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Adula
    A na tie čiastkové úhrady mám vypísať faktúru, alebo len zálohovú, na ktorej budem mať ZD + DPH a potom na konci 1faktúru, v ktorej budem rozpísané všetky úhrady a koľko ešte treba douhradiť. Alebo tá posledná faktúra bude len na zostatok douhradenia a platby pred tým už tam nebudem písať? Stavbu dokončím do konca roka. Diki. Adula
    Žiadna záloha. Zmluva. POZOR!!!
    Zvyčajne (ja mám iba také skúsenosti) sa v zmluve o dielo hovorí o odovzdávaní časti diela - t.j. splnené čiastkové plnenie po jednotlivých častiach postupu stavby podľa projektu. Po čiastkovom splnení diela ide ostrá faktúra.
    O zálohu sa jedná iba v prípade, že je vystavená predom t.j. ešte bez plnenia.
    Faktúra sa musí odvolávať na zmluvu - ukončenú etapu.
    (S iným typom zmlúv nemám skúsenosti, ale nepredpokladám, že zmluvy o dielo na stavby - nehnuteľnosti, sa výrazne líšia.)
    A ak máš v zmluve niečo iné, treba sa vždy riadiť tým, čo platí a je dohodnuté.

    Adula je offline (nepripojený) Adula

    Adula
    Takže k jednej stavbe, môžem mať aj viac faktúr? Zmýlilo ma to, že jedna účtovníčka mi povedala, že jedna stavba-jedna faktúra a platby prijaté vopred mám dať ako zálohové a potom ich vyúčtovať na konci v konečenj faktúre. Adula.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Platí to čo bolo vyššie povedané. Ak zmluva hovorí niečo, musíš to rešpektovať. A daniari idú po čiastkových plneniach a po zmluvách.

    zmluva o dielo a platby

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.