Zavrieť

Porady

Preddavková faktúra do EÚ a zdanenie

Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť:
Podľa zmluvy ideme dodávať do ČR platiteľovi DPH zariadenie s montážou. V zmluve sú dohodnuté platby bez DPH. Odberateľovi som vystavila zálohovú faktúru a on ju uhradil. Mám teraz vystaviť do 15 dní daňový doklad k prijatej zálohe? Alebo až keď bude zariadenie namontované? Prosím poraďte.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    Janusa Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    potrebovala by som poradiť:
    Podľa zmluvy ideme dodávať do ČR platiteľovi DPH zariadenie s montážou. V zmluve sú dohodnuté platby bez DPH. Odberateľovi som vystavila zálohovú faktúru a on ju uhradil. Mám teraz vystaviť do 15 dní daňový doklad k prijatej zálohe? Alebo až keď bude zariadenie namontované? Prosím poraďte.
    Vznik daňovej povinnosti par. 19 ods 4
    Následne par. 73 - povinnosť vystaviť FA pri službách - do 15 dní od poskytnutia služby alebo prijatia zálohy..

    takže vystaviť pri prijatí zálohy

    Janusa je offline (nepripojený) Janusa

    Janusa
    No neviem, lebo tovar s inštaláciou a montážou pre platiteľa DPH v členskom štáte je oslobodené od DPH podľa par. 43

    Janusa je offline (nepripojený) Janusa

    Janusa
    Vlado - teraz som preštudovala zákon, mal si pravdu ale nie par. 73 ale 72 .... Takže vystavím faktúru so sumou bez DPH s poznámkou osl. od DPH podľa par. 43 .... Ale čo s ňou? Zaradiť do daňového priznania s dátumom prijatej platby?
    človiečik Vladimír Ozimý
    Janusa Pozri príspevok
    No neviem, lebo tovar s inštaláciou a montážou pre platiteľa DPH v členskom štáte je oslobodené od DPH podľa par. 43
    nie je pravda že tovar s montážou je oslobodený podľa par. 43. Nejde o dodanie tovaru. POZOR!!!! Nevstupuje ani do súhrnného výkazu.

    Na tovar dodaný s montážou sa pozeráme ako na službu....

    Janusa je offline (nepripojený) Janusa

    Janusa
    No teraz si ma fakt dostal, lebo sme to tak robili po minulé roky ...
    Hľadám v zákone ale nejako sa k tomu nemôžem dopracovať ...
    človiečik Vladimír Ozimý
    Janusa Pozri príspevok
    No teraz si ma fakt dostal, lebo sme to tak robili po minulé roky ...
    Hľadám v zákone ale nejako sa k tomu nemôžem dopracovať ...
    ide o ustanovenie miesto dodania podľa § 13 ods 1 písm b) kde tovar dodaný s montážou sa neposudzuje ako miesto dodania ako tovaru ale miestom dodania je miesto kde je montáž vykonaná. Už len na základe toho nemôžme posudzovať podľa par. 43, pretože ak by sme sa na to pozerali ako na tovar potom miestom dodania je miesto kde sa tovar nachádza pred začatím prepravy t.j. na území SR vo vašom prípade...oslobodzujete na základe par. 43 alebo ak dodávate ako neplatiteľovi potom zaťažujete DPH tuzemskou. Na druhej strane ak dodáte s montážou napr. do ČR neplatiteľovi (občanovi) nebudete zaťažovať tuzemskou dph ale ste povinní sa registrovať sa v ČR. Ak by ste to dodali zdaniteľnej osobe potom je osoba povinná platiť daň prijímateľ tejto služby a vystavujete bez DPH. U nás to hovorí § 69 ods. 2 zákona.

    Janusa je offline (nepripojený) Janusa

    Janusa
    no ja som pochopila par. 69/2 tak, že sa týka dodania z členského štátu do tuzemska platiteľovi dane ... čiže opačný prípad ako ja uvádzam .... Neviem, teda ... Ale aby sme to nejako zhrnuli, k prijatej zálohe vystavím faktúru bez DPH ale na aký paragraf sa mám teda odvolať? A ešte otázočka, dať túto faktúru do daňového priznania? Alebo až faktúru pri dodaní tovaru?
    človiečik Vladimír Ozimý
    Janusa Pozri príspevok
    no ja som pochopila par. 69/2 tak, že sa týka dodania z členského štátu do tuzemska platiteľovi dane ... čiže opačný prípad ako ja uvádzam .... Neviem, teda ... Ale aby sme to nejako zhrnuli, k prijatej zálohe vystavím faktúru bez DPH ale na aký paragraf sa mám teda odvolať? A ešte otázočka, dať túto faktúru do daňového priznania? Alebo až faktúru pri dodaní tovaru?
    ja som ten par. 69 ods. 2 uviedol ako príklad opačného charakteru ak je dodaný tovar s montážou na území SR...takže tak

    do daňového priznania to nevstupuje...
    človiečik Vladimír Ozimý
    teraz ma napadlo či je vôbec potrebné tam uvádzať odvolávku pretože to nie je predmetom dane na území SR ako píšete ide to do ČR (tam vzniká predmet dane)...to jest nie ste povinní ani vystaviť faktúru do 15 dní keďže nejde o oslobodenie podľa par. 15,16 alebo 43

    Janusa je offline (nepripojený) Janusa

    Janusa
    ... a podľa teba nemám ani fa k prijatej zálohe vystavovať? ... je to asi zbytočné ale fakt neviem ...
    človiečik Vladimír Ozimý
    Janusa Pozri príspevok
    ... a podľa teba nemám ani fa k prijatej zálohe vystavovať? ... je to asi zbytočné ale fakt neviem ...
    no proste ked zoberiem to že to nie je ani dodanie podľa par. 15,16,43 potom fakt neviem aký odkaz tam dať...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.